|
دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ الاثنين ١٣ ذو الحجّة ١٤٤١ Monday, August 3, 2020
کد خبر: 353921
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۳/۰۳/۱ - ۱۹:۵۸
روسیه، مذاکرات هسته ای را برهم نمی زند
موضوع ایران برای اسرائیل، کشورهای عربی و ترکیه و برخی از کشورهای ناتو اهمیت زیادی دارد؛ اما موضوع اوکراین اهمیت زیادی برای کشورهای حاشیه خلیج فارس و دیگر اعراب ندارد.
ایران و روسیه روسیه، مذاکرات هسته ای را برهم نمی زند
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

 

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، وب سایت خبری "پیوند" (payvand) در تحلیلی از "مارک کاتز" استاد دانشگاه "جرج میسون" آمریکا نوشت:

 

«روابط آمریکا و روسیه به شدت تیره شده و بحث های زیادی در ارتباط با ظهور مجدد جنگ سرد در میان است؛ اما روسیه از خراب کاری در مذاکرات هسته ای غرب با ایران خودداری می کند. عدم کارشکنی روسیه در حالی است که حتی برخی معتقدند، این توافق به نفع روسیه نیست چرا که اگر تحریم های ایران برداشته شود، آن وقت ایران می تواند در صدور انرژی نفت و گاز با روسیه رقابت کند.»

 

 

این وب سایت در ادامه نوشت: «با این حال شاهد همکاری روسیه با آمریکا در برخی مسائل هستیم که یکی از آنها پرونده هسته ای ایران است.

اما دلایل همکاری روسیه را می توان در چهار مورد برشمرد:

 

 

1. از نظر دولت پوتین، تیرگی راوبط روسیه و غرب بر سر موضوع اوکراین، ربطی به موضوعات دیگر ندارد، مخصوصا این که در مورد پرونده ایران، روسیه هم مانند دیگر کشورها علاقه مند به دست یابی ایران به تسلیحات هسته ای نیست، به همین دلیل روسیه سعی می کند تقش فعالی را در مناقشات بین المللی بازی کند.

 

 

2. روسیه قصد دارد تا با همکاری در زمینه پرونده هسته ای ایران، فشارهای جهانی علیه خود را که به خاطر اوکراین پیش آمده، کاهش دهد؛ چرا که موضوع ایران، ابعاد بیشتری نسبت به اوکراین در سطح جهانی به خود گرفته است.

موضوع ایران برای اسرائیل، کشورهای عربی و ترکیه و برخی از کشورهای ناتو اهمیت زیادی دارد؛ اما موضوع اوکراین اهمیت زیادی برای کشورهای حاشیه خلیج فارس، و دیگر اعراب ندارد و روسیه قصد دارد در همکاری با آمریکا، توجه دیگر کشورها را نسبت به موضوع اوکراین منحرف کند تا نسبت به این موضوع کنار آمریکا نایستند؛ برای مثال اسرائیل می ترسد که اگر در موضوع اوکراین طرف آمریکا را بگیرد، روسیه به ایران برای رسیدن به تسلیحات هسته ای کمک کند.

 

 

3. روسیه در پرونده هسته ای ایران، قدرت این را ندارد که جلو رسیدن به توافق را بگیرد. درست است که واشنگتن و تهران اختلاف های زیادی با هم دارند؛ اما توافق ایران با آمریکا به احتمال زیاد صورت خواهد گرفت و هرگونه تلاش روسیه برای ایجاد اختلال در مذاکرات، با مخالفت شدید از سوی ایران و غرب مواجه خواهد شد؛ به همین دلیل روسیه توان سنگ اندازی در مذاکرات را ندارد.

 

 

4. روسیه از توافق ایران، سود زیادی خواهد برد و اگرچه توافق با ایران و کاهش تحریم ها، ایران را در فروش گاز و نفت رقیب روسیه خواهد کرد؛ اما ایران ثروتمند می تواند تجهیزات صنعتی بیشتر و گران تری را از روسیه خریداری کند، حتی ایران، تجهیزات هسته ای قانونی بیشتری را از روسیه خریداری خواهد کرد.

 

 

 

503

 

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top