|
چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ الأربعاء ١٩ رجب ١٤٤٢ Wednesday, March 3, 2021
کد خبر: 261756
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۲/۰۹/۱۸ - ۱۸:۰۰
اظهارنظر جالب محمد بنا در خصوص قرعه ایران در جام جهانی فوتبال
سرمربی سابق تیم ملی کشتی فرنگی کشورمان ضمن بیان اینکه دوست دارد آلمان قهرمان جام جهاني شود، گفت: «ايران هيچ شانسي براي صعود ندارد!»
محمد بنا اظهارنظر جالب محمد بنا در خصوص قرعه ایران در جام جهانی فوتبال
به این مطلب امتیاز دهید
16.7% 83.3% بازدید

به گزارش سرویس ورزشی جام نیـوز، محمد بنا اگرچه كشتي‌گير بوده و كلا روز و شبش را با اين رشته مي‌گذراند اما علاقه خاصي هم به فوتبال دارد و خيلي ريز و دقيق اتفاقات فوتبال را پيگيري مي‌كند. قرعه‌كشي جام جهاني و همگروهي ايران با تيم‌هاي آرژانتين، نيجريه و بوسني بهانه‌اي شد تا سراغ بهترين مربي كشتي فرنگي دنيا برويم تا اين بار نه درباره كشتي، بلكه در مورد فوتبال با او همكلام شويم. بنا كه طرفدار 2 آتشه تيم آلمان است، در رابطه با گروه‌ها و شانس‌هاي صعود و قهرماني با اشتياق صحبت مي‌كند.

 

* اين بار مي‌خواهيم درباره فوتبال صحبت كنيم. در مورد همگروهي‌ ايران با آرژانتين، نيجريه و بوسني...

- من از همين اول بگويم كه هيچ شانسي براي صعود ايران به مرحله بعد قايل نيستم. در حقيقت چون واقع‌بين هستم مي‌دانم اين اتفاق نمي‌افتد. دليلش هم تيم‌هاي حاضر در اين گروه است. شايد خيلي‌ها بگويند ما مي‌توانيم به عنوان تيم دوم صعود كنيم اما آيا ما بهتر از نيجريه هستيم؟ مي‌توانيم بوسني را شكست دهيم يا اينكه از آرژانتين امتياز بگيريم؟ من اينطور فكر نمي‌كنم و در حقيقت شانسي براي ايران نمي‌بينم. البته اين نظر شخصي من است اما بايد واقع‌بين بود. باخت به آرژانتين كه طبيعي است، سطح فوتبال نيجريه هم با ما فرق دارد. در مورد بوسني هم بايد بگويم ما داريم بوسني 15-14 سال پيش را نگاه مي‌كنيم. در حالي كه فوتبال بوسني پيشرفت كرده و الان اين تيم پديده شده و بهترين بازيكنان را در اختيار دارد. اصالت فوتبال بوسني به يوگسلاوي و شرق اروپا مي‌رسد. به تيم‌هايي مثل كرواسي و صربستان كه تا حدودي به فوتبال آلمان وصل هستند. به نظر من بوسني و نيجريه بهتر از آنگولا هستند. بهتر از تيمي كه در جام جهاني قبلي با آنها مساوي كرديم. پس بالطبع شانس زيادي براي بردن اين تيم‌ها نداريم.

 

* اما مردم اميد زيادي به صعود دارند...

- من هم مي‌دانم. مردم صعود مي‌خواهند اما اينكه آمديم و جزو 32 تيم برتر جهان قرار گرفتيم افتخار است. در ميان اين 32 تيم، آلمان، اسپانيا، برزيل، آرژانتين، فرانسه و ايتاليا يكي قهرمان مي‌شود و رتبه بقيه مهم نيست. حتي به تيم دوم هم جام نمي‌دهند، چه برسد به تيم‌هاي ديگر. پس همين كه در اين مسابقات حضور پيدا كرديم افتخار است. الان مسوولان فوتبال ما دنبال اين هستند كه ببينند بوسني را چند بار برديم يا اينكه سابقه بازي‌هاي ما و نيجريه چطور بوده. اينها درست نيست. چرا وعده مي‌دهيد و توقعات را بالا مي‌بريد؟ هيچ فوتبالي در آسيا به اندازه ژاپن پيشرفت نكرده كه آن هم به خاطر برنامه‌ريزي درست و بازي با تيم‌هاي بزرگ بوده اما مگر ما اين كارها را انجام داديم؟ به اين فكر كنيد اگر دفاع آخر كره جنوبي آن اشتباه را نمي‌كرد و توپ جلوي پاي قوچان‌نژاد نمي‌افتاد الان كجا بوديم؟ مطمئنا مي‌رفتيم از اروگوئه 5 گل مي‌خورديم و برمي‌گشتيم. اينها واقعيت است. براي جام جهاني 2006، مسوولان فوتبال ما مي‌آمدند و مي‌گفتند ما مي‌توانيم آنگولا را ببريم، از پرتغال و مكزيك امتياز بگيريم و صعود كنيم اما مگر شد؟ يك سال مردم را سركار گذاشتند و باز هم همان كار دارد تكرار مي‌شود چون ما بعد از جام جهاني دنبال جام ملت‌ها هستيم، بعد از آن دنبال رفتن به جام جهاني اما به دنبال پيشرفت نيستيم و به خاطر همين هم درجا مي‌زنيم. ژاپن اما پيشرفت كرده و مطمئنا همانطور هم كه گفتند در 50 سال آينده قهرمان جهان مي‌شوند. چون برنامه‌ريزي كرده‌اند همانطور كه ما برنامه ريختيم و با كمترين امكانات قهرمان المپيك شديم. چيزي كه در خواب هم نمي‌ديدند.

 

* به هرحال فكر مي‌كنم گروه ما گروه بدي نيست و حداقل بازي با آرژانتين جذابيت‌هاي خاصي براي ايراني‌ها دارد.

- بله، اين بازي جذاب مي‌شود اما فقط براي تماشا. براي اينكه همه دنبال اين هستند تا حركتي مثل حركت كعبي روي صورت فيگو ببينند. مردم منتظرند كه ببينند يكي پيدا مي‌شود مسي را بزند يا نه.

 

* شايد هاشم بيگ‌زاده...

- قبل از او، دژاگه گفته كه مي‌خواهد طريقه مهار مسي را از كروش بپرسد. در كل اينها جذابيت‌هاي بازي ايران مقابل آرژانتين است. مردم فوتبال را دوست دارند. اگر ما 100 تا مدال بياوريم و قهرمان شويم هيچ اتفاقي نمي‌افتد و باز هم مردم فوتبال را دوست دارند. اين علاقه البته نه به خاطر فوتبال است، بلكه به خاطر مافياي پشت رسانه‌ها، تبليغات، زد و بندها و... است.

 

* يعني فكر مي‌كنيد اگر مثلا روزنامه ايران ورزشي تمام صفحات فوتبالي خود را به كشتي اختصاص دهد، كشتي هم مثل فوتبال محبوب و پرطرفدار مي‌شود؟

- نه، چون با يك روزنامه كاري پيش نمي‌رود. در واقع تمام روزنامه‌ها تابع حركت يكديگر هستند و چون نمي‌خواهند تيراژ خود را از دست بدهند زنجيروار به دنبال هم هستند و رقابت مي‌كنند تا مخاطب بيشتري جذب كنند. به همين دليل ايران ورزشي با اينكه روزنامه دولت است مجبور مي‌شود تابع بقيه روزنامه‌ها باشد و نمي‌تواند تنها حركت كند. اما در كل تبليغات يكي از اصول پيشرفت است و وقتي اين تبليغات سازمان‌يافته باشد، تاثير بيشتري مي‌گذارد.

 

* فكر مي‌كنيد بايد چه كار كنيم تا فوتبال ما سالم باشد؟

- ببينيد الان سالانه بيش از 500 ميليارد تومان در فوتبال باشگاهي هزينه مي‌شود. من قبلا هم گفتم 2 سال به جاي اين 500 ميليارد، باشگاه‌ها بيايند حقوق ماهانه به بازيكنان بدهند. ماهي 3-2 ميليون يعني حتي بيشتر از حقوقي كه دكترها مي‌گيرند. بازيكنان كه از گرسنگي‌ تلف نمي‌شوند اما ‌آن پول را مي‌شود هزينه زيرساخت‌ها كرد. الان اين پول‌ها چه مي‌شود؟ به پيشرفت فوتبال كمك كرده؟ نه. چون درست هزينه نمي‌شود.

 

* يعني چه؟

- يعني اينكه از اين پول شايد 100 ميليون به مستطيل سبز و كنار آن كه كادر فني هستند تعلق بگيرد اما بقيه آن صرف آدم‌هاي پشت فوتبال مي‌شود. آن آدم‌هاي پشت فوتبال نمي‌گذارند حرف من و امثال ما به گوش كسي برسد. الان هم كم‌كم مي‌بينيم كه صحبت از دلالي و زد و بند مي‌شود كه معلوم نيست به كجا مي‌رسد. الان مي‌بينيم كه بعضي بازيكنان حتي كرايه ماشين خود را هم از باشگاه نمي‌گيرند اما باشگاه مي‌گويد هزينه كرده چون اين هزينه صرف مسائل ديگر مي‌شود و به خاطر همين است كه ورزش ما مريض شده.

 

* از اين بحث‌ها بگذريم. به نظر شما چه تيمي در جام جهاني شانس قهرماني دارد؟

- من آلمان را خيلي دوست دارم و آرزويم اين است كه تيم آلمان قهرمان شود اما تا به حال سابقه نداشته يك تيم اروپايي در كشورهاي آمريكايي قهرمان شود. يعني در تمام ادواري كه جام جهاني در كشورهاي آمريكايي برگزار شده، فقط كشورهاي همان قاره قهرمان شدند كه اميدوارم اين دوره آلمان طلسم را بشكند. هر چند كه بعيد مي‌دانم اما به نظرم آلمان تيم خيلي خوبي است كه اگر بدشانسي نياورد مي‌تواند بازي‌هاي خوبي انجام دهد. آلمان پدر نظم و پشتكار است. مردم آلمان استثنايي هستند. كلا 2 كشور در دنيا از نظر استراتژي شباهت زيادي به هم دارند و جزو كشورهاي مهم دنيا هستند كه آن هم آلمان و ايران است كه از يك نژاد هستند.

 

* راستي، بعد از قرعه‌كشي اتفاق بدي كه افتاد اين بود كه يكسري ايراني‌ در صفحه شخصي ليونل مسي كامنت‌هاي بدي گذاشتند كه شايد اين مساله براي كشور ما چندان جالب نباشد...

- اين همان كاري است كه باعث شد مارتينتي با من بد شود. زماني كه در مسابقات المپيك حق سعيد عبدولي خورده شد من آن داد و بيداد را كردم و گفتم آن آقا (مارتينتي) چرا جلوي اين بي‌عدالتي را نمي‌گيرد؟ اين مساله براي مارتينتي ترجمه شد و بعد از آن كامنت‌هاي ايراني‌ها او را خيلي عصباني كرد و باعث شد با من چپ بيفتد. من نمي‌گويم الان مسي اين كار را مي‌كند اما اين كار نه تنها اشتباه است، بلكه كاري از پيش نمي‌برد و باعث مي‌شود عقب‌تر برويم. اين كار يعني به يغما رفتن همه چيز. مسي هم مثل همه مردم است. پس چرا با او اين رفتار را مي‌كنيد؟ من واقعا خيلي ناراحت شدم چون چهره كشورمان بد جلوه داده مي‌شود.

ایران ورزشی

109

کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
پربیننده های امروز آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top