خبرخوان جام نیوز
|
چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ الأربعاء ٢٣ صفر ١٤٤١ Wednesday, October 23, 2019
کد خبر: 354491
نظرات: 27
تاریخ مخابره : ۱۳۹۳/۰۳/۵ - ۰۸:۲۳
منظور بی بی سی کدام شبکه ایرانی است؟
ادعای بی بی سی اگر ذره ای واقعیت داشت، لااقل لحظاتی از برنامه های تفرقه جویانه مورد ادعا در مستندی که 6 ماه وقت برای ساخت آن صرف شده، گنجانده می شد.
بی بی سی منظور بی بی سی کدام شبکه ایرانی است؟
به این مطلب امتیاز دهید
80% 20% بازدید

 

به گزارش سرویس دینی جام نیوز، چندی پیش بی بی سی مستندی با نام "آزادی برای نفرت پراکنی" پخش کرد مستندی که گفته می شود 6 ماه زمان برد تا به مرحله پخش رسید.

 

در این مستند، بي بي سي تحولات جهان اسلام را که در قرائت غربی ها از آن با عنوان "بهار عربی" یاد می شود، زمینه ساز آزادی عمل فرقه گرایان جلوه داد و با این پیش زمینه، معرفی شبکه های تفرقه افکن در کشورهای مختلف اسلامی را آغاز نمود.

 

 

بهار عربی

 

 

اما فعالیت شبکه هایی که بی بی سی به معرفی شان پرداخته، نوعا ارتباطی با تحولات اخیر جهان عرب ندارد چرا که یا سال تأسیس آن ها با شروع جنبش "بیداری اسلامی" همخوان نیست و یا در کشورهایی به تولید برنامه می پردازند که خارج از محدوده بیداری اسلامی (به اصطلاح بی بی سی: بهار عربی) هستند.

 

شبکه هایی که بی بی سی در مدت 6 ماه به دنبال شناسایی حامیان مالی شان بود عبارتند از: «شبکه وهابی "وصال فارسی" در لندن، تلویزیون "فدک" در لندن، شبکه "اهل بیت" در لس انجلس، "الانوار2" در عراق و تلویزیون وهابی "صفا" در مصر»

 

 

وصال فارسی (WesalFarsi)

این شبکه ماهواره ای از جمله شبکه های وهابی فارسی زبان است که در لندن به پخش برنامه های تفرقه افکنانه علیه شیعه و سنی می پردازد و خارج از محدوده بیداری اسلامی است.

 

 

معرفی شبکه وهابی وصال فارسی در بی بی سی

 

 

تلویزیون فدک (FadakTV)

"یاسرالحبیب" روحانی کویتی پس از متواری شدن از این کشور، با خرید کلیسایی به قیمت یک میلیون پوند در حومه مرفه نشین لندن، آن را به مسجد و استودیویی برای پخش برنامه های تفرقه افکنانه تلویزیون خود اختصاص داده است.

 

سؤالی که در مورد این دو شبکه لندنی پیش می آید این است که چرا آفکام (Ofcom) ـسازمان مسئول رسانه هایی که در انگلستان برنامه پخش می کنندـ تا کنون با این شبکه ها برخورد جدی ننموده و فقط به چند تذکر کتبی بسنده کرده است؟!

آیا خود انگلستان حامی این شبکه های تفرقه افکن نیست؟

 

 

معرفی تلویزیون فدک در بی بی سی

 

 

شبکه اهل بیت (Ahl El Bait)

شبکه ماهواره ای اهل بیت که به اسم شیعه و زیر نظر یک روحانی نمای افغانی اداره می شود، در خاک امریکا -نزدیکترین هم پیمان عربستان سعودی در منطقه- به تفرقه افکنی می پردازد.

قطعا امریکا نیز از محدوده بهار عربی خارج است. اما سوالی که هنوز بی پاسخ مانده این است: چگونه یک طلبه در خاک امریکا توانسته در برنامه های خود با صراحت تمام به توهین علیه اهل سنت بپردازد ولی عربستان سعودی که مدعی رهبری جهان عرب و اهل سنت است، علیه او هیچ اقدامی نکرده است؟!

آیا امریکا و عربستان سعودی خود از حامیان این شبکه و شبکه هایی از این قبیل نیستند؟

 

 

معرفی شبکه اهل بیت در بی بی سی

 

 

الانوار2 (Anwar2)

برنامه های شبكه ماهواره اي الانوار2 در عراق تولید و پخش می شود. این شبکه پس از رفع توقیف، چند وقتی است فعالیت خود را از سر گرفته است.

عراق نیز جزء کشورهایی که به اصطلاح غربی ها بهار عربی در آن ها اتفاق افتاده، محسوب نمی شود.

 

 

حسن الموسوی مشاور ارشد الانوار2

 

 

تلویزیون وهابی صفا (Safatv)

در این میان تنها شبكه اي كه بي بي سي ممکن بود بتواند برای اثبات مدعایش روي آن مانور دهد، تلویزیون وهابی صفا است چرا که مصر از جمله کشورهایی است که بهار عربی مورد نظر بی بی سی در آن تحقق یافته است.

 

ولی گویا بی بی سی به سال تأسیس این شبکه توجه نداشته یا اینکه از روی عمد نخواسته اشاره کند که تلویزیون وهابی صفا در عهد حکمرانی "حسنی مبارک" دیکتاتور مخلوع مصر تأسیس شده است، نه پس از شکل گیری بیداری اسلامی!

 

 

از جمله ادعاهای بی بی سی در این مستند، معرفی ایران به عنوان یکی از  پایگاه هایی است که شبکه های تفرقه افکن در آن فعالیت دارند.

مستندسازان رسانه دولتی انگلیس به دروغ جمهوری اسلامی ایران را پایگاه برخی شبکه های ماهواره ای تفرقه افکن معرفی کرده اند؛ آنجا که ادعا می کنند: «دستکم 20 شبکه از این تعداد، آشکارا لحنی فرقه گرایانه دارند و در سراسر منطقه پراکنده اند: در مصر، عربستان سعودی، ایران[!] و عراق»

 

 

 ادعای بی بی سی

 

 

اگر منظور بی بی سی دو شبکه ماهواره ای "الکوثر" و "ولایت" هستند، باید گفت که این دو شبکه با رویکردی علمی و مستند به بیان حقایق تاریخی-مذهبی می پردازند و شبهات مطرح شده راجع به مبانی اعتقادی شیعه را با بیانی منطقی و عاری از توهین و ناسزا پاسخ می گویند.

اساسا سوگیری این دو شبکه بر محور تقریب بین مذاهب است و از جنجال و تفرقه افکنی به شدت احتراز می کنند.

 

اما اگر منظور بی بی سی شبکه هایی مانند "اهل بیت" است، باید گفت که فعالیت آن در ایران ممنوع می باشد و سرسپردگی گردانندگان آن به استعمار نیز بر همگان آشکار است. نشان به آن نشان که از قضا تمرکز اصلی شبکه یادشده بر سیاهنمایی علیه جمهوری اسلامی و هتاکی به مراجع عظام تقلید و شخصیت های مذهبی است.

 

ادعای بی بی سی اگر ذره ای واقعیت داشت، لااقل لحظاتی از برنامه های تفرقه جویانه مورد ادعا در مستندی که 6 ماه وقت برای ساخت آن صرف شده، گنجانده می شد.

 

 

مشاهده نظرات

جام نیوز دمت گرم خوب مچ گیری کردی دمت گرم

پاسخ

۲

۲

من خبرهای بی بی سی رو بیشتر قبول دارم تا نسبت به شبکه های داخلی. ازخبرهای داخلی فقط 20:30 مورد قبوله

پاسخ

۷۳

۸۴

۱۴

۱۶

akhe BBC chi .... ke akhbaresho gush bedim,hich wagt wagtamo barai in harumzadeha nemizaram

پاسخ

۶۸

۳۲

شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:

مشاهده سایر نظرات

آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top