|
سه شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ الثلاثاء ٢٥ رجب ١٤٤٢ Tuesday, March 9, 2021
کد خبر: 156955
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۱/۱۲/۱۷ - ۰۶:۱۷
رفتار رهبر انقلاب: برادری با هاشمی؛ رفاقت باخاتمی و حمایت از احمدی نژاد
ایشان درحالی که همواره از زحمات دولت های مختلف قدردانی کرده اند در تمام کابینه های تشکیل شده دولت، نسبت به لزوم توجه به نقایص و کارهای انجام نشده تاکید خاصی داشته اند.
رهبر انقلاب رفتار رهبر انقلاب: برادری با هاشمی؛ رفاقت باخاتمی و حمایت از احمدی نژاد
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

جام گیشه؛

همواره رهبر انقلاب از روسای جمهور کشور در تمام مقاطع حساس و غیرحساس کشور دفاع کرده اند. حمایت رهبر معظم انقلاب فقط مختص دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد نیست و ایشان چه در دوران ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی و چه در دوران ریاست جمهور سید محمد خاتمی از اعضای دولت و خدمات آنها تقدیر و تشکر کرده اند.

ایشان درحالی که همواره از زحمات دولت های مختلف قدردانی کرده اند در تمام کابینه های تشکیل شده دولت، نسبت به لزوم توجه به نقایص و کارهای انجام نشده تاکید خاصی داشته اند. با این حال حضرت آیت الله سید علی خامنه ای، رهبر معظم انقلاب، در تمام دوران ها، ضمن قدردانی و ایراد نصایح راهبردی و موثر، دولت ها را به خدمت گزاری بیشتر برای مردم و مایوس کردن دشمنان انقلاب تشویق کرده اند.

هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهوری وفادار:
 در هشتم شهریور سال ۶۸، در شرایط حساس آن زمان، مقام معظم رهبری فرمودند :"رئیس جمهوری همانند آقای هاشمی رفسنجانی برای کشور، انقلاب و مردم ما حقیقتاً یک موهبت و نعمت الهی است و اطمینان دارم که مردم قدر این نعمت را می دانند و تاکنون وفاداری خود را به ایشان نشان داده اند."

یک سال بعد، در اول شهریور ۶۹، هاشمی رفسنجانی به پاس خدماتش در دوران جنگ تحمیلی از دستان رهبر انقلاب نشان درجه یک فتح را دریافت می کند و دو سال بعد در مرداد ماه ۱۳۷۱، رهبر انقلاب، کابینه دولت هاشمی رفسنجانی را " مجموعه ای از عناصر مؤمن، صالح، بی توقع و خودش سابقه" خظاب می کنند و می فرمایند: " در رأس آنها رئیس جمهور محترم و عزیز با چهره ای درخشان و برخوردار از محبت ملت ایران قراردارد و ما آن را نعمت بزرگی از سوی خداوند متعال می دانیم."


ایشان همچنین در سال ۷۲ و در دیداری که با رئیس جمهور وقت ، آقای هاشمی و وزرای دولت وی در هنگام شروع دوران دوم دولت سازندگی برگزار شد، در ابتدای سخن راجع به دولت وقت فرمودند: "لازم است به برادران عزيزمان، به خاطر شروع اين مسؤوليت جديد و بسيار مهم، تبريك عرض كنم. اگر چه وقتى انسان اين چهره‌هاى نورانىِ وزراىِ جمهورى اسلامى را مشاهده مى‌كند و نگاهى به طهارت و تقوا و خداترسى و دين باورى آنها مى‌اندازد، احساس مى‌كند كه اين تبريك را بايد به مردم گفت كه بحمداللَّه مسؤولينى معتقد، متديّن، علاقه‌مند به‌كار و عاشق به خدمت دارند."


در ۹شهریور ۷۳، بار دیگر حضرت ایت الله خامنه ای، از زحمات کابینه دولت هاشمی تقدیر می کنند و در فرمایشات خود خطاب به آنان می فرمایند: "از رئیس‌ جمهور و اعضای‌ هیأت‌ دولت‌ به‌ خاطر این‌ که‌ مسئولیت‌ سنگین‌ کارهای‌ نظام‌ را بر عهده‌ دارند تشکر میکنم. دولت‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌ نشانه‌های‌ آشکاری‌ از دولت‌ کریمه‌ را دارد که‌ طی‌ سالهای‌ متمادی‌ از خداوند متعال‌ آن‌ را طلب‌ می‌کردیم‌ و با تلاش‌ در سایه‌ تقوای‌ دینی‌ این‌ نشانه‌ها را بیشتر کنیم‌."


دعای هر شب رهبر معظم انقلاب برای خاتمی:
سال ۷۶، سال بسیار جنجالی انتخابات برای ایران بود. در این سال تعداد آرای انتخاباتی شکست و خاتمی توانست با حذف رقبای خود به پاستور راه پیدا کند. بعد از پیروزی سید محمد خاتمی، رهبر معظم انقلاب، پیروزی خاتمی را در انتخابات تبریک گفتند و تا آخر دوران ریاست جمهوری خاتمی بارها از وی تقدیر و تشکر کردند؛ به طوریکه ایشان از افزایش صمیمیت بین خود و سید محمد خاتمی احساس رضایت می کردند.

در شهریور۷۶ حضرت ایت الله سید علی خامنه ای، در خصوص شعار "قانون گرایی "  خاتمی  فرمودند: "یکى از شعارهاى بسیار خوبِ جناب آقاى خاتمى که من از اوّلى که آن را از ایشان شنیدم واقعاً خدا را شکر کردم مسأله «قانونگرایى» بود. این حرف خیلى خوبى است و خوشبختانه این را شما بارها تکرار کرده‏اید. تا لحظه آخر به این شعار تمسّک کنید و بدانید که قانونگرایى کار سختى هم هست اما با وجود سختیهایش در کوتاه مدّت و بلند مدّت فوایدش از بى‏قانونى بهتر است."

دو سال بعد، در شهریور ۷۸ رهبر معظم انقلاب، دولت خاتمی را "دولتى فعال و کوشنده" خطاب می کنند.

در سال ۸۱ مقام معظم رهبری در دیدار با رئیس جمهور خاتمی و اعضای دولتش تاکید کردند : "اگر فرض کنيم کسي به خاطر اختلاف سليقه يا اختلاف فکر يا برخي تحليلها و استنتاجهاي سياسي طبعاً غلط، آرزو کند دولت در کار خود موفّق نشود، يا در عمل براي عدم موفّقيت دولت کاري بکند و حرکتي انجام دهد، اين به هيچ وجه پذيرفته نيست."


مقام معظم رهبری در سخنان خود در دیدار با دولت رئیس جمهور خاتمی در سال آخر مسند نشینی آنها با اشاره به اقدامات انجام شده در دولت خاتمی می‌فرمایند: "با تشکر صمیمانه از زحمات و تلاشهای آقای خاتمی و همکاران ایشان در دولت در طول هشت سال گذشته بگویم که در این مدت کشور شاهد تلاش جدی، پرحجم و سخت دولتمردان بود که نتیجه آن پیشرفتهای فراوان در عرصه های مختلف صنعتی، کشاورزی، علمی، فن آوری و خدمات است که این توفیقات از حافظه ملت ایران زدوده نخواهد شد و قطعا نزد خداوند متعال دارای پاداش و اجر خواهد بود."


رهبر معظم انقلاب اسلامى‏ در دهم مرداد ۱۳۸۴ در آخرین دیدار اعضاى هیأت دولت‏ سیدمحمد خاتمی در تقدیر از تلاش های سید محمد خاتمی، فرمودند :"لازم است از شخص جناب آقاى خاتمى هم صميمانه تشكر كنم. اين را به شما دوستان بگويم، به خودايشان هم شايد بارها گفته‏ام؛ در طول هشت سالى كه ما با ايشان به‏ طور مستمر و مداوم در ارتباط بوديم، رفاقت و صميميت ما با ايشان روزافزون بوده؛ خدا را شكر. الان پيوند عاطفى و محبت ‏آميزى كه بين بنده و آقاى خاتمى هست، از آنچه در هشت سال پيش بوده، بمراتب مستحكم‏تر است؛ و اين ناشى از خصوصياتى است كه من در اين مدت در ايشان حس كردم. تدين و پايبندى و نجابت و روحيه‏ اى نجيب ذاتىِ ايشان واقعاً جزو امتيازات و خصال برجسته در ايشان است. ايشان در اين مدت تلاش متراكمى انجام دادند؛ ما شاهد بوديم و مى‏ ديديم. در مقاطع زمانى مختلف، كشور و دولت و مسؤولان با حوادثى مواجه شدند، و ايشان در يكى از حساس‏ترين مراكز اين مواجهه قرار داشتند و صبر و تحمل كردند؛ ان‏شاءاللَّه خداى متعال اجر اين صبر و تحمل را خواهد داد."


"در ميان خصوصيات ايشان، اگر من بخواهم روى يكى از آنها تكيه كنم، اين است كه ايشان در همه‏ ى اين مدت، دشمنانى را كه كمين كرده و خيز برداشته بودند، نااميد كردند. خيلى‏ ها از سال ۷۶ - از اول تشكيل اين دولت - مى‏خواستند آقاى خاتمى را در موضع مقابله و مواجهه ‏ى با نظام قرار دهند؛ خيلى هم تلاش كردند؛ ما شاهد بوديم. البته ريشه و مبنا و سلسله‏ جنبان اين تلاشها در بيرون از اين مرزهاست؛ منتها كسانى هم متأسفانه همان انگيزه‏ هاى فاسد و پليد را در داخل انعكاس مى‏دادند. خيلى تلاش كردند، اما آقاى خاتمى حقيقتاً مقاومت كردند. آن روزى كه ايشان اعلام كردند وقتى مى‏گويم «جامعه‏ ى مدنى»، مراد من مدينةالنبى است - كه اتفاقاً ديروز يا پريروز در يكى از صحبتهاىايشان من اين را خواندم - خيلى خلاف انتظار بعضى‏ها شد؛ لذا به ايشان حمله كردند و فشار آوردند.... من هميشه در اين مدت شماها را دعا كرده ‏ام. آقاى خاتمى را حداقل در هر شبانه‏ روز يك بار دعاكرده ‏ام؛ يعنى در تمام اين مدت شايد هيچ شب و روزى نبوده كه من شخص ايشان را دعا نكنم. بقيه‏ ى مسؤولان و ديگران را هم هميشه دعا كرده ‏ام و باز هم دعا خواهم كرد. دعا كنيم كه خداى متعال اين كشور و اين ملت و اين نظام را روزبه‏ روز به اهداف خودش نزديكتر كند و اقتدارى را كه شايسته‏ ى اين كشور و اين ملت است، به او ارزانى بدارد؛ و همين‏طور هم خواهد شد؛ اين را من ترديد ندارم."

احمدی نژاد خانه نشین و تقدیر رهبری از او
مقام معظم رهبری در بخشی از بیانات خود در دیدار با رئیس جمهور احمدی نژاد و مقامات ارشد دولت با تاکید بر اینکه “در جمع‌‌بندى نقاط قوّت و نقاط ضعف، وقتى ما نگاه میکنیم، ترجیح را به نقاط قوّت میدهیم”، درباره دولت فعلی فرمودند: “تلاش دولت در جهت ارتباط با مردم، تلاش فوق‌‌العاده‌‌ى کارى که خوشبختانه در دولت مشاهده میشود؛ اینها چیزهاى خوبى است."

ایشان دولت های نهم و دهم ها بارها دولت پرکار، با پشتکار و خدوم معرفی کردند حتی در حالیکه احمدی نژاد خانه نشین است نه تنها از شخص احمدی نژاد حمایت میکنند، بلکه از خط او حمایت میکنند که همین باید ملاک باشد نه چیز دیگر:
"واقعاً در کشور دارد خدمت انجام میگیرد. هر جا خدمت باشد، هم مردم طرفدار هستند، هم رهبرى طرفدار است. ما که راجع به شخص قضاوت نمیکنیم؛ ما کار را، خط را، جهتگیرى را ملاک و معیار قرار میدهیم. آنجائى که کار و خدمت و تلاش هست، حمایت ما هست، حمایت مردم هست. و بحمداللَّه امروز کار دارد انجام میگیرد. مسئولین دولتى هم حقاً و انصافاً دارند تلاش میکنند؛ هم اعضاى دولت، هم بخصوص خود رئیس جمهور. اینها شب و روز ندارند؛ من مى‌بینم، من از نزدیک شاهدم."

ایشان در شهریور ۸۷، "انطباق شعارها و گفتمان دولت با شعارها و گفتمان امام و انقلاب" را دومین خصوصیت "بسیار با ارزش" دولت عنوان کردند و فرودند: عزت ملی و استقلال حقیقی از اقدامات تحسین برانگیز دولت است.


رفتار مقام معظم رهبری ، تجلی آینه رفتار امام راحل
در زمان ریاست جمهوری بنی صدر، بارها امام با وجود کارشکنی ها و اطلاع از نقایص و خیانت بنی صدر، از او حمایت کردند و علت حمایت امام از ریاست جمهوری بنی صدر علاوه بر اقبات مردمسالاری در کشور، حفظ آرامش کشور در شرایط حساس آن زمان کشور بود. آما راحل در آن زمان، به انتخاب مردم احترام گذاشته و با حمایت از بنی صدر سعی در نگه داشتن آرامش سیاسی کشور داشتند اما با کار شکنی ها و خیانت های مداوم بنی صدر و یک صدایی او با منافقان و به دنبال آن بلند شدن صدای اعتراضات مردمی، امام حکم عزل او را از فرماندهی کل قوا امضا کردند.

هم اکنون مقام معظم رهبری نیز همواره با تاکید بر حفظ تقوای سیاسی، با تقدیر و تشکر از زحمات همیشگی خدمت گزاران ملت، سعی بر حفظ آرامش موجود در کشور دارند و در عین حال ایشان همواره در دولت های مختلف تاکید کرده اند که دولت باید به مردم گزارش کار بدهد و هیچ دولتی خالی از اشکال نیست که باید هم تعریف ها و هم تمجید ها در نظر گرفته شود.

افکار

خبرهای داغ
انتخابات ۱۴۰۰ ار اس اس آر اس اس
پربیننده های امروز آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top