خبرخوان جام نیوز
|
دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ الاثنين ٢٤ جمادى الأولى ١٤٤١ Monday, January 20, 2020
کد خبر: 353609
نظرات: 23
تاریخ مخابره : ۱۳۹۳/۰۳/۳ - ۲۳:۵۷
این افتخار، پیشکش لیلا حاتمی! +تصاویر و فیلم
لیلا حاتمی با اشتباهی که در جشنواره کن مرتکب شد، دوباره نظرها را به خود جلب کرد...
نوش آبادی معاون وزیر ارشاد+ لیلا حاتمی در جشنواره کن این افتخار، پیشکش لیلا حاتمی! +تصاویر و فیلم
به این مطلب امتیاز دهید
69.2% 30.8% بازدید

 

به گزارش سرویس فرهنگی جام نیوز، اینکه در جشنواره های غربی تنها عده ای انگشت شمار از جامعه هنری کشور حضور داشته باشند و بخش اعظم نادیده گرفته شوند، همیشه علامت سوال بزرگی را در ذهن هموطنان ایجاد کرده است.

فارغ از حضور همیشگی این تعداد انگشت شمار، موضوع دومی که همواره بحث انگیز می شده، نوع رفتار و پوشش افراد مذکور بوده است که شاید علت اصلی اقبال غربی ها به آن ها باشد. این افراد به خاطر انفعالی که در اینگونه مواقع از خود نشان داده اند، غالبا در دام غربی ها گرفتار آمده اند.

 

یکی از چهره های فوق، "لیلا حاتمی" است که سابقه حضور در جشنواره های متعدد را داشته و امسال نیز به عنوان داور در فستیوال فیلم کن (فرانسه) حضور یافت. در آخرین حضور، جدا از نوع پوشش خانم حاتمی در جشنواره کن، رفتار نامناسب و روبوسی وی با یک مرد اجنبی اصل حضورش را به حاشیه برد.

 

این رفتار سوال انگیز تا حدی زننده بود که ابتدا واکنش معاون پارلمانی وزارت ارشاد (حسین نوش آبادی) را در پی داشت. این مقام مسئول در وزارت ارشاد حضور "نامناسب" لیلا حاتمی، بازیگر ایرانی در جشنواره فیلم کن را "بی توجهی به ارزش‌های جامعه و معیار‌های اخلاقی" دانسته و گفت: «زنان ایرانی چه هنرمند و چه غیرهنرمند همیشه مظهر عفت و پاکی بوده‌اند، بنابراین اینگونه حضور‌های نامناسب که اخیرا در جشنواره کن اتفاق افتاده، همسو با اعتقادات دینی ما نیست.»

 

بعد از سخنان نوش آبادی بود که علی جنتی وزیر ارشاد دولت روحانی نیز با انتقاد از رفتار حاتمی گفت: «فکر می‌کنم در این قضیه ایشان غافلگیر شد، ولی به هر صورت این رفتار قابل قبول و دفاع نیست.»

 

 

لینک دانلود

 

 

اما اعتراض متدینین به روبوسی لیلا حاتمی با "ژیل ژاکوب" (رئیس جشنواره کن) بهانه جنجال آفرینی رسانه های غربی علیه کشورمان شد. آن ها در حرکتی هماهنگ، دو خط را دنبال کردند؛ یکی آنکه از منتقدان چهره ای تندرو ساختند و دیگر آنکه حضور در جشنواره های غربی را یک افتخار نشان دادند که اعتبار آن بسیار بالاتر از پایبندی به عرف، فرهنگ و قوانین کشور برای یک بازیگر است و بنابراین ارزش زیرپا گذاشتن را دارد!

 

اما آنچه قابل تأمل است، تکرار منفعلانه القائات بیگانگان از سوی برخی رسانه ها و اشخاص در داخل کشور بود؛ به طوری که برای توجیه رفتار نامناسب لیلا حاتمی غالبا از تعابیر و توجیهات یکسانی استفاده کردند.

 

 

بی بی سی فارسی (BBCPersian) به کسانی که رفتار لیلا حاتمی را نامناسب می دانند حمله کرد و آن ها را چهره ها و رسانه های تندرو و محافظه کار خواند.

 

 

 

 

 

لینک دانلود

 

 

رسانه دولتی انگلیس، روبوسی لیلا حاتمی با ژیل ژاکوب را اتفاقی ساده خواند که بی جهت در اطراف آن جنجال سازی می شود!

 

 

رادیوفردا (RadioFarda) ارگان رسانه ای سازمان سیا، در گزارشی با عنوان "بازتاب جهانی یک روبوسی" نوشت: «روبوسی لیلا حاتمی با ژیل ژاکوب، رئیس جشنواره فیلم کن، و واکنش منفی مقامات ایران به آن، سوژه گزارش روز رسانه‌های شناخته‌شده جهان شده است.»

"رسانه های شناخته شده جهان" عنوانی است که سایت ها و شبکه های غربی برای خود جعل کرده اند. این رسانه ها متعلق به امریکا و چند دولت در اقلیت اما زیاده خواه اروپایی هستند؛ دولت هایی که به خود حق می دهند همواره در امور دیگر کشورها دخالت داشته باشند. این چند دولت انگشت شمار در مواجهه با ایران و برنامه صلح آمیز هسته ای کشورمان نیز از عنوان جعلی "جامعه جهانی" استفاده می کنند.

 

«خشم عده ای را برانگیخت» ، «موجب عصبانیت مقامات ایران شد» ، «دمیده شدن آتش خشم عده‌ای در تهران» بخشی از عبارت های اغراق آمیزی است که رادیوفردا برای نشان دادن چهره ای پرخاش جو از منتقدان داخلی به کار برده است.

 

 

 

 

وبگاه فارسی دویچه وله (DeutscheWelle) وابسته به دولت آلمان که تمرکز ویژه ای بر اخبار فرهنگی دارد، به دروغ مدعی شد: «شرکت لیلا حاتمی در هیئت داوران فستیوال کن، به جای خوشحالی، تأسف مقامات ایران را برانگیخته است.»

این در حالی است که آنچه موجب انتقادها شده، رفتار خارج از شأن این هنرپیشه زن است و نه اصل حضور او.

 

 

 

 

دویچه وله به بهانه مرور جشنواره هایی که لیلا حاتمی پیش تر در آن ها حضور یافته بود، تصویر گزارش خود را به شرکت این بازیگر زن ایرانی در مراسم اختتامیۀ چهل و هفتمین جشنوارۀ فیلم "کارلو ویواری" در جمهوری چک اختصاص داد؛ عکسی که در آن مانکن های نیمه برهنه خودنمایی می کردند.

 

 

پایگاه اینترنتی رادیوزمانه (Radiozamaneh) وابسته به پارلمان هلند نیز با ادبیاتی مشابه بی بی سی فارسی به منتقدان حمله و آن ها را عده ای محافظه کار توصیف کرد.

 

 

 

 

وب سایت دولتی صدای امریکا (VOA) با اشاره به سن و سال بالای رئیس جشنواره کن، کوشید هنجارشکنی لیلا حاتمی را بی اهمیت جلوه دهد و مسئولان ایرانی را افرادی متعصب نشان دهد که بی جهت نسبت به آن موضع انتقادی گرفته اند.

 

صدای امریکا اظهارات وزیر ارشاد و معاون پارلمانی وی درباره این اقدام خلاف اخلاق را "انتقاد شدید مقام های جمهوری اسلامی ایران" توصیف کرد.

 

 

 

 

رسانه دولتی امریکا ضمن انعکاس پاسخ رئیس جشنواره کن به انتقادها، با حمله به مسئولان ایرانی معترض، آن ها را مقام های تندروی ایران نامید.

 

 

اما نگاهی به داخل کشور:

 

روزنامه «شرق» برای توجیه رفتار لیلا حاتمی، به جوابیه "ژیل ژاکوب" توسل جست. شرق در ابتدا مانند صدای امریکا، 84 سالگی ژیل ژاکوب را یادآور شد تا موضوع را بی اهمیت نشان دهد.

این روزنامه نوشت: «حواشی همچون دیدار و ملاقات روز یکشنبه لیلا حاتمی با رئیس 84 ساله جشنواره، بعد از انعکاس در رسانه‌های داخلی و انتقاد برخی مقامات دولتی، واکنش «ژیل ژاکوب» را در پی داشت.»

شرق با نادیده گرفتن رفتار مغایر با فرهنگ و عرف خانم حاتمی، به نوع پوشش وی اشاره کرد و افزود: «او در تمام عکس‌هایی که از هیأت داوران منتشر شده، با پوشش کامل اسلامی ظاهر شده است.»

این روزنامه وابسته به اصلاح طلبان سپس مطلب خود را با ستایش از حضور لیلا حاتمی در این جشنواره بین المللی به پایان برده و آن را افتخاری برای ایران و ایرانی عنوان کرده است.

 

 

پوشش کامل اسلامی از نگاه روزنامه «شرق»

 

 

پایگاه خبری-تحلیلی «انتخاب» هم ترجیح داد از انتقادها با تعبیر "حمله" یاد کند. این پایگاه اینترنتی نوشت: «ژیل ژاکوب، رئیس فستیوال سینمایی کن، از طریق صفحۀ توئیتر خود به حملات و انتقادها از رفتار لیلا حاتمی واکنش نشان داد و نوشت: "روبوسی، رسمی عادی و متداول در دنیای غرب است".»

 

 

 

 

انتخاب همراه با خبرآنلاین و فرارو، یادداشتی از "عبدالحسین مختاباد" عضو اصلاح طلب شورای شهر تهران را در توجیه رفتار نامناسب حاتمی در جشنواره کن بازنشر داد.

این آوازخوان سنتی در توجیهاتی روشنفکرانه و مشابه با آنچه رسانه های غربی این روزها بکار می گیرند، روبوسی را امری عادی در فرهنگ غرب توصیف کرده و شرایط لیلا حاتمی را در آن لحظه "اضطراری‌" خوانده است!

 

حال آنکه مراجعه به تصاویر ویدیویی نشان می دهد ژیل ژاکوب زمانی که بر روی فرش قرمز قرار می گیرد تا به هیأت داوران خوشآمد بگوید، تنها با زنان روبوسی می کند و با مردان فقط دست می دهد!

 

آقای مختاباد در بخش دیگری از توجیهات روشنفکرمآبانه خود می نویسد: «به یاد داشته باشیم که لیلا حاتمی نماینده دولت ایران یا ارگانی از قوای سه‌گانه یا وزارت ارشاد و معاونت سینمایی در این جشنواره نیست که حتما بخواهد پروتکل‌های آن را در کشوری خارج از ایران رعایت کند...»

این در حالی است که شخص ژیل ژاکوب در توئیترش تصریح کرده: «در آن لحظه او در نظر من نماینده تمام سینمای ایران بود.»

 

ظاهرا آقای مختاباد فراموش کرده که وقتی یک هنرپیشه به خارج از کشور می‌رود «سفیر فرهنگی ایران» محسوب می‌شود و باید به هویت و آداب و رسوم سرزمین مادری خود احترام بگذارد.

درست است که خانم حاتمی به دلیل حضور در خارج ملزم به رعایت قوانین جمهوری اسلامی نبوده، اما باید پرسید آیا آن هنگام هویت ایرانی هم نداشته است؟!

 

 

البته خانم حاتمی نخستین هنرپیشه ای نیست که در دام رودربایستی با غربی ها افتاده است!

به نظر می رسد اعضای منسوب به جامعه هنری اگر نمی توانند در چنین موقعیت هایی بر خود مسلط باشند و درست تصمیم بگیرند، بهتر باشد که از حضور در جشنواره های خارجی چشم پوشی کنند و برای خود و هموطنانشان مایه سرشکستگی نباشند.

 

 

حرکت زشت مجری یک شبکه فرانسوی با معتمدآریا و انفعال وی

 

لیلا حاتمی در اسکار 2012

 

 

اینکه رسانه های غربی و برخی در داخل، صِرف حضور در چنین جشنواره هایی را افتخار می دانند، در واقع خواسته یا ناخواسته به آن ها اصالت داده اند. اما افتخار زمانی است که ما با دستانی پر در این جشنواره ها حضور یابیم و در شرایطی که غربی ها خستگی ناپذیر می کوشند با ابزارهای متعدد چهره ای منفی از ایران در جهان منعکس کنند، با هنرنمایی خود نماینده واقعی فرهنگ ایرانی-اسلامی باشیم.

 

گذشته از سوگیری رسانه های غربی و برخی در داخل، خانم لیلا حاتمی طی بیانیه ای که در اختیار رسانه ها گذاشته است بابت رفتار خود از پیشگاه ملت عذرخواهی کرده است تا روسیاهی بماند برای آنان که هر رفتار غیرمسئولانه ای را توجیه می کنند.

 

 

جام نیوز با رصد رسانه های بیگانه و داخل کشور و تعقیب خطوط مشترک آن ها، سلسله گزارش های خود را ادامه خواهد داد.

 

 

 

115

مشاهده نظرات

دلتون خوشه

پاسخ

۱

۱

harfe mehman kheili doroste

پاسخ

۰

۰

واقعا در کشور ما سیب زمینی چقدر زیاده ،بی ریشه و غیرت

پاسخ

۲۶

۱۴

عکس رادیو فردا رو یادت رفت اسلامی کنی!

پاسخ

۳

۶

نظر ما هم كه كشكه...

پاسخ

۲

۳

واقعا برای خانم حاتمی متاسفم

پاسخ

۳۵

۱۱

براي طرز فكرتون متأسفـــــــــــــــــــــــــــــــم...

پاسخ

۵

۲۴

شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:

مشاهده سایر نظرات

آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top