|
شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ السبت ١٨ ذو الحجّة ١٤٤١ Saturday, August 8, 2020
کد خبر: 157224
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۱/۱۲/۱۸ - ۱۳:۲۲
"دانیل ف" چه ارتباطی با ایران دارد؟
«سی ساله است، اما از هشت سال پیش سازمان های اطلاعاتی آلمان و فرانسه و انگلیس و آمریکا و طبیعتا اتریش را به خود مشغول داشته است»
جاسوسی تبادل اطلاعاتی "دانیل ف" چه ارتباطی با ایران دارد؟
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

جام سیاسی به نقل از سایت ایران در جهان: نشریه "دِراشتاندارد" اتریش مدعی شد: «یک بازرگان اتریشی در معرض این اتهام است که قطعاتی را به صورت غیرقانونی برای برنامۀ موشکی ایران به این کشور داده است.»

 

این نشریه ادامه می دهد: «سی ساله است، اما از هشت سال پیش سازمان های اطلاعاتی آلمان و فرانسه و انگلیس و آمریکا و طبیعتاٌ اتریش را به خود مشغول داشته است. سوءظن: دانیل ف سالها از طریق شرکت صادراتی خود به صورت غیرقانونی قطعه هایی را برای برنامۀ موشکی ایران به این کشور فروخته یا واسطۀ آن بوده است.»

 

از اوت ۲۰۰۶ حکم بازداشت او صادر شده است. در تفتیش خانه اش ایمیل هایی را پیدا کردند که سوءظن مأموران را تقویت می کردند که "ف" آگاهانه و هدفمند مقررات تحریم بین المللی را نقض کرده است. اما در آن موقع بازداشت نشد. "ف" ناپدید شد. ادارۀ مبارزه با جاسوسی و تروریسم بر آن است که وی به امارات گریخته است. این مطلب دست کم در اسناد مربوط به سفارت آمریکا در سال ۲۰۱۲ در افشاگری ویکی لیکس آمده است. از امارات ظاهراٌ به معاملۀ خود با نیروهای نظامی ایران ادامه داده است. بعد به فیلیپین رفته است.»

 

 

تخلفِ گذرنامه ای

اما در اول نوامبر ۲۰۱۲ به او دستبند زدند. آنگونه که سخنگوی دادستانی گراتس، هانسیُورگ باخِر، به روزنامۀ «دِر اشتاندارد» گفت یک تخلف گذرنامه ای او را گیر انداخت. مقامات فیلیپینی "دانیل ف" را که در این فاصله در فهرست سیاه دولت آمریکا نیز قرار دارد سوار هواپیمایی به مقصد وین کردند و به مقامات محلی اتریشی اطلاع دادند که او را تحویل بگیرند.

 

اما دوران بازداشت موقتش در زندان گراتس کوتاه بود. از ۶ فوریه دوباره آزاد شده است. این امر در مورد کسی که سالها تحت تعقیب بوده چگونه ممکن است؟ سخنگوی دادستانی "باخر" می گوید بازپرس ابتدا تصمیم گرفت بازداشت موقت را ادامه دهد. اما دادگاه عالی گراتس این تصمیم را لغو کرد. به گفتۀ باخر اگر «فقط خطر فرار» موجود باشد(و مثلاٌ نه احتمال فریبکاری بعد از آزادی موقت) آزادی در مقابل وثیقه ممکن است.

 

دادگاه عالی پراتس وثیقه را ۵۰۰ هزار یورو تعیین کرده است، ظاهراٌ با این فرض که برای این تاجر کافی است. وی قبلاً اعلام «افلاس» کرده بود. بعد از اعلام مبلغ وثیقه وی دیگر از قرار مشکل مالی نداشت. همه را پرداخت و اکنون دوباره آزاد است. باخر می گوید: «نمی دانیم از کجا پول آورده است.» ف مجبور نیست مدام خود را معرفی کند. دادستان می گوید فقط موقع محاکمه باید بیاید.

 

در هرحال اولین کیفرخواست آخرهای ژانویه آماده شد. در این کیفرخواست، موضوع ورشکستگی به تقصیر و تقلب مالی است. گفته می شود ف به طرف هایش ۸۸ هزار یورو ضرر زده است. میزان مجازات: یک تا ده سال حبس. اینجا هم اصل برائت حاکم است. پروندۀ رسیدگی به اتهام نقض قانون تجارت خارجی و مواد جنگی به صورت هم عرض ادامه ادارد. گفته می شود در این مورد تحقیقات هنوز پایان نیافته است.

 

 

«وین به عنوان سکّو»

نقش اتریش در خصوص تحریم های ایران بارها مورد انتقاد قرار گرفته است. مرکز سیمون ویزنتال سال گذشته اعلام کرد: «وین یک سکّوی پولشویی است.» به اعتقاد کارشناسان، در مورد صادرات اسلحه نقص های زیادی در کنترل وجود دارد. گرچه باید ابتدا برای همۀ معامله ها اجازه بگیرند اما در محافل مطلع گفته می شود درستی اظهارات کمتر مورد بررسی قرار می گیرد.

 

کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top