|
یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ الأحد ٨ شوّال ١٤٤١ Sunday, May 31, 2020
کد خبر: 399416
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۳/۰۷/۱۰ - ۱۷:۳۵
انبارلویی: هسته اصلی جریان وحدت اصولگرایان شکل گرفته است 
عضو شورای مرکزی حزب موتلفه ضمن تشریح چرایی، فرآیند و جزئیاتی از همگرایی اصولگرایان در شرایط جدید کشور تاکید کرد؛ امروز هرکس که دغدغه اصولگرایی دارد، دغدغه وحدت و همگرایی هم دارد
انبارلویی انبارلویی: هسته اصلی جریان وحدت اصولگرایان شکل گرفته است 
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

 

به گزارش جام نیوز، محمد کاظم انبارلویی، عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی در گفتگو با خبرنگار «نسیم» با اشاره به راهکارها و استراتژی‌های وحدت در جریان اصولگرایی، اظهار داشت: روند همگرایی بین اضلاع اصولگرایی در یک شیب آرام و منطقی پیش می‌رود و نشست های خوبی در راس و بدنه در جریان است تا به یک آسیب شناسی دقیق از آنچه که گذشته، برسند. طبل همگرایی اصولگرایان به صدا درآمده است و اکنون به صورت "بیدارباش، هوشیار عمل کن و حکیمانه فکر کن" خود را نشان می دهد؛ توفیق اصولگرایان در استیضاح وزیر علوم و روشنگری در مورد نفوذ اهل فتنه در دستگاه های اجرایی و بازگشت به ریاست شورای شهر تهران در یک فرآیند دموکراتیک، خبرهای خوبی بود که نشان می دهد فرآیند همگرایی در اصولگرایان شکل گرفته است و جواب می دهد.


وی در ادامه افزود: اضلاع اصولگرایی آموخته اند دلیلی ندارد که به ندای وحدت و همگرایی که از اردوگاه اصولگرایان به گوش می رسد پاسخ مثبت ندهند، در حقیقت امروز هرکس که دغدغه اصولگرایی دارد، دغدغه وحدت و همگرایی هم دارد لذا به تلاش هایی که از سوی حجت الاسلام والمسلمین تقوی عضو برجسته روحانیت مبارز در زمینه همگرایی و وحدت صورت می گیرد به دیده خریداری نگاه می شود.


انبارلویی با اشاره به این نکته که اکنون هسته اصلی جریان وحدت اصولگرایان شکل گرفته است، گفت: اندک اندک جمع خوبان می رسند تا با "ادراک صحیح فرامین رهبری" در مسیر هدایت های الهی برای رسیدن به اهداف بلند انقلاب اسلامی، گام برداشته شود.


عضوی شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی با تاکید به اینکه کمترین آثار این حرکت، تجمیع بدنه اصولگرایی در استان ها و شهرستان ها زیر یک سقف است، اظهار داشت: اکنون سقف گفتگو در تهران و شهرستان‌ها شکل گرفته و آثار و نتایج خوبی هم داشته است؛ اصولگرایان نیک دریافته‌اند که می‌توان همه سلایق اصولگرایی را دوباره زیر چتر اصول جمع کرد.


وی در ادامه خاطر نشان کرد: اصولگرایی مربوط به یک فرد و یک طایفه و یک حزب و گروه نیست بلکه اصولگرایی طیف وسیعی از جامعه را در برمی گیرد که فقط دغدغه اطاعت از امام(ره) و رهبری دارند و به آینده روشن انقلاب می‌اندیشند و از توطئه ها و دسیسه‌های استکبار جهانی بویژه آمریکا، لحظه ای غفلت ندارند.


انبارلویی با بیان اینکه اصولگرایان در دور جدید شکل گیری همگرایی بین اضلاع خود آموخته اند چگونه از طریق گفتگو، مصالح و منافع ملی را صیانت کنند، گفت: اصولگرایان دریافته اند بسیاری از "بگو و مگوها" و اختلافات و کوبیدن بر طبل"تنافر"، غیرطبیعی و القای نفوذی‌ها برای سربازگیری و فربه کردن جبهه فتنه در برابر انقلاب اسلامی است.


وی در ادامه اظهار داشت: اصولگرایان آموخته اند اگر تلاش صادقانه برای درک رهنمودهای رهبری داشته باشند و سمت و سوی سر انگشت هدایت های رهبری را بفهمند، هیچ دلیلی برای واگرایی وجود ندارد؛ اصولگرایان آموخته اند که اگر تکلیف نسبت خرده گفتمان های موجود در درون اضلاع اصولگرایی را با گفتمان انقلاب و رهبری تعیین کنند، هیچ گاه در برابر هم قرار نمی گیرند.


انبارلویی در ادامه گفت: همچنین اصولگرایان فهمیده اند تحلیل درست شرایط امروز انقلاب و نسبت آن با تحولات منطقه و جهان، همگرایی و وحدت بین آنها را ضروری می سازد؛ اصولگرایان دریافته‌اند که پایبندی به عهد و پیمان یکدیگر و ترجیح منافع و مصالح جمع اصولگرایی به جمع های حزبی و گروهی، تنها راه خروج از اختلاف و رسیدن به وحدت است.


این فعال سیاسی  با اشاره به اینکه اصولگرایان آموخته اند مهارت های سیاسی خود را برای رسیدن به وحدت و همگرایی به کار ببرند و از استخدام این مهارت ها برای واگرایی پرهیز کنند، تصریح کرد: امروز این بحث مطرح است که زیرساخت های سازمانی اصولگرایان که نوسازی می شود، اصولگرایی باز تعریف می گردد؛ فرمول جدید همگرایی و فاصله از واگرایی های گذشته چیست و ابعاد سیاسی، حقوقی و ریاضی این فرمول کدام است؟


این عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی در ادامه گفت: تردیدی نیست که اصولگرایان باید یک بار دیگر نسبت خود را با روحانیت اصیل و پیشرو تعریف کنند، این نسبت در گذشته در ارتباط با جامعتین تعریف می شد و از این جهت اضلاع اصولگرایی، خود را مستغنی از ارتباط با دیگر تشکل ها و نیز اشخاص حقیقی و حقوقی در این وادی می دیدند


انبارلویی تصریح کرد: واقعیت این است که امروز روحانیت در دو تشکل سیاسی جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم خلاصه نمی شود بلکه گستره روحانیت حداقل 7 جریان نیرومند، اصیل و فعال را در برمی گیرد، که یکی از آنها مراجع معظم تقلید هستند که امروزه به دلیل هوشمندی در مسائل سیاسی، بحمدلله "به روز" و "بهنگام" هستند و با هوشیاری، انقلاب و رهبری معظم انقلاب را یاری می رسانند.


وی جریان دیگر روحانیت را حوزه های علمیه دانست و گفت: حوزه های علمیه در سراسر کشور، امروز در مسائل انقلاب حضور دارند؛ عالمان و مدرسان و روسای حوزه های علمیه در کنار مراجع عظام تقلید یک ظرفیت بزرگ از حضور روحانیت را در کشور تشکیل می دهند که اکنون در شورای عالی مدیریت حوزه علمیه سازمان یافته عمل می کنند.


انبارلویی با بیان اینکه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و جامعه روحانیت مبارز تهران به عنوان دو تشکل دیرپای انقلاب اسلامی که در پیروزی انقلاب اسلامی نقش تعیین کننده داشته اند، جریان نیرومند دیگر روحانیت هستند، اظهار داشت: گستره فعالیت آنها نه در قم و تهران بلکه در سراسر کشور است؛ طی سه دهه گذشته این ارتباطات، متشکل تر و نیرومندتر شده و ارتباط آنها با رجال سیاسی و مذهبی و تشکل های سیاسی اصولگرا باعث شده است در انتخابات 35 ساله گذشته حرف برای گفتن داشته باشند و پیروزی های بزرگی را ثبت کنند.


وی دفاتر نمایندگی ولایت فقیه در دانشگاه ها و اساتید روحانی مراکز آموزش عالی، را جریان دیگری از جریانات نیرومند روحانیت در بدنه علمی و تحقیقاتی کشور معرفی کرد و گفت: این جریان همپای اساتید و دانشجویان مسلمان و مبارز در صحنه های سیاسی کشور نقش آفرینی می کنند.


انبارلویی گفت: ائمه جمعه و جماعت مساجد و نمایندگان ولی فقیه در استان ها و شهرستان ها دیگر جریان نیرومند روحانیت در کشور هستند که همپای مراجع و حوزه های علمیه هر هفته و هر روز در مساجد و مصلی های نماز جمعه مسائل ایران، منطقه و جهان را رصد می کنند و حضور سیاسی آنها در صحنه ها دائمی و مستمر است.


وی در ادامه خاطر نشان کرد: موسسات آموزشی و تحقیقاتی و پژوهشی روحانیت امروزه ده ها موسسه تحقیقاتی در تهران، قم، مشهد، اصفهان و شهرهای بزرگ کشور در کنار حوزه های علمیه فعال هستند؛ هزاران تحقیق علمی در ابعاد گوناگون از این موسسات به بازار اندیشه می آید و  صدها استاد و محقق در این موسسات مشغول تحقیق هستند؛ یکی از این موسسات، موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) به ریاست فقیه، فیلسوف و حکیم بزرگوار، آیت الله مصباح یزدی است که نقش ایشان و همراهان روحانی او در فضای سیاسی کشور بویژه در مقابله با فتنه و فتنه گران، در کنار دیگر جریان های روحانی و جریان های اصولگرا، برجسته و قابل اعتناست.


انبارلویی با اشاره به نقش وعاظ و علمای بزرگ، خطبای برجسته و اهل منبر، خاطر نشان کرد: اهل منبرو وعاظ محترم که گاهی هم در تشکل های روحانی مثل جامعه وعاظ، خود را در تهران و شهرستان ها نشان می دهند، از جریان های مهم تاثیرگذار روحانی هستند که عمدتا در ماه های محرم، صفر و رمضان در هدایت سیاسی افکار عمومی و نشر فرهنگ اهل بیت(ع) حرف اول را می زنند.


انبارلویی با بیان اینکه شجره طیبه روحانیت در کشور ما یک نهاد الهی و مدنی است که سابقه آن به اسلام آوردن ایران برمی گردد و بیش از هزار سال پیشینه تاریخی دارد، تاکید کرد: اصولگرایان باید نسبت خود را با این جریان، آن هم با ابعاد گونه گون آن، باز تعریف کنند تا بتوانند فرآیند همگرایی را درست طی کنند.


وی در پایان خاطر نشان کرد: کلید ورود اصولگرایان برای همگرایی با روحانیت در سال های گذشته، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و روحانیت مبارز بود و امروز همین کلید در دست اصولگرایان است، باید محکم آن را بگیرند و با همگرایی و همزبانی با دیگر لایه های روحانیت در کشور قفل تفرقه و تشتت را در میان خود با آن باز کنند.  

 

 

خبرهای داغ
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top