خبرخوان جام نیوز
|
یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ الأحد ٢٣ جمادى الأولى ١٤٤١ Sunday, January 19, 2020
کد خبر: 208661
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۲/۰۴/۲۲ - ۰۸:۵۳
مذاکره برای مذاکره
درحالی که آمریکا برای برپایی نظم نوین جهانی بر پایه اعتقادات کاخ سفید به عراق و افغانستان لشکرکشی کرده بود، همسایه ثروتمند و قدرتمند میانی این دو کشور با اتحادیه اروپایی بر سر میز مذاکره نشست.
آلماتی  مذاکره برای مذاکره
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

روزنامه آرمان نوشت:

«کاترین اشتون، سه‌شنبه میزبان نشست مقامات عالیرتبه 1+5 در بروکسل برای مذاکره درباره چگونگی پیشبرد مذاکرات هسته‌ای با ایران بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.» این خبری بود که روز گذشته منتشر شد. دور جدید مذاکرات1+5 در حالی برگزار می شود که در ایران نیز بحث تشکیل تیم هسته‌ای جدید بر سر زبان هاست.

 

اظهاراتی از سر دوستی؟

ال‌مانیتور در گزارشی با اشاره به نشست آتی اعضای 1+5 درباره ایران که در روزهای آینده برگزار می‌شود نوشت که این گروه امیدوار است تیم هسته‌ای جدید ایران به پیشنهاد مطرح شده در آلماتی پاسخ دهد. پایگاه اینترنتی ال‌مانیتور گزارش داد: دیپلمات‌های شش کشور (آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه، چین، آلمان) در روزهای آینده در بروکسل با یکدیگر دیدار خواهند کرد. این دیدار پیش از برگزاری مجدد گفت‌وگوها با ایران برگزار می‌شود که قرار است بعد از تحلیف حسن روحانی، رئیس‌جمهور منتخب ایران صورت گیرد. مدیران سیاسی 1+5 بنا به اعلام یک مقام غربی روز شانزدهم جولای یعنی روز سه‌شنبه (25 تیر) در بروکسل با یکدیگر دیدار می‌کنند. این نشست در حالی صورت می‌گیرد که پایتخت‌های غربی خاطرنشان کردند امیدوارند تیم هسته‌ای جدید ایران که در دوره روحانی انتخاب می‌شود به پیشنهاد اعتمادسازی که آنها در ماه فوریه (بهمن ماه) در آلماتی قزاقستان به ایران ارائه دادند پاسخ دهد. ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه انگلیس روز چهارشنبه در پارلمان این کشور گفت: ما به دولت جدید ایران چشم داریم تا پاسخی جامع به پیشنهاد 3+3 برای اقدامات اعتمادساز ارائه دهد و به طور کامل با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کند. هیگ افزود: ما به اقدام مثبت ایران با حسن‌نیت پاسخ خواهیم داد. رویترز با اشاره به این خبر به نقل از مایکل مان، سخنگوی کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا گزارش داد که مقامات عالی‌رتبه آمریکا، چین، روسیه، انگلیس، فرانسه و آلمان در این نشست درباره اینکه «چگونه در پرونده هسته‌ای ایران به جلو پیش برویم؟ مذاکره خواهند کرد.» وی افزود: ما مشتاقیم در این گفت‌وگوها (با ایران) پیشرفتی ملموس حاصل کنیم.

 

چرا مذاکره؟

اتحادیه اروپا خاطرات خوبی از حسن روحانی دارد. حدود یک دهه قبل که اتحادیه اروپا با معرفی واحد پول اروپایی «یورو» در برابر «دلار» دوران جدیدی را در تاریخ خود رقم می‌زد، پارلمان اروپایی را سر و شکلی تازه می‌بخشید و برای خود خط مشی مستقل از آمریکا تعریف می‌کرد، لازم بود تا این تفاوت را در جایی دیگر هم نشان دهد. درحالی که آمریکا برای برپایی نظم نوین جهانی بر پایه اعتقادات کاخ سفید به عراق و افغانستان لشکرکشی کرده بود، همسایه ثروتمند و قدرتمند میانی این دو کشور با اتحادیه اروپایی بر سر میز مذاکره نشست تا پس از 10 سال و بروز انواع مشکلات برای عراق و افغانستان از یک سو و آمریکا از سویی دیگر، مشخص شود آن مذاکرات تا چه‌اندازه به سود طرفین مذاکره‌کننده بوده است. رضایت طرفین مذاکره‌کننده و شیرینی توافقات آن روز به حدی بود که پس از این همه سال، از طرفی این کشورهای اروپایی‌اند که برای برقراری دوباره رابطه گرم با ایران از هم سبقت می‌گیرند و هم مردم ایران که به دیپلمات آرام خود اعتماد می‌کنند تا در رقابت با دو دیپلمات دیگر، در راس قوه مجریه کشور قرار بگیرد. به نظر می‌رسد قبل از تشکیل اولین جلسه همه به این نتیجه رسیده‌اند که مساله هسته‌ای ایران بار دیگر در مسیر حل شدن قرار گرفته و تحریم‌های ایران روزهای آخر خود را سپری می‌کنند و چه بسا تحریم‌هایی که عمرشان قبل از عمر دولت دهم به پایان می‌رسد.

 

103

کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top