|
پنج شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ الخميس ١٦ ذو الحجّة ١٤٤١ Thursday, August 6, 2020
کد خبر: 353930
نظرات: 1
تاریخ مخابره : ۱۳۹۳/۰۳/۱ - ۱۷:۴۵
آیت‌الله جوادی: آنکه از گزینه نظامی حرف می‌زند، محارب است
حجت الاسلام والمسلمین میرباقری تصریح کرد: نگرش و سخنان امروز ما در تئوریزه کردن انقلاب اسلامی عمیق‌تر از دهه‌های گذشته شده ولی کتاب‌ها و مقالات طرف غربی ژورنالیستی‌تر و ضعیف‌تر شده است.
اعتئال و عقلانیت آیت‌الله جوادی: آنکه از گزینه نظامی حرف می‌زند، محارب است
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

 

به گزارش جام نیوز به نقل از فارس، صبح امروز نشست تخصصی هم‌اندیشی اصول سیاست خارجی دولت اسلامی با موضوع "عقلانیت و اعتدال" در تالار شهید آوینی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم برگزار شد.


این همایش با پیام تصویری آیت الله جوادی آملی و سخنرانی حجج اسلام میرباقری، عباسی، مهاجرنیا و فیرحی و همچنین آقایان قشقاوی، ظهرانی همراه بود.

 


کسی که همواره از گزینه‌های نظامی روی میز حرف می‌زند، محارب است


آیت‌الله عبدالله جوادی‌آملی در پیام تصویری به نشست تخصصی  هم اندیشی اصول سیاست خارجی دولت اسلامی، اظهار کرد: اسلام برای روابط ملی منطقه‌ای و بین المللی برنامه‌ریزی کرده است و این سه محور شامل ارتباط داخلی و خارجی با ملت و دولت مسلمان، رابطه با اهل کتاب و ارتباط با جوامع بشری اعم از مشرک و غیره است و آیات و روایات برای هر سه بخش دستورات ویژه‌ای دارد.


وی در ادامه با اشاره به جهان‌شمولی قرآن و دستورات پیامبر‌(ص)، خاطرنشان کرد: برنامه‌های ما نیز باید اینگونه باشد زیرا اسلام در عین حال که به روابط داخلی و منطقه‌ای توجه دارد نگاه بین المللی نیز دارد و پیامبر‌(ص) رحمةاللعالمین بوده است.

 

 

جوادی

 


این مرجع تقلید با تاکید بر اینکه روابط خارجی با دیگران لزوماً نیازمند مودت، محبت و اتحاد سبیل نیست افزود: البته وضعیت محارب و کسی که همواره از گزینه‌های نظامی روی میز حرف می‌زند فرق می‌کند؛ این‌ها همان‌هایی هستند که وقتی انسان با آنها دست می‌دهد باید انگشتایش را بشمارد و آیاتی مانند «فَقَاتِلُواْ أَئِمَّةَ الْکُفْرِ» ناظر به همین افراد است. علت مقابله با این افراد کافر بودنشان نیست؛ زیرا با کافر می‌شود کنار آمد، اما با مستکبر نه، این‌ها طبق آیه قرآن به سوگند‌ها و تعهدات و میثاق‌های خود پایبند نیستند.


وی در ادامه خاطرنشان کرد: با این گروه نمی‌توان زندگی کرد و نمونه‌اش عمل نکردن به چندین قطعنامه درباره اسرائیل و یا قطعنامه‌هایی که در دوران فاع مقدس صادر می‌ کردند؛ این‌ها با دست راست تعهد کنند با دست چپ نقض می‌کنند، لذا مسئولان ما در مذاکره با این‌ها باید نهایت هوشیاری را داشته باشند.


آیت‌الله جوادی‌آملی با اشاره به سه اصل عزت، حکمت و مصلحت در سیاست خارجی دولت اسلامی گفت: مسئولان ما در روابط خارجی باید مقتدرانه بیانگر اسلام باشند و این اصل اسلامی را در نظر بگیرند که «الاسلام یعلو ولا یعلی علیه».


وی در پایان تاکید کرد: مصوبات مجلس و قانون رسمی مملکت برای همه قابل احترام است و همه حمایت می‌کنند و باید در تمام مراحل تعاملات خارجی خدا را در نظر بگیریم.

 


اعتدال و عقلانیت، 35 سال در کشور حاکم است


حجت‌الاسلام والمسلمین سید مهدی میرباقری اظهار داشت: اختلاف بر سر اعتدال، عقلانیت و نفی خشونت و نیز شاخصه‌های موفقیت در سیاست خارجی مانند رفاه و امنیت در زمینه اصل نیست بلکه تفاوت دیدگاه‌ها بر سر تفسیر اعتدال وجود دارد.


وی افزود: عقلانیت دارای شاخه‌های بنیادی، عمومی و تخصصی است؛ بحث این است که آیا تصمیم‌گیری‌ها بر اساس عقلانیت سکولار هستند یا نوع دیگری را در نظر داریم.

 

 

میرباقری

 


رئیس فرهنگستان علوم اسلامی با بیان اینکه باید ضریب امنیت را بررسی کرد و ببینیم که منظور امنیت اسلام است یا مسئله دیگر گفت: توسعه لیبرالی یا توسعه بومی خودمان هم در زمینه ارزیابی توسعه مد نظر قرار خواهد گرفت.


وی ادامه داد: هژمونی انقلاب اسلامی نباید در راستای رفع تحریم‌ها و مذاکرات از دست برود؛ در مسئله اوکراین هم به نظر می‌رسد استکبار به دنبال تبدیل فضای قدرت به فضای جنگ سرد و کمرنگ کردن سیاست‌های جمهوری اسلامی است.


میرباقری با اشاره به این حقیقت که اعتدال و عقلانیت 35 سال است که در ایران حاکم شده گفت: اگر اینگونه نبود نظام جمهوری اسلامی تاکنون پابرجا نمی‌ماند.


رئیس فرهنگستان علوم اسلامی با تاکید بر قرائت خشونت‌آمیز از اسلام عنوان داشت: به همان اندازه باید از لیبرالیسم هم به دور باشیم.


وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی یک طرف درگیری تمدنی در جهان است گفت: وقتی جریان روشنفکری در کشور ما رابطه دین و حکومت را مورد بررسی قرار می‌دهد به سراغ مباحث تخصصی می‌رود و موضوعات کلان را در نظر نمی‌گیرد؛ در مسئله نگاه دین به روابط بین الملل باید از مباحث کلامی شروع کنیم نه اینکه احکام را اولویت قرار دهیم یعنی فلسفه تاریخ را ملاک بگذاریم.


میرباقری افزود: آینده‌نگری مبتنی بر فلسفه تاریخ شکل می‌گیرد؛ وقتی از قواعد روابط بین الملل بحث می‌کنیم باید الزامات بالادستی را که قابل تصرف نیستند در نظر داشته باشیم؛ وقتی در مقیاسی شاهد ورود و صف‌بندی نبی مکرم اسلام(ص) هستیم کسی حق تصرف و خلافت ندارد زیرا مرزبندی در اینجا جزو الزامات بالادستی است.


رئیس فرهنگستان علوم اسلامی با بیان اینکه دین معادله پرستش است خاطرنشان کرد: روابط بین الملل هم در شرایط که مرزبندی توسط پیامبر اکرم(ص) صورت گرفته نمی‌تواند تصرف کند یعنی باید حد خودمان را بدانیم و در نظر داشته باشیم که حکومت را در معادلات اجتماعی توان تصرف دارد.


وی گفت: غربی‌ها در آغاز رنسانس گمان کردند می‌توانند عالم را مطابق خواسته خود بسازند ولی می‌دانیم که مرزهایی توسط خداوند و رسول گرامی اسلام(ص) تعیین شده که نمی‌توانیم از آنها عبور کنیم در حقیقت خداوند را مبدأ قدرت در جهان می‌دانیم و عقلانیت ما هم در همین چارچوب است.


میرباقری با بیان اینکه انسان‌ اختیار تصرف در عالم را از جانب خداوند دارد عنوان داشت: ذیل این مسئله دو جریان عبودیت و استکبار مطرح می‌شود؛ عبودیت حول محور انبیاء و پرستش است و استکبار هم حول فرعون‌ها می‌گردد و هر یک به دنبال جهانی‌سازی هستند که طبیعتاً به جنگ و درگیری می‌انجامد؛ هیچ کس نمی‌تواند جلوی جنگ میان حق و باطل را بگیرد ولی گاهی اوقات حرف‌هایی شنیده می‌شود که می‌خواهند صلح کلی ایجاد کنند و گویی جای خداوند نشسته‌اند.


رئیس فرهنگستان علوم اسلامی با بیان اینکه اصل درگیری حق و باطل از نظر قرآن قطعی است خاطرنشان کرد: دو بخش عمده معارف قرآن همین درگیری تاریخی را بیان می‌کند؛ قرآن علم تاریخ نیست بلکه آن را به گونه‌ای تبیین می‌کند که اهل ایمان به آینده‌نگری صحیحی دست یابند.


وی با اشاره به برخورداری هر دو جریان عبودیت و استکبار از ابزارهای سخت و نرم گفت: قدرت به امداد الهی باز می‌گردد و از نظر قرآن همواره دست برتر از آن جبهه حق خواهد بود؛ ایام الله مانند ظهور و رجعت هم پیش بینی شده که پیروزی قطعی را از آن جبهه حق می‌داند و سیاست خارجی و عقلانیت ما هم در همین چارچوب باید تعیین و اجرا شود.


میرباقری اضافه کرد: عوامل قدرت به عوامل دانشی، گرایشی و بنیادین باز می‌گردند؛ بخشی از قدرت‌ها گرایشی یا همان نظام انگیزشی جامعه هستند و نباید مورد غفلت قرار گیرند.


رئیس فرهنگستان علوم اسلامی با بیان اینکه معتقدیم ظرفیت انگیزشی قدرت مقابل ما در حال اتمام و به تبع آن قدرت آن نظام در حال فروپاشی است گفت: دستگاه انگیزشی انبیاء ظرفیت فائقه بر دستگاه شیطان را به وجود می‌آورد.


وی افزود: مقیاس تاثیر انقلاب اسلامی تکامل معادله‌های جهانی است بنابراین هر نوع ارتباط باید ذیل این چارچوب باشد.


میرباقری با بیان اینکه آمریکا، نظام جمهوری اسلامی را طرف مقابل خود می‌داند گفت: به همین دلیل تمام تئوری‌های خود را با انقلاب اسلامی مورد آزمایش قرار می‌دهند.


رئیس فرهنگستان علوم اسلامی تصریح کرد: نگرش و سخنان امروز ما در تئوریزه کردن انقلاب اسلامی عمیق‌تر از دهه‌های گذشته شده ولی کتاب‌ها و مقالات طرف غربی ژورنالیستی‌تر و ضعیف‌تر شده است.

 

وی ادامه داد: هنوز داوری در زمینه محقق شدن اهداف انقلاب اسلامی و تئوری آن زود است.


 این مسئول بیان کرد: دنیای غرب سعی می‌کند فرهنگ جهانی را به نفع خودش تغییر دهد بنابراین نمی‌توان گفت باید در چارچوب پذیرفته شده‌ها حرکت کرد.


وی افزود: لایه‌ای از سیاست خارجی به حرکت در چارچوب فرهنگ پذیرفته و لایه‌ای دیگر به تغییر پذیرفته شده‌ها ارتباط دارد؛ انقلاب اسلامی معادلات جهانی را تغییر داده و سیاست خارجی ما هم در همین چارچوب است.


رئیس فرهنگستان علوم اسلامی با بیان اینکه جنگ دفاعی برای ما کافی است عنوان داشت: امام راحل که فرمودند غیر معصوم حق دفاع ابتدایی را ندارد در عین حال 10 سال جنگ داخلی و خارجی را مدیریت فرمودند زیرا اگر ما هم به دشمنان کاری نداشته باشیم آنها به دنبال تغییر معادلات به نفع خود هستند.


وی ادامه داد: متفکران غربی به بوش نامه نوشته بودند که فرهنگ غربی تنها فرهنگی است که قابلیت جهانی شدن دارد و دیگر ملت‌ها باید در قالب خرده فرهنگ فعالیت کنند؛ استفاده از سلاح‌های جنگی برای این مسئله امری اخلاقی است و این بدان معناست که دفاع جوامع برای حفظ فرهنگ خودشان غیر اخلاقی خواهد بود.


میرباقری افزود: پس از ظهور شاهد صلح کلی خواهیم بود وگرنه در شرایط کنونی صلح جهانی جز با نفی اسلام محقق نمی‌شود.


رئیس فرهنگستان علوم اسلامی با بیان اینکه عرف سکولار قابل قبول نیست گفت: عرف کارشناسی و بر سر اصول دینی ملاک است.
انتقادات سازنده سبب حفظ خطوط قرمز هسته‌ای کشور می‌شود


حسن قشقاوی دیگر سخنران این نشست با اشاره به تعریف واژه اعتدال با استناد به آیات و روایات اظهار ‏داشت: عقلانیت را هم مبنای اعتدال و هم نتیجه این مسئله می‌‌توان دانست؛ ریشه واژه اعتدال ‏را نیز از کلمه عدل به معنی توازن و قرار گفتن هر چیز در جای خود می‌توان توصیف کرد.‏


وی نقطه مقابل اعتدال را افراط و تفریط و تندروی و کندروی در فکر و عمل دانست و افزود: بر ‏اساس روایات موجود، مظهر جهالت و عدم عقلانیت همین مسئله است.‏

 

 

قشقایی

 


معاون کنسولی و امور مجلس و ایرانیان وزیر امور خارجه با بیان اینکه مبنای اصلی سیاست خارجی ‏جمهوری اسلامی ایران، جهان‌گرایی اسلامی، سلطه‌ستیزی، حق‌طلبی، عدالت‌خواهی، ‏عزت‌طلبی، صلح‌خواهی، استقلال طلبی و عقل‌گرایی و تعامل سازنده با جهان هستند گفت: این ‏اصول با استناد به اصول قانون اساسی، سند چشم انداز و برنامه پنج ساله و رهنمودهای امام و ‏رهبری تعیین شده‌اند؛ هنر تفکر اعتدالی در حقیقت جمع بین آن آرمان‌گرایی و این واقع‌گرایی ‏است.‏


وی ادامه داد: با استناد به کاربرد دو اصطلاح «استصلاح الاعداء و استصلاح الاضداد» در بیان امام ‏علی(ع)، راهبردهای تقلیل خصومت‌ورزی دشمن و کم کردن هزینه دشمنی‌ها و ایجاد موازنه بین ‏منافع ملی و مصالح اسلامی بین اهداف و ابزار سیاست خارجی، بین اعمال قدرت و کاربرد ‏دیپلماسی و نیز بین حق و تکلیف در سیاست خارجی جزو اهداف و شاخصه اصلی دستگاه ‏دیپلماسی کشور در دولت تدبیر و امید خواهد بود.‏
قشقاوی با اشاره به برنامه‌های اعلامی وزیر امور خارجه در نطق رأی اعتماد در مجلس شورای ‏اسلامی خاطرنشان کرد: شاخصه‌های ذکر شده در سخنرانی وزیر و همچنین مقاله مهم وی در ‏مجله فان پالسی تجلی یافته است و روح این مقاله تبیین مولفه‌های عقلانیت و اعتدال در ‏سیاست خارجی بوده است ضمن اینکه نکاتی که در سخنرانی‌های متعدد رئیس جمهور در ‏عرصه‌های خارجی و داخلی بیان شده هم حاوی همین شاخصه‌ها است.‏


معاون وزیر امور خارجه گفت: در مورد علت تغییرات گفتمانی در دولت‌های مختلف پس از انقلاب باید ‏گفت تغییرات گفتمانی هرگز به معنی عدول از اصول و مبانی شناخته شده در قانون اساسی و ‏کلام امام راحل و رهبر معظم انقلاب نیست زیرا همه رؤسای جمهور و نمایندگان ادوار مختلف ‏مجلس سوگند یاد کرده‌اند که فقط قرائت رسمی که همان قانون اساسی است را داشته باشند و ‏قرائت‌های متعدد در حوزه‌های ساختاری و اساسی هرگز نباید در بین حکومت‌گران جاری شود.‏


وی ادامه داد: قرائت‌های مختلف حق علما، روشنفکران و اندیشه‌ورزان است زیرا حکومت‌گری ‏عرصه «تصمیم عملی» و روشنفکری عرصه «تردید ذهنی» هستند.‏


قشقاوی با بیان اینکه بر این اساس اگر حکومت‌گران قرائت مختلف در حوزه‌های کلان و ساختاری ‏داشته باشند در حقیقت پس از اجرای مراسم تحلیف نقض سوگند کرده‌اند عنوان داشت: به همین ‏دلیل در همه نظام‌های معتبر جهان، تغییر دولت‌ها هرگز به معنی تغییر حکومت‌ها و یا تغییر در ‏سیاست‌های اساسی کشور نیست.‏


معاون کنسولی و امور مجلس و ایرانیان وزیر امور خارجه افزود: بر اساس احساس ضرورت و ‏واقع‌بینی موجود، طرفین مذاکره یعنی ایران و 1+5 اصل مذاکره و تداوم آن را هر چند نفس‌گیر و ‏بسیار سخت پذیرفته‌اند ضمن اینکه جامعه ما تک صدایی نیست و پذیرش انتقادات لازمه جامعه ‏چند صدایی به شمار می‌رود.‏


وی با بیان اینکه مصالح ملی ایجاب می‌کند در یک فضای اجماع ملی همه جریانات مدعی اعم از ‏موافق یا مخالف مذاکرات طرح‌های عملیاتی خود را برای پیشبرد کار ارائه کنند بیان داشت: این کار ‏باید به گونه‌ای باشد که حاصل این گونه پیشنهادات واقع‌بینانه و مسئولانه دو ارمغان را برای کشور به ‏وجود آورد؛ یکی آنکه هرگز خطوط قرمز تبیین شده هسته‌ای نقض نگردد و دیگر اینکه گشایش ‏بیشتر در تعامل سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بین دو طرف مذاکره ایجاد شود.‏


قشقاوی در ادامه و در پاسخ به سئوالی مبنی بر چگونگی رسیدن به توافق برد ـ برد در برخورد با ‏دشمن ابراز کرد: ما هیچ اصراری بر کاربرد واژه‌های خاص نداریم؛ در تاریخ پس از انقلاب در حوادثی ‏نظیر حمله آمریکا به صدام یا به طالبان و با وجود برخی پیشنهادات افراطی و یکجانبه‌گرایانه، رهبری ‏حکیم و هوشمند انقلاب اسلامی با اتخاذ مواضع متوازن، معتدل و واقع‌بینانه به دور از فضای ‏احساسی و افراطی، کشور را از ورود به دو جنگ مهم منطقه‌ای نجات داد و سرافرازانه به انتظار ‏پیروزی بزرگ دیپلماسی حکیمانه خود در این دو موضوع نشست.‏


معاون وزیر امور خارجه ادامه داد: بدون آنکه ماهیت واقعی طرف مقابل از سوی رهبری نادیده گرفته ‏شود، ایشان موافقت کردند تا در اجلاس‌های متعدد مربوط به مراحل دولت‌سازی جدید در عراق و ‏افغانستان، جمهوری اسلامی ایران حضور و نقشی موثری ایفا کند؛ ماهیت و اهداف طرفین به ‏جای خود و مذاکرات هم به جای خود و اینکه نتیجه این دیپلماسی موفق را در این گونه مذاکرات برد ‏‏ـ برد یا هر چیز دیگر بنامید، بر عهده شما خواهد بود.‏


وی گفت: این سیاست متوازن با رویکرد آرمان‌گرایی واقع‌بینانه تا هم اکنون ادامه دارد و در مبحث ‏سوریه، جمهوری اسلامی طرح عاقلانه خود را اعلام کرده است؛ در بحث کنفرانس خاورمیانه عاری ‏از سلاح هسته‌ای که بنا بود دو سال گذشته در هلسینکی برگزار شود، ایران اسلامی اعلام ‏آمادگی و حضور کرد و در مبحث اخیر هسته‌ای هم به مذاکرات ادامه می‌دهیم هرچند که سخت و ‏نفس‌گیر باشد.‏

 


سیاست خارجی برای مردم و نخبگان ما اهمیت دارد


حجت‌الاسلام والمسلمین علی عباسی در ابتدای این نشست در سخنانی اظهار کرد: ارتقاء فقه روابط بین الملل و فقه سیاسی و نیز کاربردی شدن این مسائل در حوزه علمیه هدف از نشست حاضر است.


وی افزود: تولیداتی در این حوزه طی سال‌های اخیر داشته‌ایم هرچند به میزان انتظار نبوده‌اند؛ برگزاری نشست‌های علمی می‌تواند برکات زیادی برای کاربردی شدن نظریه‌های سیاسی اسلامی داشته باشند.

 

 

عباسی

 

 

رئیس پژوهشگاه بین المللی المصطفی با بیان اینکه نیازمند الگوهای تکمیل‌یافته برای استفاده کارگزاران سیاست خارجی نظام هستیم گفت: امیدواریم اینگونه نشست‌ها زمینه توسعه مباحث و ارائه الگوهای کامل را به دیپلمات‌های نظام اسلامی فراهم کند.


وی ادامه داد: امروز در جامعه شاهد دیدگاه‌های متفاوت هستیم و جامعه ما هم به مسائل سیاسی حساس است که می‌تواند پدیده مبارکی باشد؛ مردم و نخبگان ما بسیار سیاسی هستند و سیاست خارجی برای آنها اهمیت دارد.


عباسی با بیان اینکه همه صداها باید فرصت اظهار نظر داشته باشند گفت: البته این نگرانی وجود دارد که این تفاوت‌ها به تدریج سبب چالش در بخش‌های مختلف جامعه شود؛ از رهگذر بحث‌های علمی می‌توان فضایی عالمانه و صمیمی ایجاد کرد که در عین اختلاف در نظریات، دوستی‌ها هم تحکیم شوند و جامعه ما به این مسئله به شدت نیازمند است.


رئیس پژوهشگاه بین المللی المصطفی خاطرنشان کرد: مباحث مشفقانه به توسعه فضای دوستی و صمیمیت کمک می‌کند زیرا می‌توان اخوت اسلامی را در عین تفاوت در دیدگاه‌ها حفظ و تحکیم کرد.
وی با تاکید بر اینکه نمی‌توانیم با عالم ارتباط نداشته باشیم تصریح کرد: البته حضور ما باید تاثیرگذار و نه منفعلانه باشد؛ به نظم موجود در جهان نقدهایی داریم و آن را مطلوب نمی‌دانیم ولی این به معنای جدایی با عالم نیست.


عباسی با بیان اینکه باید به واقعیت‌ها بنگریم گفت: به تعبیر رهبر معظم انقلاب باید دست چدنی پنهان زیر دستکش مخملین را درک کنیم.


رئیس پژوهشگاه بین المللی المصطفی بزرگ‌ترین نشانه و مولفه عقلانیت و اعتدال را جمع میان واقعیت‌ها و حفظ ارزش‌ها و آرمان‌ها دانست و عنوان داشت: پافشاری بر اصول به معنای رویکردی کاملا دینی است و همان عقلانیت محسوب می‌شود.


وی با بیان اینکه اصول عزت، حکمت و مصلحت که توسط رهبر معظم انقلاب عنوان شده‌اند از اصول فقهی استنباط شده‌اند گفت: قواعد سیاسی و اجتماعی فراوانی در فقه شیعه وجود دارند که در نهایت و پس از بررسی آنها در می‌یابیم که عزت نظام اسلامی باید در همه معادلات و روابط حفظ شود که زمینه آن استفاده از حکمت و مصلحت است.


عباسی افزود: به یقین دیگران از گسترش نفوذ جمهوری اسلامی و قدرت گرفتن ایران اسلامی در عرصه بین المللی خشنود نیستند بنابراین باید با استفاده از اصول فقهی و اساسی دینی خود به توسعه قدرت نظام در عرصه‌های نرم دست یابیم.

 

 

مشاهده نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:

مشاهده سایر نظرات

آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top