|
شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۹ السبت ١٥ رجب ١٤٤٢ Saturday, February 27, 2021
کد خبر: 189253
نظرات: 1
تاریخ مخابره : ۱۳۹۲/۰۳/۹ - ۰۸:۳۷
ویژه های انتخابات/ از پاسخ های جالب احمدی نژاد تا مناظره های اقتصادی
برخی روزنامه های کشور در اخبار ویژه امروز خود، گزارش هایی خواندنی را درباره بازار داغ انتخابات ارائه داده اند.
کاندیدا ویژه های انتخابات/ از پاسخ های جالب احمدی نژاد تا مناظره های اقتصادی
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

در این گزارش نگاهی داریم به اخبار ویژه انتخاباتی که امروز (پنجشنبه- 92.03.09) در برخی روزنامه های کشور منتشر شد:

 

 

*جمهوری:

 

4 پاسخ جالب احمدي‌نژاد به 4 سئوال درباره انتخابات
محمود احمدي نژاد در پاسخ به سوالي مبني بر اين‌كه صلاحيت‌هاي كانديداها از سوي شوراي نگهبان اعلام شده و كانديدايي كه مورد حمايت شما بود احراز صلاحيت نشد، در مجموع شما نظرتان در مورد روند صورت گرفته و احتمال تاييد صلاحيت اسفنديار رحيم مشايي چيست؟ گفت: ما به لطف خداوند اميدواريم. به گزارش ايسنا، احمدي‌نژاد صبح ديروز در حاشيه جلسه هيات دولت همچنين در پاسخ به اين سوال كه شما كي سكوتتان را مي‌شكنيد و خيلي‌ها علاقه‌مندند صحبت‌هاي شما را در مورد اتفاقات رخ داده بشنوند، بار ديگر تاكيد كرد كه ما به لطف خداوند اميدواريم. رئيس جمهور همچنين در پاسخ به سوالي مبني بر اين‌كه خيلي‌ها مي‌گويند سعيد جليلي كانديداي دولت است، سكوت كرد و جوابي نداد. وي در پاسخ به سوالي مبني بر اين‌كه در جريان تبليغات كانديداهاي رياست جمهوري دولت را مورد نقد قرار مي‌دهند آيا نمي‌خواهيد شما دفاعي بكنيد؟ خطاب به خبرنگاران با خنده گفت: سوال ديگري نداريد؟

 

 

دكترحسن روحاني: ائتلافي در كار نيست؛ تا پايان هستم
دكتر حسن روحاني كانديداي يازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري به تشريح جزئيات ديدار اخير خود با آيت‌الله هاشمي رفسنجاني پس از احراز صلاحيتش پرداخت. روحاني در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران در خصوص انتشار اخباري مبني بر احتمال ائتلاف وي با "محمدرضا عارف" در عرصه رقابت‌هاي انتخابات رياست‌جمهوري گفت: در خصوص اينكه بنده به نفع "عارف" از عرصه انتخابات كناره‌گيري كنم بحثي وجود ندارد اما تا امروز مذاكره‌اي در اين خصوص نشده و خبري از ائتلاف نيز مطرح نيست و بنده تا پايان رقابت‌هاي انتخابات رياست‌جمهوري در اين عرصه حضور خواهم داشت. وي در ادامه درباره ديدار اخير خود با آيت‌الله ‌هاشمي‌ رفسنجاني و محورهاي اين ديدار اظهار كرد: بنده اولين بار پس از احراز صلاحيت‌ كانديداهاي رياست‌جمهوري با آيت‌الله هاشمي‌ رفسنجاني ديدار كردم و وي در اين ديدار با روحيه‌اي شاد و بسيار خندان عنوان كرد كه وظيفه‌اي بر دوشش بوده كه اكنون برداشته شده است.

 


حدادعادل: اگر ائتلاف منجر به شكست شود آماده‌ايم صحنه را ترك كنيم
حدادعادل گفت: اگر حضور هر سه عضو ائتلاف سه‌گانه منجر به شكست اصولگرايان شود، آماده‌ايم صحنه را ترك كنيم. به گزارش ايسنا، اين كانديداي انتخابات رياست‌جمهوري اظهار كرد: فلسفه ائتلاف سه‌گانه اين بود كه كاري نكنيم كه منجر به شكست اصولگرايان شود و هر لحظه احتمال دهيم حضور ما به اين هدف لطمه مي‌زند، آماده‌ايم صحنه را ترك كنيم. حدادعادل درباره اين‌كه آيا آمادگي براي كناره‌گيري از انتخابات از سوي شما در مورد آقاي جليلي هم صدق مي‌كند و حاضريد به نفع ايشان كناره‌گيري كنيد؟ گفت: بحثي كه مطرح كردم در درون ائتلاف سه‌گانه بوده است و ما با آقاي جليلي صحبت نكرده‌ايم و از ايشان نيز چيزي در اين باره نشنيده‌ايم. وي در پاسخ به اين سوال كه آيا ائتلاف سه‌گانه به شكست نينجاميده است، تصريح كرد: ما چنين احتمالي نمي‌دهيم. اين احساس كه حضور هر سه ما يعني آقاي ولايتي، آقاي قاليباف و بنده مشكلي ايجاد كرده باشد، چنين احساسي وجود ندارد.

 


جامعه روحانيت: صالح مقبول به اصلح غير مقبول ترجيح دارد
عضو جامعه روحانيت مبارز با بيان اينكه فرض ما اين است كه مي‌توان بين دو معيار اصلح بودن و مقبول بودن به جمع بندي رسيد، گفت: در غير اين صورت صالح مقبول را به اصلح غير مقبول ترجيح مي‌دهيم. به گزارش پايگاه اطلاع رساني جامعه روحانيت مبارز، حجت الاسلام ابراهيمي در خصوص شاخص‌هاي جامعه روحانيت براي معرفي نامزد اصلح، به دو معيار اشاره كرد و اظهار داشت: با توجه به اينكه نظر مردم محترم است اولين ملاك ما اقبال مردمي است كه از ميانگين نتايج حاصل از نظر سنجي‌هاي انجام شده توسط ارگان‌ها و موسسه‌هاي مختلف به دست مي‌آيد. وي در توضيح معيار دوم به ارزيابي فضاي انتخاباتي جامعه اشاره كرد و گفت: يكي از مصاديق فضاسنجي انتخاباتي عدم وجود حواشي پيرامون نامزدها، اصلح بودن و كارامد بودن نامزدهاست. ابراهيمي ادامه داد: فرض ما اين است كه مي‌توان بين اين دو معيار به جمع بندي رسيد و نامزد اصلح و كارامد و در عين حال مورد اقبال مردم را معرفي كرد ولي در غير اين صورت صالح مقبول را به اصلح غير مقبول ترجيح مي‌دهيم. وي در پاسخ به اين سئوال كه آيا جامعه روحانيت قصد دارد به طور مصداقي نامزدي را معرفي كند يا خير،تصريح كرد: اگر اعضا مصلحت بدانند به طور مصداقي اعلام موضع مي‌كنند و فرد خاصي را معرفي خواهند كرد،در غير اين صورت به يك معرفي كلي و عمومي در خصوص ملاك‌ها بسنده خواهند كرد و البته اين موضع گيري به مشورت با جامعه مدرسين حوزه علميه هم بستگي دارد.

 


عارف: هيچ جلسه‌اي با روحاني در مورد اجماع نداشته‌ام
عارف در جمع خبرنگاران در پاسخ به اين سوال كه آيا براي اجماع با روحاني ديدار داشته ايد، اظهار داشت: هيچ جلسه‌اي با آقاي روحاني در مورد اجماع نداشته ام. به گزارش دانشجو، اين كانديداي رياست جمهوري در باره ديدار چند روز قبل خود با آيت‌الله هاشمي نيز اظهار داشت: به آقاي هاشمي همواره ارادت داشته و دارم و ايشان از پيشكسوتان انقلاب است و هميشه هم براي مشورت خدمت ايشان مي‌روم واز رهنمودهايشان استفاده خواهم كرد.

 

محمدرضا عارف در پاسخ به اين سئوال كه برخي‌ها حجاب همسر وي را مقارن اسلام امريكايي مي‌دانند، اظهارداشت: حجابي كه در اسلام آمده مشخص است و همسر من با همين حجاب در پاريس در خدمت امام بوده است و من چون علاقه به چادر داشتم از امام در اين باره سوال پرسيدم كه ايشان هم اين مسئله را تأكيد كردند.وي اظهار داشت: اسلام حجاب را مطرح كرده و نوع پوشش افراد به فرهنگ‌ها و تمدن‌هاي مختلف باز خواهد گشت.

 


ولايتي: اين بار تا آخر ادامه مي‌دهم
كانديداي انتخابات رياست جمهوري يازدهم گفت: در دولتم قصد تعامل با همه كشورها چه شرق و چه غرب را دارم و معتقدم در كنار روابط ويژه با كشورهاي آسيايي، ارتباط با همه كشورهاي جهان بايد توسعه بايد.به گزارش خانه ملت، علي‌اكبر ولايتي در پاسخ به اين سؤال كه تصميم شما براي ادامه حضور در عرصه انتخابات رياست جمهوري با توجه به اينكه چندين بار براي حضور در انتخابات اقدام كرده‌ايد، ولي سپس انصراف داده‌ايد، گفت: اين بار مصمم هستم كه تا آخر ادامه دهم.وي با بيان اينكه حل مشكلات كشور يك راه حل جامع دارد، ادامه داد: مشكلات كشور هم در عرصه سياست و هم در عرصه اقتصاد است كه هر دو نيز به يكديگر متصل‌اند. اگر با هركدام به صورت انتزاعي برخورد كنيم، قطعا مشكلات حل نخواهد شد. كانديداي انتخابات رياست جمهوري يازدهم درباره برنامه‌هايش براي اصلاح نگاه دستگاه ديپلماسي كشور به غرب، افزود: در دولتم قصد تعامل با همه كشورها چه شرق و چه غرب را دارم.ولايتي با بيان اينكه اولويت دولتم در سياست خارجي ارتباط با كشورهاي منطقه است، افزود: بايد در كنار روابط ويژه با كشورهاي آسيايي، ارتباط با همه كشورهاي جهان توسعه بايد. وي در پاسخ به اين سؤال كه آيا وحدت اصولگرايان براي معرفي يك كانديداي واحد ضروري است، تصريح كرد: در مورد اين مساله بايد ايجابي و نه سلبي صحبت كنيم.اصولگرايان بايد با يكديگر متحد شوند.

 

 

 


*کیهان:

 

با تحريف سخنان خميني به جنگ جانشين او برويد!

ارگان حلقه لندن ضمن دعوت علني فتنه‌گران به نفاق از آنها خواست امام (ره) و رهبري را مقابل هم نشان دهند، هرچند که با امام مسئله دارند!جرس از فتنه‌گران خواست همان‌گونه که قرآن را قبول ندارند اما با توجه به نفوذ دين و مذهب، قرآن را تحريف مي‌کنند تا عقايد خود را جا بيندازند، همين کار را هم با گفتمان امام انجام داده و پس از تحريف، آن را مقابل رهبري نشان دهند.

سايت وابسته به طيف فراريان مشارکت، کديور و مهاجراني و طيفي از اعضاي گروهک نهضت آزادي و ملي-مذهبي در اين نوشته که با عنوان «آيت‌الله خميني در برابر آيت‌الله خميني» منتشر شده مي‌نويسد: ايران محتاج نظريه‌اي مناسب با فضاي سياسي خود در زمينه‌گذار است. به نظر مي‌رسد گذار به دموکراسي در ايران بر گسل عميق شدن شکاف ميان شاگردان و اطرافيان درجه اول آيت‌الله خميني رخ خواهد داد.

 

 

جرس با اشاره به رويه کساني چون هاشمي، خاتمي، موسوي و کروبي و تقابل آن با نظر رهبر انقلاب و شوراي نگهبان مي‌نويسد: يک دسته از شاگردان آيت‌الله خميني همراه آقاي خامنه‌اي هستند. دسته ديگر در عرض چند سال (خصوصا جنبش سبز) به دموکراسي‌خواهي نزديک‌تر و نزديک‌تر مي‌شوند. مهمترين افراد در اين دسته دوم ميرحسين موسوي، مهدي کروبي، هاشمي رفسنجاني، خاتمي و بيت آيت‌الله خميني هستند. به نظر مي‌رسد استراتژي دموکراسي‌خواهان بايد مانور دادن بر روي اين شکاف باشد.

بايد کمک کرد که تمايز اين دو دسته هر روز واضح‌تر شود، و به تمايز استبداد - دموکراسي بدل شود. در اين ديد نبايد با آيت‌الله خميني همان معامله‌اي را کرد که با آقاي خامنه‌اي مي‌کنيم. آقاي خميني را بايد به عنوان بخشي از تاريخ اين کشور نقد کرد، منتها توجه کرد که او به همراه بيتش همچون متني است که دو قرائت هرمنوتيکي کاملا متضاد از آن مي‌شود کرد، و دموکراسي‌خواهان قرائت دموکراتيک را بر مي‌گزينند.

 

 

ارگان حلقه لندن با بيان اينکه بايد انديشه خميني را با استفاده از همان انديشه از بين برد، مي‌نويسد: اين نظريه البته احتياج به صيقل خوردن دارد. البته که دموکراسي تعريف مشخص دارد و يحتمل دموکراسي ديني بي‌معناست. با اينحال به نظرم آقاي خميني و مجموعه سخنان او در سياست ايران در وضعيت کنوني حکم متن مقدس قرآن يا انجيل براي مسلمانان يا مسيحيان را دارند.

در قرآن و انجيل هم آياتي داريم که به خونريزي و قتل تشويق مي‌کنند (و قاتلو هم حتي لا تکون فتنه) و هم آياتي که به رحمت و بخشش و نوعي انسانگرايي توصيه مي‌کنند، يک راه برخورد با اين متون اين است که نگاهي ذات‌گرا به قرآن يا انجيل داشته باشيم و بگوييم اين متون کلا توليدکننده خشونت‌اند، يک راه ديگر هم اين است که همچون نوانديشان ديني بر آيات انسانگرايانه اين متون مقدس بيشتر تاکيد کنيم و به عنوان مثال آيات طرفدار جهاد و خونريزي را تاويل کنيم (مثلا آنها را فقط مربوط به زمان خاص نزولشان بدانيم). در يک جامعه مذهبي روش دوم بيشتر جواب مي‌دهد.

 

 

جرس در توضيح پيشنهاد خود اضافه مي‌کند: محتملا در وضعيت خاص ايران تا اطلاع ثانوي «آيت‌الله خميني» حکم متن مقدسي را دارد که بايد آنرا به نفع خود تاويل کرد. هيچ انديشيده‌ايم چرا عده زيادي در ميان انديشمندان دنيا از لاک گرفته تا مارتين لوترکينگ و سروش و مجتهد شبستري کوشيده‌اند بگويند دين با دموکراسي يا حقوق بشر سازگار است، بجاي اينکه بر تضاد اين دو به نحوي ذاتگرايانه انگشت نهند؟ يکي از توجيه‌هاي مهم اين رويکرد آن است که توجه شود دين از منظر هويتي براي بسياري از انسانها مهم است، و بر اين اساس بهتر است دموکراسي‌خواهان يا حقوق بشر دوستان بجاي آنکه خود را در برابر دين قرار دهند، از نيروي آن استفاده کنند. هکذا است داستان آقاي خميني در وضعيت بغرنج کنوني ما در ايران.

نويسنده ادامه مي‌دهد: «قرار نيست دموکراسي را با معيار سخنان آقاي هاشمي وخاتمي بسنجيم. البته که دموکراسي معيارهايي مستقل دارد. بلکه قرار است کوشش کنيم شکاف طرفدار دموکراسي - استبداد را عميق‌تر کنيم. در اين نگاه اصلاح‌طلباني چون هاشمي يا خاتمي را در حال شدن و تغيير به واسطه فشار از سوي بدنه حامي‌شان نگريسته مي‌شوند نه هويت‌هايي لزوما ثابت. براي اين شدن و تغيير البته ايشان را بايد مورد خطاب قرار داد و صريحا نقد کرد. تغييرات ميرحسين و کروبي و رهنورد پس از جنبش سبز بهترين مثالهاي امکان چنان تغييري است.»

 

 

چگونه مي‌شود موي دماغ نظام شد با شرکت يا تحريم انتخابات؟!

تدبير شوراي نگهبان و به هم خوردن نقشه انتخاباتي اپوزيسيون باعث بروز مباحث اختلافي در ميان مخالفان شده است.
برخي از اين محافل معتقدند بايد انتخابات را تحريم کرد و گروهي ديگر قائل به حضور در عرصه انتخاباتند. مرتضي-ک از اعضاي پاريس‌نشين گروهک ملي-مذهبي در «نداي سبز» نوشت: پس از عدم امکان نامزدي خاتمي و رد صلاحيت هاشمي تلاش براي ادامه حضور در انتخابات، بايد از زاويه «هزينه-فايده» کنش مورد داوري قرار گيرد.

آيا عارف و روحاني امکان ايجاد موج اجتماعي دارند؟ آيا از جذابيت‌هاي لازم براي جلب حداکثري آرا برخوردارند؟ و فراتر از اين همه، وقتي نامزدي هاشمي مورد تاييد شوراي نگهبان قرار نمي‌گيرد، آيا شاهدي دال بر عدم مخالفت مرکز ثقل قدرت با پيروزي روحاني و عارف وجود دارد؟ آيا تماميت‌خواهان مسلط در ساختار سياسي قدرت به آنان اجازه پيروزي در انتخابات خواهند داد؟ پاسخ نگارنده به اين پرسش‌ها، و سوال‌هاي مشابه، يک سر «منفي» است.

 

 

علي‌اصغر رمضانپور معاون وزارت ارشاد در دوره مهاجراني نيز که اکنون با بي‌بي‌سي همکاري مي‌کند، معتقد است: با رد صلاحيت هاشمي، شرکت در انتخابات ضربه‌اي مهلک به جنبش‌سبز است. نمي‌توان از حسن روحاني و محمدرضا عارف انتظار داشت تا آنجا شهامت داشته باشند که خود را از اين نمايش شرم‌آور بيرون بکشند اما نمي‌توان ساده‌انگاري کساني را هم ناديده گرفت که هنوز فکر مي‌کنند با حمايت از اين دو مي‌توانند موي دماغي براي آزار نظام باشند. اصلاح‌طلبان مسئوليتي بزرگ پيش رو دارند. آنها يا خود را از اين صحنه‌سازي خطرناک بيرون خواهند کشيد و يا با تن دادن به اين صحنه‌سازي خطرناک، آخرين قربانيان سناريوي انتخاباتي حاکميت خواهند بود.

اما «مهران-ک» همکار نشريات زنجيره‌اي در فيس‌بوک خود نوشت: بر اين گمانم که از شوک رد صلاحيت رفسنجاني بيرون بياييم و ديگر بحث صلاحيت‌ها را تمام شده بدانيم. اشکال ما اين است که بازي سياست را براي خود و حريف بازي مرگ و زندگي مي‌کنيم. سياستمداران ما و به تبع آن ما عوام با يک غوره سردمان مي‌شود با يک مويز گرم. بايد در صحنه ماند و حتي در رقابت حداقلي شرکت کرد. نهايتا مثل تيم فوتبال مالديو مي‌شويم ديگر. خداحافظي در اين شرايط مسئوليت‌گريزي است. ما در سياست بايد با اين ضرب‌المثل افغاني «يا تخت يا تابوت» خداحافظي کنيم.

 

 

از سوي ديگر وبسايت بي‌بي‌سي فارسي، اصلاح‌طلبان را درگير مسئله‌اي سخت توصيف کرد و نوشت: يک سناريو، سناريوي دو قطبي است که در آن وارد انتخابات مي‌شوند اما نه به قصد پيروزي. و مي‌دانند که امکان پيروزي به آنها نخواهند داد. هدف آنها بيدار کردن آراي خاموش است. سناريوي ديگر بازگشت آرام به درون نظام از طريق شرکت در انتخابات با ريسک پايين است که سازش و بازگشت به نظام را مي‌طلبد. اينجا ائتلاف تن به يک سازشکاري تاريخي مي‌دهد. با اينکه رهبران سبز در حصرند، با اينکه مطبوعاتشان زيرتيغ سانسورند و با اينکه احزابشان را مهر و موم کرده‌اند، مي‌آيند که سازش کنند. فراتر از آن مي‌آيند که بدون نامزد ارشد و با آگاهي به احتمال «مهندسي» آرا در انتخابات شرکت کنند و حتي شکست بخورند. اين هزينه و قيمتي است که بايد بپردازند تا به صحنه سياست بازگردند.

بي‌بي‌سي مي‌افزايد: اگر ائتلاف ميانه‌روها و اصلاح‌طلبان اصل کنار گذاشتن تحريم را يکبار در مورد هاشمي بکار گرفت، چرا از همين قاعده دوباره استفاده نکند و چرا پشت سر يکي از نامزدهاي ديگر جمع نشود؟ چرا از فرصت به فرصت نرود و موج اول را به موج دوم تبديل نکند؟ ولي مشکل اين سناريو براي ائتلاف کم نيست. حداقل سه مشکل را مي‌توان شمرد: يکي، ضعف نامزدهاي باقي‌مانده، دوم، احتمال «مهندسي» راي و سوم، مشکل وحدت در صفوف خودشان.

 

 

حيف شد اين دو نفر رد شدند کارشان خوب بود!

عضو مرکزيت گروهک منحله فدائيان خلق خواستار تحريم انتخابات شد. علي کشتگر مي‌گويد با حذف هاشمي و مشايي ديگر هيچ توجيهي براي شرکت در انتخابات باقي نمي‌ماند و به اعتقاد من با اين وضعيت رفتن به پاي صندوق‌هاي راي هيچ تغييري حاصل نمي‌شود و همان معناي بيعت مجدد با رهبر جمهوري اسلامي را مي‌دهد.

وي ضمن مقاله‌اي در وب‌سايت گروهک ملي-مذهبي نوشت: ديگر از طريق انتخابات نمي‌توان حاکميت را غافلگير کرد: با حذف هاشمي و مشايي، رقابت ميان جناح‌هاي رژيم که اپوزيسيون را به بازي در زمين بد و بدتر دعوت مي‌کرد تمام مي‌شود.

 

 

کشتگر در تحليلي علت تظاهر اپوزيسيون به حمايت از هاشمي خاطرنشان کرد که در غياب يک نيروي اپوزيسيون بالفعل، ناچار بايد از چهره‌هاي اصلاح‌طلب دنباله‌روي کرد و اين خود نشانه ضعف اپوزيسيون است که به يکي از چهره‌هاي جمهوري اسلامي اميد مي‌بندد.
وي با ابراز ناراحتي از رسيدگي دقيق شوراي نگهبان به صلاحيت نامزدها نوشت: مخالفان بايد از مردم بخواهند از انتخابات فرمايشي دوري کنند و سياهي لشکر نشوند.

وي در عين حال با استقبال از اقدام خاتمي و هاشمي مي‌گويد اکنون جبهه‌اي مخالف از درون حاکميت تا نيروهاي ‌راديکال و اپوزيسيون تشکيل شده و اگر خاتمي و هاشمي اقدام نمي‌کردند اين اتفاق نمي‌افتاد.

 

 

 

 

*تهران امروز:

 

دولت به فاز ديگري نخواهد رفت

حميدرضا ترقي عضو حزب موتلفه در روزنامه اعتماد با اشاره به رفتار دولت در مقابل رد صلاحيت گزينه خود گفت: در حال حاضر ما فكر نمي‌كنيم كه برنامه دولتي‌ها به فاز ديگري منتقل شده باشد اما ممكن است در روند انتخابات بخواهند براي اينكه نيروهاي خودشان را حفظ كنند از روش‌هاي ديگري براي كنار آمدن با يكي از نامزدهاي موجود استفاده كنند و اين ظرفيتي را كه مي‌خواستند براي آقاي مشايي به كار بگيرند به استخدام فرد ديگري درآورند.وي افزود: حمايت دولت از فردي در ميان كانديداهاي فعلي تنها به عنوان يك فرضيه مطرح است.

 

 

هاشمي در حال رصد برنامه‌ كانديداهاست

محمد هاشمي عضو حزب كارگزاران، در گفت‌وگو با مهر در پاسخ به اين سوال كه آيا آقاي هاشمي تصميم به حمايت از كانديدايي در انتخابات رياست‌جمهوري گرفته است يا خير؟ گفت: ايشان در حال حاضر فقط برنامه‌هاي نامزدهاي مطرح را رصد مي‌كنند و تاكنون از هيچ كانديدايي اعلام حمايت نكرده‌اند.وي خاطرنشان كرد: آقايان روحاني و عارف اخيرا ديداري با آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني داشتند، اما تاجايي‌كه بنده اطلاع دارم، ساير كانديداها بعد از اعلام رسمي نظر شوراي نگهبان ديداري با ايشان نداشته‌اند.

 

 

اين فعال سياسي در عين حال تصريح كرد: البته اصلاح‌طلبان اخيرا با آقاي خاتمي جلسه‌اي داشته‌اند تا درباره چگونگي ورود به انتخابات، حمايت يا عدم حمايت از كانديداهاي موجود منتسب به اين طيف تصميم‌گيري كنند. البته بنده از خروجي اين جلسه اطلاعي ندارم و براي اين كه اطلاع دقيق‌تري كسب كنيد بهتر است با خود اين دوستان تماس بگيريد.

 

 

روايت توكلي از ژنرال‌هاي احمدي‌نژاد

احمد توكلي نماينده مردم تهران در نطق روز گذشته خود در صحن علني مجلس با بيان اينكه حال در اين وضعيت به چه كسي بايد راي داد؟ گفت: به نامزدي راي دهيد كه تحليل درستي از رويكردها و كاركردهاي دولت‌هاي پيش از خود به‌‌ويژه دولت فعلي داشته باشد. به گزارش مهر،وي خاطرنشان كرد: نامزدها با صراحت بايد بگويند كه با كدام رويكرد و كاركرد دولت‌هاي سازندگي، اصلاحات و احمدي‌نژاد موافق و با كدام‌شان مخالف‌اند تا معلوم شود در صورت صدارت با مردم و كشور چه مي‌كنند.در اين مسير تعصبات و انصاف نامزدها نيز بررسي مي‌شود.

 

 

توكلي تصريح كرد: رئيس‌جمهور علاوه بر رجل سياسي و مذهبي بودن بايد فردي مجرب در مديريت كلان باشد. نامزدهايي كه از چنين تجربه‌اي بي‌بهره‌اند و حتي كساني كه مدير ستادي بوده‌اند و تجربه‌اي از پيچيدگي‌هاي مديريت تجربه نيندوخته‌اند، قادر نخواهند بود كشور را آن هم پس از آسيب سال‌هاي اخير اداره كنند. چه برسد به اينكه بخواهند تحول ايجاد كنند.رئيس‌جمهوري مي‌خواهيم كه اوضاع را جمع كند و كارنامه ملموس داشته باشد.توكلي در بيان خاطره‌اي افزود: در سال 84 به آقاي احمدي‌نژاد پيشنهاد دادم كه سه نفر از رقباي باتجربه‌اش را براي عضويت در كابينه دعوت كند، ابتدا پذيرفت اما بعد پيغام داد من در دولت ژنرال نمي‌خواهم و بعد ديديم كه چه شد.

 

 

اكنون نيز بايد مشخص شود كه نامزدها با چه افرادي مي‌خواهند كشور را اداره كنند تا مردم بدانند سكانداران قوه‌مجريه كه مي‌خواهند در كنار ناخدا قرار بگيرند چند مرده حلاج هستند. نماينده تهران گفت نامزدها به صراحت موضع خويش را درباره رويكردها و كاركردهاي دولت گذشته و به‌‌ويژه دولت احمدي‌نژاد معلوم كنند و خلاصه آنكه نامزدها را بايد به دو دسته مجرب و غيرمجرب تقسيم كرد و در عين حال از همه خواست كه بگويند با كي مي‌آيند؟ با چي مي‌آيند؟ و براي حل كدام مشكل اولويت قائل‌اند؟

 

 

در ايجاد توهم، فرصت طلبان و ساده انديشان مقصرند

عباس سليمي‌نمين، رئيس دفتر مطالعات و تدوين تاريخ ايران،در مسجد حضرت زينب(س) مشهد گفت: احمدي‌نژاد اگر نمي‌خواست ماهيت هاشمي تقويت شود مسائل اقتصادي را در هنگام انتخابات رها نمي‌كرد چرا كه او مدت‌ها رسيدگي به مسائل اقتصادي را به حال خود گذاشت تا به هاشمي امتياز دهد.وي با تاكيد بر اينكه فرد گرايي احمدي‌نژاد او را به مشي هاشمي نزديك كرد، افزود: در شرايط كنوني قوت‌هاي احمدي‌نژاد بر ضعف‌هايش برتري ندارد و او با صراحت بر خلاف قانون عمل مي‌كند و با كانديداي خود به ستاد انتخابات مي‌آيد و بعد مي‌گويد در مرخصي بوده‌ام.

 

 

به گزارش مهر، سليمي‌نمين افزود: براي احمدي‌نژاد مشكل اصلي قدرت گرفتن و تداوم اصولگرايي در جامعه است و اگر هاشمي به صحنه مي‌آمد همانند احمدي‌نژاد به فردگرايي معتقد بود.وي يادآور شد: طي اين سال‌ها احمدي‌نژاد نيز با پيروي از هاشمي خود را منجي جامعه مي‌داند و در ايجاد اين توهم برخي از فرصت طلبان و برخي از ساده انديشان مقصرند زيرا در اين سال‌ها او كساني را كه كارنامه درخشاني نداشتند بر سر كارآورد و به عنوان نمونه معاون اول خود در دولت نهم را كه فردي وزين بود در دولت دهم تغيير داد و از آدم فرصت طلبي كه در دولت هاشمي سابقه خوبي نداشت استفاده كرد.

 

 

وي يادآور شد: نزديك دو سال است كه دو رقيب عمده يعني اصولگرايان و اصلاح‌طلبان تلاش كرده‌اند تا شرايط دو قطبي را در كشور ايجاد كنند و اين شرايط توسط بازيگرداني هاشمي‌رفسنجاني و احمدي‌نژاد صورت گرفته است.احمدي‌نژاد طي سال‌هاي اخير از نقاط ضعف هاشمي براي استمرار خود در دولت استفاده كرده و هاشمي نيز از معايب و ضعف‌هاي احمدي‌نژاد بهره برد و اين بازي در حال حاضر تا حدود زيادي برهم ريخته است.

 

 

 

 

*آرمان:

 

مداحان حامی احمدی نژاد در ستاد رضایی

شنیده شد که فضاي انتخابات با نزديک شدن به 24 خرداد با تحولات جالبي مواجه شده است. اخبار محرمانه نوشت؛تعدادي از مداحان معروف به کمپين انتخاباتي محسن رضايي پيوسته‌اند. اين مداحان درانتخابات سال 88 حامي سر سخت محمود احمدي‌نژاد بودند و حتي در مهم‌ترين حمايت سياسي از رئيس دولت دهم در تجمع ميدان وليعصر تهران به همراهي با محمود احمدي‌نژاد پرداختند. اين مداحان البته پس ازحمايت محمود احمدي‌نژاد از اسفنديار رحيم مشايي به انتقاد از او پرداختند و حتي با شکايت هايي نيز از سوي دولت مواجه شدند.

 

 

شهردار و اعضای شورای شهر در مرخصی!

شنیده شد که هفته گذشته با اعلام احراز صلاحیت‌های داوطلبان کاندیداتوری یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، محمدباقر قالیباف شهردار تهران برای فعالیت‌های انتخاباتی خود یک مرخصی 20 روزه گرفت. خبر آنلاین نوشت؛ مرخصی شهردار برای فعالیت‌های انتخاباتی هر چند با مخالفت اعضای شورای شهر مواجه شد اما مهدی چمران اعلام کرد که قانون در این باره چیزی نگفته است. روز گذشته هم اعلام شد که تعدادی از اعضای شورای شهر نیز که برای دوره چهارم کاندیدا شده‌اند، به مرخصی رفته‌اند.

 

 

قالیباف 50 سایت تبلیغاتی دارد؟

شنیده شد که شهردار تهران تا این لحظه فقط شکل تبلیغاتش را تغییر داده و به جای پوستر و بنر و ... ترجیح داده با سایت‌های خبری و تبلیغاتی پر تعداد وارد عرصه شود که درباره هزینه و نحوه اداره آنها سوالات فراوانی مطرح است. شبکه ایران نوشت؛ چندی قبل خبرگزاری رجانیوز طی مطلبی از 40 سایت تبلیغاتی قالیباف برای انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم خبر داد. بر پایه این گزارش، تعدادی از کاربران لینک تعدادی دیگر از سایت‌های تبلیغاتی حامی شهردار تهران را ارسال کردند که با این حساب، تعداد آنها تا این لحظه به بیش از 50 سایت تبلیغاتی رسیده است.

 

 

حیدری مجری مناظره‌های اقتصادی شد

مرتضی حیدری مجری مناظره‌های «پایش» در شبکه یک سیما شد. به گزارش ایسنا، محسن تربیت‌دوست، تهیه‌کننده برنامه «پایش»گفت: پنجشنبه، نهم خرداد ماه مراسم قرعه‌کشی مناظره‌ نمایندگان اقتصادی کاندیداهای ریاست جمهوری در برنامه «پایش»برگزار می‌شود. وی گفت: این مراسم ساعت 10 صبح با حضور کاندیداهای ریاست جمهوری یا نمایندگان آنها، مدیر شبکه یک و مدیر گروه اقتصاد این شبکه و همچنین خبرنگاران رسانه‌ها با اجرای مرتضی حیدری در ساختمان سیما برگزار می‌شود.

 

 

این برنامه‌ساز درباره‌ مناظره‌های اقتصادی «پایش»هم گفت: مناظره‌ها به صورت ضبط شده خواهد بود و سخنگوی اقتصادی کاندیداها درباره‌ی برنامه‌های آینده خود دو به دو صحبت و مناظره می‌کنند. به گفته‌ تهیه‌کننده برنامه‌ «پایش»، مرتضی حیدری اجرای مناظره‌ها را که هنوز زمان و ساعت پخش آنها قطعی نشده است بر عهده دارد.

 

111

برای مشاهده اخبار انتخاباتی جام اینجا کلیک کنید

خبرهای داغ
مشاهده نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:

مشاهده سایر نظرات

پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
پربیننده جام آر اس اس ادامه
پربیننده های امروز آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top