|
یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ الأحد ٢٣ رجب ١٤٤٢ Sunday, March 7, 2021
کد خبر: 156795
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۱/۱۲/۱۶ - ۱۴:۰۴
هدیه هیگل برای ابراز وفاداری به اسرائیل
بی بی سی: «وزیر دفاع جدید امریکا در اولین ملاقاتش با همتای اسرائیلی، به او اطمینان داده که کاهش بودجه پنتاگون سرنوشت "گنبد آهنین" را به خطر نمی اندازد.»
ایهود باراک چاک هیگل  هدیه هیگل برای ابراز وفاداری به اسرائیل
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

جام سیاسی: وزیر دفاع جدید امریکا که از سوی لابی صهیونیسم به دشمنی با اسرائیل متهم می شود، در ملاقات با همتای اسرائیلی خود به وی تعهد داد که علیرغم کاهش اجباری بودجه پنتاگون، این کاهش شامل حال رژیم صهیونیستی نخواهد شد و اشغالگران فلسطین همچنان از حمایت تمام عیار دولت ایالات متحده برخوردار خواهند بود.

"چاک هیگل" در ظاهر منتقد لابی‌های هوادار اسرائیل در کنگره امریکا بود و برخی موضع‌گیری‌هایش باعث مخالفت شدید محافظه کاران با تصدی او بر پنتاگون شد. مخالفان وی معتقد بودند او به اندازه کافی به اسرائیل وفادار نیست؛ با این همه، "ایهود باراک" اولین وزیر دفاعی است که چاک هیگل در سمت تازه اش ملاقات می کند.

 

 

به گزارش بی بی سی (BBC) از قول سخنگوی پنتاگون، هیگل در این دیدار تأکید کرده: «کاهش بودجه پنتاگون بر همکاری‌های مشترک نظامی امریکا با اسرائیل بی تأثیر خواهد بود.»
 

بی بی سی ادامه داد: «دو ساعت گفتگو و یک ساعت ملاقات رودررو، دستکم برای آغاز رابطه چاک هیگل با همتای اسرائیلی اش چندان بد به نظر نمی رسد. آقای هیگل که در روزهای آغاز کاری وظیفه دشوار مدیریت کاهش بودجه پنتاگون را بر عهده گرفته است، در این اولین ملاقات به همتایش اطمینان داده کاهش بودجه وزارت دفاع، سرنوشت "گنبد آهنین" برنامه دفاع موشکی اسرائیل، را به خطر نمی اندازد.»

 

گنبد آهنین بخشی از یک سیستم گسترده دفاع موشکی بر فراز اسرائیل است که چندین میلیارد دلار برای برپایی آن هزینه شده است. امریکا بیش از 200 میلیون دلار بابت این سیستم به اسرائیل کمک مالی کرده، ولی با این حال هنوز نگرانی هایی بابت هزینه ساخت و استقرار آن وجود دارد. این سیستم دفاعی ابتدا با رادار راکت ها را ردیابی می‌کند و بعد دو موشک رهگیر را برای انهدام آنان شلیک می‌کند.

هزینه برپا کردن هر سکوی عملیاتی گنبد آهنین، 50 میلیون دلار است. تا کنون پنج سکوی عملیاتی مستقر شده اند، اما مقامات اسرائیل در نظر دارند که تا سال 2013 هشت سکوی دیگر را نیز اضافه کنند.

 

 

در جریان آخرین تجاوز صهیونیست ها به نوار غزه، اصابت ده ها موشک و راکت کوتاه برد مجاهدان فلسطینی به مناطق صهیونیست نشین، میزان کارآیی این سیستم پرهزینه را با علامت سؤالی بزرگ مواجه کرد.

 

 

رسانه دولتی انگلیس همچنین گزارش داد: «ایران و سوریه نیز از محورهای اصلی گفتگوهای ایهود باراک و چاک هیگل بوده است. آنطور که سخنگوی وزارت دفاع امریکا گفته، یکی از خواسته های ایهود باراک "ایمن ماندن تسلیحات بیولوژیکی و شیمیایی سوریه" و "آمادگی مشترک امریکا و اسرائیل برای مقابله با تهدیدهای احتمالی" است. بحران هسته ای ایران و تعهد امریکا برای دفاع از امنیت اسرائیل نیز در این گفتگوها مطرح شده است.»

 

 

به نوشته وب سایت بی بی سی فارسی، ایهود باراک که روز یکشنبه در کنفرانس سالانه کمیته روابط عمومی امریکا و اسرائیل (AIPAC) شرکت کرد، یک بار دیگر تأکید کرده به رهبران ایران اجازه نخواهد داد به تسلیحات هسته ای دست پیدا کنند و اگر اسرائیل می گوید گزینه نظامی هنوز روی میز است، "کاملا جدی است".

 

 

این منبع افزود: «همزمان، گروهی از فعالان امریکایی در تلاشند تا کنگره را به تجدیدنظر درباره یک طرح تحریم تازه ایران متقاعد کنند. این طرح جدید که با حمایت ایپک برای افزایش تحریم های ایران به کنگره ارائه شده، مخالفت گروه هایی را در واشنگتن برانگیخته است. این طرح هفته پیش در حالی که گفتگوهای ایران و 1+5 در قزاقستان برگزار می شد، به کنگره ارائه شد. جزئیات و همزمانی این طرح که هنوز برای رأی گیری درباره آن اقدامی صورت نگرفته، باعث شده گروه هایی چون "امریکاییان حامی صلح" آن را اقدامی برای تضعیف دیپلماسی ایران و امریکا بدانند. این گروه که معتقد است امنیت اسرائیل تنها با صلح و نه جنگ تأمین می شود، طرح تازه را عامل نزدیک تر شدن امریکا به جنگ با ایران می داند.»

 

 

"لارا فریدمن" مدیر سیاست گذاری این گروه، به خبرنگار بی بی سی فارسی گفته: «با تحریم های هوشمند مخالفتی ندارم، اما طرح تازه، یک نمونه کامل تحریم هایی است که مردم را هدف قرار می دهند. ما با طبقه بندی این تحریم ها مخالفیم. تحریم هایی که مردم ایران را به این امید هدف قرار می دهند که با فشار بر مردم، شهروندان را به قیام علیه حکومت و تغییر سیاستش مجبور کنند. این سیاست "غیراخلاقی و بی تأثیر" است و نمایندگان کنگره باید از تصویب طرح بدون بررسی جزئیات و تغییر اساسی متن آن پرهیز کنند.»

 

 

 

 


102

خبرهای داغ
انتخابات ۱۴۰۰ ار اس اس آر اس اس
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
پربیننده جام آر اس اس ادامه
پربیننده های امروز آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top