خبرخوان جام نیوز
|
جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ الجمعة ٩ شعبان ١٤٤١ Friday, April 3, 2020
کد خبر: 413509
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۳/۰۸/۲۴ - ۰۷:۳۸
امشب برای جانشینی آیت الله مهدوی کنی تصمیم گیری می شود
اگر چه بعید به نظر می رسد که غایبان بزرگی همچون هاشمی رفسنجانی و یا حسن روحانی در جلسه امشب این جامعه حضور پیدا کنند اما بعید نیست که ناطق بخواهد شروع دوباره فعالیت های سیاسی اش را از جامعه روحانیت رقم بزند.
جامعه روحانیت مبارز امشب برای جانشینی آیت الله مهدوی کنی تصمیم گیری می شود
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید
 
به گزارش جام نیوز به نقل از افکار، هنوز چهلمین روز درگذشت آیت الله مهدوی کنی نرسیده است که از گوشه و کنار خبر جانشینی وی برای جامعه روحانیت مبارز تهران مطرح شد.
 
نهادی انقلابی و سنتی که ریشه در تاریخ انقلاب اسلامی دارد. سال ۱۳۵۶ بود که شهید مطهری هسته اولیه آن را تشکیل داد و در سال ۵۷ اساسنامه اش نوشته شد. نهادی که هدف اش از ابتدای تشکیل همواره فعالیت تشکیلاتی مبتنی بر فقه و فقاهت و پیروی از رهبری و تاکید بر اصول انقلاب و نظام بود. نهادی اسلامی با هدف مبارزات بر علیه رژیم منحوس پهلوی بود و پس از انقلاب از جایگاه اساسی در عرصه سیاسی کشور تا به امروز برخوردار بوده است.
 
این نهاد انقلابی که همواره در تاریخ انقلاب نقشی اساسی در تحولات سیاسی و اجتماعی داشته به عنوان بال اجرایی مرجعیت و روحانیت در سالهای فعالیت نقش آفرینی کرده است و همسو با جریان اصیل انقلاب که این روزها نام اصولگرایی بر آن نهاده شده گام برداشته است.
 
خارج شدن عده ای از این نهاد در سال ۶۶ انشعابی بزرگ را در جامعه روحانیت رقم زد. اختلافات درونی به حدی بود که کروبی و موسوی خوئینی ها راه خود را کج و مجمع روحانیون مبارز را راه اندازی کردند اما زمان نشان داد کج کردن راه آنها همان و به کجراهه رفتن همان.
 
عده ای همچون هاشمی و ناطق و حسن روحانی نیز سالهاست در جلسات این جامعه شرکت نمی کنند هیچگاه انصراف خود از این نهاد انقلابی را اعلام نکرده اند اما بر طبق اساسنامه هر عضوی که سه جلسه در جلسات شورای مرکزی جامعه شرکت نکند انصراف خود را اعلام کرده است.
 
حال پس از رحلت شخصیت متدینی همچون آیت الله مهدوی کنی که ۳۵ سال دبیر کل این تشکل بود انتخاب دبیر کل جدید در دستور کار قرار گرفته است. 
 
براساس اظهارات اعضاي اين تشكل، در دوجلسه جامعه روحانیت مبارز که پس از درگذشت آیت‌الله مهدوی‌کنی برگزار شد به دليل احترام به ايشان بحثی درباره جانشینی مطرح نشد اما حالا اعضا در انتظارند تا در جلسه امروز که قرار است جلسه ویژه جامعه روحانیت مبارز برای انتخاب جانشین آیت الله مهدوی‌کنی باشد، موضوع دبيركل جديد تعيين تكليف شود.
 
این موضوع در حالی است که مطرح ترین شخصیت برای دبیر کلی جامعه روحانیت مبارز، آيت‌الله موحدي كرماني قائم مقام این جامعه است که در طول سالها فعالیت سیاسی و فرهنگی خود نشان داده هیچگاه از اصول انقلاب خارج نشده و همواره مورد قبول تمامی اصولگرایان و شخصیت های این نهاد انقلابی قرار دارد.
 
این در حالی است که برخی رسانه ها در برخی گمانه زنی های خود نام حسن روحانی را مطرح کردند که جانشین مهدوی کنی شود و حتی مصباحی مقدم از اعضای شورای مرکزی این جامعه از این احتمال خبر داده بود. 
از سوی دیگر شیخ جعفر شجونی یکی دیگر از اعضای جامعه روحانیت مبارز تهران تنها آیت‌الله موحدی‌کرمانی نامزد جدی دبیر کلی این تشکل دانست و حتی خبر داد قریب به اتفاق جامعه روحانیت مبارز خواهان ریاست آیت‌الله موحدی‌کرمانی در جامعه روحانیت مبارز هستند.
 
رسانه های اصلاح طلب نیز که همواره با فضا سازی به دنبال ایجاد اختلاف و انشقاق میان اصولگرایان بوده اند گزینه هایی همچون ناطق نوری و حسن روحانی را مطرح می کنند که مورد پسند آنها هستند و اگر یکی از این دو نفر دبیر کل این جبهه شود احتمال ایجاد اختلافات در این نهاد با سابقه انقلاب بیشتر از قبل خواهد شد.
 
اگر چه بعید به نظر می رسد که غایبان بزرگی همچون هاشمی رفسنجانی و یا حسن روحانی در جلسه امشب این جامعه حضور پیدا کنند اما بعید نیست که ناطق بخواهد شروع دوباره فعالیت های سیاسی اش را از جامعه روحانیت رقم بزند.
 
باید منتظر ماند و دید امشب قبای دبیر کلی جامعه روحانیت بر دوش موحدی کرمانی می نشیند یا ناظق نوری.
 
29
 
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top