خبرخوان جام نیوز
|
یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۹ الأحد ٤ شعبان ١٤٤١ Sunday, March 29, 2020
کد خبر: 261229
نظرات: 1
تاریخ مخابره : ۱۳۹۲/۰۹/۱۷ - ۰۸:۰۲
کلیدی که در دست روحانی و اوباماست!/ روی میز اوباما فقط کاغذ است
«آغاز جنگ با ایران براي متوقف کردن ایران از دستیابي به سلاح اتمي از وجود ایران اتمي بدتر است.»
اوباما کلیدی که در دست روحانی و اوباماست!/ روی میز اوباما فقط کاغذ است
به این مطلب امتیاز دهید
0% 100% بازدید

 

 

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، تیتر "آیا توافق اتمي قفل خاورمیانه را باز مي کند؟" عنوانی است که سایت نیشن (thenation) برای تحلیل خود از توافق ژنو و تأثیر آن بر اوضاع خاورمیانه انتخاب کرده است. در این تحلیل که روزآن لاین ترجمه کرده، می خوانیم:

 

 

هنوز هم انتقاد هاي زیادي در مورد توافقنامه اتمي که ماه گذشته بین ایران و آمریکا و پنج قدرت بزرگ جهان بسته شد، می شود. اگرچه این توافقنامه نه فقط این امکان را ایجاد مي کند که مسئله اتمي ایران حل شود،بلکه تغییر زیادي در کل خاورمیانه بوجود مي آورد. همکاري ایران و آمریکا مي تواند به ثبات در خاورمیانه کمک کند و به جنگ داخلي در سوریه و عراق و افغانستان پایان بدهد.حتي گفته مي شود که پرزیدنت اوباما تا پایان دوران ریاست جمهوري اش به ایران سفر خواهد کرد.

 

 

از همه مهم تر این است که توافق ایران و آمریکا نشانه بازگشت جدي دولت اوباما از رویکرد جنگ، مداخله نظامي و تحریم هاي اقتصادي به استفاده از ابزار دیپلماسي است. ایران در اجراي توافقنامه پیش قدم شده و اعلام کرده است که در دسامبر یا اواخر ژانویه بطور عملي دست از ساختن تاسیسات جدید برمي دارد. بطور همزمان دیپلماسي در مورد سوریه هم پیش مي رود. در سوریه مسئله جمع آوري، نقل و انتقال و نابود کردن همه سلاح هاي شیمیایي در سوریه با سرعت در حال انجام است و قرار است در روز 22 ژانویه در ژنو، در جریان کنفرانس صلح، دولت اسد با اعضاي مهم مخالفان میانه رو بعلاوه آمریکا و روسیه و ایران، به توافق برسند.

 

 

همین چندي پیش، از آنجایي که ورد زبان آقاي اوباما " همه گزینه ها روي میز است" بود، به نظر مي رسید که بهترین توافق بین ایران و آمریکا توافقي براي جلوگیري از جنگ باشد. حالا، میزي که اوباما از آن حرف مي زد از کاغذ هاي مذاکره پوشیده شده است.

 

 

حتي جورج ویل، مقاله نویس محافظه کار واشنگتن پست در مقاله اش نوشت که بحران ایران تبدیل به انتخاب بین جنگ یا " مهار کردن" شده است. با گفتگوهاي اخیر به نظر مي رسد آمریکا درحالیکه وضعیتي ایجاد شده که هر دو طرف می توانند با آن کنار بیایند، مجبور به پذیرش موقتي این نکته شده است که ایران براي همیشه داراي فن آوري هسته اي باشد و یا اینکه این توافق شکست بخورد و ایران به سمت تولید سلاح اتمي برود. ویل در این قسمت از مقاله اش به جنگ طلبان آمریکا مي گوید که چرا همیشه درباره "کوتاه آمدن" فریاد مي زنید:

 

برخي از طرفداران جنگ به نظر مي رسد دچار دلتنگی براي دهه سي، زماني که همه چیز شفاف بود شده اند؛ زماني که کنار آمدن در برابر دیکتاتور هایی که تشنه گسترش قلمرو خود بودند، شکست خورد. اما تکرار دائمي " کوتاه آمدن!" موردي ندارد. و کلمه " مماشات" بطور مفیدي تصمیم هوشیارانه در مورد اینکه جنگ یک پاسخ بي تدبیر و بي تاثیر به شکست دیپلماسي و فشارهاي اقتصادي است را توصیف نمي کند.

 

 

ویل گفته هاي کن پولاک، تحلیلگر موسسه بروکینگز و مامور سابق سیا را تایید مي کند:" آغاز جنگ با ایران براي متوقف کردن ایران از دستیابي به سلاح اتمي از وجود ایران اتمي بدتر است."

 

 

اما گفتگو ها با ایران فراتر از جلوگیري از جنگ بین ایران و آمریکا و اسرائیل پیش رفت. در این گفتگو ها ظرفیت بزرگي براي تغییرات منطقه اي بوجود آمد و ایران نیز ساکت ننشسته است. جواد ظریف، وزیرامور خارجه ایران و گفتگو کننده ایران در مذاکرات اتمي به کشورهاي سني حاشیه خلیج فارس سفر و تلاش کرد تنش بین شیعه و سني منطقه که به عراق و سوریه و لبنان و بحرین کشیده شده است را آرام کند. تا اینجا از او در عربستان استقبال نشده است.عربستان مهم ترین بازیگر در بازی ضد ایراني کشورهاي سني است که با توافقنامه ژنو مخالفت کرد اما اگر همه چیز خوب پیش برود، حتي عربستان نیز کم کم با ایران همراه مي شود.

 

 

شیرین هانتر، کارشناس خاورمیانه در دانشگاه جوج تاون، با اشاره به اینکه گفتگو ها بین آمریکا و ایران ممکن است منجر به ثبات در منطقه بشود، در هافینگتون پست نوشت: "با ادامه این روند مي توان به نتایج مثبتي نه فقط در مورد ایران و آمریکا بلکه در کل خاورمیانه و آسیاي جنوب غربي رسید. در شرایط مناسب، حتي ممکن است تغییراتي در پارادایم روابط بین المللي و منطقه اي بوجود بیاید و ثباتي در بدنه امنیتي منطقه ایجاد شود."

 

 

وي مي افزاید: «بن بست منطقه اي و بین المللي بهترین فرصت است براي چیدن دوباره منطقه با توجه به پارادایم جدید با صرفنظر کردن از اهداف بزرگ و برسمیت شناختن اصول امنیتي که شامل همه کشورهاي منطقه، از جمله [رژیم اشغالگر]اسرائیل، مي شود. این مي تواند به دشمني همیشگي ایران در قبال اسرائیل پایان بدهد و به فلسطیني ها کمک کند تا از طریق گفتگو و برسمیت شناختن محدودیت هاي تاثیرهاش بر کشورهاي سني دنیاي عرب، به آرمان هایشان برسند.در عین حال، این چینش دوباره در منطقه به این معناست که عربستان و کشورهاي حاشیه خلیج فارس مشروعیت نقش ایران در خلیج فارس و خاورمیانه و آسیاي جنوب غربي را قبول کنند و ایران و عربستان حق دسیابي به منابع طبیعي را براي یکدیگر برسمیت بشناسند.

 

این تفاهم بین عربستان و ایران منجر به آرام شدن تنش هاي فرقه اي و پرورش تفاهم منطقه اي که منجر به ثبات در منطقه مي شود.چنین آشتي میان ایران و عربستان یک ایده دست نیافتني نیست. این اتفاق در گذشته در دوران ریاست جمهوري رفسنجاني و خاتمي افتاده است. آیت الله هاشمي رفسنجاني مورد احترام و اعتماد رهبران سعودي بخصوص عبدالله پادشاه این کشور است. رفسنجاني گفته است که قصد دارد روند آشتي با عربستان پیگیري کند و به همین دلیل به ریاض سفر مي کند.

 

اما حتي اگر این آشتي اتفاق بیافتد به این معنا نیست که یک حکومت مشترک ایران- عربستان در خاورمیانه بوجود آمده است؛ چنین پیوندي شکست مي خورد. اما این آشتي بسیاري از دلایل مهم بحران در خاورمیانه و آسیاي جنوب غربي را از بین مي برد و به حل شدن مناقشه از لبنان تا افغانستان کمک مي کند و منجر به ثبات مي شود.در نهایت اگر این توسعه صورت بگیرد، این دو کشور مي توانند زمینه را براي توسعه سیستم امنیتي در سرتاسر منطقه آماده کنند.»

 

 

این حقیقت دارد که یکي از مهم ترین عوامل مناقشات در منطقه، اختلافات ایران و آمریکاست که با حل شدن این اختلاف، قفل هاي مشکلات از شمال آفریقا تا آسیاي مرکزي باز مي شود. تعجبي ندارد که جنگ طلبان و نومحافظه کاران تا این حد نگران هستند.

 

444

 

 

برای دیدن اخبار رسانه های انگلیسی و رسانه های عربی کلیک کنید

 

کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
مشاهده نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:

مشاهده سایر نظرات

آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top