|
پنج شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ الخميس ٢٠ رجب ١٤٤٢ Thursday, March 4, 2021
کد خبر: 405480
نظرات: 6
تاریخ مخابره : ۱۳۹۳/۰۷/۲۹ - ۱۱:۰۹
"حل معمای اتمی ایران" در بی بی سی: ایران لحظه آخر کوتاه می آید!
به اعتقاد تحلیلگران حاضر در نشست "حل معمای هسته ای ایران"، با در پیش بودن انتخابات کنگره آمریکا و احتمال وضع تحریم‌های تازه، چشم انداز رسیدن به توافق اصلی پیچیده تر می شود.
نشست حل معمای اتمی ایران "حل معمای اتمی ایران" در بی بی سی: ایران لحظه آخر کوتاه می آید!
به این مطلب امتیاز دهید
41.7% 58.3% بازدید

 

 

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، پرونده هسته ای ایران از آن پرونده های خاصی است که از روز نخست به جای نگاه فنی و کارشناسی، با دید سیاسی نگریسته شده است. دولت های غربی با نگرش سیاسی خود به برنامه هسته ای ایران، می خواهند حقوقی را که هر کشور عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی داراست، از ایران سلب کنند و به بهانه بمب اتمی، فعالیت های هسته ای ایران را محدود کنند.

 

 

در این میان آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز گرفتار این نگاه سیاسی شده است و یکی به نعل می زند و یکی به میخ. از یک سو یوکیا آمانو مدیر کل آژانس یک بار از همکاری خوب ایران و یک بار از عدم همکاری ایران می گوید و از سویی دیگر همین آژانس بیانیه صادر می کند و همکاری ایران را مفید می خواند.

 

 

به تیتر این دو خبر توجه کنید:

 

  

 

 

 

 

به هر حال آنچه مهم است این است که تا این نگاه سیاسی به پرونده هسته ای ایران تعدیل نشود، اتفاق عمده ای نخواهد افتاد.

 

 

سایت بی بی سی فارسی (BBCPERSIAN) به پوشش کنفرانس "انجمن کنترل تسلیحات اتمی" پرداخته است که اغلب سخنرانان آن با نگاهی سیاسی به اظهار نظر درباره پرونده هسته ای ایران پرداخته اند.

 

 

اصلی ترین نشست این کنفرانس که روز دوشنبه برگزار شد، "حل معمای هسته ای ایران" نام داشت. چالش‌های پیش‌رو و گزینه‌های موجود برای حل این معما بررسی شد اما کارشناسان حاضر امید چندانی نداشتند که در مدت باقیمانده تا سوم آذر تحول مهمی در مذاکرات روی دهد.

 

 

"رابرت آینهورن" کارشناس ارشد موسسه بروکینگز، که پیشتر در وزارت خارجه آمریکا مسؤول اصلی هماهنگ کننده تحریم ها علیه ایران بوده، گفت: «احتمال رسیدن به توافقی فراگیر با ایران تا روز ۲۴ نوامبر، صفر است.»

 

 

به گفته این کارشناس که پیشتر در مذاکرات هسته ای با ایران حضور داشته، تیم کنونی ایران در مقایسه با تیمی که قبلا به ریاست سعید جلیلی در مذاکرات بود واقعا مایل است به توافق برسد، "اما تا وقتی که موضوع کلیدی ظرفیت غنی سازی اورانیوم حل نشده، مسایل ثانویه دیگر در این پرونده باقی مانده و توافقی سر نمی گیرد."

 

 

بنا به گزارش ها، ایران و گروه ۵+۱ هنوز بر سر ظرفیت غنی سازی اورانیوم ایران در مدت زمانی که هنوز بر سر آن بحث است به توافق نرسیده اند.

 

 

به گفته آقای آینهورن، اختلاف اصلی میان تیم‌های مذاکراتی ایران و آمریکا، بر سر تعداد سانتریفوژهای فعال است که ایران حاضر به پایین آمدن از ۹۴۰۰ سانتریفوژ فعلی نیست، و آمریکا خواهان فعال ماندن تنها ۱۵۰۰ دستگاه است.

 

 

این کارشناس آمریکایی می گوید البته موضع آمریکا بر سر تعداد سانتریفوژهای ایران قابل انعطاف است زیرا "هدف اصلی آمریکا در مذاکرات مربوط به غنی سازی اورانیوم این است که توانایی ایران برای رفتن به سوی برنامه تسلیحاتی را، در صورتی که این کشور تصمیم بگیرد از توافق احتمالی خارج شود، به تاخیر اندازد. برای رسیدن به این هدف، آمریکا می خواهد ایران هم توانایی غنی سازی فعلی یعنی تعداد و نوع سانتریفوژهایش را محدود کند، و هم ذخیره اورانیوم غنی شده اش را کاهش دهد."

 

 

همزمان با برگزاری این نشست در واشنگتن، روز دوشنبه، آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد که ایران ۴۱۰۰ کیلوگرم از ذخیره اورانیوم غنی شده اش را رقیق کرده تا نظر جامعه جهانی را نسبت به صلح آمیز بودن برنامه اتمی خود جلب کند.

 

 

تاکنون پاسخ ایران در قبال درخواست ۵+۱ برای کاهش تعداد سانتریفوژهای فعال، منفی بوده و مقام‌های این کشور می گویند نه تنها حاضر به کاستن از ۹۴۰۰ سانتریفوژ نسل اول خود نیستند بلکه این میزان باید افزایش یابد.

 

 

به گفته رابرت آینهورن، "ایران می گوید که تا سال ۲۰۲۱ می خواهد توانایی تامین سوخت مورد نیاز نیروگاه بوشهر را به دست آورد. اما برای تامین چنین نیازی به شکل بومی، ایران باید تعداد سانتریفوژهایش را تقریبا ۱۰ برابر حال حاضر کند."

 

 

مطابق قراردادی که پیشتر به امضای ایران و روسیه رسیده است مسکو وظیفه تامین سوخت نیروگاه بوشهر را تا سال ۲۰۲۱ به عهده دارد.

 

 

کارشناس ارشد موسسه بروکینگز می گوید: «موضع محوری ایران در مذاکرات، محدود نشدن توانایی فعلی غنی سازی اش و رسیدن به یک توافق کوتاه مدت با جهان است. اما آمریکا موضعی کاملا متفاوت با ایران دارد که از حمایت دیگر اعضای ۵+۱ برخوردار است.»

 

 

آقای آینهورن می گوید: «هدف نهایی آمریکا در مذاکرات مربوط به غنی سازی اورانیوم این است که توانایی ایران برای رفتن به سوی برنامه تسلیحاتی را، در صورتی که این کشور تصمیم بگیرد از توافق احتمالی خارج شود، به تاخیر اندازد. برای رسیدن به این هدف، آمریکا می خواهد ایران هم توانایی غنی سازی فعلی یعنی تعداد و نوع سانتریفوژهایش را محدود کند، و هم اندوخته اورانیوم غنی شده را کاهش دهد.

 

 

آمریکا همچنین می گوید اگر ایران می خواهد به راستی صلح آمیزبودن برنامه اتمی خود را نشان دهد باید در توافقی بلندمدت مثلا برای ۱۵ تا ۲۰ سال این محدودیت ها را بپذیرد تا اعتماد جامعه جهانی را بازیابد. خواست آمریکا، کاهش شدید توانایی فعلی غنی سازی ایران تا حد ۱۵۰۰ سانتریفوژ نسل اول است که با ۹۴۰۰ سانتریفوژ فعلی فاصله زیادی دارد. آمریکا همچنین می خواهد ذخیره اورانیوم غنی شده ایران به چندصد کیلوگرم اورانیوم رقیق کاهش یابد.»

 

 

به ادعای این کارشناس، آمریکا موضعی منعطف در قبال تعداد سانتریفوژهای ایران دارد و احتمالا با افزایش نسبی آنها کنار می آید اما موضوع اصلی، سرسختی ایران است که می گوید حاضر نیست از ۹۴۰۰ سانتریفوژ فعلی کوتاه بیاید: «تنها زمینه ای که ایران تا به حال از خود انعطاف نشان داده، کاهش ذخیره اورانیوم غنی شده بوده است.»

 

 

به اعتقاد کارشناسان حاضر در این نشست، از جمله دلایل احتمالی ایران برای سرسختی نشان دادن در مذاکرات اتمی، شاید شیوه چانه زنی ایران است که تا دقیقه آخر بر موضوعی پا می فشارد و لحظه آخر کوتاه می آید[!]، یا اینکه مقام‌های ایران تصور می کنند آمریکا برای حل مسایل منطقه ای نظیر مقابله با داعش محتاج همکاری با تهران است.

 

 

علیرضا نادر، کارشناس ارشد موسسه رند (RAND) که در این نشست به تاثیر مسایل داخلی ایران بر روند مذاکرات اتمی پرداخت گفت: «اگر مقام‌های ایران تصور می کنند اوضاع اقتصادی رو به بهبود است و جایگاه شان در منطقه ارتقا یافته، و بر این مبنا می خواهند در مذاکرات اتمی امتیاز بگیرند، دچار خوشبینی هستند.»

 

 

در این نشست همچنین الیزابت روزنبرگ، مشاور ارشد پیشین وزیر خزانه داری آمریکا در زمینه مبارزه با تروریسم، نظام حقوقی تحریم‌های مختلف و تاثیر آن بر روند مذاکرات با ایران را بررسی کرد.

 

 

به اعتقاد تحلیلگران حاضر در این کنفرانس، با نزدیک شدن به موعد سوم آذرماه، ایران و گروه ۵+۱ بدون رسیدن به توافق اتمی فراگیر، احتمالا مبنایی برای تمدید مذاکرات می یابند اما با در پیش بودن انتخابات کنگره آمریکا و احتمال وضع تحریم‌های تازه، چشم انداز رسیدن به توافق اصلی پیچیده تر می شود.

 

 

444

 

کلیدواژه ها:
مشاهده نظرات

بشینید تا کوتاه بیا!

پاسخ

۱۰

۰

شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:

مشاهده سایر نظرات

انتخابات ۱۴۰۰ ار اس اس آر اس اس
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top