خبرخوان جام نیوز
|
یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ الأحد ١٧ ربيع الثاني ١٤٤١ Sunday, December 15, 2019
کد خبر: 406378
نظرات: 8
تاریخ مخابره : ۱۳۹۳/۰۸/۲ - ۰۸:۴۷
شبکه‌های عربی و انگلیسی‌زبان در گزارش هفتگی جام نیوز؛
درخواست امریکا از ایران و تغییر موضع ناگهانی ترکیه
«درخواست امریکا از ایران در آستانه ضرب الاجل 24 نوامبر/ تغییر موضع ناگهانی ترکیه در قبال کوبانی/ رسیدن مبارزان حوثی به مرزهای عربستان/ ...».
شرمن درخواست امریکا از ایران و تغییر موضع ناگهانی ترکیه
به این مطلب امتیاز دهید
90.9% 9.1% بازدید

«وندی شرمن» معاون وزیر خارجه امریکا و مذاکره کننده ارشد این کشور

 

 

به گزارش جام نیوز، در هفته ای که گذشت تحولات بسیاری را در منطقه و جهان شاهد بوده ایم که برخی از آنها بیشتر مورد توجه شبکه های خبری عربی و انگلیسی‌زبان قرار گرفته است؛ موضوعاتی چون "مذاکرات هسته ای ایران"، "رسیدن مبارزان حوثی به مرزهای عربستان" و "تحولات مربوط به داعش".

 

 

این مطلب که اولین نمونه از مجموعه "شبکه‌های عربی و انگلیسی‌زبان در گزارش هفتگی جام نیوز" می باشد، نگاهی گذرا بر مهمترین اخبار و تحلیل های این رسانه ها را در اختیار مخاطبین گرامی ما قرار می دهد:

 

 

 

1- درخواست امریکا از ایران

علیرغم گزارش های متعدد آژانس بین المللی انرژی هسته ای که تصریح دارند، تاسیسات ایران هرگز به سمت ساخت سلاح منحرف نشده اند، وندی شرمن، معاون وزیر خارجه امریکا می گوید، ایران باید اقداماتی را انجام دهد تا موجب اطمینان ما به صلح آمیز بودن برنامه هسته ای این کشور شود. خانم شرمن منظور خود از "اقدامات اطمینان بخش" را به روشنی توضیح نداده است.

 

 

شبکه خبری پرس تی‌وی ایران (Presstv)، طی گزارشی اظهارات وندی شرمن را منعکس کرد. بر این اساس خانم شرمن تاکید دارد: ایران باید اقداماتی را انجام دهد که به جامعه جهانی اطمینان دهد، برنامه هسته ای این کشور کاملا صلح آمیز است و به دنبال سلاح هسته ای نیست.

 

 

وی در ادامه مدعی شده است: اگر ایران این کار را انجام دهد از انزوا بیرون خواهد آمد و تحریم ها تعلیق و در نهایت برداشته خواهد شد و ما جهانی با صلح و ثبات بیشتر خواهیم داشت.

 

 

 

 

 

2- تغییر موضع ناگهانی ترکیه و تحلیل متفاوت فاکس نیوز

برخی رسانه های منطقه ای و بین المللی، علت تغییر موضع ترکیه در قبال کوبانی را اعتراضات گسترده کردهای ترکیه، ناآرامی های اخیر در ترکیه و به خطر افتادن امنیت این کشور عنوان کرده بودند اما "کیتی مک فارلین" معاون اسبق وزارت دفاع آمریکا، درمصاحبه با شبکه فاکس نیوز امریکا (Foxnews) تحلیل متفاوتی را ارائه داده است.

 

 

مجری فاکس نیوز در ابتدای برنامه ای که با حضور خانم مک فارلین اجرا شد،  اظهار داشت: سیاست رهبران ترکیه درمورد نبرد درحال تشدید در کوبانی علیه داعش تغییر کرده است. دولت ترکیه موافقت کرده که کردهای عراقی از خاک این کشور برای ورود به شهر تحت محاصره کوبانی استفاده کنند.

وی با اظهار شگفتی از تغییر ناگهانی موضوع ترکیه در قبال کوبانی افزود: کوبانی تقریبا از همه طرف تحت محاصره شبه نظامیان تروریست داعش قرار گرفته و تانک های ترکیه طی هفته های گذشته در مرز مستقر بوده اند. بنابراین این سوال پیش می آید که چه چیزی موجب تغییر ناگهانی موضع دولت ترکیه دربرابر این شهر مرزی شده است؟

 

 

مجری فاکس نیوز خطاب به خانم مک فارلین پرسید: تاکنون دولت ترکیه از ورود کردهای عراق به ترکیه برای کمک به کوبانی جلوگیری کرده است. چه چیزی تغییر کرده که در شرایط کنونی چنین اجازه ای صادر می شود؟

کیتی مک فارلین که کارشناس مسائل امنیت ملی فاکس نیوز نیز هست، اظهار داشت: باراک اوباما با رئیس جمهور ترکیه صحبت کرده و در هفته های گذشته دولت ترکیه موضع خود را تغییر داده است.

 

 

وی افزود: در خاورمیانه هیچ کس دوست واقعی و همیشگی نیست و هیچ کس هم دشمن واقعی نیست بلکه ممکن است جایگاه ها و مواضع تغییر کند. جمعیت زیادی از کردها در عراق، ایران و به ویژه ترکیه زندگی می کنند. کردها در سال های گذشته اعلام کرده اند که خواهان تشکیل کشور جداگانه ای هستند. ترک ها نگران این هستند که اگر به کردها در این شهر کمک کنند تا داعش را شکست دهند، این امر موجب تقویت کردهای تجزیه طلب شود. بنابراین ترکیه می خواست صبر کند و شاهد درهم شکسته شدن کردها باشد.

تحلیلگر فاکس نیوز در پایان تاکید کرد: من فکر کنم اوباما با همتای ترک خود تماس گرفته و گفته، اگر این شهر سقوط کند و یک نسل کشی اتفاق بیفتد، شما مسئول آن خواهید بود.

 

 

 

 

 

3- تسلط حوثی ها بر استانی در مرز عربستان سعودی

 منابع آگاه یمن از سیطره کامل حوثی ها بر استان الحدیده در مرز با عربستان خبر می دهند. حوثی ها بدون مقاومت مسئولان این استان توانستند تمامی بخش های مدیریتی آن را به دست بگیرند.

 

 

شبکه العربیه امارات (Alarabiya) گزارش داد: "یریم" یکی از مناطق راهبردی در 150 کیلومتری صنعا است که حوثی ها توانستند بر آن سیطره پیدا کنند و علی رغم تحرکاتی که از سوی قبایل علیه حوثی ها  صورت گرفت، نیروهای انصارالله توانستند این منطقه را به دست بگیرند. حوثی ها با تجمع در مسیرهای منتهی به فرودگاه صنعا بعد از محقق کردن اهداف خود، نیروهایشان را از این مسیرها در مناطق دیگری از پایتخت مستقر کردند.

 

 

در این میان حوثی ها با پیشروی خود در استان البیضاء با گروه انصار الشریعه درگیر شدند ولی به پیشروی خود همچنان ادامه می دهند.

شایان ذکر است که حوثی ها توانستند بعد از یک ماه از تسلط بر صنعا، کنترل 7 استان دیگر را  به دست بگیرند.

 

 

 

 

 

4- پیوستن نوجوان استرالیایی به داعش با تهدیدهای آتشین!

یک نوجوان استرالیایی با برنامه ریزی دقیقی توانسته است که از کشور خارج شود و به اعضای داعش بپیوندد.

 

 

شبکه سی ان ان امریکا (CNN)، با اعلام این خبر افزود: این پسر در هنگام خارج شدن از خانه اعلام کرد که به ماهیگیری می رود ولی خانواده اش دیگر او را ندیده اند تا الان که تصاویری از وی در پروپاگاندای رسانه ای داعش به نمایش در آمده است.

این پسر 17 ساله در ویدئویی در لباس های داعش ابتدا اوباما رئیس جمهور آمریکا را تهدید کرده و بعد از آن نیز نخست وزیر استرالیا را مورد تهدید قرار داده است.

 

 

وی همچنین اعلام کرده است که داعش از مبارزات خود دست بر نمی دارد تا اینکه غرب را تسخیر کند.

این نوجوان استرالیایی اعلام کرد که ما همچنان به مبارزات خود ادامه می دهیم تا اینکه پرچم سیاه خود را بر فراز بام کاخ باکینگهام و کاخ سفید به اهتزاز در آوریم.

 

 

 

 

 

 

 

 

5- ادامه نبرد در کوبانی

دیدبان حقوق بشر در سوریه، اعلام کرد که داعش در پیشروی به سوی کوبانی موفقیت های قابل توجهی داشته است. نیروهای داعش در پیشروی های خود منطقه "تل شعیر" را اشغال کردند.

 

العربيه، در گزارش خود آورده است: تروریست ها همچنین از پیشروی در مناطق شمالی کوبانی خبر دادند. این پیشروی ها در حالی است که درگیری های شدیدی میان نیروهای مردمی، داعش و ارتش آزاد در جبهه جنوب در جریان است.

 

 

گفتنی است که پس از موافقت پارلمان کردستان عراق برای ارسال نیرو از طریق ترکیه به کوبانی، منابع کردی اعلام کردند که این نیروها متعلق به گروه پیشمرگه هستند و هیچگونه ارتباطی به کردهای سوریه ندارند چرا که کوبانی در حال حاضر در مرزی به طول 1050 کیلومتر در حال جنگ است.

این گروه ارسالی به کوبانی هرچند گروه کوچکی است اما یک گروه آماده زمینی با سلاح های نیمه سنگین به شمار می رود.

 

 

 

 

 

کلیدواژه ها:
شرمن  |  حوثی  |  داعش  |  مذاکرات  |  CNN  |  alarabiya  |  سی ان ان  |  تهدید  |  العربیه  |  ترکیه  |  سوریه  |  عربستان  |  ایران  |  هسته ای  | 
مشاهده نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:

مشاهده سایر نظرات

آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top