|
سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ الثلاثاء ٥ جمادى الثانية ١٤٤٢ Tuesday, January 19, 2021
کد خبر: 220983
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۲/۰۵/۲۲ - ۰۱:۰۰
شايد اوباما هم پيش از مسابقه فوتبال براي روحاني پيام بفرستد
پايگاه خبري ESPN در گزارشي به تحليل صعود فوتبال ايران به جام جهاني ۲۰۱۴ و نيز انتخابات رياست جمهوري در ايران پرداخت و نوشت: باراك اوباما هنوز پيروزي حسن روحاني در انتخابات رياست جمهوري را تبريك نگفته است اما شايد فوتبال بتواند اين انتظار كوتاه كند.
روحانی شايد اوباما هم پيش از مسابقه فوتبال براي روحاني پيام بفرستد
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

جام ورزشی: كمتر از چهار ماه ديگر ممكن است تيم هاي ملي فوتبال دو كشور در رقابت هاي جام جهاني هم گروه شوند و هر كسي كه به توانايي فوتبال براي گردهم آوردن مردم ترديد دارد بايد خاطرات جام جهاني ۱۹۹۸ را به ياد بياورد.


آن بازي چند روز قبل از نشست ليون برگزار شد و بيل كلينتون رييس جمهوري آمريكا پيش از مسابقه براي ايراني ها پيام صلح فرستاد. دقايقي قبل از شروع بازي هم بازيكنان آمريكايي به حريف ايراني خود دسته هاي گلي بزرگتر از جام قهرماني در ليگ اروپا دادند.


در آن ديدار تيم ايران در مرحله گروهي آمريكا را ۲ بر يك شكست داد و پس از بازي دو تيم با هم عكس يادگاري گرفتند. عكسي كه به يكي از تصاوير به يادماندني جام جهاني تبديل شد.


حميد استيلي بازيكن تيم ايران در ديدار با آمريكا وقتي گل نخست را به ثمر رساند شادماني «ماركو تاردلي» گونه اي انجام داد و ايراني هاي سراسر دنيا را از خود بي خود كرد. اين اولين برد تيم ملي ايران در جام جهاني بود و اگرچه بازگويي تأثير مسائل سياسي بر آن بازي سخت است ولي حداقل ايران و آمريكا براي ۹۰ دقيقه در فضايي سالم و محترمانه در سطح جهاني با هم به رقابت پرداختند.
آنهايي كه آنجا بودند مي گويند كه فضا به آرامي آنچه تصاوير تلويزيوني نشان مي دهد نبوده با اين حال نمونه خوبي از تأثير فوتبال بر سياست محسوب مي شود.


اكنون ۱۵ سال گذشته و روابط دو كشور تيره تر شده است. آمريكا تحريم هايي را عليه ايران اعمال كرده كه اقتصاد تهران را در آستانه آغاز دوره جديد رياست جمهوري تحت تاثير قرار داده است. ايران در فروش نفت خود مشكل دارد، ارزش ارز در حال سقوط است و تورم سير صعودي را طي مي كند.


از نظر ده ها ميليون مردم ايران، چشم انداز جام جهاني فرار از اين مشكلات است اما آمادگي براي اين مسابقات و روياي صعود از مرحله گروهي بي تأثير از افزايش انزواي بين المللي ايران نبوده است. تيم ملي ايران به لطف گل رضا قوچان ن‍‍ژاد به كره جنوبي، به جام جهاني صعود كرد. بازيكني كه در كودكي ايران را به مقصد هلند ترك كرد و دو سال پيش ، بعد از انجام مراحل اداري توانست جواز بازي براي تيم ملي كشورش را كسب كند.


رقابت كار راحتي نيست به خصوص وقتي اصول نقل و انتقال بين المللي پول به اين آساني نباشد. فدراسيون فوتبال ايران در سال ۲۰۱۲ براي دريافت يك ميليون دلار پول از كنفدراسيون فوتبال آسيا هم مشكلاتي داشت.


علي كفاشيان در اين باره گفته بود: ‌ما در حال بررسي تمامي گزينه ها براي دريافت هر چه زودتر اين مبلغ هستيم. بعد از اعمال تحريم هاي اقتصادي عليه ايران، انتقال پول سخت تر شده است و كنفدراسيون آسيا نمي تواند پول را به حساب ما واريز كند. دشمنان ايران سخت تلاش مي كنند تا بر فوتبال ايران فشار وارد كنند.


كارلوس كي روش مربي كه گفته مي شود در ازاي ۲ ميليون دلار در سال قبول كرده تيم ملي را به برزيل ببرد، تصميم داشت يك اردوي تداركاتي در پرتغال برگزار كند اما به دليل كمبود بودجه موفق نشد.


كي روش در اين باره اظهار داشت: هدف ما صعود به دور دوم جام جهاني است اما اين اتفاق بدون منابع كافي روي نخواهد داد.


بدتر اينكه سفر به پرتغال مي توانست شامل بازي سودمند دوستانه با غنا هم باشد. آزموني كه هر تيم آسيايي به دنبال آن است. اما رسانه هاي آفريقايي مدعي شده اند كه اين بازي به دليل نگراني ايران از شكست سنگين از غنا لغو شده است.


كي روش در اين خصوص نيز گفت: نمي دانم اين شايعه ها از كجا مي آيد. ما بايد از بازي هاي دوستانه درس بگيريم ولي نمي توانيم با تيم هايي مثل برزيل كه بازي كنيم.
اما هر كسي كه با مشكلات ايران براي ترتيب دادن اين بازي آشنايي داشته باشد بلافاصله شايعات را رد مي كند. تيم هاي كمي در دنيا هستند كه به اندازه ايران براي برگزاري يك بازي دوستانه خوب مشكل داشته باشد و مطمئنا بازي هاي هيچكدام از آنها به اين اندازه لغو نشده است.


در ماه هاي پيش از جام جهاني ۲۰۰۶ و زماني كه برخي از سياستمداران غربي خواستار حذف ايران از اين رقابت ها شده بودند، تيم هاي روماني، اوكراين، نيجريه و غنا تصميم گرفتند سفرهاي خود براي بازي دوستانه در تهران را لغو كنند تا اينكه ايران مجبور شد با تيم دوم مقدونيه بازي كند. اگر ايران در مسابقات «جام خليج» شركت مي كرد هم باز وضعيت به اين بدي نمي شد. مسابقاتي كه با شركت تيم هايي مثل عربستان، عراق و امارات برگزار مي شود. دوره بعدي اين رقابت ها ژانويه برگزار خواهد شد و تجربه خوبي براي شروع آخرين مرحله آمادگي براي برزيل خواهد بود ولي ايران به دليل نام مسابقات در آن شركت نخواهد كرد.


ايراني ها از نامگذاري آخرين ليگ فوتبال امارات به نام جعلي «خليج ع ر ب ي» هم دل خوشي ندارند. اين در حاليست كه جمعيت زيادي از ايراني ها در دبي زندگي مي كنند و اين كشور مقصد محبوبي براي بازيكناني بوده كه مي خواهند در خارج از ايران بازي كنند. چندي پيش نيز جواد نكونام كاپيتان تيم ملي ايران به همين دليل نتوانست از استقلال به تيم الشارجه امارات بپيوندد.


رسانه ها بعد از اين اتفاق از علي كفاشيان نقل كردند: ما چاره اي جز اين كار نداشتيم.


همچنين گفته شد كه به اين بازيكن و تعدادي ديگر از بازيكناني كه قصد رفتن به امارات داشتند، غرامت پرداخت مي شود.


با وجود اين خود نكونام جلوگيري از چنين انتقالي را تكذيب كرد و گفت خودش هيچ تمايلي براي خروج از ايران نداشته است.


وي تأكيد كرد: خليج فارس هميشه خليج فارس باقي خواهد ماند و من هرگز به تيمي از ليگي كه به نام خليج فارس توهين كند، نخواهم رفت.


درگيري هاي منطقه اي ديگري نيز بر روي روابط فوتبالي دو كشور نيز تأثير گذاشته است از جمله مسئله مالكيت جزاير سه گانه هرمز.


فدراسيون فوتبال امارات بعد از سفر محمود احمدي ن‍‍ژاد رييس جمهوير سابق ايران به اين جزاير در سال ۲۰۱۲، ديدار دوستانه دو تيم را لغو كرد و مدعي شد ديدارهاي دوستانه بايد بين كشورهاي دوست برگزار شود.


ESPN در پايان يك بار ديگر به مسابقات جام جهاني ۲۰۱۴ برزيل و توانايي فوتبال براي گردهم آوردن مردم اشاره كرده حتي براي مدت كوتاهي اشاره كرده است گرچه انزواي بين المللي ايران و مسائل سياسي دست به دست هم داده اند تا حضور ايران در برزيل اندك باشد.

ایرنا/450

کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top