|
پنج شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ الخميس ١٦ ذو الحجّة ١٤٤١ Thursday, August 6, 2020
کد خبر: 157008
نظرات: 2
تاریخ مخابره : ۱۳۹۱/۱۲/۱۷ - ۰۹:۲۸
خط کش شوخی چقدر است؟
برخی بر این گمانند که اسلام با مزاح و شوخی بیگانه است حال آن که کامل بودن اسلام بدین معنا است که این دین نه تنها با این مقوله بیگانه نیست بلکه برای آن هم برنامه دارد اما خط کش مزاح تا کجاست؟
شوخی خط کش شوخی چقدر است؟
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

جام دینی:از دید آموزه های دینی مزاح باید مناسب و به جا باشد و به شخصیت طرف مقابل لطمه وارد نسازد و شوخی ها باعث تحقیر و توهین کردن به کسی نباشد، چرا که این امر کینه و دشمنی در پی خواهد داشت.

در اسلام خوشرو بودن و خوشحال کردن دیگران و غبار غم و غصه را از چهره دیگران زدودن بسیار سفارش شده، اما ایجاد نشاط و شادابی در دل اشخاص می بایست در حد اعتدال باشد و از زیاده روی در آن باید خودداری کرد و نباید شوخی و مزاح باعث غیبت و توهین شخص یا اشخاص قوم، شهر یا روستا و یا تحقیر دیگران نشود.

حضرت امیرالمومنین علی (علیه السلام) فرمودند: زیاده روی در شوخی ابلهی است. (غرر الحکم صفحه 40)

انسان باید از مزاح و شوخی بیش از اندازه پرهیز کند چرا که  زیاده روی در این امر باعث می شود که آبروی انسان برود و شوخی های بیجا باعث کینه و دشمنی در میان افراد می گردد. اثر سوء دیگر مزاح این است که مردم بر انسان جرات پیدا کرده و برای انسان ارزش و احترام قائل نمی شوند از این رو امام صادق (ع) فرمود: شوخی مکن که روی مردم به تو باز می شود.

انسان اگر مزاح هم کرد باید مناسب و به جا باشد و به شخصیت طرف مقابل لطمه وارد نسازد و شوخی ها باعث تحقیر و توهین کردن به کسی نباشد. البته باید گفت پیشوایان دینی ما نیز مزاح می کردند ولی تا حدی که به افراط نرسد، زیرا مزاح افراطی ابهت و سنگینی شخصیت انسان را زیر سئوال می برد.

شوخی و مزاح وسیله کم شدن عقل انسان شمرده می شود و انسان وقتی که شوخی می کند با این کار مقداری از عقل خود را از دست می دهد.

یک نکته اساسی در مزاح و شوخی وجود دارد و آن این است که مزاح در صورت پذیرش انجام آن، اولا باید در حد اعتدال باشد و در ثانی اینکه ارزش، افراد و یا گروه خاصی را تحقیر نکند. اما متاسفانه گاهی مزاح ها به سمت تخریب شخصیت ها، قومیت ها، گروهها و افراد کشیده می شود، که این امر می تواند تخریب فرهنگی، انشقاق قومیتی و آثار فرهنگی بد داشته باشد و در بلندمدت بر هویت ملی تاثیر منفی بگذارد.
 

کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
مشاهده نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:

مشاهده سایر نظرات

پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top