خبرخوان جام نیوز
|
دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ الاثنين ٢٢ جمادى الثانية ١٤٤١ Monday, February 17, 2020
کد خبر: 363538
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۳/۰۳/۳۱ - ۰۹:۵۹
وزیر دادگستری: قوه قضاییه دارای هدف و برنامه است
حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری در همایش قوه قضاییه گفت: رشد قوه قضاییه حاکی از هدف گذاری و برنامه ریزی منسجم و رو به تعالی دستگاه قضایی است.
مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری: قوه قضاییه دارای هدف و برنامه است
به این مطلب امتیاز دهید
0% 100% بازدید

 

به گزارش جام نیوز، حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری صبح امروز در همایش قوه قضاییه و در جمع مسئولان قوای سه گانه، گزارشی از عملکرد دستگاه قضایی کشور ارائه کرد.

 

تسنیم نوشت: متن سخنرانی وزیر دادگستری در همایش قوه قضاییه به شرح زیر است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

لقد ارسلنا رسلنا بالبینات و انزلنا معهم الکتاب و المیزان

لیقوم الناس بالقسط

درود و صلوات خداوند بر پیامبر رحمت و امامان هدایت صلوات الله علیهم. درود می فرستم به روان پاک شهیدان انقلاب اسلامی و امام شهیدان. سلام بر شهیدانِ دستگاه قضایی، بالاخص سیدالشهدای انقلاب و متفکرِ بزرگ و جاودانه نظام اسلامی و معمار دستگاه قضایی، شهید مظلوم آیت الله دکتر بهشتی و همچنین شهید آیت الله قدوسی. برای مقام معظم رهبری و مدیران معزز جمهوری اسلامی و همه حق باوران و خادمان اسلام و نظام اسلامی، آرزوی سلامت و توفیق بیشتر دارم. از همه فعالان عرصه قضا و عدالت، بخصوص رؤسای سابق و اسبق قوه قضاییه و مدیران ارشد این قوه سپاسگزاری می کنم و برای همه این عزیزان توفیق، سلامت و عزت طلب می‌کنم.

 

در روزهای پایانی ماه شریف شعبان و در آستانه حلول ایام نورانی ماه مبارک رمضان هستیم. این ایام رحمت و برکت را به همه عزیزان تبریک و تهنیت می گویم.

 

موجب افتخار است که در این فضای سرشار از رایحه شعف انگیز شهیدان و نسیم روح افزای بهشتی و قدوسی و در روزهای خوب خداوند منّان، به حضرت حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای روحانی رئیس جمهور محترم، رئیس محترم مجلس شورای اسلامی جناب آقای دکتر لاریجانی، رئیس محترم قوه قضائیه حضرت آیت الله آملی لاریجانی، رئیس محترم دیوان عالی کشور، دادستان محترم کل، معاونان محترم قوه، روسای سازمان های وابسته، نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، قضات، مدیران و همه سروران بزرگوار حاضر در این مجلس خیرمقدم بگویم.

 

بسیار خوشبختم که توفیق یافته ام گزارشی بسیار اجمالی از تلاش مجموعه قوه قضائیه را به محضر شما بزرگواران و ملت شریف و فهیم ایران اسلامی ارائه کنم. وظیفه خود می دانم از همکاری صمیمانه تمام مسئولان قوه قضاییه و سازمان های وابسته، در ارائه بموقع آمار و اطلاعات عملکرد، برای تهیه و تنظیم این گزارش، سپاسگزاری کنم. گزارش تفصیلی پنج ساله اخیر، که با پایان هشتمین دوره مدیریت عالی قوه قضاییه همزمان است، تهیه شده و تقدیم محضر عزیزان خواهد شد.

 

قبل از تقدیم گزارش، مناسب می دانم  فرازی از فرمایش حضرت امام (ره) و رهنمودهای مقام معظم رهبری (مدّ ظله العالی) را، که در دیدار سال گذشته با مسئولان قوه قضائیه ایراد فرمودند، به عنوان راهنمای عمل مسئولان، ارائه کنم.

 

امام (ره) می فرماید: «ما یک همچو اسلامی (می خواهیم) که عدالت باشد در آن؛ اسلامی که در آن ظلم نباشد؛ اسلامی که در آن شخص اولش با آن فرد اخیر، همه در سوا (مساوی) در مقابل قانون باشند.»

 

مقام معظم رهبری می فرمایند: «در قوه‌ قضائیه، دو هدف اعلی‌ را باید همیشه در نظر داشت: همه‌ کارها باید در جهت این دو هدف اعلا‌ انجام بگیرد که اگر این دو هدف تحقق پیدا کرد، آن وقت محصول آن را جامعه‌ اسلامی خواهد چشید. آن دو هدف، یکی عبارت است از سلامت قوه، دوم کارآمدی قوه. همه‌ تلاش ها باید این باشد که این قوه تبدیل شود به یک مجموعه‌ کاملاً کارآمد و کاملاً سالم».

 

لذا برقراری عدالت و صیانت از حقوق عامه، یکی از مهم ترین ویژگی های حکومت اسلامی است که همواره مورد توجه بنیانگذار جمهوری اسلامی (قدس سره الشریف)، مقام معظم رهبری و مسئولان ارشد نظام بوده است. تحقق عدالت، هدف غایی و اصلی نظام اسلامی است: در منابع اسلامی می خوانیم: «العدل اساس الملک»، «العدل یُصلح الرعیه»، «فی العدل الاقتداء بسنه الله» و «العدل حیاءٌ». هر چند عدالت اجتماعی، سیاسی و اقتصادی، بخش بزرگ زندگی انسان را فرا می‏گیرد و خارج از حوزه قضایی است، اما ثبات و ضمانت اجرای آنها، با عدالت قضایی تحقق می باید.  در واقع، نهاد قضا ضامن و تحکیم کننده حقوق و آزادی های فردی و اجتماعی در چارچوب قانون و بستر اصلی رشد و تعالی اجتماعی است.

 

کارنامه جمهوری اسلامی نشان داده است که با اتکا به ملت، بسیاری از مشکلات خود را از میان برداشته، راه رشد و اقتدار ملی را هموار کرده و با حل بحران های تحمیلی، که هر یک می توانست کشور قدرتمندی را با مخاطرات جدی و حتی نابودی مواجه کند، توانسته است مسیر امنیت و پایداری و توسعه در ابعاد مختلف را محقق سازد. اما این دستاوردها نباید ما را از شناسایی آسیب ها بازدارد. آسیب شناسی، گام بلندی در مسیر حرکت مصلحانه، مدیریت هوشمندانه و پیش شرط کامیابی اجتماعی است.

 

عدالت، ابعادی متفاوت دارد. کاستی ها، چالش ها و ناهنجاری های اجتماعی، زاییده بسترهای گوناگون است، اما در نهایت، اکثراً به یک منزلگاه می رسند و آن نهاد قضاست. رسالت دستگاه قضایی، گسترده، عمیق، بزرگ و تعیین کننده است، اما از این نکته نباید غافل بود که نقش دیگر دستگاه ها و کانون های اجتماعی در تشدید و کاهش مشکلات و تغییر وضعیت ها بسیار تعیین کننده، مستقیم و بعضاً بسیار سریع است؛ بنابراین، همکاری و تعامل هدفمند، نقطه آغازین و سنگ زیرین موفقیت‏هاست.

 

قوه قضاییه، پس از گذشت پنج سال از دوران مدیریت آیت الله آملی لاریجانی، باوجود مشکلات، کمبودها و موانع، با اتخاذ سیاست های زیربنایی، هوشمندانه و دلسوزانه ایشان و پیگیری رویکردهای مناسب و برنامه ریزهای هماهنگ در بخش های مختلف، رشدی قابل توجه داشته است. این رشد، حاکی از هدف گذاری و برنامه ریزی منسجم و رو به تعالی دستگاه قضایی کشور است. امیدوارم در این دوره از مدیریت، به حول و قوه الهی و با تلاش پیگیر شما گرامیان، نظام عادلانه و حقمدار قضای اسلامی محقق شود. ان شاءالله.

 

چنانچه که می دانید پیکره عظیم تشکیلات قوه قضاییه شامل سه بخش عمده در حوزه های ستادی، قضایی و سازمان های وابسته است. در حوزه ستادی، معاونت های قوه، مستقیماً زیر نظر رئیس محترم قوه قضاییه و مبتنی بر سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری، احکام و قوانین مرتبط در اسناد بالادستی و برنامه‌های توسعه قضایی، به تدوین نقشه راه و تنظیم برنامه‌های عملیاتی و اجرایی می‌پردازند. این حوزه، مسئولیت نظارت، پایش و بازرسی عملکرد قوه قضاییه را نیز بر عهده دارد.

 

تشکیلات حوزه ستادی

تشکیلات حوزه ستادی شامل حوزه ریاست، معاونت اول، معاونت راهبردی، معاونت قضایی، معاونت حقوقی، معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم، معاونت اداری و مالی، معاونت فرهنگی، معاونت آموزش و تحقیقات و مرکز فناوری اطلاعات است.

 

مهم ترین دستاوردهای حوزه های ستادی قوه قضاییه در سال 1392 عبارت است از:

1ـ بازمهندسی ساختارها و اصلاح تشکیلات واحدهای قضایی، سازمان های وابسته و واحدهای ستادی، منطبق با شرایط و اقتضائات.

 

2ـ ایجاد و بازنگری در سامانه ها، فرایندها و روش ها.

 

3ـ تدوین راهبردها و سیاستگزاری ها و پیگیری اجرای آن در پیشگیری از وقوع جرم.

 

4ـ افزایش آگاهی های عمومی در زمینه های حقوقی و قضایی.

 

5ـ پیشبرد و پشتیبانی امور از طریق:

 

ـ اخذ مجوزهای استخدام، به منظور افزایش کارشناسان و ارتقای جایگاه کارشناسی. در دوره ریاست آیت الله لاریجانی 11590 مجوز اخذ شده و 92 درصد از این تعداد تاکنون جذب شده اند.

 

ـ اجرای طرح های عمرانی، انجام 298000 متر مربع عملیات مربوط به طرح های عمرانی و تحویل 46000 متر مریع در 10 استان. میانگین اجرای طرح ها از زمان اجرا تا مرحله بهره برداری، دو سال بوده است.

 

6ـ تدوین سند راهبردی فرهنگی دستگاه قضا و یکپارچه سازی سیاست ها و اقدامات فرهنگی.

 

7ـ تدوین و تنقیح لوایح و مقررات، مدیریت و هدایت امور راهبردی، انجام دادن امور قضایی بین المللی و اقامه دعاوی داخلی و خارجی.

 

8ـ توسعه عدالت الکترونیکی، افزایش امنیت در فضای تبادل اطلاعات، راه اندازی مرکز ملی داده های قوه قضاییه.

 

9ـ عرضه خدمات حقوقی الکترونیکی، قرار دادن آراء صادره از سوی محاکم به صورت بر خط (آنلاین) در معرض تحلیل و نقد صاحب نظران و توسعه زیرساخت های فناوری اطلاعات، ارتباطات و آموزش.

 

10ـ برگزاری 94247 ساعت دوره آموزشی و بازآموزی برای قضات و کارکنان اداری با هدف افزایش دانش و فناوری در قوه قضاییه و برگزاری 2458 نشست قضایی در زمینه بررسی آراء قضایی با هدف نقد و تحلیل اتقان آرا.

 

11ـ رسیدگی به پرونده های عفو محکومان واجد شرایط و تقدیم به محضر مقام معظم رهبری.

 

12ـ رسیدگی به تخلفات و جرایم در اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی و اختصاص شعب ویژه رسیدگی به پرونده های قضایی خاص.

 

13ـ ایجاد تعامل سازنده با نظام ها و نهادهای قضایی در کشورهای اسلامی، منطقه ای و بین المللی.

29

 

آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top