خبرخوان جام نیوز
|
دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹ الاثنين ١٢ شعبان ١٤٤١ Monday, April 6, 2020
کد خبر: 261201
نظرات: 16
تاریخ مخابره : ۱۳۹۲/۰۹/۱۷ - ۰۶:۴۵
اوباما: روحانی با احمدی نژاد فرق دارد/ کرامت ایرانیان را حفظ می کنم...ایران حق غنی سازی ندارد!
«این تصور که ایران، با وجود همه آن‌چه درباره تاریخش می‌دانیم، صرفا با تحریم‌های بیشتر و تهدید نظامی نگران‌تر می‌شود و نهایتا می‌گوید ما تسلیم شدیم، به نظرم با درکی که ما از مردم ایران و حکومت ایران داریم، درست نیست.»
اوباما اوباما: روحانی با احمدی نژاد فرق دارد/ کرامت ایرانیان را حفظ می کنم...ایران حق غنی سازی ندارد!
به این مطلب امتیاز دهید
17.6% 82.4% بازدید

 

 

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، که این روزها بر سخنرانی هایش میان صهیونیست ها افزوده است بار دیگر در میان گروهی از حامیان رژیم صهیونیستی از توافق هسته ای با ایران سخن گفت.

 

 

وب سایت بی بی سی فارسی (bbc persian) نوشته است:

 

 

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، با دفاع از سیاست فعلی در قبال تهران گفت که برچیده‌شدن کامل فعالیت‌های هسته‌ای ایران، با واقعیت‌ها فاصله دارد. او گفت باید راهی جلوی پای ایرانی‌ها گذاشته شود که کرامت آنان حفظ شود.

 

 

آقای اوباما که روز شنبه ۷ دسامبر، ۱۶ آذر، در میان گروهی از حامیان اسرائیل سخن می‌گفت، در عین حال تاکید کرده است که اگر ایران به توافق پایبند نماند، تحریم‌ها را افزایش می‌دهد و آمادگی برای گزینه نظامی هم وجود دارد.

 

 

 

رئیس‌جمهوری آمریکا در "انجمن سابان" یک نهاد فکری در واشنگتن، با دفاع از توافق ژنو گفت که این بهترین روش برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی است.

 

 

باراک اوباما با اشاره به خواست بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل که می‌گوید هیچ فعالیت غنی‌سازی نباید در خاک ایران صورت بگیرد، گفت که برچیده‌شدن کامل برنامه هسته‌ای ایران، با دنیای واقعیت فاصله دارد.

 

 

آقای اوباما گفت چنین انتظاری به همان اندازه غیرواقعی است که کنگره آمریکا همه طرح‌ها و لوایح پیشنهادی او را تصویب کند؛ مزاحی که مخاطبانش با خنده به آن پاسخ دادند.

 

 

رئیس‌جمهوری آمریکا در ماه‌های گذشته با کنگره اختلاف‌نظر داشته است که این اختلافات حتی منجر به تعطیلی کوتاه‌مدت بخش‌هایی از دولت فدرال منجر شد.

 

 

آقای اوباما گفت که با وضع محدودیت‌ها و بازرسی‌ها، "می‌توانیم یک توافق نهایی را مد نظر داشته باشیم که تضمین کند حتی اگر ایران غنی‌سازی سطح پایین داشته باشد، در عمل نخواهند توانست به توانایی تولید سلاح اتمی برسند."

 

 

او درباره دست‌یابی به یک توافق نهایی با ایران خوش‌بینی به خرج نداد و گفت که به نظرش احتمال موفقیت و شکست آن، یک اندازه است اما در عین حال تاکید کرد که باید این راه، آزموده شود.

 

 

باراک اوباما در عین حال بر موضع قبلی دولت آمریکا تاکید کرد که در توافق اولیه در ژنو "هیچ‌چیز درباره حق ایران برای غنی‌سازی نیست".

 

 

وزیران خارجه ایران و شش قدرت جهانی در نخستین ساعات بامداد ۳ آذر در ژنو به توافقی دست یافتند که فرصت می‌دهد ظرف شش ماه آینده، یک توافق نهایی درباره فعالیت هسته‌ای ایران صورت بگیرد.

 

 

طبق این توافق، در شش ماه آینده ایران فعالیت‌های هسته‌ای خود را گسترش نخواهد داد و بخشی از اورانیوم غنی‌شده ۲۰ درصدی را رقیق خواهد کرد.

 

 

در مقابل تحریم‌های جدید علیه ایران اعمال نمی‌شود و بخشی از تحریم‌ها هم سبک می‌شود.

 

 

پس از این توافق اولیه، مقامات ایرانی گفتند که "حق غنی‌سازی" برای تهران در این توافق در نظر گرفته شده است.

مقامات آمریکایی در مقابل گفته‌اند چنین حقی برای ایران نه در توافق‌نامه و نه در ان‌پی‌تی نیامده است.

 

 

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، گفته است که اساسا نیازی به تصریح این حق در این توافق‌نامه نبوده چون "این حق لاینفک کشورهای عضو ان‌پی‌تی (پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای) است".

 

 

ویدئو/ اوباما: نمی توانیم برنامه هسته ای ایران را به ده سال قبل برگردانیم

 


اختلاف‌نظر با اسرائیل

 

در ماه‌های گذشته و با تقویت رویکرد دیپلماتیک ایران و کشورهای ۱+۵ برای پرداختن به مناقشه هسته‌ای، اختلاف نظر بین مقامات آمریکایی و اسرائیلی بارز شده است.

 

 

از جمله بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، توافق اولیه اخیر در ژنو را یک "اشتباه تاریخی" خوانده است در حالی که مقامات آمریکایی آن را بهترین گزینه می‌دانند.

 

 

باراک اوباما تاکید کرد که درباره نحوه برخورد با برنامه هسته‌ای ایران، با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، اختلاف‌نظر دارد.

 

 

رئیس‌جمهوری آمریکا روز شنبه در توضیح یکی از نقاط اختلاف دیدگاه خود با آقای نتانیاهو گفت: "این تصور که ایران، با وجود همه آن‌چه درباره تاریخش می‌دانیم، صرفا با تحریم‌های بیشتر و تهدید نظامی نگران‌تر می‌شود و نهایتا می‌گوید ما تسلیم شدیم، به نظرم با درکی که ما از مردم ایران و حکومت ایران داریم، درست نیست."

 

 

باراک اوباما گفت: "نه فقط تندروها که حتی به‌اصطلاح میانه‌روها یا اصلاح‌طلبان داخل ایران هم نمی‌توانند بگویند تسلیم می‌شویم و هرچه آمریکا و اسرائیلی‌ها می‌گویند را انجام می‌دهیم."

 

 

رئیس‌جمهوری آمریکا گفت که دست‌کم درباره پرونده هسته‌ای، باید راهی جلوی پای ایران گذاشته شود که هم "کرامت" آنان حفظ شود و هم "اهداف ما را هم برآورده کند".

 

 

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، پیش‌تر گفته بود که جهان باید با حفظ "کرامت" با ایران برخورد کند.

 

 

آقای اوباما تاکید کرد که پرونده هسته‌ای ایران، اهمیت خارق‌العاده ای برای ایالات متحده دارد و باید این امکان به ایران داده شود که در این باره انتخاب کند.

 

 

او همچنین درباره یک اختلاف‌نظر عمده دیگر با نخست‌وزیر اسرائیل بر سر ایران، گفت :"علت این‌که تحریم‌ها علیه ایران این‌قدر موثر اجرا شده‌اند، این است که کشورهای دیگر اطمینان داشته‌اند که تحریم خودش هدف نیست بلکه برای آوردن ایران پای میز مذاکره و حل این مسئله بوده است."

 

 

به گفته رئیس‌جمهوری آمریکا، "اگر برداشت جامعه جهانی این بود که ما واقعا در پی حل این مسئله از راه دیپلماسی نیستیم، دیگر تحریم‌ها موفق نبود."

 


'تغییر سیاست' در ایران

 

 

رئیس‌جمهوری آمریکا اشاره کرد که گفته شده است هیچ فرقی بین محمود احمدی‌نژاد و حسن روحانی نیست جز این که آقای روحانی چهره مثبت‌تری دارد.

او گفت چنین دیدگاهی، بی‌توجهی به تغییر سیاست در ایران است که در انتخابات ریاست جمهوری امسال رخ داد.

 

 

باراک اوباما گفت: "روشن است که حسن روحانی هم جزئی از نظام ایران است و به نظرم باید فرض کنیم که ایدئولوژی او هم خصومت با آمریکا و اسرائیل است. ولی او همچنین میل مردم ایران به تغییر جهت را نمایندگی می‌کند. و نباید این تغییر را که مردم ایران می‌خواهند با جهان تعامل کنند، دست‌کم بگیریم یا رد کنیم."

 

 

این سخنان باراک اوباما به طور مستقیم از تلویزیون اسرائیل پخش می‌شد.

 

 

تحلیلگران اسرائیلی این سخنان و پخش آن را تلاش رئیس‌جمهوری آمریکا برای متقاعد کردن افکار عمومی در اسرائیل تعبیر کرده‌اند.

 

باراک اوباما در سخنان روز شنبه خود عین حال تاکید کرده است که درک می‌کند اسرائیل نمی‌تواند امنیت خود را به دولت‌های دیگر بسپارد.

 

 

در روزهای گذشته جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا نیز در سفر به اسرائیل تاکید کرد که در مذاکره با ایران درباره برنامه هسته‌ای، امنیت اسرائیل از جمله اولویت‌های اصلی است.

 

 

غرب و اسرائیل درباره احتمال وجود ابعاد نظامی در برنامه هسته‌ای ایران بدگمان هستند. اما ایران همواره چنین رویکردی را رد کرده و می‌گوید برنامه هسته‌ای صرفا برای تولید برق و مصارف پزشکی و تحقیقاتی است.

 

وب سایت رادیو فردا(radiofarda) هم نوشته است:

 

به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، آقای اوباما که در انجمن "سابان" وابسته به "بروکينگز اينستيو" در واشنيگتن صحبت می کرد، گفته است: توافق ژنو بهترين استراتژی برای جلوگيری از دستيابی ايران به سلاح های هسته ای است.

 

 

رییس جمهوری آمریکا اضافه کرده است که توافق ژنو باعث خواهد شد تا پيشرفت برنامه هسته ای ايران برای شش ماه متوقف شود.

وی شانس دستیابی به یک توافق نهایی با ایران را «۵۰-۵۰» خوانده و تاکید کرده است:«باید این (رویکرد) را بیازماییم.»

 

 

رييس جمهوری آمريکا تصريح کرده است که جامعه بين المللی طی شش ماه آينده در خواهد يافت که آيا مناقشه بر سر برنامه هسته ای ايران را می تواند از طريق ديپلماتيک حل کرد يا نه.

 

 

وزيران خارجه ايران و شش قدرت جهانی بامداد روز  يکشنبه ۳ آذر در ژنو در خصوص مناقشه هسته ای جمهوری اسلامی به توافقی دست يافتند.طبق اين توافق در يک دوره زمانی ۶ ماهه، ايران فعاليت های هسته ای خود را گسترش نخواهد داد و بخشی از اورانيوم ۲۰ درصدش را رقيق خواهد کرد. در مقابل تحريم های جديد عليه ايران اعمال نشده و بخشی از تحريم ها نيز  کاهش می يابد.

 

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، رييس جمهوری آمريکا با اين حال تصريح کرده است، دستيابی به يک توافق ايده آل که  بر اساس آن برنامه هسته ای ايران به طور کامل متوقف شده باشد، واقع بينانه نيست.

 

 

باراک اوباما  گفته  است: می توان به يک توافق دست يافت که بر اساس آن تضمين ها و پادمان کافی وجود داشته باشد و اين اطمينان برای جامعه بين المللی حاصل شود که ايران نخواهد توانست بمب اتمی بسازد.

 

 

طبق اين گزارش رييس جمهوری آمريکا گفته است: اگر گزينه ای وجود داشته باشد که براساس آن ايران حتی پيج مهره های برنامه هسته ای خود را از بين ببرد و احتمال دستيابی به سلاح هسته ای از بين برود و در همين رابطه توانايی نظامی مرتبط با چنين اقدام نیز  از بين برود، من چنين گزينه را انتخاب خواهم کرد.

 

 

وی تصريح کرده است: اما من می خواهم مطمئن بشوم که همه اين نکته را متوجه بشوند که چنين گزينه ای در دسترس نيست در نتيجه آنچه که ما بايد انجام دهيم اين است که در اين خصوص با توجه به اين شرايط  تصميم بگيريم که بهترين گزینه ای که می توانيم مطمئن شويم که ايران به سلاح هسته ای دست نخواهد يافت چيست؟

 

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه باراک اوباما در ادامه گفته است: بايد در اين خصوص واقع بين بود و از خود بپرسيم چه چيزی ما را در موقعيت قويتر قرار می دهد تا اين اطمينان را حاصل کنيم که ايران به سلاح هسته ای دست نخواهد يافت.

 

فایل صوتی خبر

 

 

باراک اوباما با این حال تاکید کرده است که همه گزینه در قبال ایران روی میز خواهد بود.

 

 

طبق اين گزارش اظهارات رييس جمهوری آمريکا در واکنش به انتقاد های مقام های اسرائيلی است که می گويند توافق نهايی با ايران، ساختار برنامه هسته ای اين کشور را از بين نمی برد.

 

 

بنیامین نتانیاهو،‌نخست وزیر اسرائیل، پیشتر توافق گروه !+۵ با ایران را اشتباه تاریخی نامیده و  گفته بود که آمریکا و قدرت‌های دیگر جهان خود قطعنامه‌های شورای امنیت را نقض کرده و عملاً «امکان می‌دهند که خطرناک ترین حکومت دنیا به خطرناک ترین سلاح، بمب اتمی، نزدیک شود».

 

 

بنیامین نتانیاهو تاکید کرده بود که هیچ کشوری جز اسرائیل و هیچ سیاستمداری جز او و دولتمردانش «عمق خطرات» ناشی از برنامه هسته‌ای ایران را «به درستی درک نمی‌کنند».

 

 

اسرائیل خواستار آن است که در توافق نهایی با ایران خواسته‌هایی مانند برچیدن کامل برنامه اتمی ایران شامل قطع کامل غنی سازی اورانیوم و توقف کامل فعالیت ها در کارخانه آب سنگین اراک گنجانده شوند.

 

444

 

 

 

برای دیدن اخبار رسانه های انگلیسی و رسانه های عربی کلیک کنید

 

خبرهای داغ
مشاهده نظرات

بعد میگه چرا میگید : مرگ بر آمریکا. خب تنت میخاره دیگه!

پاسخ

۰

۰

تو در حدی نیستی که بخوای از کرامت ایرانی ها چیزی بگی

پاسخ

۰

۰

روحانی دوستت داریم

پاسخ

۰

۰

مرگ بر آمریکا

پاسخ

۰

۰

شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:

مشاهده سایر نظرات

آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top