|
سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹ الثلاثاء ١٦ ذو القعدة ١٤٤١ Tuesday, July 7, 2020
کد خبر: 261031
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۲/۰۹/۱۶ - ۱۵:۴۳
تغییر محورها در خاورمیانه
منطقه راهبردی خاورمیانه که از آن به عنوان ˈقلب جهانˈ نام برده می شود، در ماه های اخیر شاهد تلاش برای تغییراتی عمیق بوده است.
خاورمیانه تغییر محورها در خاورمیانه
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

 

به گزارش جام به نقل از بولتن، گرچه از هم اکنون نمی توان از موفقیت این تلاش ها سخن به میان آورد چرا که نیروهای مختلفی به دلایل گوناگون سعی در اخلال در راستای این تغییرات را دارند و ذات تغییر با مقاومت مواجه می شود، ولی در صورتیکه این تغییرات صورت گیرد ، شاهد تغییر چهره منطقه و به دنبال آن تغییر در معادلات منطقه ای و بین المللی خواهیم بود .

 

پیروزی انقلاب اسلامی ایران گام نخست در تغییر و تحولات منطقه ای بود که در سال 1357 به وقوع پیوست و پس از گذشت بیش از سه دهه از پیروزی انقلاب اسلامی ، موفقیت ایران به رغم تمامی تلاش ها برای ناکامی آن ، موجب قبول واقعیت ایران اسلامی و اذعان قدرتهای جهانی به کامیابی های ایران در تثبیت انقلاب اسلامی در زمینه های مختلف شده است.

 

در بطن تغییرات خاورمیانه ایران جای دارد و بحران در سوریه و ناکامی قدرتهای منطقه ای و بین المللی در این موضوع نیز نقطه آغازین این تغییرات است.به ادعای برخی رسانه های غربی ، ایران و آمریکا در ماه های گذشته ارتباطاتی را با یکدیگر برقرار کرده اند.

 

عدم عدول ایران از مواضع اصولی خود در مساله سوریه به رغم تمامی فشارها و تاکید بر حق حاکمیت مردم آن کشور در تعیین آینده سیاسی کشورشان، موفقیتهای نیروهای دولتی سوریه به ویژه در ماه های اخیر در مبارزه با معارضان و تروریستها ، مشخص شدن چهره واقعی گروه های افراطی تروریست سوری بر مردم آن کشور، قبول واقع بینانه انهدام سلاحهای شیمیایی سوریه از سوی دولت دمشق، آشکار شدن اختلاف بین گروه های شورشی سوری و نبود انسجام در بین آنها و جدایی نسبی در صف کشورهای حامی معارضان سوری از جمله عربستان، قطر و ترکیه از جمله عوامل تاثیرگذار در عدم حمله به سوریه بودند.

 

دیدار مقامات ایرانی با ˈگروه 1+5 ˈ در نیویورک و متعاقب آن مکالمه تلفنی ˈ باراک اوباما ˈ رییس جمهوری آمریکا با ˈحسن روحانیˈ رییس جمهوری اسلامی ایران در باره موضوع هسته ای ایران سرآغازی جدید برای تحولات منطقه ای محسوب می شود.

 

اگر ادعاهای رسانه های غربی در مورد ارتباط ایران و آمریکا در ماه های گذشته را صحیح ارزیابی کنیم، باید این نکته را که ایران همانند روسیه در عدم حمله به سوریه نقش داشته است، پذیرفت .

 

عقیم ماندن طرح حمله به سوریه، برقراری ارتباط دیپلماتیک آمریکا و انگلیس با ایران، موفق بودن گام اول در حل مساله هسته ای ایران در مذاکرات ژنو موجب شد تا گروه بندی هایی در خاورمیانه مجددا صورت گیرد .

 

نگاهی به گذشته نه چندان دور منطقه نشان می دهد که به دلیل معادلات و ساختارهای موجود منطقه ای و سیاستهای اشتباه منطقه ای و بین المللی حتی اشغال عراق و افغانستان به سود کشورهای اشغالگر و کشورهای منطقه ای حامی آنها نبوده و ایران به دلیل سیاستهای اصولی و ارزشی خود به رغم پرداخت هزینه هایی و تحمل تحریمهای ناعادلانه، دست برنده در این رخدادها را داشته باشد و این نیز مبحثی است که تمامی تحلیلگران بر آن اذعان داشته اند.

 

در مواجهه با تحولات اخیر منطقه ای واکنش های عربستان و رژیم صهیونیستی دقت برانگیز بود و این نیز نشانگر آن است که عربستان و رژیم صهیونیستی به ویژه حزب ˈلیکودˈ بیش از دیگران از این رخدادها نگران هستند.

 

این تحولات شاید اتحاد بین عربستان و رژیم صهیونیستی را که پیش از نیز وجود داشت، ولی نمایان نبود، آشکار کرده است.

 

ˈشیمون پرزˈ رییس رژیم صهیونیستی به تازگی از طریق تله کنفرانس برای رهبران 29 کشور عربی در امارات سخنرانی انجام داد و در جریان این سخنرانی که فرزند شاه عربستان نیز حضور داشت، خواستار ˈحرکت همسوی جهان اسلام ˈ علیه ایران شد و از سیاستهای این رژیم دفاع کرد.

 

پرز در حالی این سخنرانی را انجام داد که رهبران کشورهای شرکت کننده در این کنفرانس، رژیم صهیونیستی را به رسمیت نمی شناسند.

 

ˈولید بن سلطانˈ شاهزاده عربستانی نیز هفته گذشته در سخنانی تند در واکنش به توافق هسته ای ایران با گروه 1+5 از فریب ˈباراک اوباما ˈ توسط ایران سخن به میان آورد و گفت : رییس جمهوری آمریکا به دلیل موقعیت ضعیف خود مجبور به قبول توافق هسته ای با ایران شده و اگر رییس جمهوری مقتدری در آمریکا بر سر کار بود، با این توافقنامه مخالفت می کرد.

 

شاهزاده عربستانی که کشورش داعیه سردمداری در جهان اسلام و حمایت از حقوق مسلمانان را دارد، در سخنان تند خود در سووالی در مورد واکنش کشورهای عرب در حمله احتمالی رژیم صهیونیستی به تاسیسات هسته ای ایران نیز گفت: افکار عمومی کشورهای عرب با این موضوع مخالفت خواهند کرد، ولی در خفا از این مساله خرسند خواهند شد.

 

این سخنان نشانگر آن است که بهبود احتمالی روابط سیاسی ایران و غرب ، بسیاری از کشورها ، سیاست خارجی آنها و اتحاد آن کشورها را تحت تاثیر قرار خواهد داد و در صورتیکه این بهبود صورت گیرد، سیاستهای غرب علیه ایران که پس از پیروزی انقلاب اسلامی شکل گرفته بود، باید تغییر و یک دوران جدید مبتنی بر قبول انقلاب اسلامی که قبلا بر مبنای مخالفت با این انقلاب شکل گرفته بود ، مجددا تنظیم شود.

 

در چنین دورانی علاوه بر سیاستمداران ، دانشگاهیان، روشنفکران و هنرمندان غربی نیز باید برای تقویت این روند تلاش کرده و زبانی جدید در مقابل ایران بکار گیرند.

 

کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top