خبرخوان جام نیوز
|
جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ الجمعة ٩ شعبان ١٤٤١ Friday, April 3, 2020
کد خبر: 261040
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۲/۰۹/۱۶ - ۱۵:۵۷
راهبرد اصلاح طلبان در مقابل دولت یازدهم
روزنامه «تهران امروز» شنبه در مطلبی با عنوان «استراتژی اصلاح طلبان مقابل دولت چیست؟!»، به نشست هفته گذشته گروه های اصلاح طلبان پرداخته و « نگاه اصلاح طلبان را به آینده » در پنج راهبرد جمع بندی کرده است.
اصلاح راهبرد اصلاح طلبان در مقابل دولت یازدهم
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

 

به گزارش جام به نقل از بولتن نیوز، اصلاح طلبان هفته گذشته نخستین همایش سیاسی خود را با عنوان «آینده سیاسی ایران» در تهران برگزار کردند. سخنرانان این همایش سیاسی که از سوی یکی از احزاب اصلاح طلب یعنی حزب کار برگزار شد، تلاش کردند برای نحوه برخورد این جریان با دولت «اعتدال» راهکاری ارائه دهند.

 

این در حالی است که طی هفته گذشته نیز برخی چهره های اصلاح طلب در دیدارها و مصاحبه هایی که داشتند الگویی برای رفتار با دولت روحانی ارائه کردند که از مجموعه آن ها می توان 5 استراتژی زیر را در فضای فعلی برای اصلاح طلبان متصور بود.

 

*حمایت در مواضع مشترک

از جمله استراتژی های جریان اصلاح طلب نسبت به دولت، تقدیر از عملکرد دولت است. قطعا اصلاح طلبان با دولت «تدبیر و امید» در برخی مسائل از جمله سیاست خارجی و اقتصاد مواضع مشترکی دارند و همین موضوع باعث شده چهره های اصلاح طلب نوعی حمایت ضمنی از دولت روحانی داشته و در سخنان خود از تقدیر و تشکر از عملکرد دولت ابا نداشته باشند.

 

شاهد این ادعا نیز تعریف و تمجیدهایی است که سخنرانان همایش «آینده سیاسی ایران» داشته اند.

حسین مرعشی سخنگوی حزب کارگزاران به عنوان یکی از سخنرانان همایش اخیر اصلاح طلبان در تهران در حمایت از عملکرد دولت در سیاست خارجی گفت«در همین دوران کوتاه که از استقرار دولت گذشته است شاهد تغییرات اساسی هستیم و آقای روحانی بیشتر وظایف خود را ایفا کرده است.»

 

وی معتقد است: «اگر رئیس جمهور پشت تریبون برود دیگر ایرانی در هیچ کجای دنیا نگران نیست که صحبت های وی لطمه ای به ایران می زند.»

الهه کولایی از اعضای حزب منحله مشارکت نیز به عنوان سخنران دیگر همایش اصلاح طلبان به شدت از عملکرد دولت در حوزه سیاست خارجی حمایت کرد و گفت: «خوشحالم که در حال حاضر سیاستی مبتنی بر عقلانیت و واقع نگری در پیش گرفته ایم و در حال حرکت در مسیر سازنده و تعامل هستیم.»

 

در عین حال احمد شیرزاد عضو دیگر حزب منحله مشارکت در تازه ترین اظهارات خود ضمن آنکه عملکرد دولت در حوزه اقتصاد و دیپلماسی را مثبت دانست در توجیه این رویکرد گفت: «اصلاح طلبان آنجایی که عملکرد دولت را درست و به حق بدانند، دفاع خواهند نمود.

 

به اعتقاد وی «این دولت با رای بدنه اصلاح طلب بر سر کار آمده است و به همین جهت از آن نیز دفاع می کنیم.»

 

* حفظ فاصله با دولت

اصلاح طلبان در عین آنکه از بخشی از اقدامات دولت حمایت کرده تلاش می کنند فاصله خود با دولت «اعتدال» را حفظ کنند.

آنان می گویند این دولت هر قدر فضا را تغییر داده ولی به هر حال اصلاح طلب نیست و تنها دولت حداقلی اصلاح طلبان است و با دولت مطلوب آنان فاصله دارد.

 

حسین مرعشی درخصوص اینکه چرا اصلاح طلبان باید فاصله خود با دولت روحانی را حفظ کنند معتقد است: «تک صدا بودن بسیار خطرناک است.»

وی در این همایش درباره یک صدا شدن اعتدال و اصلاحات هشدار داد و گفت: «امروز این خطر وجود داد که اعتدال و اصلاحات یک صدا باشند و تک صدایی حاکم باشد اگر این گونه شود دچار اشتباه هستیم ما باید برای پی گیری خواسته هایمان جدی باشیم.»

 

نظیر همین ادبیات را در سخنان اخیر عبدالله نوری می بینیم. وزیر کشور دولت اصلاحات هفته گذشته طی اظهاراتی که در یک جمع دانشجویی داشت تلویحا به اصلاح طلبان توصیه کرده بود به دولت روحانی دل نبسته و برای خود برنامه و هدف داشته باشند.

او گفته بود که اگر اصلاح طلبان بخواهند بر اساس رویکرد دولت در مباحث مختلف، پیروزی و شکست خود را ببینند، یک روز خوشحال و یک روز دیگر ناراحت می شوند.

 

* نگاه تدریجی و عدم ایجاد تنش

نگاه تدریجی به پیگیری مطالبات اصلاح طلبی و عدم ایجاد تنش استراتژی دیگر اصلاح طلبان در فضای فعلی است.

 

جواد اطاعت از فعالان اصلاح طلب و از اعضای حزب اعتماد ملی که در همایش «آینده سیاسی ایران» سخن گفت، با بیان اینکه «دولتمردان عصاره مردم هستند» راهکاری برای تمایل دولت روحانی به دموکراسی ارائه کرد و گفت: «اگر مردم در درون خود به پیشرفت و دموکراسی برسند در دولت نیز بروز پیدا می کند.»

 

وی به دانشجویان اصلاح طلب توصیه کرد فعالیت های شان را به گونه ای پیگیری کنند که حساسیت زا نباشد. اطاعت همچنین از جوانان اصلاح طلب خواست برای پیگیری فعالیت های خود گام به گام پیش بروند.

 

جالب آنکه نظیر همین سخنان را هفته گذشته محمدرضا خاتمی در گفت و گو با یکی از روزنامه های اصلاح طلب گفته بود. او با بیان اینکه «آرمان های ما سر جایشان است اما برآورده شدن این آرمان ها نیازمند امکانات خاص خودش است» تصریح داشت: «ما به این نتیجه رسیده ایم که برای دستیابی به همه آرمان هایمان امکاناتی لازم است که همه آنها در کشور ما وجود ندارد، بنابراین بیشتر با واقعیت ها سر و کار داریم، توقعات خود را محدود می کنیم، به این باور رسیده ایم که باید قدم های کوچکی برداریم.»

 

احمد شیرزاد نیز در باب ضرورت نگاه تدریجی اصلاح طلبان به پیگیری مطالبات، توصیه هایی به همفکران خود داشت. او در این خصوص تاکید داشت: «قصد نداریم که این دولت زبان اصلاح طلبان باشد و در نوک مبارزه نیز قرار گیرد.»

 

* انسجام تشکیلاتی و سازماندهی اصلاح طلبان

در عین حال اصلاح طلبان به شدت تلاش دارند از فرصتی که با روی کار آمدن دولت روحانی حاصل شده برای انسجام تشکیلاتی و سازماندهی خود بهره ببرند.

 

عبدالله نوری از کهنه کاران اصلاح طلب در دیدار با دانشجویان توصیه هایی در این زمینه مطرح کرده بود که با استقبال رسانه های اصلاح طلب مواجه شد.

 

وی طی اظهاراتی که در یک جمع دانشجویی داشت به اصلاح طلبان توصیه کرد ضمن آنکه ساختار تشکیلاتی خود را منسجم و تقویت می کنند، به معیشت و نگرانی های مردم نیز توجه داشته باشند.

 

نوری گفته بود: «جریان اصلاحات باید فعال و پویا باشد و جبهه های سیاسی مرتبط با گفتمان اصلاحات را در سطح کشور تقویت و سازماندهی کند.

جریان اصلاحات برای انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری باید از پشتوانه تشکیلاتی منسجم و فعال برخوردار باشد.»

 

* فرصت دولت اعتدال برای اصلاح طلبان

با مرور 100 روز گذشته روی کار آمدن دولت روحانی می توان فهمید که وضعیت اصلاح طلبان تغییر چشم گیری با گذشته داشته است.

 

این روزها بسیاری از رهبران اصلاح طلب سخنان و دیدارهای خود را در فضایی متفاوت با گذشته برگزار می کنند و رسانه ها نیز این مواضع را منعکس می کنند.

 

اصلاح طلبان تلاش دارند ضمن آنکه فاصله خود با دولت روحانی را حفظ می کنند، از شرایط موجود برای بازسازی و تقویت ساختار درونی خود استفاده کنند.
 

 

کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top