|
دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ الاثنين ١١ جمادى الثانية ١٤٤٢ Monday, January 25, 2021
کد خبر: 156772
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۱/۱۲/۱۶ - ۱۱:۴۴
مضرات هدفون برای گوش
یک متخصص گوش و حلق و بینی گفت: استفاده مکرر و ممتد از هدفون، خاصیت تمیز کنندگی گوش خارجی را مختل کرده و افراد زودتر دچار جرم گوش می‌شوند.
هدفون مضرات هدفون برای گوش
به این مطلب امتیاز دهید
50% 50% بازدید

جام خانواده:

یک متخصص گوش و حلق و بینی با بیان این که سر و صدای بلند از هر نوع، روی گوش تاثیر گذار است، گفت: در قاعده حلزونی شنوایی گوش، فرکانس‌های بالای ۴۰۰۰ و ۸۰۰۰ و در راس حلزونی شنوایی، فرکانس‌های پایین‌تر قابل شنیدن است.

این  متخصص گوش و حلق و بینیدر ادامه افزود: استفاده مکرر و ممتد از هدفون، خاصیت تمیز کنندگی گوش خارجی را مختل کرده و افراد زودتر دچار جرم گوش می‌شوند.

وی ادامه داد: فرکانس شنوایی فرکانس‌های۵۰۰، ۱۰۰۰ و ۲۰۰۰ است و فرکانس ۲۵۰ ،۴۰۰۰ و ۸۰۰۰ چندان در مجاورات شنوایی معمولی تاثیری ندارد. ولی فردی که در فرکانس بالا کاهش شنوایی پیدا می‌کند، معمولا صدای زیر را خوب نمی‌شنود و در محیط شلوغ، شنوایی او مناسب نبوده و در محیط آرام، خیلی قابل مشخص شدن نیست.

مضرات استفاده از هدفون

وی در ادامه توصیه کرد: افراد نباید به صداهای بسیار بلند گوش دهند. در محیط‌هایی که صدا بالاتر از ۸۰ دسی بل است، مثل کارخانجات و مکانی که موسیقی بلند است از گوشی محافظت کننده استفاده شود چرا که در غیر این صورت در طولانی مدت، عصب شنوایی ضعیف ‌شده و ضعیف شدن عصب شنوایی درمان دارویی و جراحی ندارد و فرد فقط می‌تواند از سمعک استفاده کند.

وی گفت: یکی دیگر از عواملی که باعث کاهش شنوایی می‌شود، صدای ناشی از انفجارات است که به علت صدای ناگهانی باعث کاهش سریع‌تر شنوایی می‌شود همچنین علاوه بر کاهش شنوایی حسی و عصبی، مشکلات دیگری مثل وزوز گوش را در پی داشته که در این موارد پیشگیری مهمتر از درمان است.

متخصص گوش و حلق و بینی تصریح کرد: افرادی که از هدفون MP 3 player استفاده می‌کنند باید موسیقی را با صدای آهسته گوش دهند، زیرا صدای بلند علاوه بر سردردی که ایجاد می‌کند در دراز مدت باعث کاهش شنوایی حسی و عصبی می‌شود.

وی در پایان ‌توصیه کرد: فرکانس صدا باید کمتر از ۵۰ دسی بل باشد و حتی‌الامکان در محیط‌های پر سر و صدا و همهمه از گوشی محافظت کننده استفاده شود.

کلیدواژه ها:
هدفون  |  مضرات  |  گوش  | 
خبرهای داغ
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top