خبرخوان جام نیوز
|
دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ الاثنين ٢٤ جمادى الأولى ١٤٤١ Monday, January 20, 2020
کد خبر: 410591
نظرات: 3
تاریخ مخابره : ۱۳۹۳/۰۸/۱۵ - ۰۷:۰۹
باراک اوباما در نشست خبری:
"توافق خوب" هسته ای اوباما با ایران/ طرح پیشنهادی آمریکا به ایران
رئیس جمهور آمریکا در کنفرانس خبری اش پس از شکست بزرگ از جمهوری خواهان در انتخابات میان دوره ای کنگره، به موضوع ایران پرداخت و گفت به دنبال "توافق خوب" با ایران است.
اوباما "توافق خوب" هسته ای اوباما با ایران/ طرح پیشنهادی آمریکا به ایران
به این مطلب امتیاز دهید
50% 50% بازدید

 

 

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، باراک اوباما ساعاتی قبل، برای نخستین بار پس از شکست سنگین حزبش از جمهوری خواهان در یک کنفرانس خبری به سخنرانی پرداخت. بخشی از سخنان رئیس جمهور آمریکا به موضوع برنامه هسته ای ایران و تأثیر پیروزی جمهوری خواهان بر روند مذاکرات هسته ای با ایران اختصاص داشت.

 

 

به نوشته سایت بی بی سی فارسی (BBCPERSIAN) باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در مورد تسلط جمهوریخواهان در کنگره و تأثیر آن بر مذاکرات اتمی با ایران گفت: «اگر بتوانیم با ایران به توافقی خوب برسیم که بتواند جهان را متقاعد کند که ایران توانایی تولید سلاح اتمی را نخواهد داشت، آنوقت با کنگره وارد مذاکره می شویم و آنها را هم متقاعد می کنیم. اما این نیازمند یک توافق خوب است.»

 

 

او که در یک کنفرانس خبری و پس از پیروزی جمهوریخواهان در انتخابات میاندوره ای کنگره سخن می گفت، تأکید کرد که همواره گفته است که "عدم توافق با ایران از توافق بد بهتر است"

 

 

حزب جمهوریخواه آمریکا با پیروزی در انتخابات میاندوره‌ای این کشور توانست کنترل مجلس سنای این کشور را در دست بگیرد و به این ترتیب برای اولین بار از سال ۲۰۰۶ به این سو، جمهوریخواهان کنترل هر دو مجلس نمایندگان آمریکا و سنا را در دست گرفته‌اند.

 

 

اوباما گفت که آمریکا و متحدانش می توانند چارچوبی به ایران پیشنهاد کنند که در آن بتواند نیازهای صلح آمیز انرژی خود را تأمین کند، اما در عین حال گفت که مذاکرات اتمی یک راه دشوار دیپلماتیک است، چرا که دو طرف به هم بی اعتماد هستند.

 

 

رئیس جمهور آمریکا مذاکره با ایران را سازنده و معنا دار توصیف کرد و گفت که جامعه جهانی در این مذاکرات متحد است و حتی کشورهایی مثل روسیه که در زمینه های دیگر با آمریکا مشکل دارند، در این زمینه همفکر هستند.

 

 

او در پاسخ به این سئوال که در صورت عدم همراهی کنگره، آیا او توانایی این را خواهد داشت که به صورت یکجانبه تحریم های ایران را کاهش دهد، گفت که تحریم ها چند دسته هستند و با هم فرق دارند، اما فعلا مایل نیست در این زمینه اظهار نظر کند.

 

 

می توانیم با کنگره کار کنیم

رئیس جمهور آمریکا گفت که میان دولت و کنگره‌ای که به تسلط حزب مخالف در آمده اختلافاتی خواهد بود، اما در عین حال ابراز امیدواری کرد که دولت و کنگره بتوانند با هم کار کنند.

 

 

اوباما گفت که کنگره قوانینی تصویب خواهد کرد که او قادر به امضای آنها نخواهد بود، از طرف دیگر دولت کارهایی انجام خواهد داد که با مخالفت کنگره روبرو خواهد شد.

 

 

او در عین حال گفت که دو حزب دموکرات و جمهوریخواه در زمینه هایی مثل ضرورت ایجاد اشتغال، تقویت زیرساخت های کشور و تقویت صادرات اشتراک نظر دارند و می توانند در این زمینه ها با هم همکاری کنند.

 

 

اوباما گفت که منتظر ارائه برنامه های جمهوریخواهان می ماند و سپس ایده های خود را مطرح خواهد کرد تا نقاط مشترک به دقت شناسایی شود.

 

 

او گفت که آمریکا کارهای بزرگی دارد که نمی توان برای انجام آنها دو سال (تا پایان دوره ریاست جمهوری فعلی) صبر کرد و دولت و کنگره باید راه همکاری با یکدیگر در مورد این کارها را پیدا کنند.

 

 

اوباما گفت که عقیده دارد کشورش مجموعه ای از ایالت های قرمز (جمهوریخواه) و آبی (دموکرات) نیست، بلکه "ایالات متحده" است.

 

 

او در پاسخ به شکست حزب دموکرات و رابطه این شکست با سیاست های دولت گفت که افکار عمومی به طور کلی به سیاستمداران و نهادهای اداره کننده کشور کم اعتماد شده است و نتایج انتخابات میاندوره ای لزوما به معنای مخالفت آنها با همه سیاست های دولت و دموکرات ها نیست.

 

 

رهبر جدید سنا: به بن بست در کنگره پایان می دهیم

پیشتر میچ مکانل رهبر جمهوری خواهان سنا قول داد که به بن بست سیاسی در کنگره پایان دهد.

 

 

او که کنترل سنا را به دست خواهد گرفت گفت برای تغییر یک سنای بی اثر خواهد کوشید:‌ "ما چرخ های کنگره را به گردش در می آوریم."

مکانل گفت:‌ "در چند سال اخیر سنا عملا کاری نکرده. ما سر کار می رویم و دوباره کار تصویب قوانین را از سر می گیریم."

 

 

او همچنین قول داد که در مورد مسائلی مانند موافقتنامه های تجاری و اصلاح نظام مالیاتی که دو حزب می توانند بر سر آن توافق کنند با آقای اوباما کار خواهد کرد.

سناتور مکانل گفت که "کار کردن در سیستم دو حزبی به این معنی نیست که باید در مناقشه دایمی به سر ببریم."

 

 

سایت رادیو فردا (RADIOFARDA) وابسته به سازمان اطلاعاتی آمریکا(سیا)، به سخنان اوباما درباره طرح پیشنهادی آمریکا توجه کرد و نوشت:

 

 

به گزارش خبرگزاری‌های رویترز و فرانسه، باراک اوباما که در یک نشست خبری در کاخ سفید سخن می‌گفت با اشاره به مذاکرات اتمی قدرت‌های جهانی با ایران گفت که هنوز مشخص نیست غرب بتواند با ایران به توافق دست یابد، اما آمریکا طرحی را به ایران پیشنهاد داده که بتواند نیاز خود به انرژی را برطرف کند.

 

 

به گفته او، در سه چهار هفته آینده مشخص خواهد شد که آیا به دنبال توافق هست یا نه، و هر چه به سمت ضرب‌الاجل می‌رویم، مذاکرات کلیدی خواهد بود.

 

 

سایت وزارت خارجه آمریکا (VOA) هم نوشته است:

 

 

باراک اوباما که در یک نشست خبری در واشنگتن سخن می‌گفت، از «بی‌اعتمادی تاریخی» بین ایران و آمریکا به عنوان یکی از چالش‌های پیش روی طرفین در رسیدن به یک توافق جامع نام برد و افزود پیش‌بینی‌ها درباره نتایج گفتگوها برای رسیدن به توافق باید ظرف سه یا چهار هفته آینده روشن شود.

 

 

آقای اوباما گفت: «اگر به توافقی برسیم، که من مطمئن باشم از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای جلوگیری خواهد کرد، و بتوانیم دنیا و افکار عمومی را متقاعد کنیم که چنین توافقی جلوی دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای را خواهد گرفت، آنگاه زمان مذاکره با کنگره فرا خواهد رسید.»

 

 

وی در ادامه افزود، «آن زمان است که گفتگوهای سنگینی در کنگره خواهیم داشت تا نمایندگان آن را متقاعد کنیم که این (توافق) بهترین راه حل برای پیشگیری از یک ایران هسته‌ای است و از هر روش جایگزین دیگری که ممکن است اتخاذ کنیم، مؤثرتر است.»

 

 

رئیس جمهوری ایالات متحده در ادامه تاکید کرد که البته این نیازمند رسیدن به یک «توافق خوب» است و افزود همواره گفته‌ام که ترجیح می‌دهم توافقی حاصل نشود، تا آن که یک توافق بد صورت بگیرد.

 

 

باراک اوباما که در یک نشست خبری در واشنگتن سخن می‌گفت، از بی‌اعتمادی تاریخی بین ایران و آمریکا به عنوان یکی از چالش‌های پیش روی طرفین در رسیدن به یک توافق جامع نام برد و افزود پیش‌بینی‌ها درباره نتایج گفتگوها برای رسیدن به توافق باید ظرف سه یا چهار هفته آینده روشن شود.

 

444

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مشاهده نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:

مشاهده سایر نظرات

آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top