خبرخوان جام نیوز
|
چهارشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۹ الأربعاء ٧ شعبان ١٤٤١ Wednesday, April 1, 2020
کد خبر: 208824
نظرات: 76
تاریخ مخابره : ۱۳۹۲/۰۴/۲۲ - ۱۴:۳۱
جزئیاتی جدید از موشک های نشانه رفته عربستان به سمت ایران
رادیو فردا: «بر پايه تجزيه و تحليل کارشناسان موسسه مطالعات دفاعی جينز بريتانيا از تصاوير يک پايگاه نظامی در عربستان سعودی، اين کشور شماری ازموشک های بالستيک خود را به سوی ايران و اسرائيل نشانه گرفته است.»
موشک جزئیاتی جدید از موشک های نشانه رفته عربستان به سمت ایران
به این مطلب امتیاز دهید
49.5% 50.5% بازدید

سایت رادیو فردا(radiofarda) با انتشار این خبر نوشت: روزنامه "ديلی تلگراف" لندن که گزارش مربوط به اين نشانه گيری را انتشار داده، می‌نويسد: تصاوير ياد شده نشان می‌دهد که  يکی از دو سکوی پرتاب اين موشک‌ها به طرف تهران و ديگری به طرف تل آويو جهت‌گيری شده است.

 

 

به نوشته اين روزنامه، موشک‌های ياد شده از نوع موشک‌های بالستيک «دانگ فِنگ ۳» چينی با سکوهای پرتاب متحرک است و در يک پايگاه نظامی در ۲۰۰ کيلومتری جنوب غربی رياض در عمق شبه جزيره عربستان قرار دارد. اين موشک‌ها قابليت حمل دو تن مواد منفجره را دارند.

 


موشک باليستيک «دانگ فنگ ۳»  که سازمان پيمان اتلانتيک شمالی، ناتو،  اسم «سی اِس اِس ۲ » را بر آن نهاده، يک موشک يک مرحله‌ای با سوخت مايع و برد ۲۰۰۰ کيلومتر است که در سال ۱۹۷۱ به کار گرفته شد.

 

 

نوع  بهينه‌سازی شده آن «دانگ فنگ ۳ آ» نام دارد و به باور کارشناسان کلاهک آن در مقايسه با مدل قبلی سبک‌تر و حداکثر برد آن ۴۰۰۰ کيلومتر است.

 

 

گزارش‌ها نشان می‌دهد که عربستان نوع بهينه‌سازی شده موشک «دانگ فنگ ۳» را در سال ۱۹۸۱ ، ۲۵ سال پيش، با کلاهک حاوی مواد منفجره قوی از چين دريافت کرده است.

 

 

شمار موشک‌ها و لانچرهای فروخته شده معلوم نيست ولی کارشناسان نظامی بر اين باورند که عربستان بيش از ۳۰ فروند از اين موشک‌ها را در اختيار دارد.

 

 

چين بيش از پنج دهه است که موشک‌ها ی باليستيک با بُرد کوتاه و متوسط و همچنين ميان بُرد و بين قاره‌ای تحت نام دانگ فنگ می‌سازد و آخرين مدل اين نوع موشک‌ها «دانگ فنگ ۴۱» نام دارد که يک موشک بين قاره‌ای با برد بين ۱۲۰۰۰ تا ۱۴۰۰۰ کيلو متر است.

 

 

بازدارندگی يا نمايش دشمنی با اسرائيل؟

این سایت در ادامه می نویسد: «در مقايسه با موشک‌هایی که ايران دراختيار دارد و انواع موشک‌هایی که چين در سال‌های اخير ساخته است، موشک‌های «دانگ فنگ ۳»، حتی نوع بهينه‌سازی شده آن، موشک‌های پيشرفته ای نيستند ولی استقرار اين موشک‌ها در جهات از پيش تعيين شده حاکی از آن است که  استفاده سريع و بدون فوت وقت از اين سلاح‌ها ، در صورت نياز، مد نظر عربستان است.

 

 

با نگرش به اينکه وجود پايگا‌هایی مانند اين پايگاه موشکی عربستان در نهايت از چشم ماهواره‌های جاسوسی و سازمان‌های اطلاعاتی غرب پنهان نمی‌ماند و رياض از اين امر آگاه است، برخی از کارشناسان براين باورند که نشانه‌روی موشک های دانگ فنگ به سوی اسرائيل ميتواند يک نمايش حساب شده رياض برای جهان عرب باشد.

 

 

عربستان مانند ديگر کشورهای جنوب خليج فارس در سال‌های اخير بودجه قابل ملاحظه‌ای را برای ارتقا توان نظامی خود اختصاص داده است. جدا از آمريکا و انگلیس که عمده‌ترين صادر‌کنندگان سلاح و تجهيزات به عربستان‌اند، رياض از ساير کشور ها از جمله ترکيه نيز سلاح خريده است.

 

 

معامله تسليحاتی ۶۷ ميليارد دلاری عربستان با آمريکا  نمونه‌ای از قراردادها و کوشش‌های رياض در زمينه  بالا بردن توان بازدارندگی و نظامی آن است.

 

 

کلاهک هسته‌ای؟

جدا از سلاح‌های  متعارف، عربستان سعودی کوشش‌هایی را  برای دستيابی به کلاهک‌های هسته‌ای نيز انجام داده است. سايت «سعودی ديفنس دات کام» ۲۳ ژوییه ۲۰۱۲ به نقل از برخی رسانه‌های اسرائيلی، نوشته بود که مقام‌های سعودی برای تهيه کلاهک‌های هسته‌ای قابل نصب بر روی موشک‌های باليستيک با همتايان چينی خود گفت و گو کرده‌اند.

 

 

رادیو فردا در پایان می نویسد: به گفته عادل الجبير، سفير عربستان سعودی در ايالات متحده آمريکا، ملک عبدالله بارها به واشنگتن توصيه کرده است که با توسل به حمله نظامی برنامه هسته‌ای ايران را متوقف کند. در اين رابطه، بر پايه اسناد ويکی ليکس، پادشاه عربستان در سال ۲۰۱۰ با تاکيد به نياز حمله نظامی آمريکا عليه ايران، به رايان کروکر، سفير وقت آمريکا در عراق و ژنرال پترائوس گفت: «سر افعی را قطع کنيد».

 

105

کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
مشاهده نظرات

عربستان مرگ ب ر ال سعود بی ناموس

پاسخ

۸

۳

سلام مردم عربستان چه سنی وچه شیعه همه مسلمان هستند اگرحکام ال سعود)سقوط( قصددارند مانند صدام خون برادران مسلمان عراق را فدای ماجراجویهای خودشان کنند لطفا تاریخ را قبل ازشروع هرکاری مرور کنند بهانه ای که ارباب امریکایی خودش ازاونها بعنوان سلاحهای شیمیایی عراق گرفت وبعد صدام رااعدام کردندبه یادبیاوردند وبدانندصدام راازیک سوراخ زیرزمین بیرون اوردنندواعدام کردند.
شما ال سعود که خودتان بهترازهمه می دانیدهرگز مانندعربهای عراق نه اهل جنگ هستید نه ارتش اماده وتقویت شده صدام توسط هم پیمانهای اورادارید .
ونه ایران ماننداول انقلاب بدون امادگی نظامی برای جنگ بود.الان ایران ثابت کرده مردهرجنگ نابرابراست وبرای هرتهدیدی وحتی چندین تهدیدهم زمان اماده اماده است والان از فرماندگان نظامی باتجربه وجنگ افزارمناسب باجنگ روز وازهمه مهمتر ملتی گوش بفرمان رهبر فرزانه ودلاوری همچون مالک اشتر است .
پیام ما بسیجیان سرسپرده به ولی امر مسلمین به شما سرسپردها به شیطان کوچک وبرزگ زمان این است.
ازهرجا صدای اذان واکبر به گوش برسد انجا سرزمین اسلام است وبرای دفاع از هرمسلمان درهرگوشه جهان اماده ایم حتی اگر انجا عربستان باشدومردم انجا از ظلم وبیداد ال سعود واز بی کفایتی وخوش گذرانیهای ال سعود باپول مسلمین خسته شده باشند ودیگر تحمل ننگ ال سعود رابه عنوان خادمین حرمین نداشته باشند وازجهان اسلام برای یک انقلاب اسلامی مانند ایران کمک بخواهند اماده هر نوع کمک وجان فشانی با کمال افتخار برخارج کردن مقدسترین خاک دینا از چنگال ال سعود وامریکا سلطه گر هستیم.
لبیک یا خامنه ای

پاسخ

۵

۷

۰

۴

روباتهای قاتل ایرانی در راه عربستان.

پاسخ

۳

۸

گنده تر از اینها هیچ غلطی نتونسند بکنندعربستان که عددی نیست

پاسخ

۱۰

۵

۰

۵

۳

۱

بروبروعربستان تاسردارسلیمانیونفرستادیم سراغت بروبزرگتروبیار

پاسخ

۵

۳

۱

۲

سلام دوستان
هیچ کشوری تمام توان نظامی خودش رو اشکار نمیکنه
اکثر کشورهای قدرتمند نظامی جنگ رو به خارج از مرزهای خود منتقل میکنند
این قدرتها سعی در قدرت نمایی دارند ولی باهم نمیجنگند .این ازاصول نظامی حالاست
اگرجنگی رخ دهد اینبار الکترونیکی و موشکی خواهد بودو نیروهای زمینی باید زمانی عمل کند که نیروی الکترونیکی و موشکی کار خود را انجام داده باشد.ضمن انکه این سیستمها باید بروز باشند در غیر اینصورت نیروی زمینی هلاک و قربانی میشود. د هر شرایطی کشور ابتدا باید نیروی جنگ الکترونیک و موشکی و سپس هوایی و در اخر نیروی زمینی را در اولویت قرار دهد در غیر اینصورت قطعا جنگ بنفع مخاطب خواهد شد. امرو ز در جهانی هستیم که ماهواره ها در فضا همه چیز را در کنترل و رویت دشمن گذاشته اند پس باید بروز شد .یک پزشک سی سال پیش را در نظربگیرید که اگر بروز نباشد با یک پزشک امروزی وبا این حجم اطلاعات پزشکی چقدر تفاوت دارد . انشاله هیچوقت جنگی در کشور نباشد و همیشه ارامش و اسایش را برای هموطنان عزیزم ارزومندم

پاسخ

۶

۱

متاسفانه امروز قدرت هوایی و موشکی عربستان از ما بسیار پیشرفته می باشد ما مجبوریم از هواپیماهایی استفاده کنیم که چندین دهه از عمرشان می گذرد و تقریبا در اکثر کشورهای دنیا کنار گذاشته شده اند ولی آنها با ذلارهای باد آورده نفتی بهترین تکنولوژی ها را خریداری کرده اند.

پاسخ

۱۸

۲۶

یکی از سیاست های ایران تو جنگ فرسایشی کردن جنگ با کمترین نیرو و تجهیزاته به طوری که بتونه بیشترین هزینه رو به دشمنش وارد کنه و در همون ابتدای جنگ یک راه حل دیپلماتیک ارائه میده که به نوعی دشمن رو تحقیر میکنه که در اخر دشمن به دلیل خسارات و هزینه های وارد شده در اوج حقارت اونو قبول میکنه.مثلا شما فکر کن با عربستان وارد جنگ شیم منهدم کردن تمامی پایگاه های نفتی عربستان ونا امن کردن خلیج فارس برای کشتی های عربستان و بستن تنگه هرمز از اولین اقداماته این جاست که توانایی تولید سلاح به چشم میاد و عربستان برای برگردوندن اوضاع تمام تواناییشو خرج میکنه این وضعیت 3ماه حفظ بشه عربستان به هر ذلتی تن میده.از نظر توانایی هوایی هم ما توانایی ساخت پهپاد جاسوسی با مداومت پروازی 24 ساعته داریم ار کیو 170 رو میگم که میتونه اوضاع منطقه روتحت نظر بگیره بعدشم شما کینه ما نسبت به وهابی ها رو در نظر بگیر چند نفر راهی جنگ میشن؟همینطوری نزدیک به1ونیم میلیون نفر به طور رسمی نیروی مسلح محسوب میشن نیروی داوطلب مردمی رو هم در نظر بگیر..یه چیزیم بگم شیعیان تا الگویی مثل امام حسین رو دارن مطمئن باششکست تو کارشون نیست حالا دشمن هر کی میخاد باشه
یا علی

۱۴

۲

امام زمان خودش نگهدار ایرانه . طبس یادتون نره...............

پاسخ

۳۰

۷

با احترام به همگی
1- هیچ وقت هیچ دشمنی رو حتی ضعیف ترین اون ها رو دسته کم نگیرید.
2- داشتن یک سلاح هیچ گاه دلیل بر استفاده از آن نمی شود.
3- ایلات متحده با اینکه عضو دائم شورای امنیت و یکی از قدرت های نظامی در دنیای معاصر است تنها دو بار از بمب هسته ای استفاده کرد و حتی زمانی که درر ویتنام در حال شکست بود برای بار دیگر از آن استفاده نکرد.
4- به بازی های سیاسی و یارگیری های جهانی بیشتر باید توجه داشت.
5- گزارش های معتبر نشان از این داستان دارد که مقادیر زیادی تسلیحات از بعد از جنگ جهانی دوم در منطقه خاور میانه انباشته شده ، ایران ، عربستان ، عراق ، اردن ، سوریه، مصر جدیدن هم امارات و قطر از عمده ترین خریداران تسلیحات هستند. نتیجه اون هم هشت سال جنگ بی نتیجه میان ایران و عراق ، تعداد بی شماری کودتا ، حرکت به سمت تند روی و اخیرا هم وقوع جنگ های داخلی و شورش های چند ملیتی است. اگر به کشور های سنتی خاور میانه ما پاکستان ، افغانستان و لیبی را هم اضافه کنیم به همراه رژیم منحوس اسرائیل سناریو کامل تر می شود.
6- دوستانی که می گویند عربستان فلان و فلان توجه داشته باشند که عربستان به صورت سنتی خواستگاه اقوام عرب بوده و هنوز هم تاثیر گذاری بالایی در بین آنها دارد دولت عربستان با فروش دست کم روزانه 10 میلیون بشکه نفت خام به صورت تقریبی در آمدی در حدود 10 برابر ایران دارد که با توجه به عدم تحریم بانک و توانایی سرمایه گزاری آن به راحتی می تواند سرمایه خود را در مدت کوتاه 2 تا 5 سال چند برابر کند. همچنین با توجه به نداشتن منع خرید چه در کالا های صنعتی و چه در اقلام نظامی در حال حاظر عربستان سعودی مرکزیست که بهترین تکنولوژی های غرب و شرق را در خود گرد آورده است وجود سامان های دفاع هوایی پاتریوت ، اس 400 و اس 300 ، هواپیما های نظیر تایفون و f-15 تانک های m1a2 و.... مهم نیست که عراب به چه فکر می کنند اهل جنگ هستند یا نه مهم این است که ما با توان نظامی و اقتصادی وحشتناکی در منطقه رو برو هستیم.
به یاد داشته باشیم که اعراب بدوی ملخ خور در 1400 سال پیش طومار دومین قدرت آن روز جهان باستان یعنی ایران را در هم پیچیدند و در کمتر از 60 سال امپراطوری ایران را که نزدیک به 10 قرن رومی ها حریفش نشدند را از روی زمین محو کردند.

پاسخ

۲۵

۲۰

بدورازهرگونه تعصب خاصی نظرمومینویسم.9سالی میشه که درموردجنگ افزارشناسی مطالعی ی سطح بالامیکنمدوستان اینوبدونیدآمریکاقدرت اوله جهانه وقتی کارشناسای نطامی واقتصادیشون جنگ باایران روپیش بینی کردن همشون ازشدت استرس عرق ریختن وترسیدن.توهمین لحظه که شمانظزمومیخونین توسیلوهای موشکیمون نزدیکه 3000تاموشک آماده ی شلیک باکلاهک 1تنی یاشایدهم 1تن به بالا هست .ازلحاظ قدرت موشکی وتعدادموشکها نشریه جینزانگلستابه پنتاگون واسراییل گفته که ایران جزو 7کشوره اوله جهانه.3مدل ازهواپیماهای رهگیرفوق العاده پیشرفته توسط کشورمون خریداری شده که توهیچ مانوری نشون داده نشده .جالبه آمریکاهنوزنتونسته بااون بودجه نظامی وقدرته تکنولوژیکیش راهی برای مقابله با اژدر حوت بااون سرعت وقدرتش پیداکنه.دوستانه من اینم بدونین ا/ه ایران بخواد ازموشک ماهواره بره سفیراستفاده نظامی بکنه ویک کلاهک 1 تنی روی اون مستقرکنه تامسافت 7900کیلومتری میتونه هرهدفی رو موشک باران کنه.عربستان واسراییل دراندازه ای نیست که بخوادماروتهدیدکنه.اسراییل بااون همه ادعاش نزدیکه 70 ساله که هنوزنتونسته یک گروه کوچک مقاومت رو سرنگون کنه.اوج تکنولوژی پدافندهوایی ما درموشک صیاد2 خلاصه میشه جالبه بدونین این موشک از8تا حسگروسیستم بطور هم زمان برای دنبال کردنه هدف استفاده میکنه !!!!! صیاد 3هم رونمایی شده ولی اصلا مشخصات فنی این موشک رو به رسانه ها گزارش ندادن.موفق باشین.درود بر ایران

پاسخ

۲۴

۵

سگی که پارس کنه گازنمی گیره

پاسخ

۲۳

۴

۱

۰

۲

۱

آب که سر بالا می ره غورباغه ابا اتا می خونه

پاسخ

۲۱

۲

بهشون بگید چحه پدر سگ صاحاب

پاسخ

۱۴

۲

... خوردی عربستان .. با خاک یکسانت میکنیم

پاسخ

۳۴

۳

شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:

مشاهده سایر نظرات

آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top