|
چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ الأربعاء ٥ صفر ١٤٤٢ Wednesday, September 23, 2020
کد خبر: 157344
نظرات: 4
تاریخ مخابره : ۱۳۹۱/۱۲/۱۸ - ۱۶:۴۴
انقلاب تمام شد
مرگ هوگو چاوز، رئیس جمهور ونزوئلا، با بازتاب گسترده در روزنامه های فرانسه مواجه شد. این روزنامه ها تیترها و عکس های صفحه اول خود را به مرگ هوگو چاوز، رئیس جمهور ونزوئلا اختصاص داده اند.
چاوز انقلاب تمام شد
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

جام سیاسی؛ به گزارش سایت رادیو فرانسه(RFI)، روزنامه های فرانسه، تیترها و عکس های صفحه اول خود را به مرگ هوگو چاوز، رئیس جمهور ونزوئلا اختصاص داده اند.

 

انقلاب تمام شد؛ این عنوان سرمقاله امروز روزنامه فیگارو است که درباره درگذشت چاوز نوشته شده است. سرمقاله نویس فیگارو در ابتدا به رابطه دوستانه چاوز و کاسترو اشاره می کند و همچنین چگونگی به قدرت رسیدن چاوز را شرح می دهد. در ادامه، سرمقاله فیگارو آمده که آتش انقلاب در کوبا فروکش کرده و این خطر هم وجود دارد که این انقلاب پس از مرگ چاوز در ونزوئلا هم نپاید. فیگارو ادامه می دهد که پتروپوپولیسم، انقلاب را در کشورهای آمریکای لاتین پس از جنگ سرد به گونه ای دیگر کرده است.

 

این روزنامه همچنین در صفحه بین الملل خود گزارشی را درباره ونزوئلا منتشر کرده و نوشته که فقدان چاوز، ونزوئلا را در یک عزای سیاسی غرق می کند. فیگارو با توصیف فضای ونزوئلا پس از مرگ چاوز به نقل از مورالس، رئیس جمهوری بولیوی نوشته که هوگو چاوز همچنان منبع الهام برای ونزوئلایی ها در جنگ برای آزادی خواهد بود. هوگو چاوز همیشه در کنار ما خواهد ماند.

 

روزنامه چپگرای لیبراسیون، نیز در صفحه اصلی خود با چاپ عکسی از چاوز این سوال را مطرح کرده که آیا دولت سوسیالیست پس از مرگ چاوز هم ادامه خواهد داشت یا خیر؟ لیبراسیون نیز مانند فیگارو گزارشی از خیابان های کاراکاس پس از مرگ چاوز منتشر کرده است. این روزنامه نوشته که مرگ هوگو چاوز احساسات شدیدی را در ونزوئلا برانگیخته است. با این حال لیبراسیون اضافه کرده که مرگ رئیس جمهور سوسیالیست این کشور، آغازگر دوره ای مبهم در عرصه سیاست ونزوئلا خواهد بود.

 

لیبراسیون همچنین به این گفته نیکلاس مادورو کفیل ریاست جمهوری و جانشین هوگو چاوز اشاره می کند که راستگرهای ونزوئلا در تلاش برای بر هم زدن ثبات سیاسی کشور هستند. لیبراسیون در ادامه به مشکلات اقتصادی پیش روی رئیس جمهور آینده ونزوئلا اشاره می کند و می نویسد در حالی که قرار است تا سی روز آینده انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا برگزار شود، اما تورم 20 درصدی از مشکلات اصلی پیش روی رئیس جمهور منتخب خواهد بود.

 

لیبراسیون همچنین در سرمقاله خود این سوال را مطرح می کند که آیا "چاویسم" پس از چاوز هم ادامه خواهد یافت؟ این روزنامه در مطلبی دیگر به رابطه آمریکا و ونزوئلا می پردازد. این مطلب با سخنان اد رویس مسئول سیاست خارجی مجلس نمایندگان آمریکا آغاز می شود که درباره مرگ چاوز گفته است: «هوگو چاوز دیکتاتوری بود که ونزوئلایی ها را مجبور کرده بود که در ترس زندگی کنند. مرگ او ضربه ای به اتحاد رهبران چپگرای ضدآمریکا در آمریکای لاتین است. خلاص شدن از این دیکتاتور را تبریک می گویم.»

 

لیبراسیون اما پیام اوباما برای مرگ چاوز را دیپلماتیک تر دانسته و به نقل از یک استاد دانشگاه نوشته است: «قابل فهم است که آمریکا برای مرگ چاوز گریه نکند، اما این کشور یک بار دیگر به ونزوئلا درس دموکراسی داد.»

 

این روزنامه همچنین در مطلب دیگری به بازتاب مرگ چاوز در میان چپگراهای فرانسه پرداخته و نوشته است که در فرانسه نیز مرگ چاوز همانطور که در میان راستگراها واکنش هایی برانگیخت، در میان چپگراها هم بازتاب داشت. فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری سوسیالیست فرانسه، با انتشار بیانیه ای بیان داشت که هوگو چاوز تأثیر عمیقی بر تاریخ کشورش داشت. رئیس جمهور فرانسه در این بیانیه به اراده انکارناپذیر چاوز برای مبارزه در راه عدالت و پیشرفت اشاره کرده است.

 

روزنامه چپگرای اومانیته نیز، علاوه بر صفحه اول خود، صفحات متعددی را به چاوز اختصاص داده و در سرمقاله خود نیز نوشته که تفکرات چاوز تلفیقی از تفکرات کارل مارکس و سیمون بولیوار بود. سرمقاله نویس اومانیته به دیگر جنبه های چاوز اشاره می کند و می نویسد که تمامی این ویژگی ها باعث شده بود که شخصیت چاوز یک شخصیت دوست داشتنی برای مردم شود. همچنین در سرمقاله اومانیته آمده که چاوز درس بزرگی داد؛ این که جهان منجمد نیست.

 

اما لاکروا، روزنامه مسیحی فرانسه نیز عکس و تیتر صفحه اول خود را به چاوز اختصاص داده و تیتر زده که: ونزوئلا بدون چاوز.

 

لاکروا همچنین در گزارشی با این عنوان که ونزوئلا باید از دوران هوگو چاوز عبور کند، نوشته که ونزوئلا دو بحران را در پیش رو دارد، یکی ناامنی فزاینده ای که دامن گیر کشور شده و دیگری بحران در اقتصادی که کاملا متکی به نفت است. لاکروا همچنین در گزارشی دیگر به واکنش کلیسای ونزوئلا در مورد مرگ چاوز پرداخته و نوشته که کلیسای این کشور مردم را به وحدت دعوت کرده است. این روزنامه با اشاره به رابطه نه چندان خوب چاوز با کلیسا نوشته که بعد از روابط پرتلاطم چاوز با کلیسا، اسقف های ونزوئلا اکنون مردم را به آشتی ملی فرا می خوانند.106

کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
مشاهده نظرات

انقلاب های ضد آمریکایی تمام شدنی نیست

پاسخ

۱

۰

شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:

مشاهده سایر نظرات

آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top