خبرخوان جام نیوز
|
شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ السبت ٢٢ جمادى الأولى ١٤٤١ Saturday, January 18, 2020
کد خبر: 208576
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۲/۰۴/۲۲ - ۱۰:۰۰
مرگ تاثر برانگیز 28 نفر در سواحل غرب مازندران
سکوت مسئولان در افزایش آمار غریق در شرق، مرکز و غرب مازندران تمامی ندارد و این آمارها هر روز رو به فزونی است، بطوری که در آخرین حادثه، تعلل اورژانس 115 غرب استان در نجات یک شهروند، وی را به کام مرگ کشاند.
غرق شدن مرگ تاثر برانگیز 28 نفر در سواحل غرب مازندران
به این مطلب امتیاز دهید
0% 100% بازدید

جام حوادث؛

یک جوان نوشهری علیرغم وجود علائم کمرنگ حیاتی پس از یک ساعت نجات از دریا، در ساحل جان داد.

علی بیژنی جوان 33 ساله نوشهری که به اتفاق خانواده اش عصر چهارشنبه برای استفاده از ساحل دریا آمده بود پس از آنکه متوجه شد یکی از بستگان در حال غرق شدن در دریاست بلافاصله وارد آب شد و بعد از نجات آن فرد، خود دچار امواج شد و نتوانست به ساحل برگردد و در دریا غرق شد.

شاهد عینی این حادثه در گفتگو با مهر با اشاره به نحوه وقوع این حادثه گفت: حوالی ساعت 20 عصر به اتفاق یکی از دوستانم در حال قدم زدن در ساحل سیترا بودیم که با سرو صدا یک خانواده متوجه شدیم که یک نفر در دریا در حال غرق شدن است و با کمک برخی افراد و دقایقی بعد هم با حضور پرسنل نجات غریق پلاژ شهرداری این جسد از دریا بیرون کشیده شد.

احمد ابراهیم پور افزود: به رغم اینکه ظرف یک ساعت از کشیدن جنازه و امدادهای اولیه گذشته بود، متاسفانه اورژانس 115 در محل حادثه حضور نیافته بود؛ به نحوی که خانواده متوفی مجبور شدند تا از طریق یک خودروی سواری پژو جسد را به بیمارستان انتقال دهند.

این حادثه نمونه کوچکی از حوادث دریا و سرگذشت مشابه غرقی های امسال در سواحل مازندران محسوب می شود که با آغاز فصل شنا بارها بارها از طریق رسانه ها منتشر و شنیده می شود، اما در کنار همه تلاش های شبانه روزی پرسنل اورژانس، شاید در طرح این گزارش قصد آن وجود نداشته باشد که زحمات شبانه روزی پرسنل اورژانس نادیده گرفته شود، اما تاخیرهای غیر متعارف 115 در نوشهر بخشی از نارضایتی های عمومی را بوجود آورده است.

ماموریت همزمان با یک آمبولانس علت تاخیر در امدادرسانی

رئیس اورژانس 115 نوشهر در گفتگو با مهر با اذعان به تاخیر در حادثه عصر چهارشنبه افزود: اورژانس 115 تنها دارای یک خودرو آمبولانس بوده و نمی توان با یک خودرو به تمام شهرستان خدمات اورژانسی ارائه کرد.

سید حیدر سیدآقایی افزود: در ساعت حادثه همزمان یک ماموریت دیگر نیز بسمت چالوس در حال انجام بوده که با توجه به مسافت از بیمارستان چالوس و ترافیک ناشی از برپایی بازار هفتگی سوی شهرداری نوشهر در محوطه پلاژ باعث شد تا تنها آمبولانس 115 نوشهر با تاخیر 45 دقیقه ای به محل حادثه حاضر شود.

وی در پاسخ به این سئوال که چرا بیشتر مواقع مرکز ارتباطی 115 پاسخگو تلفن ها نیست گفت: متاسفانه نقص در زیرساخت تلفنه های 115 و در مجموع در تلفن های 3 رقمی در شهرهای غرب استان این مشکلات را بوجود آورده که مراتب بارها به شرکت مخابرات و زیرساخت ارتباطی منعکس شده ولی تاکنون اقدامی صورت نگرفته است.

مرگ 28 نفر در سواحل غرب مازندران

رئیس هیئت نجات غریق غرب مازندران نیز در گفتگو با مهر درخصوص حادثه غرق شدن جوان نوشهری گفت: در صورتی که اوژانس 115 بموقع حضور می یافت و با انجام اقدامات اولیه درمانی نظیر احیا و اکسیژن‌ تراپی و شوک احتمال نجات حادثه‌دیده از مرگ وجود داشته است.

حجت کیمیایی راد افزود: درحالی که هر روز شاهد افزایش مسافر به شهرستان های غرب مازندران برای استفاده از طرح های سالمسازی دریا هستیم اما متاسفانه هنوز مسئولان دغدغه ای برای تخصیص تجهیزات اولیه ندارند.

وی با بیان اینکه ناجیان نوشهری از کمترین تجهیزات ایمنی برای نجات گردشگران برخوردار هستند افزود: وجود جت اسکی در انتقال سریع غریق از دریا، امکانات غواصی و تجهیزات سی پی آر به عنوان عملیات حیات بخشی و تنفس مصنوعی نقش ویژه ای در امدادرسانی و نجات غرق شدگان احتمالی دارد.

وی با بیان آمار غرقی ها در غرب مازندران افزود: از آغاز فصل شنا تاکنون 28 نفر در آبهای ساحلی این منطقه گردشگرپذیر غرق شدند و میانگین سنی قربانیان در دریا حدود ۲۵ سال بوده است.

رئیس هیئت نجات غریق غرب مازندران با اشاره به وجود 163 نقطه حادثه خیز شناسایی شده در نوار ساحلی غرب مازندران، افزود: از مجموع این تعداد 62 نقطه در سواحل نوشهر، ۲۵ نقطه در چالوس ، ۱۷ نقطه در عباس آباد، 22 نقطه در تنکابن و ۲۵ نقطه نیز در رامسر واقع است.

وی با هشدار به مسئولان استانی در پرداخت حقوق ناجیان اظهار داشت: به علت پرداخت نشدن کامل حقوق غریق نجات ها در سال گذشته، امسال اکثر نقاط حادثه خیز بدون حضور ناجیان در حال فعالیت است که می توان آمار غرقی ها را در غرب استان بشدت افزایش دهد.

بر اساس آمار منابع رسمی از طول 365 کیلومتر نوار ساحلی دریای خزر در مازندران، حدود 48 کیلومتر مربوطه در  شهرستان نوشهر قرار دارد.

کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
پربیننده سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top