|
چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ الأربعاء ١٥ ذو الحجّة ١٤٤١ Wednesday, August 5, 2020
کد خبر: 353945
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۳/۰۳/۱ - ۱۷:۳۸
برخورد با کارشناس وزارت نفت به ‌خاطر یک مصاحبه!
پرونده یک کارشناس حوزه نفت به خاطر یک مصاحبه و انتقاد وی از سازمان محیط ‌زیست، به هیات بدوی رسیدگی به تخلفات کارکنان نفت ارسال شد.
وزارت نفت برخورد با کارشناس وزارت نفت به ‌خاطر یک مصاحبه!
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

 

به گزارش سرویس گیشه جام نیوز، روزنامه وطن امروز طی گزارشی نوشت:پرونده یک کارشناس حوزه نفت به خاطر یک مصاحبه و انتقاد وی از سازمان محیط‌زیست، به هیات بدوی رسیدگی به تخلفات کارکنان نفت ارسال شد.

 

این کارشناس باسابقه نفت، اوایل اسفندماه سال گذشته مصاحبه‌ای با «وطن‌امروز» انجام داد که طی آن به انتقاد از فضاسازی‌های سازمان محیط‌زیست درباره کیفیت بنزین تولید داخلی پرداخت.

 

البته این کارشناس هیچ اظهارنظری علیه سیاست‌های آن زمان مجموعه نفت نکرده و در کل به دفاع از عملکرد وزارتخانه و مجموعه‌های نفت در تولید بنزین پاک پرداخته بود. با این حال گویا همزمان با این مصاحبه، برخی رویکردها و سیاست‌های مجموعه نفت تغییر می‌کند و این مجموعه و آن سازمان زیست‌محیطی در سطوح بالا درباره بنزین با یکدیگر هم‌عقیده می‌شوند. بنابراین کارشناس یاد‌شده که فقط به بیان دیدگاه کارشناسی خود پرداخته بود، قربانی عدم‌اطلاع از این روند شده است.

 

یک منبع آگاه در وزارت نفت در گفت‌وگو با «وطن‌امروز» اظهار داشت: آقای سیدعلی س - م بیش از 20 سال است به عنوان کارشناس و مدیر در حوزه نفت فعالیت دارد اما در ماه‌های اخیر با بدترین شرایط کاری مواجه بوده است چرا که یک مقام ارشد حوزه نفت، خواستار برخورد با وی شده است.

 

این منبع آگاه ادامه داد: پس از انتشار مصاحبه «وطن‌امروز»، پرونده این کارشناس به هیات بدوی رسیدگی به تخلفات کارکنان نفت فرستاده شد.

 

وی با بیان اینکه این کارشناس از هرگونه مصاحبه با رسانه‌ها بویژه رسانه‌های مشخص منع شده است، گفت: این فرد که از کارشناسان مجرب نفت است، هم‌اکنون وضعیت روحی مناسبی ندارد و از زمانی که با دستور یک مقام ارشد نفتی به هیات بدوی معرفی شده، این موضوع تاثیر منفی در زندگی شخصی و اداری وی داشته است. به گفته این منبع آگاه، سیدعلی س - م اکنون در انتظار حکم هیات بدوی رسیدگی به تخلفات کارکنان نفت است.

 

* اقدامات تنبیهی برای کارشناسان نفت

 

در همین زمینه، برخی حاضران و کارشناسان در میزگرد دانشجویی «واردات بنزین» که روز دوشنبه در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد نیز از توبیخ کارشناسان حوزه نفت ابراز نگرانی و تاسف کردند.

 

مجری این برنامه دانشجویی گفت: «از پتروشیمی‌ها دعوت کردیم اما بعضی از آنها اظهار کردند از سوی مقامات ارشد به آنها گفته شده است نباید درباره بنزین مصاحبه و اظهارنظر کنند چون به گفته آنها، موضوع بنزین حالت عادی ندارد و امنیتی شده است. بنابراین اجازه صحبت ندارند!» جلیل سالاری قائم‌مقام سابق شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران نیز در این میزگرد اظهار داشت: «متاسفانه سیستم کنونی در حوزه نفت، اقدامات تنبیهی انجام می‌دهد و دستورالعمل‌هایی صادر شده است مبنی بر ممنوعیت کارشناسان و مدیران از مصاحبه با برخی رسانه‌ها اما من شخصا اعتقاد دارم جایی که منافع ملی کشور و ارزش‌های نظام مطرح است، قطعا بر بسیاری از دستورالعمل‌ها ارجحیت دارد... اگر کارشناسی نظر می‌دهد، نباید با شأن و منزلت کارشناسی‌اش بازی کنیم و او را توبیخ کنیم».

 

* سیدعلی س- م چه گفته بود؟

 

شاید برای مخاطبان جالب باشد که سیدعلی س - م به عنوان کارشناس حوزه نفت در مصاحبه خود با «وطن‌امروز» چه گفته بود که اکنون به دستور یک مقام ارشد وزارت نفت باید به هیات بدوی رسیدگی به تخلفات کارکنان نفت پاسخگو باشد.

 

این جملات بخشی از اظهارات این کارشناس است: «ما همه فرآورده‌های تولیدی پالایشگاه‌ها را در آزمایشگاه‌های کامل و مجهزی که در اختیار داریم، مورد آزمایش قرار می‌دهیم. همچنین فرآورده‌های وارداتی را نیز کنترل می‌کنیم... بنابراین وقتی این مشخصات و استانداردها تدوین و نوشته شده و ما هم موظف هستیم بر اساس آن کار کنیم و حتی آزمایش‌های لازم را هم انجام می‌دهیم، دیگر نیازی نیست که سازمانی بیاید و بگوید مطابق استاندارد هست یا نه... سال‌هاست نتایج آزمایشات بنزین‌های تولیدی را به سازمان ملی استاندارد می‌دهیم... بارها هم به مجموعه همکاران خانم ابتکار گفته‌ایم که آزمایشگاه‌هایی در کشور وجود دارد که می‌توانیم به آنها مراجعه کنیم تا حقایق برای همه آشکار شود...

 

ما توزیع و مصرف بنزین یورو4 را آغاز کرده‌ایم... نمی‌خواهم به خانم ابتکار جسارت کرده باشم اما متاسفانه نظرات کارشناسی توسط افراد ذی‌صلاح و کارشناس ابراز نمی‌شود... الان ما مدعی هستیم که آنها (محیط‌زیست) یکطرفه به قاضی رفته‌اند و درباره کیفیت بنزین اظهاراتی می‌کنند که موجب ایجاد فضای بیم و وحشت میان مردم می‌شود... من بارها به عنوان یک کارشناس از آقایان گلایه کرده‌ام که چرا اجازه می‌دهید هرکسی اظهارنظر کند. ما تا به حال به خودمان جرات ندادیم درباره مسائلی که به سازمان محیط‌زیست مربوط می‌شود ورود کنیم و اظهارنظر داشته باشیم. به نظرم این برگرفته از حیای مسؤولان عالیرتبه وزارت نفت است که تا به حال به اظهارنظر برخی‌ها از جمله خانم ابتکار عکس‌العمل نشان نداده‌اند».

 

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top