|
چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ الأربعاء ٥ صفر ١٤٤٢ Wednesday, September 23, 2020
کد خبر: 157486
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۱/۱۲/۱۹ - ۰۶:۵۷
مهمترین عناوین سیاسی؛از جاسوسی بی بی سی تا سخنان صریح لارورف در مورد کناره گیری بشار اسد
جزئیاتی از جاسوسی "بی بی سی" برای سرویس های اطلاعاتی انگلیس/ اظهارات ضد ایرانی رؤسای فرانسه و اسرائیل در پاریس/ سخنان صریح "لاوروف" درباره کناره گیری بشار اسد
داغ ترین اخبار مهمترین عناوین سیاسی؛از جاسوسی بی بی سی تا سخنان صریح لارورف در مورد کناره گیری بشار اسد
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

جزئیاتی از جاسوسی "بی بی سی" برای سرویس های اطلاعاتی انگلیس

 

جام سیاسی: "بی بی سی"ارگان رسمی دولت انگلیس، در یادداشتی با عنوان "ماموران مخفی ام‌آی۶ در رسانه‌های بریتانیا" به قلم "جرمی دانز" می نویسد: در دسامبر سال ۱۹۶۸ میلادی روزنامه روسی "ایزوستیا" که تحت کنترل دولت بود، رشته یادداشت‌هایی را منتشر کرد که در آنها چندین روزنامه‌نگار برجسته بریتانیایی به جاسوسی متهم شدند. این روزنامه اسامی روزنامه‌نگارانی را که مدعی بود ماموران مخفی هستند، با کد رمز آنها منتشر کرد.

 

این رشته یادداشت‌ها موجی از اعتراضات را در بریتانیا به دنبال داشت: روزنامه روسی مدعی شده بود که روزنامه‌نگاران و سردبیرانی از ساندی تایمز، آبزرور، دیلی‌تلگراف، دیلی‌میل و بی‌بی‌سی به طور مستقیم با ام‌آی۶ (سازمان اطلاعات و امنیت خارجی بریتانیا) کار می‌کنند.

 

نویسنده در ادامه  با طرح این سوال که "مدارک مقامات شوروی سابق برای اثبات این ادعا چه بود؟" می نویسد: مجموعه مدارکی که مدعی بودند یادداشت‌های غیررسمی ام‌آی۶ است. به نظر می‌رسید که این یادداشت‌ها، از مجموعه عکس‌هایی به دست آمده بودند که با یک دوربین جاسوسی ثبت شده‌اند.

 

یکی از آنها شامل جدولی بود از اسامی روزنامه‌ها، خبرنگار یا سردبیری که گفته شده بود ام‌آی۶ به عنوان رابط در هر یک از روزنامه‌ها دارد، کد رمز هر یک از آنها و کد رمز طرف حسابشان در ام‌آی۶.

 

وی افزود: در آن زمان، روزنامه‌ها و خبرنگارانی که به جاسوسی متهم شدند، این ادعا را رد کردند. رئیس بخش خارجی بی‌بی‌سی که بعدها به سرویس جهانی بی‌بی‌سی تغییر نام یافت، مجموعه یادداشت‌های روزنامه روسی را "مثال بارزی از پروپاگاندا (تبلیغات گسترده و جهت‌دار) توسط پلیس مخفی" خواند.

 

"جرمی دانز" در ادامه با اذعان به همکاری و اجرای طرح های سازمان جاسوسی انگلیس توسط بی بی سی با طرح این سوال که "درست است که در طول جنگ جهانی دوم، بی‌بی‌سی پیام‌هایی را به رمز برای ماموران مخفی بریتانیا در پشت مرزهای دشمن پخش می‌کرد و برخی روزنامه‌نگاران هم با هدف کمک به پروپاگاندا با ام‌آی‌۶ همکاری می‌کردند، ولی آیا چنین فعالیت‌هایی واقعا در دوره بعد از جنگ هم ادامه داشت؟" چنین پاسخ می دهد: نتیجه بررسی‌های رادیو ۴ بی‌بی‌سی نشان داد که ظاهرا ساختار، نگارش و لحن مدارکی که روزنامه روسی چاپ کرده بود، درست است. ولی استنتاج این که آیا آنها واقعی و موثق هستند یا نه، کار راحتی نبود: ام‌آی۶ هیچوقت درباره عملیات خود توضیح نمی‌دهد و مدارکش را هم از حالت محرمانه خارج نمی‌کند. تمام افرادی نیز که در این مدارک از آنها نام برده شده است، مرده‌اند.

 

اما بین مورخان و محققانی که تاریخ فعالیت‌های جاسوسی را بررسی کرده‌اند، همینطور روزنامه‌نگاران باسابقه‌ای که با آنها تماس گرفته شد، اتفاق‌نظری روشن وجود داشت: با وجود تمام انکارها، آنچه منتشر شد، موثق بود.

 

نویسنده در ادامه به نقل از "استفان دوریل" نویسنده کتاب "تاریخچه‌ای از ام‌آی‌۶" آورده است: "اینها مدارک موثقی از ام‌آی۶ هستند." او اضافه می‌کند که آنتونی کوندیش، یک افسر سابق ام‌آی۶ قبل از مرگ به او گفت که این سازمان در طول جنگ سرد، از روزنامه‌نگاران استفاده کرده است.

 

"جرمی دانز"  سپس می نویسد: شاید بتوان این موضوع را که روس‌ها چطور به این مدارک دست یافته‌اند، از تاریخ یکی از آنها حدس زد: سپتامبر ۱۹۵۹ میلادی.

 

آقای دوریل معتقد است که به احتمال زیاد، این یادداشت‌ها توسط "جورج بلیک" یک مامور مخفی کا‌گ‌ب (اداره اطلاعات و امنیت اتحاد جماهیر شوروی سابق) که با ام‌آی۶ کار می‌کرد، در اختیار شوروی قرار گرفته است.

 

در آن زمان، "بلیک" اغلب اوقات به عنوان مامور کشیک شب در مقر ام‌آی۶ در لندن انجام وظیفه می‌کرد. او وقتی برای بازرسی از داخل ساختمان می‌رفت، حین عبور از راهروهای اداره، با دوربین کوچکی که داشت، از هر مدرکی که می‌دید، عکاسی می‌کرد و آنها را به دست کاگ‌ب می‌رساند.

 

به نوشته نویسنده: پروفسور کریستوفر اندرو، یک تاریخ‌نگار رسمی ام‌آی۵ (سازمان اطلاعات و امنیت داخلی بریتانیا) که کارشناس فناوری جاسوسی مربوط به دوره شوروی نیز هست، به تمام این احتمالات، مورد دیگری را هم اضافه می‌کند: این احتمال وجود دارد که بلیک از این مدارک عکاسی کرده و به دست کاگ‌ب رسانده باشد و بعد روس‌ها از کیم فیلبی، از جاسوسان دوجانبه سرشناس تاریخ، درباره این که چطور از آنها استفاده کنند، مشاوره گرفته‌اند.

 

فیلبی توسط دیوید استور، سردبیر وقت آبزرور استخدام شده بود. نام استور هم در فهرست روزنامه‌نگارانی بود که شوروی به عنوان همکاران ام‌آی۶ معرفی کرد.

 

آقای استور همواره عضویت خود در ام‌آی۶ را رد می‌کرد. اما شرایطی که در نهایت باعث شد او هم به عنوان جاسوس ام‌آی۶ معرفی شود، این ایده را که فیلبی در این روند نقش داشته است، تقویت می‌کند.

 

فیلیپ نایتلی، خبرنگار ساندی‌تایمز گفت که در آن زمان، تقریبا همه می‌دانستند که هنری برندون، یکی از همکارانش که نامش هم در فهرست ایزوستیا بود، برای ام‌آی۶ کار می‌کند. آقای نایتلی همچنین گفت که یکی از سردبیرانی که نامش در آن فهرست بود، قبلا به ماموران ام‌آی۶ کمک کرده بود تا در پوشش خبرنگار فعالیت کنند.

 

سر آلیستار هورن، مورخ و زندگینامه‌نویس، می‌گوید که وقتی در دهه ۱۹۵۰ میلادی در آلمان برای دیلی‌تلگراف کار می‌کرد، سه مامور مخفی ام‌آی۶ را به کار گرفته بود. او می‌گوید: "نسل جدیدی که شکل گرفته است، این نظر را دارد که جنگ سرد، خیلی موضوعی جدی نبود."

 

سر آلیستار هورن، اضافه می‌کند: "اما برای ماهایی که در آن دوره زندگی می‌کردیم، (جنگ سرد) واقعا یک جنگ بود. ما این احساس را داشتیم که در جنگ به سر می‌بریم."

 

"جرمی دانز" در پایان می نویسد: جین ستن، تاریخ‌نگار رسمی بی‌بی‌سی می‌گوید که درست بودن این ادعا که بی‌بی‌سی در طول دوره بعد از جنگ، پیام‌هایی از پیش تعیین شده، پخش می‌کرده است، "خیلی محتمل" است.

 

در مجموع می‌شود گفت که روس‌ها بدترین استنتاج را از یادداشت‌هایی کردند که در اختیار داشتند، اما در واقع، بخشی از ادعایشان درست بود: در طول جنگ سرد، ام‌آی۶ مجموعه‌ای از روزنامه‌نگاران و سردبیران را در نشریات بریتانیا به کار گرفته بود.

 

 

اظهارات ضد ایرانی رؤسای فرانسه و اسرائیل در پاریس

 

جام بین الملل: شبکه الجزیره (Al Jazeera) در خبری اعلام کرد که "فرانسوا اولاند" رئیس جمهور فرانسه که جمعه میزبان "شیمون پرز" رئیس اسرائیل بود گفت که جامعه بین المللی و نه اسرائیل مسئولیت دارد تا از دستیابی ایران به تسلیحات اتمی جلوگیری کند.

 

بنابر این گزارش،رئیس جمهور فرانسه در کنفرانس خبری مشترک با شیمون پرز گفت: ایران تنها برای اسرائیل تهدید نیست بلکه برای کشورهای خلیج [فارس]، اروپا و کل دنیا خطرناک است.

 

وی افزود: ایرانی‌ها در حال انجام بازی خطرناکی هستند و ممکن است آخرین فرصتی که جامعه جهانی به آنها داده است را هم هدر دهند.

 

وی در ادامه سیاه نمایی های خود علیه جمهوری اسلامی ایران مدعی شد که تحریم های بین المللی علیه ایران به خاطر برنامه هسته ای اثر گدار بوده و خواستار افزایش این تحریم ها برای وادار نمودن ایران به دست کشیدن از برنامه هسته ای، شد.

 

شیمون پرز نیز گفت که این تحریم ها بیشتر از آنچه می پنداشتیم اثر نموده اما کافی نیستند.

 

وی با با ابراز خورسندی از مواضع رئیس جمهور فرانسه گفت: بسیار خوشحال شدم وقتی شنیدم که شما خواهان افزایش فشارها بر ایران هستید زیرا اگر ما بتوانیم از این طریق حدی برای خطر برنامه هسته ای ایران بگداریم این راه از راه نظامی بهتر خواهد بود اما ایرانی ها باید بدانند که همه چیز ممکن است پیش آید.

 

 

سخنان صریح "لاوروف" درباره کناره گیری بشار اسد

 

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه امروز جمعه در مصاحبه با شبکه بی بی سی انگیس، تاکید کرد: تصمیم گیری درباره این که چه کسی در سوریه حکومت کند، بر عهدۀ ملت سوریه است و به ما و دیگران ربطی ندارد.

 

لاوروف در پاسخ به این پرسش که "آیا ممکن است روسیه، اسد را به کناره گیری از قدرت وادار کند؟" گفت: "هرگز! می دانید که یک اصل مهم برای ما، عدم دخالت در تغییر حکومت هاست. ما با هرگونه دخالت در درگیری های داخلی کشورها مخالفیم."

 

وزیر امور خارجه روسیه ادامه داد: اسد هرگز کناره گیری نخواهد کرد و ما در این باره اطمینان کامل داریم. همه کسانی که با وی در ارتباط هستند، می دانند که او با کسی  شوخی ندارد.

 

لاوروف افزود: برای توقف خشونت ها و آغاز گفتگو در سوریه، با هرگونه پیش شرط مخالفیم زیرا معتقدیم که اولویت اول، نجات جان انسانهاست.

 

بدین ترتیب به نظر می رسد سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه که قرار است هفته آینده به لندن سفر کند، با مواضع قاطع و صریح خود در مصاحبه با بنگاه خبرپراکنی بی بی سی، خیلی زود غربی ها را از تلاش بیهوده برای تغییر مواضع اصولی کشورش در قبال بحران سوریه ناامید کرده باشد.

106

خبرهای داغ
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top