|
سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ الثلاثاء ٤ صفر ١٤٤٢ Tuesday, September 22, 2020
کد خبر: 206025
نظرات: 36
تاریخ مخابره : ۱۳۹۲/۰۴/۱۶ - ۲۲:۱۵
چرا وقت طلاست؟
انسان به ویژه فرد مسلمان باید در حال زندگی کند و تمام همت و تلاش خود را برای زمان حال به کار برد و از گذشته تها عبرت و پند بگیرد و در کوشش برای ساختن آینده باشد.
عقربه . ساعت چرا وقت طلاست؟
به این مطلب امتیاز دهید
76.1% 23.9% بازدید

وقت و عمر بدون شک ارزشمندترین دارایی انسان است، چرا كه هرگز قابل برگشت نيست و بازتوليد نمي شود. وقت را نه توان به كسي داد و نه می توان از كسي قرض گرفت. عمر تنها ماشيني كه دنده عقب ندارد. فقط مي توان از زمان به نحو احسن استفاده كرد. وقت تنها دارايي مشترك بين انسانهاست كه برخي درست از آن بهره مي برند و حتي ثانيه ها برايشان ارزشمند است و در ثانيه ها موفقيت خود را مشاهده مي كنند. ولي براي برخي روزها و ماهها و سال ها و کل عمر ارزشي ندارد.

 

ما فقط يك بار حق زيستن داريم و ديگر فرصت دومي برايمان نخواهد بود. هر چه صحيح تر از وقت استفاده کنیم، برنده تر هستيم. در جلد 5 بحارالانوار از امام صادق (ع) نقل شده که می فرماید: انسان عاقل موظف است زمان خودش را بشناسد و متوجه وظايف خودش باشد. كسي عالم به مقتضيات زمان خود باشد، مورد هجوم اشتباهات قرار نمي گيرد. پیامبر بزرگوار اسلام (ص) هم مي فرمايند: در ايام زندگي، لحظه هاي الهي وجود دارد. در كمين آن فرصت ها باشيم و از آن استفاده كنيم.

 

مهم‌ترین چیز در زند‌گی انسان که از ارزش والایی برخوردار است، وقت است. در واقع شیرازه حیات ما را تشکیل می‌دهد. ارزش وقت از آن جا دانسته می‌شود که خداوند در قرآن کریم سوره‌ ای را به نام "العصر" فرستاده و در جاهای دیگر به برهه‌هایی از زمان اشاراتی داشته است.

 

در احادیث نیز داریم که رسول‌ اعظم(ص) فرمودند: در روز قیامت از عمر انسان به طور عموم و از جوانی به طور خصوص پرسیده می‌شود که در چه راهی سپری شده و فرمودند: فراغت را قبل از این که مشغول شوی غنیمت بشمار.

 

اولین و مهمترین وظیفه انسان مسلمان در برابر وقت خویش آن است که آن را حفظ کرده و مراقب و مواظب آن باشد، باید بیشتر از مال از وقت مراقبت کرد، زیرا مال دوباره به دست می آید، ولی وقت بازگشت ندارد. باید از آن در مواردی که به سود سعادت خود و رشد و ترقی روحی و مادی آن باشد صرف کند و از آن بهره گیرد.

 

شایسته است که مومن و مسلمان از مرور گذشت ایام برای نفس خویش عبرت اندوزد و پند گیرد، زیرا روز ها وشب ها هر تازه ای را کهنه و هر دوری را نزدیک می کند و عمرها را در می نوردند و کودکان را پیر و پیران را به فنا و نیستی می کشاند. همانا مومن نباید از این شب و روز غافل باشد، بلکه باید به تفکر پردازد و عبرت گیرد.

 

همچنین لازم است که انسان نگرش صحیح و درست و توجه به گذشته داشته باشد تا از رویدادها و سرنوشت ملل گذشته و سنت الهی درباره آنان عبرت بگیرد، چون گذشته ظرف رویدادها و گنجینه عبرت ها است. همچنین ضروری است که انسان توجهی به آینده داشته باشد، زیرا انسان بر حسب فطرت به آینده بسته شده و نمی تواند از آن غفلت کند. اما نکته مهم این است که انسان باید در حال زندگی کند و تمام همت خود را برای زمان حال به کار برد و تنها از گذشته عبرت و پند گرفته و در تلاش برای ساختن آینده باشد.

 

در حدیثی از امام محمد باقر(ع) آمده است: خداوند از کسی که وقت خود را تلف می کند متنفر است. و از رسول اکرم (ص) نیز نقل شده است: انسان در قیامت از حسرت لحظه هایی که گناه نبوده، ولی از آن استفاده مناسبی نیز نکرده انگشتان خود را در دهان می جود، ولی از شدت حیرت و ناراحتی متوجه آن نمی شود.

چگونگي استفاده بهينه از وقت به اين است كه انسان با برنامه‌ريزي صحيح، كارهاي مثبت خود را با تنظيم خاصي بين ساعات شبانه روز تقسيم كند و هر ساعت يا هر چند ساعت را براي انجام كاري قرار داده و به اين برنامه و نظم ادامه دهد، به گونه ‏اي كه اگر روزي در نظم و برنامه ‏اش خللي وارد شد احساس چالش و كمبود كرده و به جبران آن بپردازد.      

       
117
مهر

کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
مشاهده نظرات

فوق العاده عالی بود..

پاسخ

۱۵

۵

خیییییلی خوب بود ولی طولانی بود .

پاسخ

۸

۹

طولانی

پاسخ

۴

۵

خوب نبود اصلا

پاسخ

۵

۹

عالیییی بود

پاسخ

۶

۳

خیلی طولانی بود😑

پاسخ

۵

۷

عالیه

پاسخ

۷

۳

خوب بود ولی چیزی که می‌خواستم نبود

پاسخ

۸

۷

خوب بود

پاسخ

۸

۵

عالی بود

پاسخ

۷

۴

وایی عالی بود ذهنم با این انشا عالی باز شد

پاسخ

۵

۵

خوبه ولی طولانی بود😔😔

پاسخ

۳

۱۰

خیلی خوبه

پاسخ

۸

۵

واقعا عالی بود

پاسخ

۱۰

۹

از نمره ی 20 5 را می دهم///////////////////////////////////////////////////

پاسخ

۷

۲۸

عالی بود ولی چیزی ک میخواستم نبود

پاسخ

۶

۱۸

خيلي چرت بود

پاسخ

۳

۲۳

خوبه علی

پاسخ

۸

۶

خیلی خیلی عالی بود خیلی ممنون

پاسخ

۱۱

۳

عالیه هیچ کم و کسری نداره

پاسخ

۷

۶

خیلی عالی بود

پاسخ

۷

۴

عالی بود وبرای من جواب داد

پاسخ

۵

۷

۴

۶

عالی وکامل

پاسخ

۴

۶

عالی

پاسخ

۴

۵

عاااااالی بود
ممنونم

پاسخ

۴

۵

ورییییییییییییییییییییییییییی گود

پاسخ

۱۱

۷

۳

۴

عالی

پاسخ

۹

۴

عالللللللللللللللللللللللللللللللللی

پاسخ

۷

۸

خوبه

پاسخ

۴

۶

۵

۲

خوب

پاسخ

۹

۱۲

خوبه

پاسخ

۱۱

۶

شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:

مشاهده سایر نظرات

پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
پربیننده جام آر اس اس ادامه
پربیننده های امروز آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top