خبرخوان جام نیوز
|
جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ الجمعة ٩ شعبان ١٤٤١ Friday, April 3, 2020
کد خبر: 261067
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۲/۰۹/۱۶ - ۱۷:۱۱
«جاسوسی 12 ساله آژانس امنیت ملی امریکا از سران ایتالیا»
يک گزارش جديد نشان مي‌دهد آژانس امنيت ملي امريکا از طريق دفاتر سياسي و ديپلماتيک خود در ايتاليا از سال‌هاي ۱۹۸۸ تا دست‌کم ۲۰۱۰ از سران اين کشور جاسوسي مي‌کرد.
جاسوسی «جاسوسی 12 ساله آژانس امنیت ملی امریکا از سران ایتالیا»
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز، يک گزارش جديد نشان مي‌دهد آژانس امنيت ملي امريکا از طريق دفاتر سياسي و ديپلماتيک خود در ايتاليا از سال‌هاي ۱۹۸۸ تا دست‌کم ۲۰۱۰ از سران اين کشور جاسوسي مي‌کرد.


هفته‌نامه ايتاليايي ال اسپرسو روز جمعه (۱۵ آذر) فاش کرد ارتباطات تلفني در ايتاليا در اين دوره زماني از سوي دفاتر «سرويس ويژه جمع آوري اطلاعات» امريکا واقع در رم و ميلان هدف قرار گرفته است.

اين هفته‌نامه در گزارشي با عنوان «امريکايي‌ها از اين‌جا از ما جاسوسي مي‌کنند» تصاويري از «يک سامانه پنهاني جمع آوري اطلاعات» بر روي پشت بام سفارت رم و همچنين اسناد فوق محرمانه‌اي که مشخص است از سوي ادوارد اسنودن، افشاگر امريکايي فراهم شده و جزئيات فعاليت‌هاي سرويس ويژه جمع آوري اطلاعات امريکا را فاش مي‌کند منتشر کرد.

با اين وجود در اين افشاگري جديد مشخص نشد که مکالمات کداميک از «سران» ايتاليا رهگيري و شنود شده است.

در ادامه اين گزارش آمده است : «آژانس امنيت ملي امريکا در دفاتر سرويس ويژه جمع آوري اطلاعات که کارمندان اين آژانس در آن تحت پوشش فعاليت‌هاي ديپلماتيک به اجراي عمليات جمع آوري اطلاعات سيگنالي مي‌پرداختند با سازمان سيا مشارکت و همکاري مي‌کند.»

سيگنيت (SIGNIT) سرويس اطلاعات سيگنالي آژانس امنيت ملي امريکا است که ارتباطات بين افراد را رهگيري مي‌کند.

سرويس ويژه جمع آوري اطلاعات امريکا يکي از حساس‌ترين واحدهاي اطلاعاتي در اين کشور است و در سفارتخانه‌هاي مختلف واشنگتن در سراسر جهان از جمله برلين، مکزيکو سيتي، آتن، دهلي نو و کي‌يف دفتر دارد.

ال اسپرسو افزود سرويس ويژه جمع آوري اطلاعات امريکا در سال ۱۹۸۸ تعداد دفاتر خود را افزايش داد و به ۸۸ دفتر رساند.

در اين گزارش آمده است آژانس امنيت ملي امريکا حتي عملياتي را براي جمع آوري اطلاعاتي از داخل سفارت ايتاليا در واشنگتن اجرا کرده بود.

پايگاه اينترنتي کتابخانه ديجيتال امريکا (کرايپتوم) در ماه اکتبر فاش کرد آژانس امنيت ملي امريکا در فاصله زماني دسامبر ۲۰۱۲ و ژانويه ۲۰۱۳ بيش از ۴۶ ميليون تماس تلفني را در ايتاليا شنود کرده بود.

مقام‌هاي ايتاليايي ادعا مي‌کنند که از جاسوسي از شهروندان اين کشور بي‌اطلاع بوده‌اند.

انريکو لتا، نخست وزير ايتاليا در ماه نوامبر گفته بود :«ما از اين مساله آگاهي نداريم که امنيت دولت ايتاليا و سفارتخانه‌هاي اين کشور به مخاطره افتاده است.»

وي افزود :«هيچ مدرکي وجود ندارد که نشان دهد امريکا در حال جاسوسي از شهروندان ايتاليايي است.»

افشاگري‌هاي جديد پس از آن مطرح شد که هفته نامه آلماني اشپيگل در ۲۶ اکتبر با انتشار گزارشي اعلام کرد سرويس ويژه جمع آوري اطلاعات وابسته به آژانس امنيت ملي آمريکا بيش از ۱۰ مکالمات تلفني آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان را شنود کرده است.

پرس تی وی

طبق اين گزارش، شماره تلفن همراه مرکل در ژوئن ۲۰۱۳ نيز همچنان در فهرست جاسوسي آژانس امنيت ملي امريکا قرار داشت.

روزنامه انگليسي گاردين در ۲۴ اکتبر با انتشار گزارشي اعلام کرد آژانس امنيت ملي امريکا مکالمات تلفني ۳۵ تن از رهبران کشورهاي جهان را کنترل و شنود کرده است.

اسنودن که ۱ آگوست از روسيه پناهندگي موقت دريافت کرد در ماه ژوئن، دو برنامه‌جاسوسي فوق محرمانه دولت امريکا را فاش کرد که طبق آن مشخص شد آژانس امنيت ملي امريکا و اداره تحقيقات فدرال (اف بي آي) مخفيانه اطلاعاتي را از تماس‌هاي تلفني و ارتباطات اينترنتي ميليون‌ها نفر در امريکا و سراسر جهان جمع آوري مي‌کنند. وي پس از اين افشاگري‌ها به اتهام جاسوسي و سرقت دارايي‌هاي دولتي در امريکا تحت پيگرد قرار گرفته است.

رسوايي آژانس امنيت ملي امريکا با افشاي اطلاعاتي از سوي اسنودن مبني بر فعاليت‌هاي جاسوسي واشنگتن در کشورهاي دوست، ابعاد تازه و گسترده‌تري يافت.
 

خبرهای داغ
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top