|
سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ الثلاثاء ٢١ ذو الحجّة ١٤٤١ Tuesday, August 11, 2020
کد خبر: 157082
نظرات: 1
تاریخ مخابره : ۱۳۹۱/۱۲/۱۷ - ۱۳:۰۷
۵۰۰دستگاه پورشه را چه کسی وارد ایران کرد؟!
جای سوال است که چگونه وارداتی که هیچ فردی آن را تکذیب نکرده است، در آمار رسمی گمرک ایران نیامده باشد! این موضوع در حالی اتفاق می افتد که در آمار ماهیانه گمرک جمهوری اسلامی ایران، ریز به ریز اقلام وارداتی مربوط به صنعت خودرو ذکر می شود.
پورشه ۵۰۰دستگاه پورشه را چه کسی وارد ایران کرد؟!
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

گروه اقتصادی: قضیه بر می گردد به روز دوم اسفند؛ روزی که در آن، رئیس کمیسیون شوراهای مجلس در تذکر کتبی به وزیر صنعت، معدن و تجارت، در صحن علنی مجلس شورای اسلامی از واردات ۵۰۰دستگاه پورشه پرده برداشت؛ ۵۰۰دستگاه پورشه ای که معلوم نیست توسط چه کسی و با چه مجوزی به کشور وارد شده است.

امیر خجسته، با اشاره به تذکر کتبی خود به وزیر صنعت معدن و تجارت در صحن علنی مجلس شورای اسلامی و با طرح این سوال که ۵۰۰ خودروی پورشه توسط چه کسی و با چه ارزی وارد کشور شده است، محل واردات پورشه ها را جزیره ابوموسی عنوان کرده  و گفته بود که نوع ارز این پورشه ها مبهم است و مشخص نیست که با ارز دولتی، مبادلاتی یا آزاد وارد کشور شده اند.

این خبر رئیس کمیسیون شوراهای مجلس هیچگاه تکذیب نشد؛ بنابر این انتظارها بر این شکل گرفت که چنین وارداتی به کشور انجام شده باشد. واردات ۵۰۰دستگاه پورشه آن هم توسط یک شخص خاص در شرایطی اتفاق افتاده است که در کل ۱۰ماهه نخست امسال تنها ۲۲۷ دستگاه پورشه، کمتر از نصف واردات ۵۰۰دستگاهی این خودروی لوکس،به ایران وارد شده است.

در ده ماهه نخست سال جاری در کل ۵۱۰ دستگاه خودروی لوکس اعم از مازراتی، پورشه و مرسدس بنز به کشور وارد شده است که آمار واردات این ۵۱۰دستگاه در گمرک ایران به ثبت رسیده است. یکی از نقاط مبهم دیگر واردات ۵۰۰دستگاه پورشه به کشور عدم ثبت آن در سایت رسمی گمرک ایران است. در حالی که امیر خجسته در تاریخ دوم اسفند از واردات ۵۰۰دستگاه خودروی لوکس به کشور خبر می دهد که در آمار ۱۱ ماهه گمرک کشور، واردات محموله ۵۰۰دستگاهی پورشه به ثبت نرسیده است.

جای سوال است که چگونه وارداتی که هیچ فردی آن را تکذیب نکرده است، در آمار رسمی گمرک ایران نیامده باشد! این موضوع در حالی اتفاق می افتد که در آمار ماهیانه گمرک جمهوری اسلامی ایران، ریز به ریز اقلام وارداتی مربوط به صنعت خودرو ذکر می شود. طبق قانون واردات خودرو، تعرفه واردات گمرکی هر دستگاه خودرو حدود ۴۵درصد است که این تعرفه باید به گمرک پرداخت شود و هر دستگاه خودروی وارداتی نیز با محاسبه تعرفه و قیمت ارز در اختیار مشتریان قرار می گیرد! بنابراین شاید بتوان گفت که این محموله ها در کنار بهر مندی از ارز دولتی، از پرداخت عوارض گمرکی نیز معاف شده باشند!

در شرایط اقتصادی کنونی که تهییه پسته شب عید برای نیازمندان دشوار شده است، چگونه کسانی با بهره گیری از رانت ها می توانند سود هنگفتی به جیب بزنند؟

چه کسی این محموله را وارد کرد؟
بعد از انتشار این خبر، گمانه زنی های در کنار انتقادات رسانه ای علیه این ماجرا، شدت گرفت. سایت شفاف مدعی شد که با بررسی های فراوان در اين زمينه به پشت‌پرده واردات گسترده ۵۰۰ دستگاه پورشه و ارز استفاده شده براي واردات اين خودروي گران‌قيمت دست پيدا كرده‌ و این پیگیری ها نشان‌دهنده ردپاي مشخص جريان انحرافي در اين موضوع است.

بر اساس اين اطلاعات  مشاور حقوقي يكي از سران جريان انحرافي، از حدود سال ۸۴ تاكنون دست به واردات انحصاري خودروهاي پورشه و مازراتي از شيخ‌نشين دبي زده‌است.

از سوي ديگر او كه به واسطه نزدیکی به حلقه جریان انحرافی نقشي پنهان به عهده‌ دارد با سمت مشاور حقوقي  يكي از چهره‌هاي پنهان جريان انحرافي‌، به فعاليت خود ادامه مي‌دهد و چندي پيش دست به واردات ۵۰۰ دستگاه پورشه از دبي زده‌است.

گفته مي‌شود او در طول سه سال گذشته با استفاده از روابط و رانت‌های مختلف، با نمايندگي پورشه در شيخ‌نشين‌هاي عربي ارتباط برقرار كرده و از اين راه پول‌هاي كلاني به دست آورده‌است. روابط او با شيخ‌نشين‌هاي عربي به جايي رسيده‌ كه او اكنون به یکی از واردكنندگان اصلی پورشه و مازراتي در كشور تبديل شده‌ و در شرايط خاص اقتصادي فعلي هم همچنان به اين كار ادامه مي‌دهد.

نكته‌اي كه در اين ميان حائز اهميت است نوع ارزهايي‌است كه نامبرده با آن دست به واردات خودروهاي لوكس مي‌زند. او با استفاده از رانت های ویژه جریان انحرافی توانسته به منشا ارزهاي دولتي دست پيدا كرده و با استفاده از ارز ۱۲۲۶ توماني، دست به واردات پورشه بزند. اين در حالي‌است كه دولت چندي پيش واردات خودرو و كالاهاي لوكس به كشور با ارز دولتي و حتي ارز مبادلاتي را ممنوع كرده‌است.


اين اقدام در حالي‌است كه نظام ارزي كشور اين روزها به شدت نيازمند ارز براي تامين نيازهاي واقعي مردم است و كمبود ارز دولتي براي وردات كالاهاي اساسي به گراني‌ها و نوسان قيمت گسترده انجاميده است.

افکار

110

کلیدواژه ها:
پورشه  | 
خبرهای داغ
مشاهده نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:

مشاهده سایر نظرات

پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top