|
شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ السبت ١٨ ذو الحجّة ١٤٤١ Saturday, August 8, 2020
کد خبر: 156770
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۱/۱۲/۱۶ - ۱۱:۵۱
رجعت را قبول نداریم!
رجعت یکی از عقاید شیعه است که مثل دیگر عقایدحقه شیعه مورد هجمه وهابیت و شبکه های ماهواره ای این فرقه قرار گرفته است.
رجعت رجعت را قبول نداریم!
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

جام دینی:یکی از ضروریات مذهب شیعه اعتقاد به رجعت است .مفهوم رجعت در ميان شيعيان اين است که امامان معصوم که بازمانده خاندان وحى و نبوت (عليهم‌السلام) مى باشند و انبوهى ديگر از کسانى که از اين دنيا رفته اند، بار ديگر پس از حضرت مهدى (عج) به خواست خدا و اراده‌ حکيمانه او، بدين جهان بازمى‌گردند.

شبکه وهابی وصال حق در ادعایی عجیب و غیر منصفانه مدعی شد:اولین بار ابن سباءیهودی این باور را مطرح کرده و پس از آن غلات شیعه برای این عقیده روایاتی جعل کردند!

این شبکه در ادامه مدعی شد: قرآن کریم در باره بازگشت پس از مرگ یک قاعده کلی را بیان می کند و آن اینکه مردگان هیچوقت به دنیاباز نمی گردند.

اجازه بدهید دلیل قرآنی این جماعت را نیز ببینیم .وهابی ها با استناد به این آیه قرآن مدعی هستند که رجعت هیچ جایی در این کتاب مقدس ندارد:

-أَلَمْ یَرَوْا کَمْ أَهْلَکْنَا قَبْلَهُم مِّنْ الْقُرُونِ أَنَّهُمْ إِلَیْهِمْ لاَ یَرْجِعُونَ (یس۳۱)آیا ندیده اند چقدر نسل ها را پیش از آنان نابود کردیم که آنها نزد اینان بازنمی گردند؟
(و البته حتما توجه دارید که این آیه در مورد گروهی از کافران است که به سبب این که با هیچ دلیل و برهانی ایمان نیاوردند مورد عذاب خداوند قرار گرفتند و دیگر فرصت از آنان گرفته شد و بر همه مردم عالم اطلاق ندارد)

 

پاسخ شیعه

اما پاسخ شیعه به این دروغ و تهمت آشکار:نه تنها رجعت ساخته شخصیت افسانه ای ابن سبا نیست، بلکه بیش از هفتاد آیه قرآن کریم به رجعت اشاره دارد. در این جا فقط نمونه هایی از آن را ذکر می کنیم:
 

1.زنده شدن گروهی از بنی اسرائیل: قرآن کریم، ماجرای مرگ و زنده شدن گروهی از امت موسی (ع) را چنین بیان می کند: "و إذ قلتم یا موسی لن نؤمن لک حتّی نری الله جهرة فأخذتکم الصّاعقة و أنتم تنظرون ثمّ بعثناکم من بعد موتکم لعلّکم تشکرون" "و چون گفتید: ای موسی، تا خدا را آشکارا نبینیم، هرگز به تو ایمان نخواهیم آورد، پس در حالی که می نگریستید، صاعقه شما را فروگرفت. سپس شما را پس از مرگتان برانگیختیم؛ باشد که شکرگزاری کنید."

2.زنده شدن کشته بنی اسرائیل: داستان زنده شدن کشته بنی اسرائیل، یکی دیگر از مصداق های رجعت در امت های پیشین است. خداوند در قرآن کریم در این باره می فرماید: "و إذ قتلتم نفساً فادّارأتم فیها و الله مخرج ما کنتم تکتمون فقلنا اضربوه ببعضها کذلک یحی الله الموتی و یریکم آیاته لعلّکم تعقلون" (بقره۷۲-۷۳) و چون شخصی را کشتید و درباره او با یکدیگر به ستیزه برخاستید، و حال آنکه خدا آنچه را کتمان می کردید، آشکار گردانید. پس فرمودیم: «پاره ای از آن [گاو سر بریده را] به آن [مقتول] بزنید [تا زنده شود]» این گونه خدا مردگان را زنده می کند و آیات خود را به شما می نمایاند؛ باشد که بیندیشید.

3. زنده شدن دوباره هزاران نفر: قرآن کریم حکایت قومی را نقل می کند که از ترس مرگ، خانه های خود را ترک کردند، ولی مرگ به سراغشان آمد و همه آنها از دنیا رفتند. سپس به اذن خدا بار دیگر زنده شدند تا نشانه ای بر قدرت پروردگار باشند:" ألم تر إلی الّذین خرجوا من دیارهم و هم ألوفٌ حذر الموت فقال لهم الله موتوا ثمّ أحیاهم إنّ الله لذو فضلٍ علی النّاس و لکنّ أکثر النّاس لا یشکرون" (بقره۲۴۳) آیا از [حال] کسانی که از بیم مرگ از خانه های خود خارج شدند و هزاران تن بودند، خبر نیافتی؟ پس خداوند به آنان گفت: «تن به مرگ بسپارید.» آن گاه آنان را زنده ساخت. آری، خداوند نسبت به مردم، صاحب بخشش است، ولی بیشتر مردم سپاس گزاری نمی کنند.


4.اما معروف ترین آیه ای که به آن بر وقوع رجعت استدلال شده، آیه زیر است:"و یوم نحشر من کلّ أمّة فوجاً ممّن یکذّب بایاتنا فهم یوزعون. (نمل۸۳)  "و آن روز که از هر امتی، گروهی از کسانی را که آیات ما را تکذیب کرده اند، محشور می گردانیم، پس آنان نگاه داشته می شوند تا همه به هم بپیوندند."

از امام صادق (ع) ذیل آیة یادشده چنین روایت شده است:
از امام ابوعبدالله [جعفر بن محمد صادق](ع) دربارة این سخن خدا: «و آن روز که از هر امتی گروهی را محشور می گردانیم» پرسیده شد. آن حضرت فرمود: «مردم درباره آن چه می گویند؟» گفتم: «می گویند این آیه درباره قیامت است» سپس ابوعبدالله (ع) فرمود: «آیا خدای تعالی در روز قیامت، از هر امتی گروهی را محشور و بقیه آنها را رها می کند؟ [این گونه نیست] این آیه قطعاً درباره رجعت است. اما آیه قیامت این آیه است: «و آنان را گرد می آوریم و هیچ یک را فروگذار نمی کنیم»

در پایان هم یک استدلال عقلی از علامه طباطبایی برای اثبات اینکه رجعت امری محال نیست می آوریم:

"علامه سيد محمد حسين طباطبايي(ره) در تفسير شريف الميزان، ذيل تفسير آيه 210-208 به مساله رجعت و اعتقاد شيعه بدان و نظر عقلى مخالفان آن اشاره كرده با دلايل عقلى به رد نظريه مخالفان مى پردازد از جمله مى گويد: چيزى كه از قوه به فعليت درآمده ديگر محال است بالقوه شود، مطلبى است صحيح وليكن قبول نداريم كه مساله مورد بحث ما از اين باب باشد براى اين كه مورد فرض او با مورد فرض ما مختلف است. مورد فرض او كسى است كه عمر طبيعى خود را كرده و به مرگ طبيعى از دنيا رفته باشد كه برگشتن او به دنيا مستلزم آن امر محال است و اما مرگ «اخترامي» كه عاملى غيرطبيعى از قبيل قتل و يا مرض باعث آن شود. برگشتن انسان بعد از چنين مرگى به دنيا مستلزم هيچ محذور و اشكالى نيست چون ممكن است بعد از آن كه به مرگ غيرطبيعى از دنيا رفت و در زمانى ديگر مستعد كمالى شد، در زمانى غير از زمان زندگى موجود بعد از مردن دوباره زنده شود تا آن كمال را به دست آورد.

و يا ممكن است اصل استعدادش مشروط باشد به اين كه مقدارى در برزخ زندگى كرده باشد چنين كسى بعد از مردن و ديدن برزخ داراى آن استعداد مى شود و دوباره بدنيا برمى گردد آن كمال را به دست آورد كه در هر يك از اين دو فرض، مساله رجعت و برگشتن به دنيا جايز است و مستلزم محذور محال نيست. اين گفتارى خلاصه و فشرده بود درباره مساله رجعت."
با توضیحاتی که داده شد قضاوت را به شما واگذار می کنم...

کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top