|
پنج شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ الخميس ٧ جمادى الثانية ١٤٤٢ Thursday, January 21, 2021
کد خبر: 156873
نظرات: 5
تاریخ مخابره : ۱۳۹۱/۱۲/۱۶ - ۱۹:۰۰
بنی صدر و احمدی نژاد/ وجوه تشابه، وجوه تفاوت
الهام در پاسخ به سؤالی با این مضمون که ارزیابی او از اینکه مدتی است شبیه سازی میان آقای بنی صدر و احمدی نژاد از سوی برخی ها عنوان می شود، چیست؟ گفته: «این عده با این شبیه سازی، سناریویی تخریبی علیه دولت شکل داده اند.»
بنی صدر و احمدی نژاد تشابه تفاوت بنی صدر و احمدی نژاد/ وجوه تشابه، وجوه تفاوت
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

جام سیاسی: بی بی سی فارسی (BBCPersian) گزارش داد: «غلامحسین الهام، سخنگوی دولت ایران، گفته است که شباهتی میان محمود احمدی نژاد و ابوالحسن بنی صدر، اولین رئیس جمهور ایران که پس از بحرانی شدن روابطش با حکومت از کار برکنار شد، وجود ندارد.»

 

به گزارش بی بی سی، آقای الهام در پاسخ به سؤالی با این مضمون که ارزیابی او از اینکه مدتی است شبیه سازی میان آقای بنی صدر و احمدی نژاد از سوی برخی ها عنوان می شود، چیست؟ گفته: «این عده با این شبیه سازی، سناریویی تخریبی علیه دولت شکل داده اند.»

 

 

به نوشته وب سایت بی بی سی فارسی، آقای الهام روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران ضمن رد شباهت میان آقای احمدی نژاد و بنی صدر گفت: «بنی صدر در دوران انقلاب و مبارزات آن در خارج از ایران به سر می برد، اما احمدی نژاد در تمامی مبارزات و خدمات خود به مردم در داخل کشور بود. بنی صدر تمایل به ملی گرایان داشت، در حالی که آقای احمدی نژاد چنین تمایلی نداشته و ندارد. بنی صدر آقازاده بود در حالی که احمدی نژاد آهنگرزاده و از توده مردم است. بنی صدر در مقابل قانون ایستاد، در حالی که آقای احمدی نژاد در برابر قانون نایستاد و حتی در جاهایی که تفسیر او از قانون با تفسیر دیگران متفاوت بود، شورای نگهبان تفسیر رئیس جمهوری را پذیرفته و برخی قوانین را به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع داده است.»

 


رسانه دولتی انگلیس خاطرنشان کرد: «تلویزیون ایران به تازگی با پخش مستندی با عنوان "سرانجام نامبارک" به دلایل برکناری ابوالحسن بنی صدر پرداخته و او را فردی "با روحیه ماجراجویی، لجبازی، ورود به موضوعات حاشیه ای و منازعات سیاسی و درگیری های گروهی و به سخره گرفتن مجلس و افشاگر" معرفی می کند که خواستار گرفتن سهم بیشتری از قدرت است. عباراتی که در این مستند درباره آقای بنی صدر و وعده های انتخاباتی اش به کار رفته، شبیه به کلمات و عبارات مورد استفاده محمود احمدی نژاد تعبیر شده است. از جمله در این مستند گفته می شود که "به دلیل لجبازی رئیس جمهور با نخست وزیر، بسیاری از وزارتخانه ها بدون وزیر مانده بود." در دو دوره ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد بسیاری از وزارتخانه ها در دوره های طولانی بدون وزیر و با حضور سرپرست اداره شده است.»

 

 

بی بی سی افزود: «در این مستند، یک سخنرانی از آیت الله علی خامنه ای در سال دوم رهبری اش گنجانده شده که در توصیف آیت الله خمینی و روابطش با دولت های جمهوری اسلامی می گوید: "هر دولتی که سر کار بود، امام مقید به دفاع از آن بودند؛ با اینکه شما می دانید دولت هایی سر کار بودند که وقتی کنار رفتند مغضوب امام بودند." برخی از طرفداران رهبر ایران گفته اند که آیت الله خامنه ای تمایل دارد که با دولت آقای احمدی نژاد مدارا شود تا زمام امور را تا پایان مدت قانونی در اختیار داشته باشد.»

 

 

این منبع همچنین یادآور شد: «برخی از نمایندگان مجلس هشتم در اوایل سال 1390 و در جریان قهر 11 روزه آقای احمدی نژاد، از موضوع طرح عدم کفایت سیاسی سخن گفته بودند که یک بار درباره ابوالحسن بنی صدر اجرا شده بود. آقای بنی صدر در اولین انتخابات ریاست جمهوری، 75 درصد از آرا یعنی بیش از 11 میلیون از مجموع بیش از 14 میلیون رأی را نصیب خود کرد. او کوشید تا نهادهایی را که پس از انقلاب بهمن 57 پدید آمده بودند و از دایره قدرت دولت بیرون بودند، جذب نهادهای دولتی کند و این نیز مخالفت روحانیون را برانگیخت. در خرداد 1360 مجلس ایران رأی به بی کفایتی ابوالحسن بنی صدر داد و آیت الله خمینی او را عزل کرد. در مجلس از میان 179 نماینده، 177 نفر در مخالفت با بنی صدر رأی داده بودند. پس از آن، آقای بنی صدر مدتی به طور مخفیانه در ایران زیست و سپس به فرانسه گریخت.»

 

 

 

 


102

خبرهای داغ
مشاهده نظرات

http://stream.jamnews.ir/jammediacomment/streams/jamnews/1362679614052mic.flv

پاسخ

۰

۰

واویلا واویلا وا اسفا

پاسخ

۱

۰

شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:

مشاهده سایر نظرات

آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top