|
پنج شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ الخميس ١٦ ذو الحجّة ١٤٤١ Thursday, August 6, 2020
کد خبر: 156954
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۱/۱۲/۱۷ - ۰۱:۰۱
انتخاب مجدد آمانو به مدیر کلی آژانس انرژی اتمی
آمانو انتخاب مجدد  آمانو به مدیر کلی آژانس انرژی اتمی
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

جام سیاسی: سایت رادیو فردا نوشت: «شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، روز چهارشنبه ۱۶ اسفند، بار دیگر یوکیا آمانو را به مدیرکلی این نهاد انتخاب کرد.»

 

به گزارش خبرگزاری آلمان، ۳۵ عضو شورای حکام آژانس به اتفاق آرا یوکیا آمانو را برای چهار سال دیگر در سمت خود ابقا کردند.

 

خبرگزاری آلمان می‌نویسد ابقای آمانو با انتقاد نماینده ایران در آژانس از رویکرد وی درمورد برنامه هسته‌ای ایران همراه بود. ایران عضو شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی نیست.

 

علی‌اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس، روز چهارشنبه در وین گفت: «ما انتظار داشتیم که یوکیا آمانو رویکرد سیاسی نداشته باشد. انتظار داشتیم که او کمک کند.»

 

رادیو فردا تاکید می کند: «با روی کار آمدن یوکیا آمانو در سال ۲۰۰۹ در آژانس بین المللی انرژی اتمی،  موضع بازوی نظارتی سازمان ملل در امور خلع سلاح اتمی در مورد ایران، به طور چشمگیری سخت‌تر از دوره ریاست محمد البرادعی شد.»

 

پس از چند فقره ترور دانشمندان و دست‌اندرکاران برنامه هسته‌ای، ایران معتقد است که از اطلاعات محرمانه این سازمان در ترور این افراد استفاده شده است.

 

عمده‌ترین  موضوعی که در ماه‌های اخیر یوکیا آمانو بر آن پافشاری دارد بازدید از پادگان پارچین در حومه تهران است.

 

سلطانیه تصریح کرد: «درخواست مکرر علنی مدیرکل برای دسترسی به پارچین قبل از انعقاد و امضاء مدالیته یا به اصطلاح رویکرد ساختاری، غیر قابل توجیه است و موضوع را به شدت سیاسی و تحریک‌آمیز کرده است.»

 

وی افزود: «یکی از دلایل اصلی برای طولانی شدن و ناتوانی در جمع‌بندی گفت‌وگوها نبود اختیار کامل و کنترل مذاکرات از وین است.»

 

سلطانیه همچنین گفت: «امنیت ملی کشورهای عضو از جمله ایران، باید به عنوان بالاترین اولویت در نظر گرفته شود. این واقعیت تلخ که اطلاعات محرمانه توسط آژانس محافظت نمی‌شوند، مایه نگرانی جدی است. هیچ کشوری به دبیرخانه آژانس برای اقدامات ناشناخته بیشتری که ممکن است در آینده درخواست کند، چک سفید نمی‌دهد. تیم مذاکره‌کننده مشغول کار روی لحنی برای پرداختن به این نگرانی جهت هموار کردن راه به منظور انعقاد موافقت‌نامه در روز بعد در تهران بود اما با کسب تلفنی دستورالعمل از مدیرکل، آنها گفت‌وگوها را تعلیق کرده و با و جود برنامه‌ریزی برای روز دوم، تهران را به مقصد وین ترک کردند.»

 

آژانس ایران را متهم می‌کند که در ماه‌های اخیر دست به عملیات پاکسازی در محوطه پارچین زده است. ایران این اتهام را رد می‌کند و می‌گوید در صورت رسیدن به یک توافق در مورد «رهیافت ساختاری» با آژانس، حاضر است درهای این پادگان را برای بازرسان آژانس بگشاید.

خبرهای داغ
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top