|
سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ الثلاثاء ١٥ ربيع الثاني ١٤٤٢ Tuesday, December 1, 2020
کد خبر: 245196
نظرات: 2
تاریخ مخابره : ۱۳۹۲/۰۸/۱ - ۰۷:۳۵
آن چه برای ایرانیان حرام است؛ اما برای انگلیسی ها حلال!
کارشناسان شبکه های وابسته به دولت های غربی؛ به خصوص بی بی سی فارسی و صدای آمریکا معمولا بر این مسأله تأکید می کنند که با توجه به هزینه های زیاد انرژی هسته ای، ایران باید به انرژی های خورشیدی و بادی روی آورد.
نیروگاه هسته ای انگلیس
 آن چه برای ایرانیان حرام است؛ اما برای انگلیسی ها حلال!
به این مطلب امتیاز دهید
16.7% 83.3% بازدید

 

 

به گزارش سرویس سیاسی جام، برخی کارشناسان بی بی سی فارسی در برنامه هایی با موضوع انرژی هسته ای، تأکید می کنند که ایران چون نفت دارد نیاز به انرژی هسته ای ندارد یا این که هزینه تولید برق هسته ای زیاد است و ایران باید هزینه ساخت نیروگاه را در مناطق محروم خرج کند یا این که ایران به جای انرژی هسته ای باید از انرژی بادی و خورشیدی استفاده کند یا .....

 

 

تنها برای نمونه به چند مورد اشاره می کنیم:

 

 

بی بی سی فارسی در مقاله ای که از "هانس بلیکس" مدیر کل پیشین آژانس بین المللی انرژی اتمی در سایت خود منتشر کرد و همچنین در گفت و گو با وی که اخیرا صورت گرفت، این شبهه را مطرح کرد:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وب سایت "گویا نیوز" وابسته به ضد انقلاب هم این شبهه را این طور مطرح کرده است:

 

 

 

 

اما شب گذشته گزارشی از بی بی سی فارسی پخش شد که نگاهی به آن خالی از لطف نیست.

 

 

گزارش دیشب بی بی سی فارسی

 

خبر دیشب بی بی سی فارسی این بود: «بریتانیا اعلام کرده است تأسیس اولین نیروگاه هسته ای جدیدش را آغاز کرده است. این نیروگاه ده سال دیگر آماده می شود. این شروعی است برای ساخت یک سری از نیروگاه های هسته ای در بریتانیا. با این که تأسیس این نیروگاه، 16 میلیارد دلار هزینه خواهد داشت؛ ولی دولت بریتانیا ابراز امیدواری کرده است برق تولید شده با قیمت بهتر به مصرف کننده ارائه شود.»

 

 

به گزارش بی بی سی فارسی، سیاستمداران انگلیسی سال هاست به دنبال ساخت نیروگاه های جدید بوده اند؛ اما دولت های قبلی به دلایلی نتوانسته اند. اکنون دولت دیوید کامرون قراردادی با یک شرکت فرانسوی و دو کمپانی چینی نهایی کرده تا اولین نیروگاه هسته ای بریتانیا ظرف 20 سال گذشته را بسازد.

 

 

دیوید کامرون در این رابطه گفت: «این کار صنعت ما را به حرکت در می آورد، هزاران شغل ایجاد می کند و منبع قابل اتکا و بلند مدتی برای کشور ماست.»

 

 

 

 

در ادامه گزارش بی بی سی فارسی آمده است: «انگلیس 16 رآکتور هسته ای دارد که در 9 نیروگاه مشغول به کارند. مشکل اینجاست که دو سوم صنعت تولید برق بریتانیا ظرف 15 سال آینده باید جایگزین شود؛ این یعنی 8 نیروگاه از این 9 نیروگاه عمرشان تمام شده و باید جایگزین شوند.»

 

 

بخش پایانی این گزارش هم تصریح می کند: «دولت بریتانیا امیدوار است با احداث نیروگاه های جدید هسته ای هم ظرفیت تولید برق خود را تا 60 سال آینده تضمین کند و هم میزان کربن تولید شده توسط صنایع سنتی را بکاهد. احداث هر نیروگاه جدید، 25000 شغل جدید در بازار کار بریتانیا ایجاد می کند. به همه این ها اضافه کنید نگرانی های مردم بریتانیا را که این روزها می شنوند شرکت های تأمین کننده انرژی حدود 10% قیمت هایشان را بالا برده اند.»

 

 

رویکرد متناقض بی بی سی فارسی در قبال یک موضوع واحد چند سؤال در ذهن ایرانیان ایجاد می کند:

 

 آیا استفاده از انرژی هسته ای برای ایران ناپسند و برای انگلستان پسندیده است؟

چگونه نیروگاه هسته ای برای انگلستان شغل، صنعت و برق تولید می کند؛ ولی برای ایرانیان هزینه ساز و غیر ضروری است؟

چرا کارشناسان بی بی سی، از دولت انگلستان به دلیل استفاده از انرژی هسته ای انتقاد نمی کنند و آن ها را  به استفاده از انرژی های بادی و خورشیدی تشویق نمی کنند؟ مگر به اعتقاد آن ها هزینه استفاده از برق هسته ای در مقابل انرژی بادی و خورشیدی زیاد و غیر مفید نیست؟

و.....

 

444

 

 

 

 

 

 

خبرهای داغ
مشاهده نظرات

قربون برم خدا را یک بوم و دو هوا را!!!!!

پاسخ

۱

۰

http://media.jamnews.ir/comments/jamnews/1382469672097mic.flv

پاسخ

۰

۰

شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:

مشاهده سایر نظرات

آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top