خبرخوان جام نیوز
|
شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ السبت ٢٢ جمادى الأولى ١٤٤١ Saturday, January 18, 2020
کد خبر: 208446
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۲/۰۴/۲۱ - ۱۰:۳۲
حجاب نشانه وقار و شخصيت زن
فلسفه حجاب در اسلام آن است كه زن مسلمان با فراغت كامل بتواند وظايف و رسالت اساسي خود كه حفظ نسل، پرداختن به خانه و خانه داري و تربيت كودك را به نحو مناسب به انجام رساند.
حجاب حجاب نشانه وقار و شخصيت زن
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

جام دینی؛

حجاب و پوشش نشانه وقار و شخصيت زن است كه همچون يك صدف، گوهر وجودي اين مظهر زيبايي و جمال آفرينش را حفظ كرده و از انواع خطرات مصون نگاه مي دارد.

 

اسلام ديني كامل است كه براي تمام مسايل فردي، اجتماعي، فرهنگي و اقتصادي از جمله رعايت حجاب و پوشش توسط زنان و مردان احكامي را سفارش و مورد تاكيد قرار داده است.


پوشش از زمان كهن براي انسان يك نياز و دغدغه بوده، انسان همواره در صدد استفاده از پوششي مناسب براي خود بوده، اما آيا پوشش تنها براي مصون ماندن از گرما و سرما و محافظت از بدن كاربرد دارد؟


پوششي كه در اديان مختلف و دركتاب آسماني ما بدان اشاره شده،‌ پوششي است كه به منظور حفظ كرامت و صفات انساني و مصون ماندن ازهوي و هوس مورد تاكيد قرار گرفته؛ پوششي كه سعادت زندگي فردي و اجتماعي را در پي دارد و سبب تكامل و تعالي مي شود.


احكام ناب اسلامي با روح و جان انسان ها درآميخته و منطبق بر فطرت انسانهاست و در تاكيد آنها نكاتي ظريف وجود دارد كه با قدري تامل به آن خواهيم رسيد.


اگرامروز درباره حجاب، پوشش و فلسفه وجودي آن بحث شود، بي شك پذيرش اين پديده كه متضمن سلامتي يك جامعه است، بيشتر و مقاومت در برابر آن كمتر خواهد بود.


برخي بدسليقگي ها و كج سليقگي ها امروز سبب شده تعدادي ازجوانان به سادگي از احكام ناب اسلامي بگذرند، در پي آزاد شدن از قيد و بند حجاب بوده و به بعضي از مسائل و احكام بي توجه باشند.


اما كمي تامل و دقت درباره احكام مربوط به حجاب نشان مي دهد،‌ پيروي از اين احكام كه جنبه فردي و اعتقادي دارد، خودسازي و افزايش معرفت و شناخت را به دنبال دارد.


مطالعات متعدد نشان مي دهد، حجاب، آرامش خاطر، استحكام پيوند خانواده و ايجاد محيطي سالم و بدور از التهاب و تنش را در پي دارد، حجاب در آزادي فكري و معنوي، سلامت روحي و جسمي، حضور اجتماعي سالم زن و رعايت احترام وي نقش موثري دارد.


اهميت حجاب و پوشش اسلامي تا جايي است كه خداوند بزرگ در بسياري از سوره هاي قرآن از آن به عنوان يك ضرورت ياد مي كند و آن را حافظ زنان در برابر بسياري از بيماريهاي جسمي و روحي مي داند.


حجاب از نظر كاملترين دين فقط به زن اختصاص ندارد بلكه نوعي پوشش است كه در روابط ميان زن و مرد وجود دارد. در اسلام حجاب مانع گمراهي و خودنمايي و حافظ حرمت و آداب عفت حيا است.


فلسفه حجاب در اسلام آن است كه زن مسلمان با فراغت كامل بتواند وظايف و رسالت اساسي خود كه حفظ نسل، پرداختن به خانه و خانه داري و تربيت كودك را به نحو مناسب به انجام رساند.


بايد گفت كه پوشش ويژه زنان، به اسلام اختصاص نداشته و ندارد، بلكه رعايت آن توسط زنان در همه آيين هاي آسماني از جمله مسيحيت و يهوديت ضروري است.


مطالعه آثار ملت ها و اقوام پيشين در آئين ها و فرهنگ هاي مختلف نشان مي دهد كه زنان معمولا پوشيده تر از مردان بوده اند.


تصاوير حضرت مريم(س) در نقاشي هاي كهن مسيحيان يا پوشش زنان راهبه كه به تبعيت از حضرت مريم، خود را وقف امور معنوي و خدمت به بندگان خدا كرده اند، دقيقا معيارهاي حجاب رايج در ميان مسلمانان را دارد و از نظر معيارهاي قرآني و روايي، حجابي كامل به حساب مي آمده است.


اين واقعيت نشان مي دهد كه اصل حجاب زنان، پديده اي جغرافيايي و نشات گرفته از شرايط آب و هوايي خاستگاه اسلام يا علاقه شخصي پيامبر اكرم(ص) و مردم يا شرايط خاص مردم جزيره العرب نبوده بلكه ديدگاه اسلام در تائيد آموزه هاي اديان آسماني پيش از خود است.


رعايت حجاب توسط زنان، رفتار صحيح و درست مردان را نيز در پي خواهد داشت و اين بدان معناست كه مي توان در پرتو رعايت حجاب، برخي نارسايي هاي موجود در جامعه مربوط به بي حجابي را از بين برد.

 

103

کلیدواژه ها:
ایرنا  |  اسلام  |  حجاب  | 
خبرهای داغ
پربیننده سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top