خبرخوان جام نیوز
|
یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ الأحد ١٧ ربيع الثاني ١٤٤١ Sunday, December 15, 2019
کد خبر: 406558
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۳/۰۸/۲ - ۰۸:۰۰
خانه فیض کاشانی موزه اسباب‌بازی می‌شود
هنرمندی به نام امیر سهرابی خانه ملامحسن فیض کاشانی را خریداری کرده تا در آن موزه و کارگاه اسباب‌بازی کودک به راه بیندازد.
منزل فیض کاشانی  خانه فیض کاشانی موزه اسباب‌بازی می‌شود
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید


به گزارش سرویس فرهنگی جام نیوز، خانه تاریخی علامه فیض، را هنرمندی به نام امیر سهرابی خریداری کرده است و این حرکت ارزشمند که به دوستی جوانان آینده با بافت تاریخی شهر و در نتیجه تقویت فرهنگ بومی منجر می‌شود با همت بلند یک هنرمند انجام شده است.

یکی از کارشناسان مردم‌شناسی میراث فرهنگی کاشان در این خصوص گفت: این حرکت به لحاظ فرهنگی از چند جهت قابل تحسین است. از جمله توجه به شخص کودک و استفاده از ایده‌های کودکانه، بکارگیری ذهنیت کودک و دیگری برداشت کودک از آثار تاریخی و در نهایت تعامل، دوستی و ایجاد رابطه‌ی نزدیک جوانان آینده با آثار تاریخی است.

عباس تراب‌زاده در ادامه تصریح کرد: این حرکت فرهنگی برای نخستین بار در کشور اتفاق می‌افتد. زیرا مکان کارگاه و موزه ، تاریخی بود و همچنین با رویکرد حفظ آثار و توجه به آثار تاریخی فعالیت خود را آغاز می‌کند.

تراب‌زاده اظهار داشت: در این موزه کارگاه عروسک‌سازی نیز دایر است و ساختن عروسک توسط کودکان و با کمک مربیان خواهد بود.

وی افزود: ساخت عروسک با دیدگاه فرهنگی و با ابزاری  کاملا سنتی نظیر سفال و ... به تاریخچه عروسک‌سازی و فعالیت کودکانه در کشور می‌پردازد.

کارشناس مردم‌شناسی میراث کاشان عنوان کرد: فعالیت این موزه تخصصی به صورت چند گانه خواهد بود؛ یکی ساختن عروسک و آشنایی با تکنیک‌های ساخت آن، یکی هم عروسک‌های خیمه‌ شب‌بازی که جنبه نمادین دارند و دیگری نگهداری از آنها در قالب موزه آثار کودک، با نام موزه تخصصی اسباب باز کودکان.

وی خاطرنشان کرد: این موزه صرف برای کودکان بوده و به صورت رایگان می‌باشد و فقط هزینه بلیت هنگام ورود به موزه گرفته می‌شود.

این مقام مسئول تأکید کرد: فعالیت فرهنگی و ارزشمند امیر سهرابی مالک خانه تاریخی علامه فیض قابل تحسین است و از وی حمایت خواهیم کرد.

عباس تراب‌زاده بیان کرد: عروسک‌های قدیمی و با ارزش از شهرستان نائین، اردستان، خراسان جنوبی و از شمال کشور توسط امیر سهرابی جمع‌‌آوری شده که در این موزه به منظور بهره‌گیری از آنها و مشاهده کودکان از آنها استفاده شده است.

 

باشگاه خبرنگاران

115

 

 

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top