خبرخوان جام نیوز
|
دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ الاثنين ١١ ربيع الثاني ١٤٤١ Monday, December 9, 2019
کد خبر: 406449
نظرات: 14
تاریخ مخابره : ۱۳۹۳/۰۸/۳ - ۰۶:۴۹
خط مشترک
اسیدپاشی رسانه‌ای بر فریضه‌ای الهی +اسناد
ماجرا از آنجا شروع شد که طی ماه گذشته 2 نفر از بانوان اصفهانی در روزهای مختلفی از سوی موتور سواری مورد حمله قرار گرفته و اسید روی صورت آنها پاشیده شد.
امر به معروف و نهی از منکر اسیدپاشی رسانه‌ای بر فریضه‌ای الهی +اسناد
به این مطلب امتیاز دهید
77.8% 22.2% بازدید

 

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، در هفته گذشته اخبار مربوط به اسیدپاشی به تعدادی از زنان اصفهانی در رسانه‌های داخلی و خارجی منتشر شد. اخبار منتشر شده در خصوص تعداد قربانیان این جنایت متفاوت است. برخی از آمار تعداد قربانیان را 2 نفر ذکر کرده و برخی دیگر تا  15قربانی را نیز عنوان کردند، با این حال تاکنون تنها بستری شدن 4 نفر بر اثر بروز این سانحه در بیمارستان سوانح و سوختگی اصفهان گزارش شده است.

 

بر اساس شهادت قربانیان، این حوادث حین رانندگی به وقوع پیوسته و مجرمان نیز عمدتا موتور سوار بوده‌اند. بررسی هویت و سوابق قربانیان نشان می‌دهد که این افراد ارتباط  خاصی با یکدیگر نداشته‌اند. با توجه به گذشت زمانی کوتاه از وقوع این حوادث، بررسی‌های نیروهای پلیس در خصوص شناسایی افراد خاطی هم‌چنان ادامه دارد. نیروی انتظامی استان اصفهان اعلام کرده است که تحقیقات خود را در خصوص این پرونده جنایی با جدیت پیگیری خواهند کرد و تاکنون نیز موفق شدند 4 مظنون مربوط به این پرونده را شناسایی کنند.

 

در این میان واکنش رسانه‌های بیگانه و معاند به این پرونده و حدس و گمان‌هایی که در خصوص علل شکل‌گیری این جنایت صورت می‌گیرد، قابل توجه است. رسانه‌های بیگانه در یک سناریوی هماهنگ حوادث اصفهان را به موضوع امر به معروف و نهی از منکر ربط داده و مدعی شده‌اند که این اقدام از سوی گروه‌های تندرو و جهت مبارزه با بدحجابی صورت پذیرفته است و تلاش کردند با سوء استفاده از حادثه تلخی که برای چند تن از بانوان ایرانی رخ داده، اصل امر به معروف و نهی از منکر را زیر سوال ببرند.

 

این رسانه ها از روش خبر معکوس نیز استفاده کرده اند و ترس از فراگیر شدن اسیدپاشی ها در سایر شهرهای کشور را به عنوان تیتر اخبار خود قرار داده اند. این در حالی است که با نگاهی به گذشته این رسانه های زنجیره ای می توان به این نکته دست یافت که این جریان در چنین مواقعی بیشتر قصد خط دهی به جریان اغتشاش گر و ضد امنیتی داشته و دارد. حالا نیز با استفاده از جملات این چنین قصد دارند به اسید پاش ها این خط را بدهند که با فراگیر کردن اسیدپاشی در سایر شهرها می توان پروژه تخریب نیروهای نظام و خط انقلاب را فراهم ساخت.

 

 

آغاز فضاسازی رسانه‌ای در داخل

شایعه ربط داشتن چند اسیدپاشی در اصفهان به مقوله "بدحجابی" با انتشار یک گزارش در خبرگزاری ایسنا آغاز شد. این خبرگزاری پنج شنبه هفته گذشته خبری درباره اسیدپاشی به صورت چند زن در اصفهان را منتشر کرد.

 

خبرگزاری ایسنا در متن خود می نویسد: این حادثه زمانی اتفاق افتاد که از چندی پیش تاکنون در شبکه‌های اجتماعی مطالبی با محتوای اسیدپاشی به زنان بی‌حجاب در اصفهان منتشر می‌شود اما مشخص نیست که آیا حادثه شب‌گذشته ارتباطی با این مطالب داشته است یا خیر؟

 

 

 

 

علاوه بر ایسنا، خبرگزاری های دیگری هم با انتشار اخباری سعی می کنند که این اتفاق ناگوار را به مسئله حجاب وصل کنند. به عنوان مثال می توان به سایت عصر ایران اشاره کرد که در مطلبی می نویسد:” اسیدپاشی در اصفهان در حالی ادامه دارد که از دو ماه پیش در شبکه های اجتماعی پیامکی با مضمون جلوگیری از بدحجابی تنهـا راه نجات زاینده رود از خشک شدن است، گوشی به گوشی در بین جوانان اصفهانی دست به دست می چرخید. منبع ارسال این پیامک دلهره آور اعلام کرده بود گروهی که هدفشان نجات شهر از بی حجابی و کفر است بر خود واجب می دانند تا به مـبـارزه بـا بدحجابی و جلوگیری از خشکسالی بپردازند.”

 

 

 

 

بهار نیوز هم در مطلبی سراسر کذب می نویسد: ”اینکه افرادی احتمالا به گمان خود از طریق اسید پاشی و آزارجسمی مثلا درصدد مبارزه با ناهنجاری‌های فرهنگی باشند معمولا منتسب به همین گروه آخرین است؛ زیرا این بحث که مثلا تعریف بدحجابی چیست، هرگز حل نشده و مسلم این است که تشخیص آن با متخصصان است.”

 

 

 

 

از طرفی روزنامه شرق با تیتر درشت نوشت: «فرضیه زنجیره ای بودن اسیدپاشی‌ها تأیید شد» و در این راستا دوباره به القای بحران دامن زد.

 

 

 

 

همین روزنامه مطلبی را تحت عنوان ”سرنخ هایی از عاملین اسیدپاشی به ۴ زن” در تاریخ ۲۷ مهرماه منتشر کرد که سعی در ارتباط دادن مسأله اسیدپاشی به حجاب داشت؛ در این مطلب از زبان پدر یکی از مجروحان آمده است: ”ندا هیچ‌گاه نمازش ترک نشده است. همیشه وقتی می‌خواستم به دخترم پول دهم زیر جانمازش می‌گذاشتم. او کسی نبود که در قیدوبند حجاب نباشد. این را همسایه‌ها، فامیل و آشنایان همه می‌دانند.”

 

روزنامه فرهیختگان هم در تاریخ ۲۸ مهر ماه در صفحه ۱۲ خود اینگونه می نویسد: ”خانواده قربانیان اصفهانی مدعی شدند که اسیدپاش‌ها قبل از پاشیدن اسید گفته‌اند: ما با بدحجابان مقابله می‌کنیم.”

 

روزنامه جمهوری اسلامی در اقدامی مضحک، رئیس دولت قبلی را به صورت تلویحی مسبب اسیدپاشی معرفی می‌کند و اینگونه می نویسد: ”این فرهنگ غلط را باید میراث شوم آن دسته از مسئولین دانست که علیرغم وظیفه ذاتی خود در مسئولیتهائی که بودند، حاضر نشدند در برابر قانون تمکین کنند و قانون گریزی را در جامعه نهادینه کرده‌اند. در دولت‌های نهم و دهم متأسفانه این روش زشت به اوج خود رسید و قانون گریزی بالاترین مقام اجرائی کشور آشکارا ترویج شد که بدآموزی‌های زیادی برای جامعه داشت.”

 

در این میان روزنامه اعتماد پا را فراتر گذاشته و با زیر سؤال بردن فریضه امر به معروف و نهی از منکر، طی مطلبی نوشت: با نوشتن قانون نمی توان مردم را به امر به معروف و نهی از منکر وادار کرد؛ رودررو قرار دادن مردم در موارد اختلافی، عوارض ناخوشایندی مانند نزاع، قتل، اسیدپاشی و... را به دنبال دارد.

 

سایر رسانه‌های هم‌سو نیز به تناوب به این موضوع پرداخته و با استفاده از عباراتی نظیر «اسیدپاشی زنجیره‌ای» و «کشوری شدن اسیدپاشی» وقایع مشکوک اصفهان را به مثابه بحرانی ملی به تصویر کشیدند.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
کمین رسانه های بیگانه برای سوءاستفاده

در فضایی که برخی رسانه های داخلی ایجاد کرده بودند، رسانه های معاند نیز به سرعت وارد عمل شده و در اقدامی هماهنگ به تبلیغ علیه جمهوری اسلامی و احکام اسلامی پرداختند.

 

سایت "دویچه وله/DW"  در این باره نوشت: در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های داخلی این گمان مطرح است که گروهی با انگیزه مقابله با زنانی که از نظر قوانین ایران "بدحجاب" تلقی می‌شوند، به صورت این زنان جوان اسید می‌پاشند.

 

نکته جالب توجه -و البته تأسف برانگیز- استناد این منبع به رسانه های داخلی است.

 

 

 

 

بی بی سی فارسی (BBCPersian) یکی از مهم‌ترین رسانه‌های بیگانه می‌باشد که توجه زیادی به این حادثه نشان داده است. این رسانه به رغم ادعای حرفه ای بودنش، پیش از تکمیل مراحل بازرسی و تحقیق توسط نیروهای پلیس، خود را در جایگاه قاضی قرار داده و ارتکاب این جنایت را به گروه‌های خاصی با انگیزه مبارزه با بدحجابی نسبت داده است.

 

 

 

 

پایگاه اینترنتی شبکه العربیه (AlArabiya) نیز ضمن بازنشر اظهارات خصمانه نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد علیه کشورمان نوشت: اسیدپاشی ها همزمان با انتقاد گسترده امامان جمعه از رواج بد حجابی در جامعه، طرح قانون امر به معروف و نهی از منکر در مجلس و فعال شدن گروه هایی تندرو مانند انصار حزب الله به منظور مقابله با زنان که به گفته آنها بدحجابند صورت گرفته است.

 

 

 

 

از سویی دیگر پس از سخنان دکتر روحانی در جمع مردم زنجان راجع به طرح امر به معروف و نهی از منکر، وب سایت دویچه وله با سوءاستفاده از سخنان رئیس جمهور، اظهارات ایشان را به مسأله اسیدپاشی مرتبط کرد.

رسانه دولتی آلمان با انتخاب تیتر "واکنش حسن روحانی به ماجرای اسیدپاشی در اصفهان" نوشت: روحانی در سفر استانی خود به زنجان و در جمع مردم این شهر با اشاره به اسیدپاشی‌های اصفهان و ارتباط آن با امر به معروف و نهی از منکر هشدار داد: «مبادا روزی امر به معروف و نهی از منکر وسیله‌ای برای تفرقه و جدایی آحاد جامعه از یکدیگر باشد. امر به معروف و نهی از منکر اختصاص به هیچ فرد و جناح و دسته‌ای ندارد. همه باید یکدیگر را به خیر و صلاح معروف و عمل شایسته دعوت کنیم و اگر فردی یا جمعی خدای ناکرده از مسیر هدایت فاصله گرفت آن را از منکر نهی کنیم.»

 

 

 

 

در ادامه دویچه وله سعی کرد برداشت انحرافی خود از سخنان دکتر روحانی را به مخاطب القا کند. بنابراین نوشت: اشاره روحانی به تصویب کلیات طرح ۲۴ ماده‌ای "آمران به معروف و ناهیان از منکر" است که چندی پیش در مجلس شورای اسلامی به تأیید نمایندگان رسید. روز گذشته نمایندگان مجلس ماده ۶ این طرح را تصویب کردند. برپایه این ماده امران به معروف حق توهین، ضرب، جرح و قتل را ندارند و در این‌صورت مشمول مجازات اسلامی می‌شوند.

 

 

بررسی سایر رسانه‌های بیگانه نیز حاکی از این است که آن‌ها همه تلاش خود را به کار بسته اند تا یک پرونده جنایی را سمت و سوی سیاسی ببخشند و آن را با رهیافت‌های قانونی مبارزه با بدحجابی پیوند دهند.

برای آشکار کردن غرض‌ورزی این رسانه‌ها می‌توان به چند نکته توجه کرد:‌

 

1- اعلام شدن آمارهای مختلفی که هیچ گونه مطابقتی با آمار اعلام شده از سوی بیمارستان سوانح و سوختگی اصفهان ندارد، نشان می‌دهد که این رسانه‌ها پیش از آنکه دغدغه رسالت خبری داشته باشند، درصدد بزرگنمایی و ایجاد جنجال رسانه‌ای هستند.

 

2- نتیجه‌گیری این رسانه‌ها در خصوص انگیزه مرتکبین به اسیدپاشی در شرایطی صورت گرفته که تنها چند روز از وقوع این حوادث گذشته و بررسی‌های نیروی انتظامی اصفهان هنوز در مراحل اولیه قرار دارد. روند پیگیری حوادث جنایی در همه کشورها از طریق کانال نیروهای انتظامی و پس از آن نیروهای قضایی است. توجه به این نکته به خوبی نشان می‌دهد که این رسانه‌ها هدفی جز ایجاد موجی تبلیغاتی علیه قوانین جمهوری اسلامی و سیاسی جلوه دادن حوادث ندارند.

 

در پایان باید به این نکته توجه کرد که این اولین بار نیست که رسانه‌های بیگانه تلاش می‌کنند تا مسائل داخلی و پرونده‌های جنایی را دستاویزی برای حمله به جمهوری اسلامی ایران قرار دهند اما جای تأسف دارد که همچنان برخی مطالب نادرست رسانه های داخلی، منبع اصلی آن‌ها برای پرونده سازی و جنجال رسانه ای علیه ملت شریف ایران و نظام مقدس جمهوری اسلامی است.

 

به نظر می رسد ارتباطی نانوشته میان برخی رسانه های داخلی و رسانه های وابسته به دولت های بیگانه وجود دارد که نشانه های ارتباط مذکور در خطوط خبری مشترک آن ها قابل ردیابی است.

جام نیوز با رصد دقیق و تعقیب این خطوط مشترک، سلسله گزارش های خود را ادامه خواهد داد.

 

 


103

 

مشاهده نظرات

اینا خیلی پدرنامردن

پاسخ

۵

۰

شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:

مشاهده سایر نظرات

آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top