|
جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ الجمعة ٢٤ ذو الحجّة ١٤٤١ Friday, August 14, 2020
کد خبر: 156988
نظرات: 1
تاریخ مخابره : ۱۳۹۱/۱۲/۱۷ - ۰۷:۱۲
مهمترین عناوین سیاسی؛ از اعطای نشان ویژه به مشایی تا واکنش تند آیت الله خاتمی
نشان "ویژه" دولت به مشایی رسید/ انتشار پیش‌نویس بیانیه ۱+۵ درباره مذاکرات آلماتی/ واکنش تند خاتمی به پيام تسلیت احمدی‌نژاد
داغ ترین اخبار خبرهای داغ مهمترین عناوین سیاسی؛ از اعطای نشان ویژه به مشایی تا واکنش تند آیت الله خاتمی
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

نشان "ویژه" دولت به مشایی رسید

 

جام سیاسی به نقل از بی بی سی: دولت ایران تصویب کرده است که به اسفندیار رحیم مشایی، از چهره های سیاسی نزدیک به محمود احمدی نژاد نشان دولتی فرهنگ و هنر اعطا شود. سخنگوی دولت ایران گفته است که این نشان به پاس خدمات فرهنگی آقای رحیم مشایی به او اهدا می شود.

 

بی بی سی افزود: بر اساس مصوبه دولت ایران، نشان فرهنگ و هنر از سوی دولت به کسانی اعطا می‌شود که "فکر، ذوق و احساس خود را در راه بیان مفاهیم ارزشمند اسلامی- انسانی و اشاعه فرهنگ" به کار گیرند. همزمان با اعلام این خبر، آقای رحیم مشایی در پاسخ به خبرنگاران گفته از این تصمیم دولت اطلاع نداشته است. اعطای نشان های دولتی معمولا پیش از اعلام رسمی، به اطلاع افراد می رسد تا درباره پذیرش یا رد آن تصمیم گیری کنند. آقای رحیم مشایی در دولت اول آقای احمدی نژاد رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بود اما در حال حاضر رئیس دبیرخانه جنبش غیرمتعهدها است که ایران ریاست دوره ای آن را بر عهده دارد.

 

این سایت در ادامه می نویسد: جنبش غیرمتعهدها فاقد اساسنامه و دبیرخانه است اما محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران که ریاست دوره ای این سازمان را به نمایندگی از ایران بر عهده دارد، به تازگی آقای رحیم مشایی را به ریاست دبیرخانه این سازمان منصوب کرده است.

 

بی بی سی افزود: آقای رحیم مشایی پیش از این رئیس دفتر رئیس جمهور ایران بود. در آغاز دوره دوم ریاست جمهوری، آقای احمدی نژاد، اسفندیار رحیم مشایی را به معاون اولی خود منصوب کرد اما با مخالفت آیت الله علی خامنه ای رو به رو شد پس از انتشار نامه مکتوب آقای خامنه ای در مخالفت با معاون اولی آقای رحیم مشایی، او به ریاست دفتر رئیس جمهور منصوب شد. این انتصاب از سوی برخی از ناظران مسائل ایران اقدامی عمدی در مخالفت با نظر رهبر ایران تلقی شد. آقای رحیم مشایی به دلیل گفته هایش درباره "دوستی مردم ایران و اسرائیل" و "پایان دوره اسلامگرایی" از جمله چهره های جنجالی دولت محمود احمدی نژاد است.

 

این سایت در ادامه خاطرنشان کرد: پس از کم شدن حمایت های حکومتی از آقای احمدی نژاد و دستگیری شماری از چهره های نزدیک به دولت و انتشار شایعاتی مبنی بر احتمال دستگیری آقای رحیم مشایی، حضور او در برابر انظار عمومی کم شد اما به تازگی و پس از سفر آقای احمدی نژاد به مصر، آقای رحیم مشایی حضوری مستمر در خبرهای مربوط به دولت ایران دارد. از جمله دیدارهای او با مقام های خارجی در تالار مخصوص ملاقات های خارجی رئیس جمهور ایران در روزهای اخیر خبرساز بوده است.

 

بی بی سی در پایان می نویسد: محمود احمدی نژاد در جریان سخنرانی مراسم درختکاری که ابتدا با حضور نمایندگان کشورهای خارجی در یکی از تالارهای کاخ سعدآباد برگزار شد، جایگاه ویژه ای برای اسفندیار رحیم مشایی قائل شد و بعد از پایان اظهارات او سخنرانی کرد.

 

او در آغاز سخنرانی خود گفت "پس از صحبت‌های بسیار عمیق و پرمعنای برادر عزیزم آقای مشایی جایی برای صحبت‌های دیگران باقی نمی‌ماند." تصاویری که از این مراسم انتشار یافت نشان می دهد که آقای رحیم مشایی، محل برگزاری جشن درختکاری را با خودروی رئیس جمهور ایران و به همراه او ترک کرده است.

 

 

انتشار پیش‌نویس بیانیه ۱+۵ درباره مذاکرات آلماتی

 

جام سیاسی: خبرگزاری "رویترز" گزارش داده که نسخه‌ای از پیش‌نویس بیانیه مشترک آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان را به دست آورده است.

 

در پیش‌نویس این بیانیه، مذاکرات گروه ۱+۵ با ایران در روزهای هشتم و نهم اسفند «مفید» توصیف شده و تاکید شده که گفت‌وگوها و تماس‌های دو طرف در ماه‌های در پیش رو فعالانه دنبال خواهد شد.

 

قرار است مذاکرات کارشناسی در روز ۲۸ اسفند در استانبول و دوره بعدی گفت‌وگوها در آلماتی در روز  ۱۶ فروردین ماه برگزار شود.

 

در ادامه پیش‌نویس بیانیه گروه ۱+۵ آمده است: «ما در مرحله مقدماتی به دنبال نتایج ملموس در این فرآیند دیپلماتیک هستیم.»

 

پیش‌نویس بیاینه مشترک ۱+۵ می‌افزاید: «ما بر حمایت ادامه‌دار خود از یک راه‌حل دیپلماتیک برای موضوع هسته‌ای ایران تاکید می‌ورزیم.»

 

خبرگزاری رویترز می‌نویسد  انتظار می‌رود پیش‌نویس این بیانیه روز چهارشنبه در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین ارائه شود. با این حال رویترز می‌افزاید که هنوز مشخص نیست که این پیش‌نویس نهایی است یا قرار است تغییراتی در متن آن داده شود.

 

یک دیپلمات به این خبرگزاری گفته است که چین باید این پیش‌نویس را به طور رسمی تایید کند و احتمال هم داده که تغییراتی در متن بیانیه ۱+۵ داده شود.

 

در پیش‌نویس بیانیه همچنین نسبت به برخی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران ابراز نگرانی عمیق شده که از جمله آنها نصب سانتریفیوژهای پیشرفته‌تر در نطنز است.

 

در بخشی دیگر از این پیش‌نویس آمده است که اعضای گروه ۱+۵ با دقت و توجه خاص  «نشست‌های مفید» آلماتی را دنبال می‌کردند تا «یک روند سازنده دیپلماتیک ادامه یابد؛ روندی که فعالانه در ماه‌های آتی برپایه عمل متقابل و رویکرد گام به گام دنبال خواهد شد.»

 

به نوشته رویترز: در پیش‌نویس بیانیه گروه ۱+۵ هدف از مذاکرات بازگرداندن «اعتماد بین المللی به ماهیت منحصرا صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران» عنوان شده است.

 

پنج قدرت شورای امنیت بعلاوه آلمان همچنین از ایران خواسته‌اند بی‌درنگ «گام‌های اساسی» برای رفع نگرانی‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی بردارد. تهران هم پیش از این مذاکرات آلماتی را سازنده خوانده و حتی وزیر خارجه ایران، علی‌اکبر صالحی، از آن به عنوان «نقطه عطف» یاد کرده بود.

 

رویترز افزود: به گفته یک دیپلمات ارشد آمریکایی، این بار ۱+۵ به جای «توقف» کامل فعالیت‌های تاسیسات فردو خواستار «تعلیق» غنی‌سازی ۲۰ درصدی شده است.

 

این گروه همچنین به ایران پیشنهاد داده که می‌تواند مقدار کافی از سوخت ۲۰ درصدی را برای رآکتور تحقیقاتی امیرآباد تهران در خاک خود نگه دارد.

 

به گفته این دیپلمات آمریکایی، ۱+۵ به ایران وعده داده در صورت پاسخ مثبت تهران بخشی از تحریم‌ها را لغو می‌کند و در شورای امنیت و اتحادیه اروپا نیز تحریم‌های بیشتری علیه ایران وضع نخواهد کرد.

 

گفتنی است کشورهای غربی همواره ایران را متهم به فعالیت های هسته ای غیر صلح آمیز می کنند. ایران ضمن رد این ادعاها، تاکید کرده است به عنوان یکی از امضاکنندگان متعهد پیمان منع گسترش تسلیحات اتمی (ان‌پی‌تی) و یکی از اعضای آژانس بین المللی انرژی اتمی، از حق استفاده از فن‌آوری هسته‌ای برای دستیابی به اهداف صلح‌آمیز برخوردار است.

 

 

واکنش تند خاتمی به پيام تسلیت احمدی‌نژاد

 

جام سیاسی: سایت "رادیو زمانه" به نقل از خبرگزاری مهر نوشت: احمد خاتمی امروز چهارشنبه ۱۶ اسفندماه، در حاشيه پايان سيزدهمين نشست مجلس خبرگان درباره پيام احمدی‌نژاد به‌ مناسبت درگذشت رئيس‌جمهور ونزوئلا گفت: "من به صراحت نظرم را اعلام می‌کنم آن‌چه که ايشان در اين پيام گفت زياده‌روی بود."

 

 وی افزود: "رئيس‌جمهور خودش می‌داند که اين پيام در حوزه‌های دينی عکس‌العمل دارد."

 

رادیوزمانه در ادامه آورده است: محمود احمدی‌نژاد در پيامی که امروز به‌ مناسبت درگذشت هوگو چاوز، رئيس‌جمهور ۵۸ ساله و سوسياليست ونزوئلا منتشر نمود وی را "انسانی عميقاً موحد و مؤمن و پايبند به ارزش‌های انسانی و آسمانی و باورمند به راه انبياء الهی و حاکميت جهانی عدالت و عشق به رهبری صالحان" معرفی کرد.

 

وی همچنين نوشت: "ترديد ندارم که او بازخواهد گشت و به همراه همه صالحان و حضرت مسيح و تنها باقيمانده از نسل پاکان، انسان کامل، خواهد آمد و جامعه بشری را در استقرار صلح و عدالت کامل و مهربانی و کمال ياری خواهد کرد."

 

احمد خاتمی در ادامه گفت: "می‌شد يک پيام ديپلماتيک داد و وارد حوزه‌های اعتقادی نشد. همتای يک رئيس‌جمهور در يک کشور ديگر از دنيا رفته است و طبيعی است که رئيس‌جمهور ما نيز بايد پيام تسليت بدهد، اما بنده ورود در مباحث اعتقادی در اين پيام را درست نمی‌دانم."

 

عضو هيئت رئيسه مجلس خبرگان همچنين گفت: "از ايشان تقاضا می‌کنيم از مواضع چالش‌زا و تنش‌زا پرهيز کند ."

 

وی تأکيد کرد: "رئيس‌جمهور حق دارد تسليت بگويد، اما ورود در مباحثی که مورد اعتراض است مشکل‌زا خواهد بود."

 

این سایت در ادامه می نویسد: پيش از اين نيز يک بار در سفر هوگو چاوز به ايران در سال ١٣٨٨ و ديدار وی از حرم امام رضا، امام هشتم شيعيان در مشهد، بخش‌های از نيروهای حکومتی مذهبی از ديدار يک رئيس‌جمهور سوسياليست از اين حرم که اعتقادی به دين ندارد انتقاد کرده بودند.

106

خبرهای داغ
مشاهده نظرات

من دوست دارم خبری مهم شما برام ایمیل بشن

پاسخ

۰

۰

شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:

مشاهده سایر نظرات

پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
پربیننده جام آر اس اس ادامه
پربیننده های امروز آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top