|
سه شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ الثلاثاء ٢٥ رجب ١٤٤٢ Tuesday, March 9, 2021
کد خبر: 156921
نظرات: 7
تاریخ مخابره : ۱۳۹۱/۱۲/۱۶ - ۲۲:۲۳
واکنش تند خاتمی به پيام تسلیت احمدی‌نژاد
رادیو زمانه: احمد خاتمی، عضو هيئت رئيسه مجلس خبرگان گفت پيام محمود احمدی‌نژاد، رئيس‌جمهور ايران برای درگذشت هوگو چاوز را "زياده‌روی" دانست.
خاتمی واکنش تند خاتمی به پيام تسلیت احمدی‌نژاد
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

 جام سیاسی: سایت "رادیو زمانه" به نقل از خبرگزاری مهر نوشت: احمد خاتمی امروز چهارشنبه ۱۶ اسفندماه، در حاشيه پايان سيزدهمين نشست مجلس خبرگان درباره پيام احمدی‌نژاد به‌ مناسبت درگذشت رئيس‌جمهور ونزوئلا گفت: "من به صراحت نظرم را اعلام می‌کنم آن‌چه که ايشان در اين پيام گفت زياده‌روی بود."

 وی افزود: "رئيس‌جمهور خودش می‌داند که اين پيام در حوزه‌های دينی عکس‌العمل دارد."

 

رادیوزمانه در ادامه آورده است: محمود احمدی‌نژاد در پيامی که امروز به‌ مناسبت درگذشت هوگو چاوز، رئيس‌جمهور ۵۸ ساله و سوسياليست ونزوئلا منتشر نمود وی را "انسانی عميقاً موحد و مؤمن و پايبند به ارزش‌های انسانی و آسمانی و باورمند به راه انبياء الهی و حاکميت جهانی عدالت و عشق به رهبری صالحان" معرفی کرد.

وی همچنين نوشت: "ترديد ندارم که او بازخواهد گشت و به همراه همه صالحان و حضرت مسيح و تنها باقيمانده از نسل پاکان، انسان کامل، خواهد آمد و جامعه بشری را در استقرار صلح و عدالت کامل و مهربانی و کمال ياری خواهد کرد."

 

احمد خاتمی در ادامه گفت: "می‌شد يک پيام ديپلماتيک داد و وارد حوزه‌های اعتقادی نشد. همتای يک رئيس‌جمهور در يک کشور ديگر از دنيا رفته است و طبيعی است که رئيس‌جمهور ما نيز بايد پيام تسليت بدهد، اما بنده ورود در مباحث اعتقادی در اين پيام را درست نمی‌دانم."

 

عضو هيئت رئيسه مجلس خبرگان همچنين گفت: "از ايشان تقاضا می‌کنيم از مواضع چالش‌زا و تنش‌زا پرهيز کند ."

وی تأکيد کرد: "رئيس‌جمهور حق دارد تسليت بگويد، اما ورود در مباحثی که مورد اعتراض است مشکل‌زا خواهد بود."

 

 این سایت در ادامه می نویسد: پيش از اين نيز يک بار در سفر هوگو چاوز به ايران در سال ١٣٨٨ و ديدار وی از حرم امام رضا، امام هشتم شيعيان در مشهد، بخش‌های از نيروهای حکومتی مذهبی از ديدار يک رئيس‌جمهور سوسياليست از اين حرم که اعتقادی به دين ندارد انتقاد کرده بودند.

105

خبرهای داغ
مشاهده نظرات

صحبت های شما درباره مقام والای شهید درست و صحت دارد و به همین علت است که ایشان را شهید میگویند .

چرا فکر میکنید که اگر شخصی در دیار اسلامی و یا در ایران برای خدای خود از دنیا برود باید به او شهید گفت؟

اگر کسی از ایران جلوی آمریکا بایستد و از دنیا برود فقط باید به او شهید گفت؟ مگر غیر از این بود که هوگو چاوز یک دهه جلوی استکبار آمریکا ایستاد؟ سالها صهیونیست ( با توجه به تفکرات خودشان ) را در آمریکای جنوبی سر در گم کرد.

با ایجاد رابطه با ایران فضایی رو ایجاد که که کشور مسلمان ایران بتواند هرچه سریعتر رشد کند.

در ضمن با فضایی که بین ایران و ونزوئلا ایجاد شده بود بسیاری از اندیشمندان دینی ما توانستند به این کشور بروند و سخنرانی های دینی اجرا کنند و هرچه بیشتر مردمان آن ور را با اسلام آشنا کنند . ( سند این موضوع هم سفر استاد رحیم پور ازغدی به ونزوئلا با مسیحیان این کشور و گفتگو درباره تفکرات اسلامی )

چاوز مسلمان نبود اما مسلمانان زیادی را کمک کرد ، این رو فراموش نکنید ..

روحش شاد

پاسخ

۹

۳

این همه بخالت بخرج ندهید. کسی که به ملتی خدمت کند از شیعیان بی مصرف این دوره زمونه جایگاهش در آن دنیا بی شک بهتر است. این تنگ نظری شما را می رساند . آخر اینکه یک انسان برای برادر خودش ارزوی محشور شدن با حضرت عیسی کند زیاده روی اســ؟؟!! بنظر من کار احمد خاتمی از پیام محمدو احمدی نژاد بدتر بود

پاسخ

۲۰

۸

۰

۱

جناب آقای دکتراحمدی نژاد
سلام
بنده بعنوان یک فرزندشهید در جامعه اسلامی می باشم ،واین تقاضا را ازشما دارم ،حریم شهید وشهادت را خدا تعیین می کند وعلما آن را لحاظ می کنند،و با مصداق های سیاسی متفاوت است که شما در آن ورود پیدا می کنید.

شهید به چه کسی می گویند؟ آیا کشته های دیگر کشورهای اسلامی و غیر اسلامی شهید محسوب می شوند؟
پرسش
شهید به چه کسی می گویند؟ آیا مردم نظامی و غیر نظامی عراق، ژاپن، آمریکا و ایران و … که برای دفاع در جنگ کشته شدند شهید محسوب می شوند؟ تفاوت شهدای جنگ ایران با شهدای صدر اسلام چیست؟
پاسخ اجمالی
شهید به معنای گواه و حاضر بوده و درجات مختلفی دارد. بدین ترتیب که خداوند، پیامبران، ملائکه، افرادی که در راه خدا کشته شده­اند و نیز تمام مؤمنان، در سلسله مراتب درجات شهادت قرار دارند. البته واژه مقدس “شهید” را نمی­توان برای تمام اشخاصی که بدون انگیزه الاهی و تنها برای دفاع از کشور خود و یا حتی ناخواسته و بی­دلیل کشته شده­اند، بکار برد. معیار تفاوت و درجه­بندی شهدا نیز، تنها زمان شهادت آنان نیست، بلکه عوامل مهم­تری؛ مانند بصیرت، خلوص نیت، میزان فداکاری، تحمل مشکلات و … می­تواند در این امر تأثیر گذار باشد که بر این اساس، خداوند هر شهیدی را صرف نظر از زمان شهادت به پاداش مناسب خود خواهد رساند.
پاسخ تفصیلی
پرسش شما در سه قسمت عمده قابل پاسخ گویی است:
۱٫ واژه شهید در لغت و فرهنگ اسلامی به چه معنا است؟
۲٫ در آموزه های اسلامی به کدام دسته از کشته­شدگان، شهید گفته می­شود و آیا اساساً هر فرد بی گناهی که کشته شود، شهید است؟
۳٫ آیا مقام و منزلت شهدا با هم متفاوت است و معیار این تفاوت چیست؟
اکنون به همین ترتیب نیز به بررسی و پاسخ آنها می­پردازیم:
۱٫ در مورد قسمت اول، باید بیان داشت که واژه “شهید” از ریشه “شهد” استخراج شده و معانی مختلفی برای آن در نظر گرفته شده است؛ مانند “گواه”، “حاضر”، “شخصی که چیزی از دایره دانش او خارج نیست” و …[۱].
بدیهی است که تنها خداوند است که می­تواند در مرحله اول و بالذات، دارای چنین خصوصیتی باشد و به همین دلیل است که “شهید” در آیات بسیاری از قرآن، به عنوان صفتی از صفات الاهی بیان شده است.[۲]
البته در مراحل بعدی، پیامبران،[۳] ملائکه،[۴] و حتی گواهانی که اکنون از آنان به عنوان شاهد نام برده می­شود،[۵] نیز مشمول عنوان “شهید” قرار گرفته­اند. بر این اساس می­توان نتیجه گرفت که شهید هر شخصی است که آگاهی بیشتری نسبت به دیگران دارد و این عنوان را برای افراد بسیاری می­توان استفاده نمود که صد البته درجات آن متفاوت است؛ مانند واژه “نور” که در درجات مختلف، هم قابل استفاده برای ذات مقدس خداوند است[۶] و هم می­توان آن را در ماه و خورشید و … بکار گرفت،[۷] حتی استعمال آن برای پرتو اندکی از شمع نیز دروغ و کذب نخواهد بود، اما این کجا و آن کجا!
استفاده از واژه شهید نیز به همین ترتیب قابل ارزیابی است.
بیان این مطلب نیز خالی از لطف نیست که با مطالعه ۱۶۰ مشتقی که از ریشه لغوی “شهد” در قرآن وجود دارد، موردی را نمی­یابیم که از آن، صریحاً برای مجاهدانی استفاده شده باشد که در راه خدا کشته شده­اند، و از چنین افرادی در قرآن، با عناوین مختلفی یاد شده است که معمولاً از ریشه “قتل” است.[۸]
البته در زمان حیات پیامبر اکرم (ص) و بعد از آن، عنوان “شهید” برای افرادی که در راه خدا کشته می­شدند، بسیار استفاده می­شده و تقریباً این واژه به نوعی، انصراف به چنین افرادی داشت، به گونه­ای که اگر به عنوان نمونه، در روایتی چنین بیان شده باشد که فاطمه زهرا (س) هر صبح شنبه به زیارت قبور شهدا می­شتافت و بر سر قبر عمویش حمزه برای آنان طلب آمرزش می­نمود،[۹] بدون تردید مراد از شهدا در این روایت، همان افرادی هستند که در راه خدا کشته شدند. با این وجود، هر چند مسلماً این افراد از مقام بالاتری نسبت به سایر مسلمانان برخوردار بوده­اند و به همین دلیل نیز احکام خاصی؛ مانند لازم نداشتن غسل و کفن برای این دسته از شهدا مقرر شده، اما نمی­توان عنوان “شهید” را منحصر در آنها دانست. روایاتی نیز شاهد بر این مدعا است که به دو نمونه از آنها اشاره می­ کنیم:
روایت اول: پیامبر اکرم (ص) فرمودند: هر فرد با ایمانی از امت من، صدیق و شهید است، البته خداوند، به برخی افرادی که با شمشیر کشته شده­اند، نظر خاص و ویژه­ای دارد. سپس ایشان برای تأیید سخنانشان، آیه ۱۹ سوره حدید را قرائت فرمودند به این بیان که آنانی که به خدا و پیامبرانش ایمان آوردند، نزد خداوند، صدیق و شهید محسوب می­شوند.[۱۰]
روایت دوم: روزی نزد امام سجاد (ع) سخن از شهید و شهادت به میان آمد و افراد مختلف، آنچه را از مصادیق “شهید” شنیده بودند، در آن جمع مطرح نمودند.
یکی گفت که هر شخصی بر اثر بیماری گوارشی بمیرد نیز شهید است، دیگری گفت که هر انسانی که طعمه درنده­ای شود، شهید است و … .
فردی از این میان برخاست و گفت: به نظر من، تنها فردی شهید به شمار می­آید که در راه خدا کشته شود و بس! امام چهارم (ع) در پاسخ به این فرد بیان فرمودند که با این فرض، تعداد شهدا بسیار اندک خواهد بود. سپس همان آیه فوق را تلاوت نموده و بیان داشتند که ما و شیعیانمان از مصادیق این آیه هستیم (و در نتیجه، همه از شهدا شمرده می­شویم!).[۱۱]
خلاصه پاسخ قسمت اول آن که هر چند، استعمال واژه “شهید” به نوعی کشتگان در راه خدا را به یاد می­آورد و به همین دلیل نیز، احکامی که در فقه برای شهید در نظر گرفته شده، ناظر به همین گروه است، اما الزاماً انحصاری به آنان نداشته و می­توان برای گروه­های دیگری که در روایات به آنها اشاره شده و نیز تمام افراد با ایمان، این عنوان را اطلاق نمود و درجاتی از ثواب کشتگان در راه خدا را نیز برایشان در نظر گرفت.
۲٫ بخش دوم پرسش شما در ارتباط با افرادی است که به هر دلیل کشته شده­اند، کدامشان را می­توان شهید نامید؟ در این زمینه باید بیان نمود؛ افرادی که کشته می­شوند، دارای خصوصیات و انگیزه­های متفاوتی هستند و در هر مورد باید جداگانه قضاوت نمود که به برخی از آنها اشاره می­نماییم:
۲-۱٫ فرد با ایمانی که تنها جهت کسب رضایت خداوند و بدون هیچ چشم داشت مادی، با دشمنان جهاد نموده و در این راه کشته شده باشد، که در شهید بودن او شکی نیست، بلکه از بالاترین مقام های شهادت برخوردار است و نزد خدایش روزی می­خورد.[۱۲]
۲-۲٫ فرد با ایمانی که جهت دفاع از منافع برحق خود؛ مانند جان و مال و آبرو در برابر افراد ستمگری چون دزدان و راهزنان به مقاومت برخاسته و کشته شده که او را نیز می­توان در درجه پایین­تری از شهدا جای داد،[۱۳] هرچند توصیه شده که شخص مؤمن، برای مقدار اندکی از مال، جان خود را به خطر نیندازد.[۱۴]
۲-۳٫ اگر فردی در سپاه مسلمانان بوده، ولی با انگیزه­های غیر الاهی؛ مانند خودنمایی یا وطن پرستی و … به جنگ با آنان بپردازد و در این راه نیز کشته شود، چنین شخصی نه تنها شهید به شمار نمی­آید، بلکه شاید دچار عذاب الاهی نیز شود![۱۵]
۲-۴٫ اشخاصی که در سپاه کافران و بر ضد مسلمانان می­جنگند و کشته می­شوند که در دوزخی بودن آنان جای هیچ شک و شبهه­ای نیست.
۲-۵٫ گروه بسیاری از افراد نیز وجود دارند که کشته­شدن آنان با مرگ طبیعی متفاوت نبوده و اگرچه به قتل رسیده­اند، اما از لحاظ ارزش­گذاری معنوی (چه در بعد مثبت و چه در بعد منفی) همانند افرادی هستند که به دلایل دیگر، جان خود را از دست داده­اند که از جمله آنان می­توان به این افراد اشاره نمود:
الف. افراد مسلمانی که بدون آن که در صحنه نبرد حضور داشته باشند، ناخواسته طی جنگ ها و درگیری­ها کشته می­شوند؛ مانند افرادی که در بمباران و موشک باران شهرها جان می­بازند. این افراد هر چند از لحاظ قانونی شهید به شمار می­آیند و همان گونه که بیان شد، از مقام شهادتی که برای تمام مسلمانان و مؤمنان وجود دارد، نیز برخوردارند، اما نمی­توان با آنان همانند شهیدی که در میدان نبرد کشته شده برخورد نمود و تفصیل این قضیه نیز در کتب فقهی و دینی بیان شده است. به عبارتی آنان همانند دیگر مؤمنانی هستند که با حوادث دیگری از قبیل تصادفات رانندگی، سیل، زلزله و … جان سپرده­اند که یقیناً مشمول رحمت پروردگار نیز قرار خواهند گرفت.
ب. افراد غیر مسلمانی که به همین ترتیب و ناخواسته و یا در درگیری­های نظامی که هر دو طرف نبرد، غیر مسلمان­، و بدون انگیزه­های الاهی­اند و برای دفاع از خود و وطنشان کشته می­شوند، بر این افراد نیز عنوان “شهید” تطبیق نمی کند، بلکه حداکثر، آنان تنها در مورد کشته شدنشان بی گناه بوده و در درگاه الاهی مؤاخذه نخواهند شد، اما باید در برابر سایر رفتار و کردارشان؛ از جمله ایمان نیاوردنشان؛ پاسخ گو باشند و از این لحاظ، با دیگر کافرانی که با حوادث دیگر از دنیا رفته­اند، تفاوتی نخواهند داشت.
خلاصه این قسمت از پاسخ آن است که؛ معیار مهم در صدق واژه شهادت، انگیزه افراد است، نه صرف کشته شدن. بر همین اساس است که می­توان، مؤمنان واقعی که با مرگ طبیعی از دنیا رفته­اند را با اندک تسامحی شهید نامید، اما اشخاصی که بدون داشتن هیچ انگیزه خداپسندانه به قتل رسیده­اند را از جمله آنان ندانست.
از این رو می بینیم در قرآن وقتی که از کشته شدگان در جنگ ها سخن به میان می آید، بلافاصله به دنبال آن، عبارت فی سبیل الله (در راه خدا)[۱۶] را می آورد که نشان می دهد تنها انگیزه ای که مورد پسند خداوند است این است که انسان در راه خدا جهاد کند و با خدا معامله نماید: “خداوند از مؤمنان، جان ها و اموال شان را خریدارى کرده، که (در برابرش) بهشت براى آنان باشد”.[۱۷]
“بعضى از مردم (با ایمان و فداکار، همچون على در«لیلة المبیت» به هنگام خفتن در جایگاه پیغمبر)، جان خود را به خاطر خشنودى خدا مى‏فروشند؛ و خداوند نسبت به بندگان مهربان است”.[۱۸]
۳٫ در ارتباط با بخش نهایی پرسش و این که کدام گروه از شهیدان، بر دیگران برتری داشته و تفاوت شهیدان کنونی با شهدای صدر اسلام در چیست؟ باید گفت که هم عصر بودن با پیامبر (ص) و جهاد در صدر اسلام هرچند می­تواند عاملی قوی برای ایجاد انگیزه­های الاهی باشد، اما نمی­توان صرف همزمان بودن با پیامبر (ص) را دلیل بر برتری شهدای آن دوره بر سایر شهدا دانست، بلکه معیار برتری هر شخص، بر اساس میزان ایمان و پایبندی به موازین دینی و دشواری­هایی که در مسیر دین با آن مواجه بوده و نیز درک شرایط و تصمیم­گیری مناسب او، تعیین می­شود. به همین دلیل است که در روایات ما، ثواب اشخاصی که در راه حق استوار بوده و منتظر ظهور منجی هستند و با مرگ طبیعی از دنیا می­روند، همانند ثواب افرادی بیان شده که در رکاب ولی عصر (عج) حضور خواهند داشت،[۱۹] و یا در روایتی ثوابشان، برتر از پاداش بسیاری از شهدای بدر و احد ارزیابی شده است.[۲۰]
بنابراین، نمی­توان قضاوتی کلی در این زمینه به عمل آورده و بیان داشت که شهیدان مقطع زمانی خاصی بر دیگر شهیدان برتری دارند، بلکه خداوند کریم، ارزش هر شهیدی را، مستقلاً و جدا از دیگران و با توجه به تمام شرایط و خصوصیات او تعیین می­نماید.

پاسخ

۱۰

۱۲

شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:

مشاهده سایر نظرات

انتخابات ۱۴۰۰ ار اس اس آر اس اس
پربیننده های امروز آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top