خبرخوان جام نیوز
|
سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸ الثلاثاء ٢٥ جمادى الأولى ١٤٤١ Tuesday, January 21, 2020
کد خبر: 217039
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۲/۰۵/۱۰ - ۱۹:۴۵
تمام مردان اقتصادي روحاني
اقتصادی روحانی  تمام مردان اقتصادي روحاني
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، 13 مرداد، روزي است كه حسن روحاني دولت را از محمود احمدي‌نژاد تحويل مي‌گيرد و گفته مي‌شود كه در همين روز، تركيب كابينه پيشنهادي رييس‌جمهور روشن مي‌شود. در همين مدت يك ماه و نيم پس از انتخابات، نام بعضي از اشخاص براي پست‌هاي مختلف در كابينه روحاني بر سر زبان‌ها افتاده است و بعضي از آنها هم خودشان خبر را تاييد كرده‌اند و حتي حضور برخي چهره‌ها همچون نوبخت، كلانتري، ويسه و آخوندي در اكثر ليست‌ها به چشم مي‌خورد. در اين ميان، حساسيت جامعه به تيم اقتصادي دولت يازدهم دوچندان شده و دليل اصلي آن، فشارهاي اقتصادي بر خانوارها و فعالان اقتصادي است كه زندگي را براي آنها تنگ كرده است. براي مردم مهم است كه سكان اقتصادي در اختيار چه گروه و طيفي قرار مي‌گيرد؛ چراكه مروري بر عملكرد اقتصادي دولت‌هاي گذشته و توجه به نگرش‌هاي فكري آنان، اين دلواپسي را ايجاد مي‌كند كه نكند در دولت يازدهم باز هم طيف‌هايي بر مسند اقتصادي بنشينند كه امتحان خود را پس داده‌اند و عملا تفكر اقتصادي آنان در اقتصاد ايران با شكست همراه بوده است. بر همين اساس، به بررسي گزينه‌هاي احتمالي وزارتخانه‌هاي اقتصادي دولت روحاني و عملكرد آنها در سال‌هاي گذشته پرداختيم.

بيژن نامدارزنگنه، وزارت نفت

شايد بعد از وزارت اقتصاد، نخستين نامي كه در كابينه اقتصادي دولت يازدهم مورد توجه قرار مي‌گيرد، نام وزير نفت آينده باشد؛ كسي كه دشواري كارش از همين امروز هم بيش از ساير وزرا به چشم مي‌آيد. خبرها حاكي از قطعي شدن انتخاب بيژن نامدار زنگنه به عنوان نامزد نهايي سمت وزير نفت ايران است. محمدرضا نعمت‌زاده، مشاور و رييس ستاد انتخاباتي رييس‌جمهور منتخب نيز تقريبا اين موضوع را تاييد كرده و گفته است كه او هم شنيده است كه بيژن نامدار زنگنه، گزينه قطعي وزارت نفت دولت روحاني است. زنگنه در سال در دوره رياست‌جمهوري سيد محمد خاتمي در دولت‌هاي هفتم و هشتم براي صدارت در وزارت نفت انتخاب شد و مدت 8 سال نيز عهده‌دار اين مسووليت بود و در اين مدت به جذب ميلياردها دلار سرمايه‌گذاري خارجي در صنعت نفت و گاز وسيع ايران كمك كرد. علاوه بر مسووليت در وزارت نفت، زنگنه از سال 1362 تا 1384 عضويت در شوراي اقتصاد و از سال 1375 تا 1390 عضويت در مجمع تشخيص مصلحت نظام را دارا بوده است. او همچنين به مدت دو سال در سال‌هاي ابتدايي انقلاب، معاونت فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي را برعهده داشت و در سال 1362 به عنوان نخستين وزير جهادسازندگي از مجلس اول راي اعتماد گرفت و تا اواسط سال 1367 با موفقيت عهده‌دار اين مسووليت بود. همچنين در شهريور سال 1367 و در شرايطي كه صنعت آب و برق به دليل خسارت‌هاي ناشي از جنگ تحميلي در وضعيت بسيار نابساماني بود، به عنوان وزير نيرو از مجلس راي اعتماد گرفت. سپس در سال 1368 در نخستين دولت آيت‌الله‌هاشمي‌رفسنجاني با راي اعتماد مجدد مجلس در اين مسووليت ابقا شد و تا نيمه سال 1376 عهده ‏دار اين مسووليت بود.

عيسي كلانتري يا محمود حجتي

وزارت جهادكشاورزي يكي از وزارتخانه‌هاي استراتژيك كه البته كمتر درباره آن و گزينه‌هاي احتمالي‌اش سخن گفته مي‌شود، وزارت جهادكشاورزي است. در حال حاضر گزينه‌هاي مختلفي براي وزارت جهادكشاورزي مطرح است، اما در ميان اسامي منتشر شده در ليست‌هاي مختلف، از دو وزير سابق نام برده مي‌شود، وزرايي كه دو تن از آنها تجربه وزارت در همين وزارتخانه را داشته‌اند. عيسي كلانتري، داراي سابقه 13 ساله وزارت كشاورزي در دوران‌هاي جنگ، اصلاحات و سازندگي است و از سال 1381 تا به امروز با تشكيل خانه كشاورز به عنوان يك تشكل سياسي بخش كشاورزي، به عنوان دبيركل خانه كشاورز مشغول به فعاليت است. وي همچنين مدير گروه پژوهشي امور كشاورزي مركز تحقيقات استراتژيك مجمع تشخيص مصلحت نظام است. محمود حجتي نيز پس از انقلاب، وارد نهاد جهادسازندگي كشور شد و پس از آن استانداري سيستان و بلوچستان را برعهده گرفت. پس از آن، در دوره اول رياست‌جمهوري سيد محمد خاتمي به عنوان وزير راه و ترابري و در دوره دوم ايشان به عنوان وزير جهادكشاورزي از مجلس راي اعتماد گرفت و تا پايان دولت در اين سمت ماند.

عباس آخوندي، وزارت راه و شهرسازي

در اين ميان، گمانه‌هايي براي وزارت راه و شهرسازي مطرح شده كه نام عباس آخوندي بيش از ديگران بر سر زبان‌ها است. عباس آخوندي زماني در راس وزارت مسكن و شهر‌سازي قرار داشت و چندين دوره سابقه عضويت در شوراي مركزي نظام مهندسي را از سر گذرانده و در حال حاضر هم عضو هيات علمي دانشكده مطالعات جهان دانشگاه تهران و نايب‌رييس شوراي رقابت است. وي همچنين مسوول پشتيباني جنگ، معاون اسبق سياسي وزارت كشور در دوران وزارت علي‌اكبر ناطق‌نوري، دبير شوراي امنيت كشور، رييس بنياد مسكن انقلاب اسلامي و قائم‌مقام سازمان صداوسيما بوده است. آخوندي در ميان سياستمداراني قرار دارد كه در سال‌هاي گذشته يادداشت‌هاي قابل توجهي در حوزه‌هاي اقتصاد سياسي و اقتصاد كلان به رشته تحرير درآورده است تا از اين طريق نقد و نظر كارشناسي خود را به تصميم‌گيري‌هايي كه در اين رابطه انجام شد، مطرح كرده باشد. از آخوندي در حالي به عنوان وزير پيشنهادي مسكن و شهر‌سازي نام برده مي‌شود كه او نقد‌هاي زيادي به تصميم‌گيري‌هاي هشت ساله گذشته اقتصاد ايران دارد.

فيروزآبادي، وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات
سيد ابوالحسن فيروزآبادي در حال حاضر به گزينه قطعي تصدي وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات در دولت يازدهم تبديل شده است. پيش از اين، نام افرادي نظير سيد احمد معتمدي، وزير ارتباطات دولت هشتم، نصرالله جهانگرد، دبير شوراي عالي اطلاع‌رساني در دولت هشتم، محمود جراحي، قائم مقام بنياد، فريدون قاسم‌زاده، مديرعامل افرانت و محمود واعظي، مديرعامل اسبق شركت مخابرات ايران به عنوان گزينه‌هاي تصدي وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات در دولت حسن روحاني مطرح بودند. فيروزآبادي در سال‌هاي 59 تا 61 به فعاليت مطبوعاتي و روزنامه‌نگاري اشتغال داشته و مقالاتي در حوزه روابط بين‌الملل انتشار داده است. وي همچنين در طول دوران خدمت خود، عهده‌دار مشاغل و سمت‌هايي بوده است كه مي‌توان به مديرعاملي و نايب‌رييسي هلدينگ مديريت صنايع نوين تامين، رياست هيات‌مديره شركت تامين تلكام (مجري پروژه اپراتور موبايل نسل سوم با نام تجاري رايتل)، رياست هيات‌مديره چندين شركت بزرگ در زمينه صنايع الكترونيك و مخابرات، طراحي، اجرا و مديريت پروژه‌هاي ICT در كشور به مدت 25 سال، طراحي و اجراي دوره‌هاي آموزش رشته مخابرات و عضويت در هيات‌مديره شركت ملي نفتكش ايران اشاره كرد.

رضا ويسه، وزارت صنعت، معدن و تجارت

و اما گزينه‌هاي احتمالي وزارت صنعت، معدن و تجارت. محمدرضا نعمت‌زاده، نخستين فردي بود كه نام او به عنوان گزينه پيشنهادي رييس‌جمهوري منتخب براي وزارت صنعت، معدن و تجارت مطرح شد و در ادامه، نام‌هاي ديگري مانند اسحاق جهانگيري، رضا ويسه، محمد نهاونديان و احمد دوست‌حسيني ديده مي‌شد. اما گفته مي‌شود كه شانس رضا ويسه براي انتخاب در اين پست قوي‌تر است و او احتمالا وزير صنعت، معدن و تجارت دولت يازدهم خواهد بود.

ويسه در فاصله سال‌هاي 1380 تا 1384 رياست هيات عامل سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران را بر عهده داشت. او در سال 1384 جاي خود را در سازمان گسترش به مهدي مفيدي داد و از آن پس ديگر تقريبا در هيچ‌يك از مراسم و همايش‌هاي مرتبط با حوزه صنعت حضور پيدا نكرد. او همچنين پيش از اين عضو گروه پژوهشي جهاددانشگاهي صنعتي شريف، مديرعامل و عضو هيات‌مديره شركت تامين ماسه ريخته‌گري، مدير آموزشي سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران، مديرعامل و عضو هيات‌مديره شركت ابزاران، معاون مديرعامل و مدير مجتمع موتورسازي و ريخته‌گري ايران خودرو، عضو هيات‌مديره ايران خودرو و مدير پروژه پيكان (1600 )، قائم‌مقام مديرعامل ايران خودرو و عضو هيات‌مديره و رييس هيات‌مديره بنياد شريف در دانشگاه صنعتي شريف بوده است.

چيت‌چيان، وزارت نيرو

در ميان اسامي منتشر شده براي وزارت نيرو، نام حميد چيت‌چيان به چشم مي‌خورد. از سمت‌هاي اجرايي وي مي‌توان به نماينده دوره سوم مجلس شوراي اسلامي، معاون اسبق برنامه‌ريزي و امور اقتصادي وزارت نيرو و عضو سابق هيات‌مديره شركت توانير و سازمان برق ايران اشاره كرد. چيت‌چيان در گفت‌وگوي اخير خود درباره گمانه‌زني‌هاي مختلف درباره پست وزارت نيرو گفته است كه با بنده به عنوان گزينه پست وزير نيرو صحبت‌هايي شده و برنامه‌هاي خود را ارائه كرده‌ام، البته شايد با افراد ديگري نيز صحبت‌هايي شده باشد كه از آن بي‌اطلاع هستم. بعد از اينكه با بنده تماس گرفتند برنامه‌هاي خود را ارائه كردم. وي در پاسخ به اين سوال كه ظاهرا نامجو نيز از حضور شما به عنوان وزير نيروي دولت بعد حمايت و اعلام كرده كه اگر كمكي از دستش بر بيايد، دريغ نخواهد كرد، گفت: ايشان لطف دارند، اما به‌هرحال تا زماني كه معرفي بنده به مجلس صورت نگرفته است، نمي‌توان گفت 100 درصد قطعي است، اما به هرحال رايزني‌هايي كه مي‌شود ممكن است تصميمات نهايي تا زمان معرفي به مجلس صورت گيرد.

بانك مركزي

براساس قانون، رييس كل بانك مركزي به پيشنهاد رييس‌جمهور و بعد از تاييد مجمع عمومي بانك مركزي با حكم رييس‌جمهور منصوب مي‌شود. در اين روزها اسامي گوناگوني براي آخرين كليددار روحاني در ساختمان لاجوردي بانك مركزي مطرح مي‌شود و به احتمال زياد، از بين مجيد قاسمي، مديرعامل فعلي بانك پاسارگاد و رييس كميته اقتصاد كلان مجمع تشخيص مصلحت نظام، جلال رسول‌اف، مديرعامل فعلي بانك آينده و سيد محمدحسين عادلي، رييس كل اسبق بانك مركزي، يكي كليد بانك مركزي را تحويل خواهد گرفت.

مسعود نيلي، احياگر سازمان مديريت و برنامه

گزينه‌هاي متعددي نيز براي رياست سازمان مديريت و برنامه در دولت روحاني مطرح هستند؛ از جمله محمد ستاري‌فر، غلامرضا تاج‌گردون و مسعود نيلي. اما خبرها روايت مي‌كنند كه بخت اصلي رياست سازمان مديريت و برنامه‌ريزي، مسعود نيلي است. نيلي از نظر فكري از جمله چهره‌هاي نزديك به دولت حسن روحاني به شمار مي‌رود و در طول يك ماه و نيم گذشته، در حال تدوين برنامه‌هاي كلان دولت يازدهم بود. او پيش از اين در جريان جنگ هشت ساله اقدام به نگارش برنامه‌هاي توسعه‌يي و بودجه كرده بود و در دولت هاشمي نيز كه تجربه بحران منابع مالي را داشت، اقدام به تدوين برنامه‌هاي دوره‌يي و بودجه‌هاي سالانه مي‌كرد. به همين جهت نيلي را به عنوان يكي از برنامه‌نويسان موفق دوران‌هاي بحران مي‌شناسند.

منبع: روزنامه اعتماد                 110

             

 

کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top