خبرخوان جام نیوز
|
یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ الأحد ٢٣ جمادى الأولى ١٤٤١ Sunday, January 19, 2020
کد خبر: 353429
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۳/۰۲/۳۱ - ۱۰:۱۷
پوتین درمورد اوکراین بیش از این امتیاز نمی‌دهد
به هر دلیلی آمریکا تصمیم گرفته است در فشار آوردن به رئیس‌جمهور پوتین و روس‌ها نقش رهبر را بازی کند.
پوتین پوتین درمورد اوکراین بیش از این امتیاز نمی‌دهد
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

 

به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز،  شبکه‌ی پرس‌تی‌وی مصاحبه‌ای کرده است با پروفسور ویلیام بیمن، استاد دانشگاه مینه‌سوتا، درباره‌ی اینکه چگونه مسکو در برابر تهدیدها و فشارهای وارده از سوی غرب تسلیم نمی‌شود.

 

آنچه در زیر می‌آید ترجمه گزیده‌ای از این مصاحبه است.

پرس‌تی‌وی: تهدید روسیه به تحریم چیز جدیدی نیست. ولی مسکو اعلام کرده است که تسلیم چنین فشارهایی نمی‌شود. پس، چرا غرب بر استفاده از چنین اقدامات و ادبیاتی اصرار می‌ورزد؟

بیمن: واقعیت این است که آمریکا به این دلیل که مسکو از مرزهای اوکراین فاصله گرفته است و سر جای اولش برگشته است دارد تشویق می‌شود. سربازان روسی از مرز عقب نشسته‌اند. رئیس‌جمهور پوتین گفته است لزوماً هوادار انتخابات برگزارشده به‌نفع یک استان جدایی‌طلب در شرق اوکراین نیست.

بنابراین، این رفتار طبیعی غرب و آمریکا است که وقتی می‌بینند توافقی صورت گرفته، به جای تشویق چنین اقدامی، فکر می‌کنند روسیه را در وضعیت بدی گیر انداخته‌اند و با اعمال فشار بیشتر، می‌توانند روسیه را وادار به توافق و سازش بیشتر کنند.

 


بنابراین، همانطور که گفتم، چنین روندی از سوی آمریکا روندی کاملاً استاندارد محسوب می‌شود، یعنی تا جای ممکن فشار آورده شود و وقتی به نتایجی رسیدند باز هم فشار را با سختی بیشتری اعمال کنند. خوب، واضح می‌گویم، چنین فرمولی، فرمول موفقیت نیست.

 

رئیس‌جمهور پوتین، مذاکره‌کننده‌ی بسیار بسیار سفت و سختی است و تاکنون صرفاً چند توافق جزیی انجام داده است و خیلی هم محتمل نیست که توافق بیشتری نشان دهد.

پرس‌تی‌وی: فکر می‌کنید هر کدام از طرف‌های بحران، روسیه و غرب، برای به دست آوردن مطالبات خود در اوکراین تا چه حد پیش خواهند رفت؟

 

بیمن: خوب، این در عمل مشخص می‌شود و باید این نکته را هم بگویم که آمریکا به رغم آنکه طرف بسیار سخت را در دست دارد از موضعی کاملاً ضعیف برخوردار است. آمریکا عملاً حضوری فیزیکی در منطقه‌ی اوکراین ندارد. آمریکا هیچ منافع دست اول اقتصادی در این کشور ندارد. منافع واقعی اقتصادی از آن اروپا و اتحادیه‌ی اروپا است.

 

اما به هر دلیلی آمریکا تصمیم گرفته است در فشار آوردن به رئیس‌جمهور پوتین و روس‌ها نقش رهبر را بازی کند. رهبر همه. شاید چون آمریکا نقش یک قدر قدرت جهانی را برای خود تصور می‌کند، یک قدر قدرت جهانی که قدرتش از اتحادیه‌ی اروپا هم بیشتر است، اتحادیه‌ای که از اجتماع چند کشور به وجود آمده است و تاحدی از هم گسسته است و لزوماً یک سیاست خارجی یکپارچه ندارد.

 

501

آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top