|
پنج شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ الخميس ٢٠ رجب ١٤٤٢ Thursday, March 4, 2021
کد خبر: 261278
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۲/۰۹/۱۷ - ۰۹:۵۴
این 10 عادت به دندان های شما آسیب می رساند
اثر جویدن مداد همانند جویدن یخ است و باعث شکستن و یا خرد شدن دندان ها می شود.....
دندان این 10 عادت به دندان های شما آسیب می رساند
به این مطلب امتیاز دهید
0% 100% بازدید

 

به گزارش سرویس علمی جام، به نقل از دارو غذا، این 10 عادت به شدت به دندان های شما آسیب می رساند

- دندان قروچه

ساییدن دندان ها به هم یا دندان قروچه در اثر فشار عصبی و مشکل بد خوابیدن ایجاد می شود. کنترل دندان قروچه بسیار سخت است . خودداری از جویدن غذاهای سفت در طول روز، درد دندان و آسیب ناشی از دندان قروچه را کم می کند. در شب از محافظ دهان (مخصوص دندان قروچه) استفاده کنید تا در حین خوابیدن از آسیب دندان در اثر دندان قروچه جلوگیری کنید.

 

۲- جویدن یخ

یخ ماده ای بدون قند است و ممکن است فکر کنید برای دندان ضرری ندارد. اما جویدن یخ می تواند باعث شکستن و یا از بین رفتن قسمتی از مینای دندان گردد.اگر یخ را سفت بجوید، باعث تحریک بافت نرم داخل دندان و بروز حساسیت و درد دندان می شود. خوردن غذاهای داغ یا غذاهای سرد ممکن است درد دندان را بیشتر کند. بهتر است به جای جویدن یخ ، آدامس بدون قند بجوید.

 

۳- جویدن مداد

آیا موقع تمرکز روی یک مسئله ، مداد خود را می جوید؟

اثر جویدن مداد همانند جویدن یخ است و باعث شکستن و یا خرد شدن دندان ها می شود.

 

۴- مکیدن انگشت

معمولا کودکان بعد از پدیدار شدن دندان های دائمی خود، انگشتان خود را می مکند. این انگشت مکیدن در سن ۵ تا ۶ سالگی ظاهر می شود و باعث تغییرات دائمی در ساختار دندان و لثه می گردد. مکیدن انگشت شست می تواند باعث لق شدن و انحراف دندان های کودک از جای خود گردد. این انحراف دندان ها می تواند مشکلات تنفسی و جویدنی را برای کودک به وجود آورد.

 

۵- مکیدن لیمو ترش

افرادی که لیموترش را می مکند، خود را در خطر مشکلات دهانی و دندانی قرار می دهند. لیمو دارای مقدار زیادی اسید می باشد. این اسید، باعث تضعیف شدن مینای دندان و زبری سطح دندان ها می شود.

 

۶- جویدن ناخن

جویدن ناخن نه تنها ظاهر ناخن را زشت می کند ، بلکه به دندان ها نیز آسیب می رساند و باعث مشکلات دهانی می شود . جویدن ناخن باعث بیرون امدن دندان از محل خود، شکستن دندان و تخریب مینای دندان می گردد.

 

۷- با شیشه شیر خوابیدن

اگرموقع خواب ، به کودک خود یک شیشه آب میوه شیر و یا شیر خشک بدهید و درحین خوردن آن بخوابد، باعث خواهید شد که دندان های جدید پوسیده شوند. پس بهتر است قبل از خوابیدن کودک شیشه شیر را از او بگیرید و او را به این کار عادت دهید.

 

۸- سخت مسواک زدن

مسواک زدن بخشی از بهداشت دهان و دندان است ، اما نباید سفت و محکم مسواک بزنید. این نوع مسواک زدن باعث از بین رفتن مینای دندان ، تحریک لثه ها ، حساس شدن دندان ها نسبت به سرما و گرما و حتی ایجاد سوراخ هایی ر دندان می شود.

 

۹- باز کردن چیزی با دندان

باز کردن قوطی و یا بسته پلاستیکی با دندان ممکن است راحت باشد، اما دندان ابزاری برای خرد کردن و یا باز کردن وسایل نیست . به جای دندان می توانید از قیچی و یا درب باز کن استفده کنید.

 

۱۰- آب نبات سفت

قند موجود در آب نبات باعث بوجود آمدن پلاک های چسبنده بر روی دندان ها می شود. سپس باکتری های موجود در پلاک دندان ، قند را تبدیل به اسید می کند و این اسید باعث از بین رفتن مینای دندان می شود. بنابراین بعد از مصرف شکلات و آبنبات و شیرینی ، حتما دندان های خود را مسواک بزنید.

 

2008

خبرهای داغ
انتخابات ۱۴۰۰ ار اس اس آر اس اس
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top