خبرخوان جام نیوز
|
پنج شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ الخميس ٨ شعبان ١٤٤١ Thursday, April 2, 2020
کد خبر: 362202
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۳/۰۳/۲۷ - ۱۰:۴۷
نگاهی به روز اول مذاکرات هسته ای/ حضور شگفتی آور دیپلمات هوشمند آمریکا
خبرگزاری فرانسه به نقل از دیپلمات‌های حاضر در وین نوشته است که "هنوز کارهای زیادی باقی مانده... در مورد موضوعات مهم حتی به شروع تفاهم هم نرسیده‌ایم"
ظریف. اشتون نگاهی به روز اول مذاکرات هسته ای/ حضور شگفتی آور دیپلمات هوشمند آمریکا
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

 

 

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، روز اول از دور پنجم مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای 1+5، روز گذشته با مذاکرات سه جانبه ظریف، اشتون و برنز آغاز شد. این مذاکرات امروز ادامه خواهد یافت.

 

 

خبرهایی را که سایت های فارسی زبان دولت های غربی از روز اول این مذاکرات منتشر کردند، مرور می کنیم:

 

 

 

بی بی سی فارسی (BBCpersian):

 

 

وزیر خارجه ایران و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که گروه ۱+۵ را نمایندگی می‌کند، در وین ناهار کاری خوردند و سپس مذاکرات ایران و آمریکا با حضور کاترین اشتون انجام شده است.

 


ویلیام برنز، معاون وزیر خارجه آمریکا در دور تازه گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ حضور داشت.

 


آقای برنز که قرار است تا پنج ماه دیگر بازنشسته شود، در دولت باراک اوباما از اصلی‌ترین چهره‌های مذاکرات "پشت پرده" میان تهران و واشنگتن بوده است.

 


او که پیش از این رسما در هیچ یک از مذاکرات ایران و ۱+۵ حضور نداشته، هفته گذشته در راس یک هیئت آمریکایی با دیپلمات‌های ایران دیدار کرد.

 


حضور آقای برنز در وین، سطح شرکت آمریکا در مذاکرات ۱+۵ را از مدیر کل به معاون وزارت خارجه ارتقا می‌دهد.

 


دور تازه مذاکرات هسته‌ای در حالی آغاز می‌شود که ۳۵ روز به پایان ضرب‌الاجل تعیین‌شده برای رسیدن به یک توافق جامع درباره برنامه هسته‌ای ایران باقی مانده است.

 


ایران در طی هفته گذشته علاوه بر آمریکا با روسیه، فرانسه و آلمان هم گفت‌وگوی دوجانبه داشته است.

 

 

 

 

نگارش متن توافق نهایی


محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران روز دوشنبه (۲۶ خرداد) در فرودگاه وین به خبرنگاران گفت: "اگر اراده واقعی در طرف مذاکره‌کننده مقابل وجود داشته باشد رسیدن به توافق امکان‌پذیر است."

 


آقای ظریف با اشاره به "بحث‌های متعدد" با گروه ۱+۵ در ماه‌های اخیر گفت: "فکر می‌کنم باید در این مرحله کار نگارش متن توافق نهایی آغاز شود."

 


وزیر امور خارجه ایران امکان تمدید توافق موقت فعلی تا شش ماه دیگر راه هم مطرح کرده، اما گفته است: "آنچه از بازیگران مختلف غربی به اشکال مختلف دیده و شنیده‌ایم آنها نیز ابراز علاقه کرده‌اند که در همین فرصت تعیین شده شش‌ماهه مذاکرات به نتیجه برسند."

 

 

ویدئو/ گزارش بی بی سی

 


پیش از این از عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه و از مذاکره‌کنندکان ارشد هسته‌ای ایران هم نقل شد که ایران و ۱+۵ "تصمیم قطعی" دارند که نوشتن متن توافق نهایی هسته‌ای را در این دور از مذاکرات شروع کنند.

 


آقای عراقچی بعد از مذاکرات هفته گذشته با هیئت آمریکایی هم گفته بود: "اختلافات هنوز به قوت خود باقی است."

 

 

 

 

رادیو فردا (radiofarda):

 

 

در آستانه نشست عمومی هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی٬ نمایندگان ایران٬ آمریکا و اتحادیه اروپا روز دوشنبه در وین نشست سه جانبه برگزار کردند.

 

 

هدف از این گفت‌و گو که بعد از ظهر دوشنبه ۲۶ خردادماه با حضور محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران٬ کاترین اشتون رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و ویلیام برنز معاون ارشد وزیر امور خارجه آمریکا برگزار شد٬ کاهش اختلاف‌ها و نزدیک‌تر کردن دیدگاه‌ها برای آغاز نگارش توافق جامع هسته‌ای بود.

 


ایرنا می‌گوید در این دیدار طرفین درباره نحوه آغاز روند نگارش متن مشترک توافق جامع میان ایران و ۱+۵ و محورها و موضوعات مطرح در این خصوص گفت‌و‌گو کردند.

 


پیش از این دیدار٬ محمدجواد ظریف و کاترین اشتون ظهر دوشنبه نیز در یک ناهار کاری در وین٬ درباره زمان و نحوه آغاز دور جدید گفت‌و‌گوهای ایران و گروه ۱+۵ تصمیم‌گیری کردند.

 


قرار است که روز سه‌شنبه ۲۷ خردادماه٬ ایران و ۱+۵ پنجمین نشست عمومی خود را برگزار کنند.

 

 

 


به گزارش ایرنا محمدجواد ظریف روز دوشنبه در این خصوص گفت: «تصمیم گرفتیم فردا صبح (سه‌شنبه) یک نشست عمومی با ۱+۵ داشته باشیم و یک بار دیگر موضوعات را مرور کنیم.»

 


وی افزود: «پس از آن نیاز به جلسات فنی و دو جانبه خواهد بود تا بببینیم مبنایی برای نوشتن متن مشترک آماده خواهد شد.»

 


ایران بارها گفته است که برای رسیدن به توافق نهایی تمام تلاشش را خواهد کرد و در این خصوص محمد جواد ظریف اخیرا اظهار کرد که تا یک ماه آینده می‌توان به این توافق دست یافت.

 


با این‌حال جمهوری اسلامی ضمن این اظهارات٬ همچنین تاکید دارد که نباید برای رسیدن به توافق جامع عجله کرد. وزیر خارجه ایران پنجم خردادماه گفته بود که اگر تا پایان تیرماه توافق نهایی حاصل نشود٬ برای به نتیجه رسیدن مذاکرات «شش ماه دیگر» نیز فرصت باقی است.

 


این در حالی است که واشینگتن هشدار داده است که مهلت تهیین شده برای دستیابی به توافق هسته‌ای رو به پایان است و تا روز ۲۹ تیرماه مذاکرات باید به نتیجه رسیده باشد.
 

 

 

 

دویچه وله (DeutscheWelle):

 

 

دور پنجم مذاکرات اتمی میان ایران و ۱+۵ با دیدار میان رؤسای هیأت‌های مذاکره‌کننده و نیز دیدار نمایندگان ایران، آمریکا و کاترین اشتون آغاز شد. ظریف گفت فتوای خامنه‌ای را به عنوان عینی‌ترین تضمین در مذاکرات مطرح خواهد کرد.

 


ظهر روز دوشنبه رؤسای هیأت‌های مذاکره‌کننده با هم دیدار کردند. قرار بود که کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، و محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، درباره چگونگی برگزاری مذاکرات چهار روزه در وین در این دیدار تصمیم بگیرند.

 


محمد جواد ظریف پیش از دیدار با کاترین اشتون به خبرنگاران گفته بود که "قطعا نگارش متن از امروز آغاز نمی‌شود".

 

 

 


ظریف: فتوا عینی‌ترین تضمین ماست

 

کشورهای ۱+۵ خواستار تضمینی از سوی ایران هستند تا مطمئن شوند این کشور قصد تولید سلاح اتمی ندارد.

 


به گزارش خبرگزاری "ایسنا"، ظریف در مسیر پرواز به وین در هواپیما به خبرنگاران گفت: «تعدادی از علمای قم درباره فتوای مقام معظم رهبری در مورد ممنوعیت ساخت و استفاده از سلاح هسته‌ای مطلبی نوشته‌اند که مبتنی بر فتاوای شیخ طوسی در مورد خلع سلاح در ۱۰۰۰ سال پیش است و مقاله خوبی است که به زودی به زبان انگلیسی مثل یک مقاله break out منتشر خواهد شد تا بیش از پیش طرف مقابل متوجه منظور و اهمیت ایران برای فتوا شود.»

 


وزیر امور خارجه ایران گفت که قرار است از این مقاله در مذاکرات استفاده کند. وی در پاسخ به پرسش خبرنگار "ایسنا" مبنی بر اینکه "آمریکایی‌ها برای فتوای رهبری خواستار تضمین عینی شده‌اند"، گفت: «برای ما فتوا از همه چیز عینی‌تر است.»

 بعد از ظهر دوشنبه وزیر امور خارجه ایران با کاترین اشتون و هیأت آمریکایی به ریاست ویلیام برنز، قائم‌مقام وزیر امور خارجه آمریکا، و وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه آمریکا، به مذاکره پرداخت. از جزئيات موضوعات بحث شده در "مذاکرات سه جانبه" خبری منتشر نشده است.

 


این نخستین بار بود که ویلیام برنز در گفت‌وگوهای هسته‌ای در پایتخت اتریش حضور می‌یافت. خبرگزاری اسنا در تحلیلی با عنوان "ایران و ۱+۵ درباره غنی‌سازی به تعریف مشترک می‌رسند؟" اشاره می‌کند که حضور ویلیام برنز به عنوان دیپلماتی که همواره "به طور پنهانی تیم مذاکره‌کننده آمریکا" را همراهی می‌کرده است، شگفت‌آور تلقی شده و برخی آن را نشانه مثبتی در جهت اراده آمریکا برای رسیدن به نتیجه مشخص در مذاکرات قلمداد می‌کنند.

 

 

 

 

صدای آمریکا (VOA):

 

 

ویلیام برنز، فرد شماره دو دستگاه دیپلماسی ایالات متحده پس از جان کری وزیر امور خارجه است که بنا بر گزارش ها، مذاکرات محرمانه ایران و آمریکا که منجر به توافق هسته ای موقت ایران و غرب در آذر ماه سال گذشته شد را هدایت کرد. وی به زبان های عربی، فرانسه و روسی مسلط است و از سیاستمداران و دیپلمات‌های بسیار موفق آمریکایی است.

 


خبرگزاری رویترز در دی ماه سال ۹۲، پس از انتشار اخباری مبنی بر انجام گفتگوهای محرمانه میان تهران و واشنگتن در باره فعالیت‌های هسته ای تهران، انتخاب آقای برنز توسط باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و جان کری وزیر امور خارجه این کشور برای سرپرستی آن گفتگوها را انتخابی هوشمندانه دانست.

 

 

 


به گفته رویترز هنری کیسینجر، سیاستمدار برجسته و وزیر امور خارجه پیشین آمریکا، بیل برنز را قاطع، قابل اعتماد، هوشمند، مصمم و منظم توصیف کرده و گفته است به رویکردهای سیاسی و دیپلماتیک آقای برنز اطمینان دارد.

 


آقای کیسینجر همچنین در گفتگو با خبرگزاری رویترز افزود که وی به ندرت ممکن است به قضاوت سیاستمدار یا دیپلماتی تا این حد اطمینان داشته باشد و به آن اهمیت دهد.

 

 

 

 

رادیو فرانسه (RFI):

 

 

اگر این گفتگوهای پیچیده به نتیجه برسد، باید نقطۀ پایانی باشد برای بیش از یک دهه تنش میان ایران و دنیای غرب.

 


تدوین متن تفاهم‌نامۀ نهایی که امید می‌رفت حدود یک ماه پیش آغاز شود هنوز شروع نشده است. خبرگزاری فرانسه به نقل از دیپلمات‌های حاضر در وین می‌نویسد که "هنوز کارهای زیادی باقی مانده... در مورد موضوعات مهم حتی به شروع تفاهم هم نرسیده‌ایم".

 

 

مسئلۀ میزان غنی‌سازی اورانیوم ظاهراً همچنان اختلاف بزرگ میان ایران و گروه ١+۵ است. هفتۀ قبل لوران فابیوس وزیر خارجۀ فرانسه توضیح داد که غربی‌ها به "چندصد" دستگاه سانتریفوژ فکر می‌کنند و ایران به "چندصد هزار"...

 

 

 

 

چهار روز قبل، یک سناتور دموکرات آمریکایی تأکید کرد که "هر نوع توافق، باید بر اساس نابودی زیربنای اتمی ایران باشد".

 


هرچند پیش‌بینی شده که در صورت عدم موفقیت تا تاریخ بیستم ژوئیه، امکان تمدید شش ماهۀ مهلت مذاکره وجود دارد، اما این گزینه نقاط ضعفی هم دارد. ترکیب کنگرۀ آمریکا طی پاییز آینده (نوامبر) تغییر خواهد کرد و به احتمال زیاد کار باراک اوباما برای کسب موافقت کنگره دشوارتر خواهد شد.

 

 

در ایران نیز روند مذاکرات طولانی و عقیم، به اعتراض‌ها و کارشکنی‌های مخالفان حسن روحانی دامن خواهد زد.

 


 

444

 

آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top