|
شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ السبت ٢ جمادى الثانية ١٤٤٢ Saturday, January 16, 2021
کد خبر: 458680
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۳/۱۲/۲۷ - ۲۲:۵۲
گاردین گزارش داد:
مذاکرات در ایستگاه آخر/ مذاکرات مثل حالت یک ترن هوایی است
دیپلمات ها آرامش و شکوه هتل قصر "بوریواژ" لوزان را عامل مناسبی برای روند مذاکرات می دانند، و معتقدند اگر می پندارید به این خاطر دیپلماسی هزینه بر است، به درگیری نظامی فکر کنید که مجموع صورتحساب این هتل ها اندکی کمتر از هزینه تنها یک موشک کروز خواهد بود.
هسته ای مذاکرات در ایستگاه آخر/ مذاکرات مثل حالت یک ترن هوایی است
به این مطلب امتیاز دهید
85.7% 14.3% بازدید

 

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، روزنامه انگلیسی گاردین (Guardian) در گزارشی با عنوان "زورآزمایی نهایی در  لوزان: گفتگوهای هسته ای ایران وارد آخرین مرحله خود شد" به وضعیت مذاکرات ایران و 1+5 پیرامون پرونده هسته ای ایران پرداخته است.

 

 

این روزنامه در پایگاه اینترنتی خود با اشاره به محل این دوره از مذاکرات که در هتل قصر "بوریواژ" لوزان قرار دارد می نویسد: «این همان جایی است که 92 سال پیش در 1923 "پیمان لوزان" به امضا رسید، پیمانی که در واقع به مثابه آخرین تشریفات مرگ امپراتوری عثمانی و تعیین کننده مرزهای ترکیه مدرن بود.»

 

 

گاردین می نویسد: «92 سال بعد، این روزها بحث بر سر توافقی است که می تواند به همان اندازه، اگرچه کاملاً از جهات متفاوتی، تاریخ ساز باشد. پیمانی که می تواند تعیین کننده گسترش سلاح های هسته ای در آینده باشد و روابط میان کشورهای دارنده سلاح هسته ای و رقبای غیرهسته ای آن ها را بازتعریف کند؛ همانطور که می تواند آغازی بر دوره تازه ای از روابط ایران با غرب باشد.

 

 

در این شرایط، و با توجه به مدت زمان طولانی مذاکرات طی یک دوره 18 ماهه و فشردگی گفتگوها، دیپلمات ها آرامش و شکوه  این مکان را عامل مناسبی برای روند مذاکرات می دانند، و معتقدند اگر می پندارید به این خاطر دیپلماسی هزینه بر است، به درگیری نظامی فکر کنید که مجموع صورتحساب این هتل ها اندکی کمتر از هزینه تنها یک موشک کروز خواهد بود.»

 

 

گاردین می افزاید: «اما از سوی دیگر، در صورتی که مذاکرات لوزان به نتیجه نرسد، همه وقت و پول و انرژی که صرف آن شده است باز هم بیهوده خواهد بود. در حالی که ضرب الاجل برای توافق بر سر کلیات آخر این ماه به سر می رسد، و در شرایطی که اختلافات میان طرف ها در لوزان در حال کم شدن است، روشن نیست  که این مسئله با سرعت مناسب در حال پیش رفتن باشد.»

 

 

این روزنامه در ادامه مطلب خود آورده است: «.آنچه از وضعیت مذاکرات می دانیم از این قرار است: ظاهراً جدال طولانی مدت بر سر ظرفیت غنی سازی اورانیوم ایران در مدت زمان توافق، عاقبت با معین شدن کاهش چیزی معادل 6 تا 8 هزار سانتریفیوژ از نمونه های کنونی ایران به سرانجام رسیده است. ذخیره اورانیوم با درصد غنی سازی کم از هزاران کیلوگرم به صدها کیلوگرم کاهش یابد. مدت زمان توافق احتمالاً 10 سال خواهد بود هرچند بعضی از محدودیت ها بر روی ایران 15 سال ادامه خواهد داشت.»

 

 

گاردین در پایان با اشاره به اظهارات خوشبینانه علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران مبنی بر حل و فصل 90 درصدی مسائل فنی، و با وجود موضع کمتر مطمئن ظریف و مواضع محتاطانه آمریکایی ها، در پایان به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی می آورد:

 

 

«مذاکرات مثل حالت یک ترن هوایی است از این نظر که یک روز ممکن است فکر کنید واقعاً به نتیجه می رسیم و روز بعد و یا شاید ساعتی بعد ممکن است احساس کنید: نه کاملاً در این حد. به همین خاطر است که خیلی مشکل و چالش برانگیز است و به همین دلیل شاید شما در یک لحظه فکر کنید ما خیلی بدبینیم و لحظه ای بعد کمی امیدوارتر.»

 

 

505

پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top