خبرخوان جام نیوز
|
دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ الاثنين ٢٤ جمادى الأولى ١٤٤١ Monday, January 20, 2020
کد خبر: 409728
نظرات: 15
تاریخ مخابره : ۱۳۹۳/۰۸/۱۱ - ۱۰:۰۳
گزارش ویژه
هویت مشکوک هیأت ایرانی در آمریکا؛ فرهنگی، اقتصادی یا سیاسی؟
در هفتمین همایش تجاری "انستیتو آمریکایی خاورمیانه" هیأتی فرهنگی از ایران شرکت کرده تا به جای مسائل تجاری، با مقامات سیاسی آمریکا از فرهنگ سخن بگوید!
انستیتو خاورمیانه هویت مشکوک هیأت ایرانی در آمریکا؛ فرهنگی، اقتصادی یا سیاسی؟
به این مطلب امتیاز دهید
87.5% 12.5% بازدید

 

 

سفر هیأت فرهنگی ایران به آمریکا و دیدار با برخی مقامات آمریکایی از جمله "گِرِگْ سالیوان" هماهنگ‌کننده و مشاور ارشد ارتباطات راه‌بردی وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، با انتقادات و سؤالاتی مواجه شده است.

 

 

ماجرا از آن جا آغاز شد که رسانه های غربی در بی خبری رسانه های داخلی خبر دادند: "سفر هیأت فرهنگی دولت ایران به آمریکا" سه شنبه هفته گذشته هیاتی فرهنگی از مقام‌های ایرانی در یک نشست اقتصادی در پیتسبورگ آمریکا با حضور هماهنگ کننده وزارت خارجه آمریکا شرکت کردند.

 

 

"علی مرادخانی" معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی "علی ترابی" دبیر اجرایی جشنواره موسیقی فجر و برخی دیگر از دست‌اندرکاران فرهنگی دولت ایران در این نشست بوده‌اند.

 


 

علی مراد خانی، معاون وزیر ارشاد ایران

 

 

 

هنوز درباره چرایی انجام این سفر و هدف از نشست با مسؤولان وزارت خارجه آمریکا توضیحی از سوی مقامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یا دیگر مقامات کشورمان داده نشده است.

 

 

"سیمین یزدگردی کورتیس" مدیر "انستیتو خاورمیانه" در پیتسبورگ که از مقام‌های ایرانی برای شرکت در این نشست دعوت کرده بوده، مدعی است این نشست هم‌چون سال‌های گذشته به طور مستقل برگزار شده ولی وزارت خارجه آمریکا هم از حضور هیات ایرانی استقبال کرده است.

 

 

با وجود سکوت خبری در ایران، رسانه های منتقد دولت اوباما از دیدار مقامات این کشور با مقامات ایران انتقاد کردند. از جمله آنکه وبسایت "فری‌بیکن" که به محافظه‌کاران نزدیک است و از رسانه‌های منتقد دولت باراک اوباماست، این نشست را "مشکوک" خوانده است ونشانه ای از "تجارت رو به رشد بین آمریکا و خاورمیانه" دانسته است.

 

 

"سیمین یزدگردی کورتیس" مدیر "انستیتو خاورمیانه"

 

 

ماری هرف، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در واکنش به گزارش فری‌بیکن گفته است که هیچ چیز مشکوکی درباره این نشست وجود ندارد.

خانم هرف گفته است که در جریان همایش پیتسبورگ، هیچ حرفی جز همکاری‌های فرهنگی و تقویت روابط مردم با مردم در بین نبوده است.

 

 

علی آلفونه، تحلیلگر ارشد بنیاد دفاع از دموکراسی، به فری‌بیکن گفته است که انگیزه ایران از حضور در چنین نشستی را درک می‌کند و آن هم تلاش برای تقویت روابط اقتصادی بوده است.

 

 

آلفونه که از سیاستمداران ضدایرانی محسوب می شود، در عین حال گفته که حیرت کرده است دولت آمریکا اصلا به این مقام‌های ایرانی ویزا داده تا در این نشست حاضر شوند.

 

 

این منتقد سیاست باراک اوباما در قبال ایران می‌گوید حضور مقام‌های جمهوری اسلامی در همایش پیتزبورگ، به نفع موضع آمریکا در مذاکرات هسته‌ای نبوده است.

 

 

"گِرِگْ سالیوان" هماهنگ‌کننده و مشاور ارشد ارتباطات راهبردی وزارت خارجه آمریکا

 

 

از نکات عجیب این سفر، می توان به دو مورد اشاره کرد:

 

 

1. اعزام هیأت فرهنگی ایران به یک نشست اقتصادی در آمریکا!

برگزارکنندگان این نشست گفته اند از مسائل تجاری و اقتصادی سخنی به میان نیامده است. نکته ای که سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز بر آن تأکید کرده است.

 

2. دیدار هیأت فرهنگی ایران با برخی مسؤولین سیاسی وزارت خارجه آمریکا!

 

 

اگر هیأت ایران، فرهنگی بوده، پس چرا در نشستی اقتصادی شرکت کرده است؟ و چرا با مسؤولان سیاسی وزارت خارجه آمریکا مانند سالیوان مذاکره کرده اند؟ و چه کسی اجازه این دیدار را صادر کرده است؟ و از همه مهم‌تر، چرا در سکوت خبری و بدون اطلاع رسانی انجام شده است؟

 

 

 

رسانه های داخلی خبر حضور هیأت ایرانی در آمریکا را از رسانه های غربی دریافت کردند!

 

 

 

 

 

 

 

مشاهده نظرات

نگاهی به عملکرد مطبوعاتی دولت یازدهم

10 سکانس «سریال مطبوعات» در وزارت ارشاد

وزارت ارشاد دولت یازدهم، قرار است در دهمین سکانس عملکرد خود در حوزه مطبوعات چه اقدام مؤثری انجام دهد؟
گروه فرهنگی فرهنگ نیوز:
سکانس اول: حسن روحانی در دومین مستند انتخاباتی خود با پخش شدن صدای محمدرضا شجریان می‌گوید: «صدای شجریان را دوست دارم.» شاید همان موقع باید درمی‌یافتیم که اساس تفکر روحانی در مورد هنر حول چه محورهایی می‌چرخد. او هنر را جدای از سیاست می‌داند و چشمان خود را بر خوش‌رقصی یک هنرمند نما برای رسانه‌های معاند نظام می‌بندد و با نگاهی صرفاً هنری می‌گوید: «صدای شجریان را دوست دارم.» اگر کمی باهوش‌تر بودیم همان موقع نیز به‌راحتی می‌شد فهمید که او تفاوتی بین «هنرمند ارزشی و غیر ارزشی» قائل نیست.

روحانی همان روزها در مورد سینما نیز گفته بود: «من معتقدم در ابتدا باید انقلابی در سینما به وجود آید. من نمی‌بینم چیزی از سینما باقی‌مانده باشد. امروز مردم از رسانه‌های دیگر در حال دیدن فیلم‌های ایرانی هستند. بیاییم سینما را به اهالی و آنانی که هنرمند و فیلم‌ساز هستند واگذار کنیم.» و بعدها در مورد ماهواره و شبکه‌های ماهواره‌ای نیز گفت: «بعدها غصه دیگری شروع شد که با ماهواره‌ها چه کنیم اگر خدای‌نکرده تلویزیون‌مان با دیش مخفی و آشکار، شبکه دیگری را بگیرد، در جوانان ایرانی چگونه ایرانیت و اسلامیت می‌ماند. آمدیم و در پشت‌بام‌ها و بالکن‌ها با آن مبارزه کردیم، اما تأثیری نداشت اما نه ایمان مردم پر زد و نه هویت مردم از دست رفت» او همان روزها در واکنش به برخی اظهارنظرها در مورد فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی گفت:

«امروز ظاهراً غصه دیگری برپاشده و آن اینکه با اینترنت و جوان کاربر و ایمیل و موبایل و نسل سوم و چهارم چه کنیم. من به همه دوستان عرض می‌کنم به جوان‌ها اعتماد کنیم، به نسل جوان اعتماد کنیم. جوان‌های ما با فطرتی پاک هستند و ایران‌شان را با همه وجود دوست دارند و به اسلام و خاندان ائمه و اهل‌بیت عشق می‌ورزند. فطرتشان پاک است و حالا گوشه‌ای، روزی، ماهی یا سالی خطایی شد، می‌شود آن را برگرداند و قابل‌برگشت است که هم انسان تواب است هم خداوند تواب و رحیم.»

سکانس دوم: روحانی به‌عنوان یازدهمین رئیس‌جمهور ایران از سوی مردم برگزیده و به‌تبع آن، کرسی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در روز 24 مردادماه 92، بارأی اعتماد مجلس (از مجموع 284رأی، با 234 رأی موافق، 36رأی مخالف و 12 رأی ممتنع) به علی جنتی رسید. از همان روزهای نخست نیز قابل پیش‌بینی بود که جنتی روزهای سختی را در حوزه فرهنگ سپری خواهد کرد.سکانس سوم: روزنامه بهار در تاریخ اول آبان 92 (تنها چند ماه پس از روی کار آمدن جنتی) یادداشتی تحت عنوان «امام؛ پیشوای سیاسی یا الگوی ایمانی؟» به قلم علی‌اصغر غروی از چهره‌های منتسب به نهضت آزادی ایران منتشر کرد که در این یادداشت اساس امامت و ولایت علی ابن ابی‌طالب زیر سؤال می‌رود. واکنش‌ها به این اقدام هتاکانه روزنامه بهار بالا می‌گیرد اما وزارت ارشاد ترجیح می‌دهد سکوت اختیار کند. هیئت نظارت بر مطبوعات پس از گذشت پنج روز تشکیل جلسه می‌دهد و توقیف روزنامه بهار را تصویب می‌کند.

جنتی: از توقیف «بهار» متأسفم.
سرانجام پس از صدور این حکم سکوت جنتی می‌شکند و در رابطه با این حکم می‌گوید: « من از اینکه روزنامه بهار متوقف شد متأسف شدم، راه‌های دیگری نیز غیر از توقیف برای اعمال و اجرای قانون وجود دارد. وزارت ارشاد به دنبال توقیف مطبوعات نیست و ما پیگیر این هستیم که به‌جز توقیف، راه قانونی دیگری نیز را پیدا کنیم.»

سکانس چهارم: در اواسط دی‌ماه سال92 روزنامه‌ی «وطن امروز» به دلیل نقض مصوبه‌ی شورای عالی امنیت ملی و به استناد تبصره‌ی 2 ماده‌ی 5 قانون مطبوعات تذکر و پرونده‌ی این روزنامه به مرجع قضایی ارسال شد. همچنین هفته‌نامه‌ی «یالثارات‌الحسین» به استناد بندهای 8 و 11 ماده‌ی 6 قانون مطبوعات و بر اساس تبصره‌ی ماده‌ی 12 آن قانون توقیف و پرونده‌ی تخلفات آن نشریه برای رسیدگی به مرجع قضایی ارسال و هفته‌نامه‌ی «9 دی» نیز بر اساس بندهای 8 و 11 ماده‌ی 6 قانون مطبوعات تذکر گرفت و پرونده‌ی تخلفات این هفته‌نامه به مرجع قضایی فرستاده شد.

جنتی: در یالثارات نوعی لمپنیسم مشاهده می‌شود!
علی جنتی در واکنش به توقیف یالثارات می‌گوید: «آنچه در چندین شماره اخیر این نشریه بررسی کردیم مشحون از نشر اکاذیب، توهین‌های بسیار بارز به رییس جمهوری، اعضای دولت و مقامات کشور است . در این نشریه نوعی لمپنیسم در بکار گیری کلمات و ادبیاتی در سطح بسیار سخیف و زشت مشاهده می‌شود.

مجموعه عواملی بوده است که موجب توقیف نشریه یالثارات شد. اگر هیئت نظارت می‌خواست با این نشریه برخورد کند باید لغو پروانه می‌شد؛ سوابق یک سال گذشته این نشریه تاکنون نشان می‌دهد هیئت نظارت بارها به دنبال توقیف آن بوده‌اند اما به دلیل نام بسیار زیبایی که این هفته‌نامه یدک می‌کشد شاید ملاحظاتی داشتند ولی هرکسی که این هفته‌نامه را بخواند عادلانه می‌تواند قضاوت کند که این هفته‌نامه در شأن جمهوری اسلامی نیست.»

سکانس پنجم: روزنامه آسمان که به‌عنوان اولین روزنامه مجوز گرفته از وزارت ارشاد دولت یازدهم، اولین شماره خود را در تاریخ 26 بهمن 92 منتشر کرده بود، پس از انتشار 6 شماره در تاریخ 1 اسفند، توسط دادگاه رسانه به دلیل ذکر مطلبی که در آن حکم قصاص «غیرانسانی» توصیف‌شده بود توقیف و مدیرمسئول آن تحت پیگرد قرار گرفت و بازداشت شد. محمد قوچانی سردبیر و عباس بزرگمهر مدیرمسئول این روزنامه بودند.

جنتی: دلیل توقیف روزنامه آسمان را از «قوه قضائیه» بپرسید!
اما نکته قابل‌توجه در مورد توقیف روزنامه «آسمان» سکوت هیئت نظارت بر مطبوعات بود و این روزنامه با حکم دادگاه رسانه توقیف گردید. به همین دلیل وزیر ارشاد در واکنش به توقیف روزنامه «آسمان» می‌گوید: «قوه‌ی قضاییه کاملاً مستقل است و بر اساس قانون اساسی، تفکیک قوا صورت گرفته، بنابراین دلیل چنین کاری را باید از آن‌ها سؤال کرد.»
این اظهارات جنتی در حالی است که شاید بسیار از افراد که ورای تعلقات سیاسی، برای مقدسات دین مبین اسلام ارزش قائل هستند، از وزیر ارشاد توقع داشتند که او در قبال هتک حرمت جایگاه «قصاص» در دین مبین اسلام موضع‌گیری کند؛ اتفاقی که هرگز رخ نداد!

سکانس ششم: پس از گذشت کمتر از دو ماه از توقیف روزنامه «آسمان»، محمد قوچانی این بار به «هفته‌نامه صدا» به گیشه‌های روزنامه‌فروشی بازگشت و اولین شماره این هفته‌نامه نیز در تاریخ ششم اردیبهشت‌ماه سال93 منتشر شد.سکانس هفتم: ماهنامه ایران فردا وابسته به گروهک‌های نهضت آزادی و ملی - مذهبی که ۱۴ سال پیش به خاطر تخلفات عدیده و تحرکات ساختارشکنانه توقیف شد، هشتم خرداد93 شماره جدید خود را منتشر کرد. این در حالی است که رضا علیجانی و تقی رحمانی از گردانندگان اصلی نشریه پس از نقش‌آفرینی در فتنه و آشوب سال ۸۸ از کشور گریختند و در فرانسه پناهندگی گرفتند. عزت‌الله... سحابی مدیرمسئول ایران فردا ۳ سال پیش درگذشت. ایران فردا یکی از تغذیه‌کنندگان روزنامه‌های زنجیره‌ای در دوره اصلاحات نیز بود. این نشریه که ازلحاظ فکری و محتوایی به جریان ملی مذهبی و روشنفکری دینی نزدیک بود از خرداد ۱۳۷۱ به مدیرمسئولی مهندس عزت‌الله سحابی و سردبیری رضا علیجانی منتشر می‌شد.

سکانس هشتم: نشریه «زنان امروز» به صاحب‌امتیازی و مدیرمسئولی «شهلا شرکت» از وزارت ارشاد دولت یازدهم مجوز گرفت و اولین شماره آن نیز در تاریخ 7 خرداد 93 منتشر شد. شهلا شرکت قبل از این مدیریت ماهنامه "زنان" را بر عهده داشت که از سالهای 1370 تا 86 در 152 شماره منتشر شد. بیشتر کارشناسان معتقدند که ماهنامه "زنان" در طی این 16 سال فعالیت، با تمرکز بر مباحث فمینیستی و قرار دادن فضای لازم برای نگارش یادداشت و گزارش‌های متعدد در این زمینه، به دنبال رفع موانع موجود از مسیر آرمان‌های گروهی اندک از فعالان به‌اصطلاح جنبش زنان بود؛ این موانع در نگاه گردانندگان نشریه، از قانون و سنت‌های ایرانی تا قوانین و احکام شرعی را در برمی‌گیرد که باید به طرق مختلف از میان برداشته شود.

شهلا شرکت در صفحه شخصی خود دریکی از شبکه‌های اجتماعی می‌نویسد: «دولت جدید بعد از سال‌ها بارقه‌های امیدی را در دل مردم روشن‌ کرده. در همین مدت کوتاه هم آثار روی کار آمدن این دولت دیده می‌شود. طبیعتاً ما هم به دوباره فعال شدن جنبش زنان امیدواریم. در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری، دوباره زنان دورهم جمع شدند تا انجام کارهای مثبت‌‌شان را از سر بگیرند. من امیدوارم شرایط طوری باشد که جنبش زنان با همین روحیه اصلاح‌طلبانه و بری از خشونت، متناسب با ظرفیت جامعه، دوباره حرکتش را از نو شروع کند. این فرصت دوجانبه‌ای است؛ هم برای زنان، که نزدیک به یک دهه محروم از امکانات و فضای فعالیت بودند و هم برای دولت، که با ایجاد شرایط فعالیت برای زنان، نام ایران را در دوره خود به لحاظ شاخص رشد زنان در فهرست کشورهای توسعه‌یافته جهان ثبت کند. من همیشه برای بازگشت به مطبوعات آماده و مشتاقم. درخواستم را هم به وزارت ارشاد دولت جدید داده‌ام و منتظر مجوز هستم تا کارم را شروع کنم. امیدوارم این دولت با خوش‌بینی و مثبت‌اندیشی موعود خود، رسانه‌های سلب‌شده زنان ایران را به آن‌ها برگرداند. بی‌تردید اهمیت فعالیت دولت برای بهبود وضعیت زنان، کمتر از رفع مناقشات بین‌المللی نخواهد بود بلکه به حل آن مشکلات هم کمک خواهد کرد.»

سکانس نهم: هفته‌نامه «پایتخت کهن» به مدیرمسئولی فریبا عباسی از اول مهرماه در سراسر کشور توزیع شد. نکته قابل‌توجه در رابطه با این هفته‌نامه، حضور چهره‌های معلوم‌الحال سیاسی در جشن انتشار اولین شماره آن بود. مراسمی که در آن چهره‌های جنجالی اصلاح‌طلبان نظیر هاشم صباغیان (از بنیان‌گذاران نهضت آزادی)، غلام عباس توسلی(از اعضای نهضت آزادی)، محمدحسین کروبی(فرزند ارشد مهدی کروبی)، نرگس محمدی(نایب‌رئیس گروهک کانون مدافعان حقوق بشر که پس از فرار شیرین عبادی به خارج از کشور، دستورات وی درزمینهٔ ادامه اقدامات گروه در داخل را پیگیری می‌نمود- محکوم فتنه88)، فیض‌الله عرب سرخی (معاون وزیر دولت خاتمی و از اعضای ارشد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی-محکوم فتنه88) ، محسن آرمین (سخنگو و عضو ارشد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی- فعال در جریان تحصن مجلس ششم-محکوم فتنه88)، محمدعلی ابطحی (چهره سرشناس اصلاح‌طلب که اعترافاتش در دادگاه هنوز در ذهن ملت ایران به یادگار مانده)، علی شکوری راد (عضو جبهه مشارکت و از نمایندگان فعال در ماجرای تحصن مجلس ششم-محکوم فتنه88)، سعید شریعتی (عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت و از حامیان میرحسین موسوی-محکوم فتنه88) و عیسی سحرخیز (ار اعضای اصلی ستاد مهدی کروبی-محکوم فتنه88) حضور داشتند.

سکانس دهم: به نظر شما وزارت ارشاد دولت یازدهم، قرار است در دهمین سکانس عملکرد خود در حوزه مطبوعات چه اقدام مؤثری انجام دهد؟ توقیف یک نشریه منتقد یا ارائه مجوز به یک روزنامه، هفته‌نامه، ماهنامه، مجله همسو و همراه با دولت؟ باید منتظر ماند و دید دهمین گام دولت در حوزه مطبوعات چگونه برداشته خواهد شد.

پاسخ

۴

۷

ابو بريز اون جايي كه مي سوزه

پاسخ

۳

۴

دلواپس شدم!!!!

پاسخ

۷

۲

شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:

مشاهده سایر نظرات

آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top