خبرخوان جام نیوز
|
دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ الاثنين ٢٤ جمادى الأولى ١٤٤١ Monday, January 20, 2020
کد خبر: 208490
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۲/۰۴/۲۱ - ۱۵:۴۰
امکان شکسته‌شدن نرخ ارز در بازار آزاد وجود ندارد
یک کارشناس مسائل بانکی با اشاره به حذف دلار 1226 تومانی تاکید کرد: در شرایط فعلی نرخ ارز در بازار آزاد نمی‌شکند.
دلار امکان شکسته‌شدن نرخ ارز در بازار آزاد وجود ندارد
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

 

این کارشناس مسائل بانکی با بیان این‌که در شرایط فعلی به دلیل محدودیت عرضه امکان شکسته شدن نرخ ارز در بازار آزاد وجود ندارد، گفت: 20 درصد تورم موجود ناشی از ریسک‌های ایجاد شده در پی تحریم‌های اعمال شده است که مشکلاتی را در صادرات و واردات کالاها ایجاد کرده است.

 

سیدبها‌ء‌الدین حسینی هاشمی درباره حذف ارز 1226 تومانی اظهار کرد:‌ تا پیش از این که این اقدام از سوی بانک مرکزی انجام شود قیمت واقعی نرخ ارز با نرخ ارز مرجع فاصله‌ زیادی داشت و اکنون که نرخ ارز مرجع با ارز مبادله‌ای یکسان شده است باز هم نمی‌توانیم ادعا کنیم که نظام تک نرخی ارز داریم.

 

وی با بیان این‌که اکنون شاهد دو نرخ در بازار ارز هستیم که حداقل هزار تومان با هم فاصله دارند خاطرنشان کرد: بانک مرکزی طبق قانون بودجه سال جاری ارز 1226 تومانی حذف کرده و نرخی حدود 2450 تومان را برای محاسبات اقتصادی تعیین کرد.

 

این کارشناس مسائل بانکی با بیان این‌که محاسبات بازار با نرخ متفاوت از آنچه بانک مرکزی تعیین کرده انجام می‌شود، تاکید کرد: اگر بانک مرکزی بخواهد نرخ ارز را یکسان کند یکی از الزامات اقتصادی افزایش درآمدهای ارزی ناشی از صادرات نفتی و غیر نفتی است به عبارت دیگر عرضه ارز افزایش یابد و تراز پرداخت‌های ما مثبت شود.

 

حسینی هاشمی در پاسخ به این که آیا ممکن است بانک مرکزی مانند سال 81 نرخ مبادله‌ای را به نرخ بازار آزاد نزدیک کند، گفت: ‌اگر چنین اقدامی انجام شود موج تورمی جدیدی خواهیم داشت که با توجه به انتظارات مردم از دولت و عدم افزایش درآمدها و دستمزدها چنین امری در کوتاه مدت امکان پذیر نیست.

 

این کارشناس مسائل بانکی با بیان این‌که شرایط سال 81 با شرایط فعلی متفاوت بود اضافه کرد:‌ در آن زمان شاهد ثبات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی بودیم و هزینه های ریسک ناشی از تحریم‌ها وجود نداشت و بانک مرکزی در زمینه بین المللی ارتباط خوبی داشت و می‌توانستیم از اعتبار ارزی بین المللی استفاده کنیم بنابراین بنا شد نرخ ارز دولتی و نرخ بازار آزاد یکسان شود.

 

وی با بیان این‌که دولت آینده با چالش مهمی روبرو است، ابراز امیدواری کرد شرایط به گونه‌ای پیش برود که شاهد افزایش درآمدهای ارزی و سهولت در واردات کالا و کاهش نرخ تورم باشیم.

 

این کارشناس مسائل بانکی افزود: 20 درصد تورم موجود ناشی از ریسک‌های ایجاد شده در پی تحریم‌ها که باعث ایجاد مشکلاتی در واردات کالا شده و صادرات و نقل و انتقالات پول را با مشکل روبرو کرده است بنابراین اگر روابط بین المللی اصلاح شود با افزایش درآمدهای ارزی به نظر می‌رسد نرخ واقعی ارز به سطح حدود 2400 تومان برسد و سپس شاهد ثبات قیمتی باشیم.

 

حسینی هاشمی با تاکید بر این‌که در شرایط فعلی به نظر می رسد که نرخ بازار آزاد بشکند خاطرنشان کرد:‌ باید یک اتفاق اقتصادی رخ دهد تا شاهد شکسته شدن نرخ ارز باشیم این درحالی است که اکنون مصرف ارز رو به افزایش است و تقاضا از عرضه پیشی گرفته است.

 

ایسنا: وی با تاکید بر این‌که‌ افزایش عرضه ارز می‌تواند منجر به کاهش قیمت شود، اضافه کرد:‌ در شرایطی که میزان ذخیره ارزی کشور کاهش می‌یابد امکان شکسته شدن نرخ ارز در بازار آزاد وجود ندارد. 110

کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top