|
شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ السبت ١٤ شوّال ١٤٤١ Saturday, June 6, 2020
کد خبر: 260824
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۲/۰۹/۱۶ - ۲۳:۰۵
دهان‌شویه برای چه افرادی مناسب است
دهان‌شویه اغلب به عنوان روش‌های کمکی محسوب می‌شود و جایگزین مسواک، خمیردندان و نخ دندان نیست اما در بعضی از افراد برای کاهش بار میکروبی یا مهار پوسیدگی کاربرد دارد.
 دهان‌شویه برای چه افرادی مناسب است
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید


به گزارش سرویس علمی جام، به نقل ازافکارنیوز، مصطفی فاطمی اظهار داشت:‌ حفظ بهداشت جهان در استفاده درست و منظم است مسواک، خمیردندان و نخ دندان است و روش های دیگری همانند استفاده از دهان‌شویه اغلب به عنوان روش‌های کمکی محسوب می‌شود.

این دندانپزشک گفت: افرادی که بهداشت دهان مناسبی دارند و وضعیت سلامت دهانشان در وضعیت مطلوبی قرار دارد، اغلب نیازی به استفاده از دهان‌شویه ندارند.

عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی تصریح کرد: خود دهان‌شویه‌ها به چند گروه تقسیم می‌شوند؛ دهان‌شویه‌ها با اثر ضد میکروبی قوی مانند کلروهگزیدین هستند که با هدف کاهش بار میکروبی دهان بعد از جراحی و کشیدن دهان یا با هدف کمک به درمان التهاب لثه کاربرد دارند.

فاطمی ادامه داد: مصرف بی‌رویه این نوع دهان‌شویه‌ها می‌تواند منجر به تغییرات فلور نرمال و ترکیب میکرواورگانیزم‌های دهان شده و موجب عوارضی چون بیماری‌های قارچی شود.

این دندانپزشک افزود: کلروهگزیدین، علاوه بر این موارد خود توانایی تغییر رنگ و ایجاد استین بر روی دندان‌ها را دارد.

عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی، دسته دیگر از دهان‌شویه‌ها را دهان‌شویه‌های با غلظت بالای فلوراید عنوان کرد و گفت:‌در بیمارانی که با پوسیدگی وسیع دندانی مواجه هستند، با هدف مهار پوسیدگی و جلوگیری از گسترش آنها در طی درمان این نوع دهان‌شویه‌ها کاربرد دارند.

فاطمی تصریح کرد: این دهان‌شویه‌ها برای بیمارانی که دچار خشکی دهان هستند یا توانایی کنترل پوسیدگی در آنها کم است، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

وی ادامه داد: اغلب دهان‌شویه‌های رایج در بازار حاوی درصد کمی از مواد ضد میکروبی (آنتی باکتریال)، میزان کم فلوراید و عواملی مثل خوشبوکننده‌های دهان هستند که استفاده روزانه از آنها را مجاز می‌کند.

این دندانپزشک تاکید کرد: دهان‌شویه‌های نوع اول و دوم که ذکر شد، جایگزین رعایت بهداشت دندان و دهان نیستند.

عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی ادامه داد: در مورد کودکان چون احتمال بلعیدن دهان‌شویه در آنها وجود دارد باید در مصرف ژل و یا دهان‌شویه‌های مخصوص کودکان دقت و احتیاط بیشتری صورت پذیرد.

2008

کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top