خبرخوان جام نیوز
|
دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ الاثنين ٢٤ جمادى الأولى ١٤٤١ Monday, January 20, 2020
کد خبر: 208450
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۲/۰۴/۲۱ - ۱۱:۰۴
پیشینه رمضان در ادیان و ملل
پيامبر ختمی مرتب حضرت محمد مصطفی(ص) فرمود: "لَو يَعلَمُ العَبدُ ما في رَمَضانَ لَوَدَّ أن يكونَ رَمَضانُ السَّنَةَ"؛ اگر بنده ارزش ماه رمضان را بداند، آرزو مى كند كه سراسر سال، رمضان باشد.
پیروان ادیان در کنار هم پیشینه رمضان در ادیان و ملل
به این مطلب امتیاز دهید
0% 100% بازدید

جام دینی؛

مسئله روزه از اقوام بى دین نیز نقل شده، همچنان که از مصریان قدیم و یونانیان و رومیان قدیم و حتى وثنی هاى هندى تا به امروز نقل شده که هر یک براى خود روزه ‏اى داشته و دارند، بلکه می ‏توان گفت عبادت و وسیله تقرب بودن روزه از امورى است که فطرت آدمى به آن حکم می کند.

 

به گزارش مهر؛ در قاموس کتاب مقدّس می گوید: به طور کلّی در تمام اوقات در میان هر طائفه و هر ملّت و مذهب در موقع ورود اندوه و زحمت غیر مترقّبه معمول بوده است … قوم یهود غالباً در موقعى که فرصت یافته می خواستند اظهار عجز و تواضع در حضور خدا نمایند، روزه مى‏ داشتند، تا گناهان خود را اعتراف نموده، به واسطه روزه و توبه، رضاى حضرت اقدس إلهى را تحصیل نمایند.

 

از جمله «الَّذِینَ مِنْ قَبْلِکُمْ» در آیۀ شریفۀ «کُتِبَ عَلَیْکُمُ الصِّیامُ کَما کُتِبَ عَلَى الَّذِینَ مِنْ قَبْلِکُمْ» استفاده می شود که امّت هاى گذشته داراى دین بودند البته‏ نه همه آنها، و قرآن کریم معین نکرده که این امّت ها کدام هستند، چیزى که هست از ظاهر جمله: «کَما کُتِبَ … » بر مى‏ آید که امّت هاى نام برده اهل ملّت و دین بوده‏ اند که روزه داشته ‏اند، و از تورات و انجیل موجود در دست یهود و نصارا هیچ دلیلى که دلالت کند بر وجوب روزه بر این دو ملت دیده نمى ‏شود، تنها در این دو کتاب فرازهایى است که روزه را مدح مى‏ کند، و آن را عظیم مى‏ شمارد. اما خود یهود و نصارا را مى ‏بینیم که تا عصر حاضر در سال چند روز به اشکال مختلف روزه مى‏ گیرند، یا از خوردن گوشت و یا از شیر و یا از مطلق خوردن و نوشیدن خوددارى مى‏ کنند.

 

و نیز در قرآن کریم داستان روزه زکریا و قصه روزه مریم از سخن گفتن آمده است. و در غیر قرآن مسئله روزه از اقوام بى دین نیز نقل شده، همچنان که از مصریان قدیم و یونانیان و رومیان قدیم و حتى وثنی هاى هندى تا به امروز نقل شده، که هر یک براى خود روزه ‏اى داشته و دارند، بلکه می ‏توان گفت عبادت و وسیله تقرب بودن روزه از امورى است که فطرت آدمى به آن حکم می ‏کند.

 

پيامبر ختمی مرتب حضرت محمد مصطفی(ص) فرمود: "لَو يَعلَمُ العَبدُ ما في رَمَضانَ لَوَدَّ أن يكونَ رَمَضانُ السَّنَةَ"؛ اگر بنده ارزش ماه رمضان را بداند، آرزو مى كند كه سراسر سال، رمضان باشد.

 

103

کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
پربیننده سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top