خبرخوان جام نیوز
|
سه شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۹ الثلاثاء ١٣ شعبان ١٤٤١ Tuesday, April 7, 2020
کد خبر: 261305
نظرات: 7
تاریخ مخابره : ۱۳۹۲/۰۹/۱۷ - ۱۰:۱۷
نظرسنجی زاگبی؛ 96 درصد مردم: ادامه برنامه هسته ای به تحریم‌ها می‌ارزید
زاگبی در نتیجه تحقیقات خود اعلام کرده است وقتی موضوع ملی‌گرایی به میان می‌آید، اکثریت ایرانیان هم‌صدا شده و از برنامه هسته ای دفاع می‌کنند.
هسته ای نظرسنجی زاگبی؛ 96 درصد مردم: ادامه برنامه هسته ای به تحریم‌ها می‌ارزید
به این مطلب امتیاز دهید
22.2% 77.8% بازدید

 

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، در نظرسنجی‌ای که موسسه تحقیقاتی زاگبی انجام داده و نتایج آن به‌تازگی منتشر شده است، ۹۶ درصد از شهروندان ایران گفته اند، ادامه «برنامه هسته ای» به تحریم‌ها می‌ارزید.
 

 

به نوشته رادیو فردا (radiofarda)، زاگبی در نتیجه تحقیقات خود اعلام کرده است وقتی موضوع ملی‌گرایی به میان می‌آید، اکثریت ایرانیان هم‌صدا شده و از برنامه اتمی دفاع می‌کنند. همزمان ۳۶ درصد از پرسش‌شوندگان نتایج تحریم‌های اقتصادی را بر زندگی خود موثر می‌دانند.

 


زاگبی در این مورد می‌نویسد این موضوع یا «غرور ملی» می‌تواند دلایلی باشد که اکثر ایرانیان از ادامه برنامه هسته ای با وجود تحریم‌های غرب حمایت کرده‌اند.

 

 

 

موسسه تحقیقاتی زاگبی: «غرور ملی» موجب شده اکثر ایرانیان، علیرغم تحریم ها از برنامه هسته ای حمایت کنند

 

 

زاگبی مدعی شده، ۵۵ درصد از شهروندان ایرانی معتقدند بلندپروازی‌هایی برای تولید بمب اتمی در ایران وجود دارد. در مقابل ۳۷ درصد به «صلح‌آمیز» بودن برنامه‌های هسته ای باور دارند. در عین حال ۳۶ درصد نیز از داشتن بمب اتمی دفاع کرده‌اند چرا که به گفته این تعداد «تا زمانی که کشورهای دیگر این سلاح را در اختیار دارند، ما هم نیاز داریم».

 

 

در انتخاب مواردی که به عنوان «خواست اصلی» شهروندان فهرست شده بودند به‌ترتیب ۲۹ درصد ایجاد فرصت‌های کاری (حل مشکل بی‌کاری) ۲۴ درصد توسعه دمکراسی، ۲۳ درصد حمایت از حقوق شهروندی و شخصی، ۱۹ درصد افزایش حقوق زنان، ۱۸ درصد مبارزه با فساد و همین مقدار نیز اصلاحات دولتی و سیاسی، ۱۴ درصد بهبود ساز و کار درمانی و ۱۲ درصد بهبود سیستم آموزشی را از اهم خواست‌های خود عنوان کرده‌اند. در این میان ۶ درصد از شهروندان غنی‌سازی اورانیوم را خواست اصلی خود می‌دانند.

 

 


 

زاگبی: گروه بزرگی از شهروندان، رئیس‌جمهوری ایران را اصلاح‌طلب یا هوادار جنبش سبز نمی‌دانند

 

 

دیدگاه‌های سیاسی در مورد دکتر روحانی نیز در نتایج این نظرسنجی بازتاب پیدا کرده است. موسسه زاگبی بر اساس تحقیقات حاصل از نتایج می‌گوید گروه بزرگی از شهروندان، رئیس‌جمهوری ایران را اصلاح‌طلب یا هوادار جنبش سبز نمی‌دانند. در عین حال ۴۳ درصد می‌گویند با انتخاب او شرایط بهتری را در افق چهار سال آینده می‌بینند. ۲۲ درصد می‌گویند فرقی نخواهد کرد و ۲۷ درصد نیز می‌گویند وضعیت بدتر می‌شود. همزمان ۴۳ درصد می‌گویند در مقایسه با پنج سال گذشته وضع بدتری دارند در حالی‌که ۳۶ درصد می‌گویند وضعیت بهتر است و ۱۸ درصد نیز می‌گویند فرق زیادی نکرده است.

 

 

موسسه زاگبی که جیمز زاگبی (زغبی) مدیر آن است یک موسسه خدماتی تحقیقاتی‌ست که به طور عمده متخصص در کشورهای عربی و خاورمیانه است. این نظرسنجی تازه در ایران به شکل پرسش و پاسخ رو در رو از ۲۶ام ماه اوت تا ۲۲ام ماه سپتامبر گذشته (شهریور ماه) و با رجوع به ۱۲۰۵ نفر از جمعیت نمونه از شهروندان انجام شده است.

 

 

111

 

برای دیدن اخبار رسانه های انگلیسی و رسانه های عربی کلیک کنید

 

کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
مشاهده نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:

مشاهده سایر نظرات

آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top